Sadržaj:
- Što je žižula?
- Povijest voća žižule
- Koje su zdravstvene prednosti voća žižule?
- 1. Može vam pomoći smanjiti rizik od raka
- 2. Može liječiti nesanicu
- 3. Može poboljšati zdravlje srca
- 4. Može poboljšati zdravlje probavnog sustava
- 5. Može ublažiti kronični zatvor
- 6. Može regulirati cirkulaciju
- 7. Svibanj jača imunitet
- 8. Može smanjiti upalu
- 9. Može smanjiti stres i anksioznost
- 10. Može poboljšati snagu kostiju
- 11. Svibanj pomoć u probavi
- 12. Svibanj može pomoći u održavanju težine
- 13. Može vam pomoći u detoksikaciji krvi
- 14. Može zaštititi od oštećenja mozga
- 15. Može poboljšati kognitivnu funkciju
- 16. Može zaštititi od napadaja
- 17. Može pokazivati antimikrobna svojstva
- 18. Može imati koristi za zdravlje kože
- 19. Može povećati rast kose
- 20. Može poboljšati zdravlje jajnika
Plod žižule ( Ziziphus jujuba ) tradicionalno se koristio u Kini kako bi pomogao opustiti tijelo, smanjio anksioznost i izazvao san, vjerojatno zbog sadržaja saponina. Ovo malo voće jako liči na hurmu, a u svijetu je poznato i kao crveni urma, korejski, kineski i indijski.
Žižula je poznata kao korisna za gastrointestinalne probleme poput zatvora. Prepuna je hranjivih sastojaka poput polisaharida i flavonoida. Žižula je pokazala obećavajuće rezultate u liječenju neurokognitivnih i kardiovaskularnih poremećaja.
Naučimo detaljno znanstvene potpore zdravlju ploda žižule, njegovom hranjivom sadržaju i drugim mogućim nuspojavama.
Što je žižula?
Žižula ( Ziziphus jujuba ) pripadnik je biljke obitelji krkavina ( Rhamnaceae ). To je mali listopadni grm sjajnih zelenih listova i žućkastozelenih cvjetova. Plod je ovalnog i zelenog kad je nezreo, a ljubičastosmeđ i naboran (poput hurme) kad sazrije. Iako ima konzistenciju i okus jabuke zrele, okusom je puno poput datulja kad sazrije.
Povijest voća žižule
Najraniji spomen žižule nalazimo u Classic Of Odesu, kineskoj antologiji pjesama koja datira iz 6. stoljeća pr. Također se koristi medicinski u Kini i drugim dijelovima Azije najmanje 2500 godina.
Smatra se da je žižula porijeklom iz Sirije i sjeverne Afrike prije najmanje 3000 godina. Zatim se preselio na istok prema južnoj Aziji i, na kraju, do Kine, gdje se i danas široko uzgaja. Također se nalazi na Madagaskaru u Bugarskoj, nekim drugim dijelovima Europe i na otocima Kariba.
Iako je u Kini imao preko 400 sorata, lošiji rasad sadnica žižule uveden je u Europu početkom kršćanske ere. To je na kraju našlo put do Sjedinjenih Država 1837. Međutim, tek 1908. godine USDA je u SAD donio bolji kultivar žižule iz Kine.
Danas se plod žižule konzumira zbog važnih zdravstvenih blagodati. Istražit ćemo ih u sljedećem odjeljku.
Koje su zdravstvene prednosti voća žižule?
Plod žižule bogat je kalcijem, kalijem, saponinima, flavonoidima, betulinskom kiselinom i vitaminima A i C. Pruža liniju obrane od malih bolova do kroničnih bolesti.
1. Može vam pomoći smanjiti rizik od raka
Ekstrakt žižule ispunjen je fenolima koji pojačavaju njegovo antioksidativno djelovanje. To znači da antioksidativni enzimi koji se nalaze u žižuli brže djeluju na uklanjanje slobodnih radikala i smanjenje rizika od raka.
Postoji podosta in vitro studija koje su dokazale sposobnost ekstrakta žižule u sprečavanju širenja stanica raka. Jedno istraživanje provedeno na Sveučilištu u Kalabriji pokazalo je da bi moglo učinkovito usporiti širenje, pa čak i ubiti, maligne stanice raka dojke (1).
Drugo istraživanje provedeno u Iranu pokazalo je sposobnost ekstrakta žižule u sprečavanju širenja staničnih linija kancerogenih tumora, posebno one leukemije (2).
2. Može liječiti nesanicu
Žižula se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za poboljšanje sna i liječenje nesanice. Voće sadrži saponine koji djeluju sedativno i hipnotički. Studije na štakorima pokazuju da ti spojevi pomažu u induciranju sna (3).
Ispijanje šalice toplog čaja od žižule neposredno prije odlaska u krevet moglo bi vam pružiti miran san i pomoć u liječenju nesanice.
3. Može poboljšati zdravlje srca
Žižule su krcate kalijem i sadrže malo natrija. Kalij opušta vaše krvne žile i pomaže u regulaciji razine krvnog tlaka (4).
Utvrđeno je da voće djeluje i kao antiaterogeno sredstvo. Sprječava da se masnoće talože i začepe vaše arterije (5).
Također je utvrđeno da je žižula pomogla smanjiti količinu lipida u krvi pretilih adolescenata. Mogao bi smanjiti rizik od srčanih bolesti u adolescenata (6).
4. Može poboljšati zdravlje probavnog sustava
Konzumacija najmanje 40 miligrama žižule dnevno može unaprijediti zdravlje probavnog sustava. Može poboljšati cjelokupno okruženje vaše gastrointestinalne regije. Voće također sadrži važne fitokemikalije koje mogu biti od koristi za cjelokupno zdravlje (7).
U istraživanjima na štakorima utvrđeno je da ekstrakti ploda žižule mogu spriječiti čir na želucu (8). Potrebne su daljnje studije kako bi se ti učinci razumjeli i na ljude.
5. Može ublažiti kronični zatvor
Studija koju je proveo medicinski centar Meir u Izraelu pokazala je da konzumiranje ekstrakata žižule ne samo da ublažava simptome kroničnog zatvora već i poboljšava kvalitetu života (9).
6. Može regulirati cirkulaciju
Optimalna cirkulacija krvi znači da su vaši organi temeljito oksigenirani i da se osjećate općenito svježije i pune energije. Konzumacija nekoliko žižula dnevno odlična je ideja jer je poznato da njeguje krv (10).
Željezo i fosfor u plodu mogu imati ulogu u tom pogledu. Međutim, potrebno je više istraživanja.
7. Svibanj jača imunitet
Ovo malo voće je prepuno vitamina A i C koji su snažni antioksidanti. Te se ključne hranjive tvari bore protiv oštećenja slobodnih radikala koje inače mogu ugroziti imunološki sustav i povećati rizik od raka, bolesti srca i brzog starenja. Te hranjive tvari to postižu regulirajući proizvodnju upalnih citokina (11).
U studijama na glodavcima pronađeno je da ekstrakti žižule potiskuju oslobađanje histamina. Histamin je spoj koji stanice oslobađaju kao odgovor na upalne reakcije. Plod ima antialergijska i antianafilaktička (sprječava preosjetljivost) svojstva (12).
8. Može smanjiti upalu
Lokalna primjena ekstrakta žižule može vam pomoći ublažiti brojne bolove u mišićima i bolove u zglobovima. Utvrđeno je da sjemenska ulja žižule imaju protuupalna svojstva (13).
9. Može smanjiti stres i anksioznost
Žijula se tradicionalno koristi za liječenje simptoma stresa, tjeskobe i depresije. Voće djeluje umirujuće na duh i tijelo.
Istraživanje provedeno na miševima pokazalo je da je žižula smanjila anksioznost kad se uzima u nižim dozama i da je imala sedativni učinak kada se uzima u većim dozama (14). Ne postoje studije na ljudima koje pružaju uvjerljive dokaze za isto. Ali nema štete pojesti pregršt žižula kad se osjećate posebno pod stresom.
10. Može poboljšati snagu kostiju
Plod žižule može biti koristan za starije osobe ili one s lomljivim kostima. Ima visoku koncentraciju minerala potrebnih za stvaranje kostiju. Ovo malo voće ispunjeno je kalcijem i fosforom koji promiču zdravlje kostiju (15), (16).
11. Svibanj pomoć u probavi
Plod žižule sadrži vlakna koja pomažu u regulaciji probave. Hranjiva tvar osigurava glatko i redovito pražnjenje crijeva. Plod također ima antibakterijska svojstva. Djeluje protiv H. pylori, bakterija koje su odgovorne za probavne tegobe poput peptičnog čira i kiselosti (17).
12. Svibanj može pomoći u održavanju težine
Plodovi žižula imaju malo kalorija i nemaju apsolutno nikakvu masnoću. Uz to imaju visok sadržaj vlakana i proteina. Poznato je da hrana bogata proteinima i vlaknima povećava sitost i potencijalno pomaže u održavanju kilograma / gubitku kilograma (18). Voće bi vas moglo brzo napuniti i spriječiti da se ne prepustite nezdravim grickalicama između obroka.
13. Može vam pomoći u detoksikaciji krvi
Žižula ima protuupalna svojstva (13). Oni mogu pomoći u detoksikaciji krvi. Međutim, nema istraživanja koja bi to podržala. Suzbijanje upala mogao bi biti način za izbacivanje toksina i jačanje imuniteta. No, s tim u vezi potrebno je više informacija.
14. Može zaštititi od oštećenja mozga
Stanice mozga počinju se degenerirati s godinama. To povećava rizik od niza neuroloških poremećaja. Žižula je sposobna umiriti um. Studije navode da bi plod mogao biti potencijalni kandidat u liječenju neuroloških bolesti (19).
Žižula također može poboljšati funkcioniranje astrocita koji su odgovorni za zaštitu neurona (20).
15. Može poboljšati kognitivnu funkciju
Studije na miševima pokazuju da ekstrakt žižule može poboljšati pamćenje (21). Ekstrakt žižule također je pojačao rast i razvoj živčanih stanica u zubnom području girusa kod miševa. Zubati zglob jedno je od dva područja u mozgu u kojima se razvijaju nove živčane stanice (22).
16. Može zaštititi od napadaja
Eksperimentalno istraživanje provedeno na miševima izazvanim napadajima pokazalo je neke obećavajuće učinke ekstrakta žižule na njih. Studija je otkrila da su miševi koji su liječeni ekstraktom žižule prije nego što su izazvani napadajima pokazivali poboljšano učenje i pamćenje te smanjeni oksidativni stres u usporedbi s kontrolnom skupinom. Stoga ekstrakt žižule može značajno smanjiti oštećenje mozga uzrokovano napadajima (23).
17. Može pokazivati antimikrobna svojstva
Plod žižule može pomoći u borbi protiv infekcija jer je bogat fitokemikalijama koje pojačavaju imunitet. Dokazano je da su flavonoidi pronađeni u žižuli snažna antimikrobna sredstva (24). Zapravo je utvrđeno da etanolski ekstrakt ovog voća pomaže u liječenju infekcija kod djece (25).
Također, u eksperimentalnim istraživanjima (26), (27) utvrđeno je da se betulinska kiselina koja se nalazi u žižulama bori protiv HIV-a i infekcije virusom gripe.
18. Može imati koristi za zdravlje kože
Protuupalna i antioksidativna svojstva žižule mogu pomoći u liječenju akni, mrlja i ožiljaka. Međutim, na ovom području nedostaju izravna istraživanja.
Utvrđeno je da žižula ublažava svrbež uzrokovan ekcemom (28). Također je pokazao potencijal da inhibira širenje melanoma (rak kože) (29).
19. Može povećati rast kose
Primjena esencijalnog ulja žižule na obrijanim miševima tijekom 21 dana rezultirala je njihovim porastom dulje i gušće kose u odnosu na kontrolnu skupinu (30). Ulje može potaknuti rast kose. Međutim, potrebno je više studija kako bi se razumjeli isti učinci na ljude.
20. Može poboljšati zdravlje jajnika
Studija koju je provelo Teheransko sveučilište medicinskih znanosti (Iran) koristilo je biljni proizvod žižule, nazvan Shilanum, za liječenje cista na jajnicima. Na kraju studije otkrili su da je ova prirodna formula jednako učinkovita u liječenju cista na jajnicima kao i kontracepcijske pilule (obično se propisuju za ovo stanje). Formula je također uzrokovala relativno manje nuspojava (31). Međutim, više je studija s većim veličinama uzoraka