Sadržaj:
- Koliko često trebate prati lice?
- Zbunjeni ste što biste trebali učiniti? Dopustite nam da pomognemo.
- Možete li znati pretjerujete li u tome? Znakovi koje treba tražiti
- 1. Vaša se koža osjeća suhom i zategnutom
- 2. Razvijate probijanja i osipe
- 3. Počinjete dobivati akne
- 4. Vaša koža postaje crvena i ljuskava
- Savjeti za pravilno umivanje lica
- Greške koje trebate izbjegavati dok perete lice
- 1. Održavanje previsoke temperature vode
- 2. Korištenje pogrešnog sredstva za čišćenje
- 3. Korištenje sapuna na licu
- 4. Predugo ribanje
- 5. Korištenje sredstva za čišćenje lica za uklanjanje šminke
- 6. Korištenje samo sredstva za uklanjanje šminke ili maramica za šminkanje za čišćenje lica
- 7. Korištenje ručnika za tijelo za brisanje lica
- 8. Ne upotrebljavanje hidratantne kreme odmah nakon čišćenja
- Savjeti za odabir praga za čišćenje kože
- 1 izvora
Umivanje lica nešto je što možete raditi i u snu, zar ne? Ali, postoje šanse da možda pretjerujete. Oni dosadni provali na vašem licu mogli bi biti rezultat prekomjernog ispiranja lica. Iako znamo da moramo redovito prati lice, pitanje je koliko često to trebamo raditi? Nastavite pomicati odgovor.
Koliko često trebate prati lice?
Shutterstock
Neovisno o tipu kože, lice morate prati barem jednom dnevno navečer. To je neophodno jer morate ukloniti svu šminku, prljavštinu i tragove onečišćenja s lica prije nego što udarite u krevet.
Sada većina nas pere lice dva puta dnevno - jednom ujutro i jednom noću. Iako je umivanje lica navečer neophodno, neki vjeruju da čišćenje ujutro nije potrebno. Zašto? To je zato što nakon što se probudite, nemate što puno ukloniti s lica (poput šminke i prljavštine). Cijelu noć vaša koža proizvodi prirodna ulja koja su dobra za vašu kožu. Umivanjem lica ujutro uklonit će se ona prirodna ulja. Stoga je bolje da lice jednostavno poprskate vodom i ujutro preskočite sredstvo za čišćenje.
S druge strane, zagovornici rutine čišćenja dva puta dnevno vjeruju da je vaše lice izloženo nečistoći, prašini i drugim nadražujućim sastojcima iz jastučnice i posteljine. Štoviše, ne možete vidjeti sitne čestice prašine u zraku (čak ni u vašem domu) koje se mogu taložiti na vašoj koži. Stoga je pranje lica dva puta dnevno neophodno.
Američko udruženje dermatoloških akademija predlaže pranje lica ne više od dva puta dnevno i, naravno, nakon jakog znojenja (1).
Zbunjeni ste što biste trebali učiniti? Dopustite nam da pomognemo.
Ako se vaša koža osjeća suhom i peruti odmah nakon buđenja, bolje je preskočiti sredstvo za čišćenje. Umjesto toga, za čišćenje lica možete koristiti ulje za lice. Ne ometa prirodna ulja na vašem licu i rješava se prljavštine na njemu.
Ako imate osjetljivu kožu, možete preskočiti sredstvo za čišćenje i uzeti ulje za lice ili propustiti i držati se obične vode.
Ako se vaša koža osjeća masno, možete je koristiti blagim sredstvom za čišćenje. Također, ako vježbate i redovito posjećujete teretanu (bilo to ujutro ili navečer), bolje je oprati lice nakon treninga. Pomaže očistiti pore kože i sprječava ih da se začepe. Možete koristiti i nježne maramice za čišćenje.
Iako je primamljivo prati lice dva do tri puta dnevno, jer vam daje osjećaj čistoće, često ga imate tendenciju pretrpati, čak i ako je to samo dva puta dnevno! Kako znati kada pretjerano ispirete lice? Saznajte u sljedećem odjeljku.
Možete li znati pretjerujete li u tome? Znakovi koje treba tražiti
Shutterstock
Da, možeš. Koža će vam dati znakove da je čistite više nego što je potrebno! Evo znakova koje treba potražiti:
1. Vaša se koža osjeća suhom i zategnutom
Uobičajena je zabluda da bi se vaša koža nakon čišćenja trebala osjećati zategnuto i suho. To nije istina. Ako se vaša koža tako osjeća, znači da ne koristite prave proizvode. Pogrešno sredstvo za čišćenje često ispire vaše lice i uklanja njegova prirodna ulja.
2. Razvijate probijanja i osipe
Kad je vaša koža isprana i osjeća se suho i zategnuto, to znači da je ugrožena prirodna uljna barijera vaše kože. Vaša je koža ranjiva na prašinu, prljavštinu i iritante iz okoliša koji sada lako mogu proći kroz gornji sloj kože i izazvati izbijanje i osip.
3. Počinjete dobivati akne
Proizvodi za sušenje varaju vašu kožu da stvori višak ulja, koje začepljuje pore kože i uzrokuje akne. Hidratiziranje kože i održavanje vlažnosti jedan je od najvažnijih koraka u liječenju akni. Često previdimo ovaj korak i ne shvaćamo da nas suha koža može dodatno izbiti.
4. Vaša koža postaje crvena i ljuskava
Kako biste trebali prati lice kako biste izbjegli ove probleme? Američko udruženje dermatoloških akademija predlaže načine kako pravilno oprati lice kako biste ga izbjegli isprati. Pogledajte ih u nastavku.
Savjeti za pravilno umivanje lica
Shutterstock
Ovo su preporuke Američke akademije za dermatologiju (1):
- Uvijek koristite blago sredstvo za pranje lica.
- Umivajte lice mlakom vodom.
- Vrhovima prstiju, mrežastom spužvom ili krpom nanesite sredstvo za čišćenje na lice.
- Izbjegavajte ribanje jer može iritirati vašu kožu.
- Nakon pranja lice osušite mekanim ručnikom.
- Nanesite hidratantnu kremu kako biste izbjegli iritaciju i suhoću.
Način na koji perete lice sigurno ima razlike. Često nehotice počinimo mnoge pogreške dok peremo lice. Pogledajte ih kako ih ne biste ponavljali svaki dan.
Greške koje trebate izbjegavati dok perete lice
1. Održavanje previsoke temperature vode
Topla voda najveći je neprijatelj vaše kože. Uništava prirodnu barijeru vaše kože, uzrokujući suhoću, crvenilo, osip i druga oštećenja. Umjesto toga upotrijebite mlaku vodu.
2. Korištenje pogrešnog sredstva za čišćenje
Svaki tip kože zahtijeva različito sredstvo za čišćenje (o čemu će biti riječi kasnije u ovom članku). Također, ovisno o određenim uvjetima kože (poput ekcema, akni ili psorijaze), možda ćete trebati koristiti specijalizirana sredstva za čišćenje. Korištenje pogrešnog sredstva za čišćenje može poremetiti ravnotežu kože i prouzročiti štetu.
3. Korištenje sapuna na licu
Sapunica je izuzetno oštra za vašu kožu. Može isušiti vašu kožu i osjećati se istegnuto i zategnuto.
4. Predugo ribanje
Što se tiče čišćenja kože, važno je i trajanje vremena. Pretjerano ribanje ili prekomjerno pjenenje lica može iritirati kožu. Ne trošite više od 20-30 sekundi na pranje lica.
5. Korištenje sredstva za čišćenje lica za uklanjanje šminke
Vaše sredstvo za čišćenje lica ne uklanja šminku. Ako mislite da će pranje lica izravno sredstvom za čišćenje skinuti svu šminku (čak i ako nosite minimalnu šminku), varate se. Većina proizvoda za šminkanje namijenjeni su dugotrajnom nošenju i trebaju ih posebni proizvodi za njihovo uklanjanje.
6. Korištenje samo sredstva za uklanjanje šminke ili maramica za šminkanje za čišćenje lica
Čišćenje lica samo sredstvima za uklanjanje šminke ili maramicama nije dobra ideja jer sadrže puno konzervansa i kemikalija koji mogu dugo oštetiti vašu kožu. Štoviše, ovi uređaji za uklanjanje često ostavljaju ostatke koje treba temeljito ukloniti.
7. Korištenje ručnika za tijelo za brisanje lica
Ne želite da se bakterije na vašem tijelu prebace na vaše lice, zar ne? Upotrijebite zaseban ručnik kako biste lice osušili.
8. Ne upotrebljavanje hidratantne kreme odmah nakon čišćenja
Trebali biste navlažiti lice u roku od 3 minute nakon pranja lica. Ako to ne učinite, vaša koža može dehidrirati i otežati upijanje bilo kakvih proizvoda za njegu kože.
Ovo su neke uobičajene pogreške koje često radimo dok peremo lice. Međutim, ne radi se o tome koliko puta ili kako perete lice, već o vrsti sredstva za čišćenje koje koristite. Ako koristite sredstvo za čišćenje koje je pregrubo na koži, vaša će se koža osjećati suho i nadraženo. Stoga je važno odabrati pravo sredstvo za čišćenje. Evo parametara koje biste trebali imati na umu prilikom odabira sredstva za čišćenje.
Savjeti za odabir praga za čišćenje kože
Shutterstock
Ako imate masnu kožu, pokušajte odabrati proizvode koji:
- Pročistite pore kože (poput sredstava za čišćenje ugljena).
- Imati formulu za kontrolu ulja.
- Jesu li pH uravnoteženi.
- Imajte formulu gela na bazi vode.
Ako imate suhu kožu, pokušajte odabrati proizvode koji:
- Jesu li hidratantni (provjerite sastojke poput glicerina ili esencijalnih ulja).
- Imajte formulu bez sapuna.
Ako imate mješovitu kožu, provjerite proizvode koji:
- Hidriraju.
- Kontrolirati proizvodnju ulja.
Za mješovitu kožu odaberite proizvode koji:
- Ne uklanjajte prirodna ulja s lica.
- Temeljito će očistiti vašu kožu.
Ako imate osjetljivu kožu, odaberite proizvode koji:
- Imaju gustu, kremastu i pjenastu teksturu.
- Sadrže sastojke koji umiruju kožu, poput vještice vještice, aloe vere i kore vrbe.
- Uravnotežite razinu pH kože.
- Su blage i nježne.
Ako imate normalnu kožu, imate sreće jer vaša koža nije tako izbirljiva kao ostale vrste kože! Bez obzira na to, potražite sredstvo za čišćenje sa nesušećom formulom i hidratantnim sastojcima.
Održavanje barijere kože presudno je tijekom pranja lica. Hoćete li oprati lice jednom ili dvaput, to ovisi o tome koliko dobro vaša koža to može podnijeti. Sve dok se vaša koža osjeća ugodno, možete odabrati pranje lica samo jednom dnevno ili slijediti AM-PM rutinu pranja.
Koliko puta dnevno operete lice? Javite nam svoje mišljenje o ovom pitanju u odjeljku za komentare u nastavku.
1 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Pranje lica 101. Američka akademija za dermatologiju.
www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/face-washing-101