Sadržaj:
- Sve što trebate znati o Hanumanasani
- Što biste trebali znati prije nego što napravite Asana
- Kako raditi Hanumanasana (poza majmuna)
- Mjere opreza i kontraindikacije
- Savjeti za početnike
- Napredne varijacije poza
- Blagodati poze majmuna
- Znanost iza Hanumanasane
- Pripremne poze
- Poze za praćenje
Hanumanasana ili Monkey Pose je asana. Sanskrt: हनुमानासन; Hanuman - hinduističko božanstvo koje podsjeća na majmuna, Asana - poza; Izgovoreno kao - hah-NU-mahn-AHS-anna.
Ime dolazi od sanskrtske riječi Hanuman . On je hinduističko božanstvo, utjelovljenje Gospoda Šive, koji je uzeo avatar majmuna. Ova poza označava golemi skok koji je BajrangBali napravio iz Indije do Lanke.
Sve što trebate znati o Hanumanasani
- Što biste trebali znati prije nego što napravite Asana
- Kako se radi Hanumanasana
- Mjere opreza i kontraindikacije
- Savjeti za početnike
- Napredne varijacije poza
- Blagodati poze majmuna
- Znanost iza Hanumanasane
- Pripremne poze
- Poze za praćenje
Što biste trebali znati prije nego što napravite Asana
Ovu asanu morate vježbati natašte. Provjerite imate li razmaka od najmanje 10 do 12 sati između obroka i prakse. Da bi se to dogodilo, morate vježbati ovu asanu rano ujutro. Također morate osigurati da vam je crijevo prazno prije nego što vježbate ovu asanu.
Slika: Shutterstock
- Razina: srednja
- Stil: Vinyasa joga
- Trajanje: 30 do 60 sekundi
- Ponavljanje: Jednom na desnoj i jednom na lijevoj nozi
- Istezanje: Hamstrings, bedra, prepone
- Jača: noge, trbuh, bokovi
Natrag na TOC
Kako raditi Hanumanasana (poza majmuna)
- Kleknite na pod, pazeći da su vam koljena malo odvojena. Pomaknite desno stopalo prema naprijed i podignite unutarnji potplat. Samo vanjska peta mora dodirivati pod. Udisati.
- Dok izdišete, nježno savijte trup prema naprijed i vrhovima prstiju dodirnite pod.
- Sada pomaknite lijevo koljeno unatrag dok prednji dio stopala i koljeno ne dodirnu pod. Dok to radite, lagano gurnite desnu nogu prema naprijed dok također potpuno ne dodirne pod.
- Da biste završili pozu i došli u podijeljeni položaj, nastavite klizati desnom nogom prema naprijed. Pazite da prsti budu usmjereni prema nebu. Kliznite lijevom nogom unatrag, pazeći da prsti dodiruju tlo.
- Podignite ruke iznad glave i spojite dlanove. Ispružite ruke i lagano savijte leđa dok vam ne bude ugodno.
- Dišite normalno. Zadržite položaj oko minutu ili dok vam ne bude ugodno.
- Oslobodite držanje tijela prebacujući tjelesnu težinu na ruke. Čvrsto pritisnite ruke na pod i vratite obje noge u izvorni položaj. Ponovite asanu s lijevom nogom prema naprijed, a desnom straga.
Natrag na TOC
Mjere opreza i kontraindikacije
Ovo je nekoliko točaka opreza koje morate imati na umu dok vježbate ovu asanu.
- Najbolje je vježbati ovu asanu uz savjet liječnika i pod vodstvom certificiranog trenera joge jer to nije osnovna poza joge. Možda na kraju naštetite sebi ako to ne učinite na pravi način.
- Najbolje je izbjegavati ovu asanu ako imate ozljedu u području prepona ili tetiva.
- Ni u kojem trenutku razdvajanje ne smije biti prisilno jer vam može naštetiti. Slušajte svoje tijelo i gurajte samo koliko god možete.
Natrag na TOC
Savjeti za početnike
Ovo nije osnovna poza joge, a potrebna je intenzivna vježba da biste izveli split. Kad u početku vježbate ovu asanu, možete koristiti pokrivač ispod gležnjeva i koljena kako bi vam bilo ugodnije.
Povećajte duljinu trupa pritiskajući stražnju nogu u pod. Pritisak koji vršite na stražnju nogu podići će lopatice i čvrsto ih postaviti na leđa.
Natrag na TOC
Napredne varijacije poza
Da biste povećali istezanje, nakon što podijelite noge i ispružite ruke prema gore, možete se nagnuti prema naprijed, saviti preko prednje noge i dodirnuti stopala. Zadržite pozu nekoliko sekundi.Udahnite i vratite se gore.
Natrag na TOC
Blagodati poze majmuna
Ovo su neke nevjerojatne prednosti Hanumanasane.
- Ova asana pomaže rastezanju, kao i jačanju mišića bedara, prepona i tetiva.
- Ova asana također pomaže stimulirati reproduktivne i probavne organe, čime poboljšava njihovo funkcioniranje.
- Redovitom vježbom ova asana čini kukove izuzetno fleksibilnima.
- Leđni mišići su istegnuti.
- Budući da se intenzivno proteže, ova asana pomaže u oslobađanju stresa i napetosti.
Natrag na TOC
Znanost iza Hanumanasane
Kad počnete vježbati ovu asanu, fokus će vam biti na prednjoj nozi i na tome kako je zategnut. Osjetit ćete potrebu da što više istegnete tetive tetive kako biste dobili fleksibilnost koju ova asana zahtijeva. Međutim, morate imati na umu da ova asana zahtijeva da vaše prednje i stražnje noge budu podjednako fleksibilne. Ako prednja noga zahtijeva gipkost u potkoljenicama, stražnja noga mora biti dovoljno otvorena na fleksorima kuka. Jednom kad uspijete ovo ispraviti, moći ćete se uravnotežiti u ovoj pozi.
Nije važno dodiruje li zdjelica poda ili ne. Važnije je da zaštitite donji dio leđa i gurate samo onoliko koliko to može ići. Ključno je uvijek podići znakove koje daje vaše tijelo i zaustaviti se kad to od vas zatraži. Mogli biste koristiti potporu jastuka i jastuka, ali što je najvažnije, morate koristiti mišiće nogu kako biste podupirali zdjelicu. Ovaj bi se savjet mogao činiti čudnim jer je ova asana ipak istezanje noge. No, grleći unutarnju stranu bedara jedno prema drugome i pritiskajući noge prema dolje, ne samo da će vam pružiti zdjelicu prema gore, već će vam pomoći i da zategnete tetive i podržite zglobove. Samo zapamtite da pravilno držite disanje kroz sve mišiće.
Natrag na TOC
Pripremne poze
- Uttanasana
- Baddha Koṇāsana
- Janusirsasana
- Virasana
- Supta Virasana
Natrag na TOC
Poze za praćenje
- Paschimottanasana
- Eka Pada Rajakapotasana
- Upavistha Konasana
- Natarajasana
Natrag na TOC
Ova je asana izazovna i teška, a možda će vam trebati mjeseci da je naučite i svladate. Ali kad to jednom učinite, postignuće je na koje možete biti ponosni.