Sadržaj:
- Što su bijele proteze?
- Koji su uzroci bijelih strija?
- Kako liječiti bijele strije
- Uobičajene mogućnosti liječenja
- 1. Mikrodermabrazija
- 2. Microneedling
- 3. Laserska terapija
- 4. Lokalni tretman
- 5. Estetska kirurgija
- Kućni lijekovi za liječenje bijelih strija
- 1. Ulje gorkog badema
- 2. Hijaluronska kiselina
- 3. Djevičansko kokosovo ulje
- 4. Aloe Vera
- 5. Kakao maslac
- Često postavljana pitanja
- 7 izvora
Strije su vrsta ožiljaka na koži. Ima ih gotovo svatko. Ti ožiljci ne predstavljaju nikakvu zdravstvenu opasnost, ali mnoge ljude uzrokuju zabrinutost jer ne izgledaju sjajno. Boja strija ovisi o tome koliko imaju godina, a bijele su starije. Ne možete se riješiti bijelih strija, ali možete pokušati smanjiti njihov izgled. U ovom smo članku razgovarali o svemu što trebate znati o bijelim strijama i načinima upravljanja njihovim izgledom.
Što su bijele proteze?
Shutterstock
U početnoj fazi strije imaju crvenkast ili ljubičast odsjaj. Međutim, kad počnu stareti, postaju bijeli. Koliko su vaše strije stare, možete vidjeti po promjeni njihove boje.
Kad se strije novonastale, one su crvene. To je zbog vidljivih krvnih žila točno ispod površine vaše kože. Crvene strije brzo reagiraju na liječenje i lako zarastaju.
Bijele strije ili (striae alba) su starije. Vremenom se krvne žile pod ispruženom kožom sužavaju i manje reagiraju na liječenje. Oni više ne potiču proizvodnju kolagena da pokrije ožiljke. Zbog toga se bijele strije teško liječe. Gotovo ih je nemoguće potpuno ih se riješiti. Međutim, redovitim liječenjem mogu malo izblijedjeti.
Za vaše strije odgovorno je nekoliko čimbenika. Pogledajte ih u nastavku.
Koji su uzroci bijelih strija?
Strije dobijete kad se koža brzo istegne. Kada se vaša koža istegne, mreža elastičnih vlakana u vašem dermisu (srednji sloj kože) narušava se. Elastična vlakna daju vašoj koži elastičnost da se nakon istezanja vrati u prijašnji oblik. Kada dobijete strije, vaša koža automatski pokušava popraviti oštećena elastična vlakna. Međutim, vaše ih tijelo možda neće potpuno izliječiti, a tragovi ostaju. Nekoliko čimbenika može uzrokovati da se vaša koža rasteže i ostavlja tragove:
- Trudnoća: Tijekom trudnoće koža se proteže kako bi se napravilo mjesta za bebu.
- Gubitak kilograma ili debljanje: Strije mogu nastati kada brzo dobijete ili izgubite na težini. Tinejdžeri koji brzo rastu mogu dobiti i strije.
- Bodybuilding: Nagli porast veličine vašeg mišićnog tkiva može ostaviti strije.
- Kortikosteroidi: Primjena kortikosteroida na koži dulje vrijeme može smanjiti sposobnost vaše kože da se rasteže i uzrokuje strije.
- Implantati dojke: Ova vrsta operacije može istegnuti kožu i ostaviti tragove.
- Poremećaji nadbubrežne žlijezde: Ako imate Marfanov sindrom, Cushingov sindrom ili Ehlers-Danlosov sindrom, možda ćete vidjeti strije na koži.
- Genetika: Ako se strije pojavljuju u vašoj obitelji, možete ih i razviti.
Pa, je li moguće riješiti se bijelih strija? Može biti. To je zato što se većina dostupnih tretmana usredotočuje na rane strije, koje je lakše liječiti. Pogledajte sljedeći odjeljak da biste saznali što možete učiniti kako biste izbjegli pojavu bijelih strija.
Kako liječiti bijele strije
Dokazi o liječenju bijelih strija su minimalni i imaju kontradiktorne rezultate. Metode liječenja koje djeluju na rane strije možda neće dati slične rezultate na kasnim strijama (striae alba). Međutim, još uvijek možete isprobati sljedeće mogućnosti liječenja.
Uobičajene mogućnosti liječenja
1. Mikrodermabrazija
Ovo je bezbolan postupak u kojem zdravstveni stručnjak koristi uređaj poput štapića s vrhom koji sadrži sitne kristale. Ovaj se štapić nježno utrljava na kožu kako bi je pilingirao, uklonio mrtve stanice kože i potaknuo proizvodnju kolagena. Morate proći više sesija da biste postigli željene rezultate.
Nekoliko je studija otkrilo da je mikrodermabrazija učinkovita u poboljšanju izgleda ranih (crvenih) strija (1). Stoga ovaj tretman možete isprobati na bijelim strijama. Možda ćete trebati proći više sesija da biste vidjeli neke rezultate.
2. Microneedling
U tom se postupku koristi uređaj poput štapića sa sitnim iglicama. Igle se zabadaju u područje koje će se tretirati kako bi se povećala proizvodnja kolagena. To pomaže prikriti ožiljke i poboljšati izgled kože.
U studiji u kojoj su sudjelovale korejske žene utvrđeno je da je mikroniglanje učinkovito u liječenju ranih i kasnih strija (2). Zapravo je utvrđeno da je mikro iglica učinkovitija od mikrodermabrazije u liječenju strija (1).
3. Laserska terapija
Laserska terapija često se koristi za smanjivanje pojave ožiljaka i tragova. Postoje različite vrste lasera koji se koriste ovisno o težini vaših ožiljaka i stanju kože.
U studiji je deset žena (Fitzpatrick tipova kože III-V) s bijelim strijama dobivalo tretman neablativnim frakcijskim laserom od 1540 nm četiri puta u razmacima od 4 tjedna. Došlo je do poboljšanja izgleda njihovih strija od 1 do 24%. Nakon liječenja samo je jedna žena imala postupalnu hiperpigmentaciju (1).
Također je utvrđeno da je frakcijski CO2 laser (10.600 nm) učinkovit u poboljšanju izgleda bijelih strija kod pacijenata s Fitzpatrickovim tipovima kože III i IV). Kombinacija impulsnog lasera za bojanje i frakcijskog CO2 lasera također je bila korisna (1).
4. Lokalni tretman
Ne postoje studije koje su dokazale učinkovitost lokalnog liječenja (masti i domaći lijekovi poput bademovog ulja, kakao maslaca itd.) Kod strija. Lokalni tretmani mogu imati blagi učinak na strije ne zbog njihovih sastojaka već zbog hidratantnog učinka (1).
Primjena tretinoina (derivata vitamina A) pokazala je oprečne rezultate. U četiri klinička ispitivanja utvrđeno je da je tretinoin učinkovit u poboljšanju ranih strija, ali je bio neučinkovit kod bijelih strija. Neke druge studije koje su procjenjivale učinak tretinoina na strije (vrsta nije navedena) otkrile su da je učinkovit u poboljšanju njihovog izgleda (3).
5. Estetska kirurgija
Prolazak ispod noža još je jedna mogućnost za poboljšanje izgleda strija. Estetska kirurgija kao opcija ovisi o dijelu tijela na kojem imate strije. Skupo je, a sama operacija može ostaviti vlastite svježe ožiljke.
Već smo rekli da prirodni i domaći lijekovi mogu imati samo blagi učinak na strije zbog svojih hidratantnih učinaka. Održavanje dobro vlažnog područja može biti način za poboljšanje izgleda strija. Evo nekoliko opcija koje možete isprobati.
Kućni lijekovi za liječenje bijelih strija
Napomena: Nema znanstvenih dokaza da ovi kućni lijekovi liječe bijele strije.
1. Ulje gorkog badema
Tijekom trudnoće, masiranje trbuha uljem gorkog badema 15 minuta dnevno može smanjiti razvoj strija. Studija je provela da je masaža - a ne primjena bademovog ulja - odgovorna za rezultate (4) Međutim, nema dokaza da može liječiti bijele (kasne) strije. Bez obzira na to, bademovo ulje ima hidratantna svojstva, tako da redovno možete vlažiti tragove bademovim uljem kako biste poboljšali izgled strija.
2. Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina ima hidratantna svojstva i često se koristi za sprečavanje starenja kože (5). Ovo hidratantno svojstvo hijaluronske kiseline može vam pomoći u smanjenju izgleda strija.
3. Djevičansko kokosovo ulje
Studija koju je Sveučilište Kerala provelo na štakorima otkrila je da djevičansko kokosovo ulje pomaže zacjeljivanju ekscizijskih rana promicanjem proizvodnje kolagena (6). Također ima protuupalna svojstva (3). Stoga vam može pomoći održati kožu vlažnom i poboljšati izgled bijelih strija.
4. Aloe Vera
Aloe vera ima hidratantna svojstva i pomaže vam da vaša koža bude meka i zdrava. Također potiče proizvodnju kolagena i elastina, čineći vašu kožu elastičnijom i sprječava znakove starenja (7). To ga čini potencijalno idealnim sastojkom za liječenje bijelih strija.
5. Kakao maslac
Iako su istraživanja otkrila da kakao maslac nije učinkovit u liječenju bijelih strija, pomaže održati kožu vlažnom i smanjuje hiperpigmentaciju (3). Ova svojstva mogu vašu kožu održati mekom i smanjiti svrbež oko bijelih strija.
Nijedan medicinski postupak, lijekovi na recept ili kućni lijek ne mogu učiniti da vaše strije potpuno nestanu. Mnoge studije koje procjenjuju učinkovitost mogućih metoda liječenja nisu konačne i imaju proturječne rezultate. Najbolji mogući način sprječavanja bijelih strija je liječenje tijekom početnih faza. To ih možda neće u potpunosti spriječiti, ali u velikoj mjeri može smanjiti njihov izgled.
Često postavljana pitanja
Pobijele li sve strije?
Da. Kako strije stare, postaju bijele.
Koja je razlika između bijelih i crvenih strija?
Svježe strije su obično crvene zbog vidljivih krvnih žila ispod kože. Kako stare, postaju bijeli kako se krvne žile sužavaju.
Nestaju li bijele strije?
Ne baš. Pravilnim liječenjem mogli bi malo izblijedjeti, ali ne nestanu u potpunosti.
Koliko treba da strije izblijede?
Ovisi o tome kako vaša koža zarasta i kako vraća izvorni oblik nakon što je istegnuta. Pravilnim liječenjem možete očekivati da vam strije izblijede za 6 do 12 mjeseci.
7 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Upravljanje strijama (s naglaskom na striae rubrae), Časopis za kožnu i estetsku kirurgiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5782435/
- Liječenje striae distensae korištenjem iglene terapije: pilot studija, Dermatološka kirurgija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22913429
- Lokalno upravljanje striae distensae (strijama): prevencija i terapija striae rubrae i albae, časopis Europske akademije za dermatologiju i venerologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5057295/
- Učinak ulja gorkog badema i masiranje na striae gravidarum u prvorotki, Journal of Clinical Nursing, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22594386
- Hijaluronska kiselina: Ključna molekula u starenju kože, Dermato-endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/
- Učinak topikalne primjene djevičanskog kokosovog ulja na komponente kože i antioksidativni status tijekom zacjeljivanja kožnih rana u mladih štakora, Farmakologija i fiziologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20523108
- Aloe vera: kratka recenzija, Indian Journal of Dermatology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/