Sadržaj:
- Koje su zdravstvene prednosti Senne?
- 1. Može vam pomoći ublažiti zatvor
- 2. Može liječiti sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
- Koji su nuspojave Senne?
- Rizici
- Koje su interakcije Sene s lijekovima?
- Doziranje
Senna je biljka snažnih svojstava. To je biljka od čijeg se lišća i ploda proizvode lijekovi. Njegova je primarna uloga laksativ, a neka istraživanja pokazuju da kada se koristi u odgovarajućoj dozi, može pomoći u liječenju zatvora (1).
U tijeku su istraživanja kako bi se shvatile glavne prednosti sene. Iako se tradicionalna medicina koristila senom za promicanje zdravlja probavnog sustava, čini se da o tome ne postoje konkretni dokazi. U ovom ćemo postu razgovarati o senni i o tome koje bi moguće koristi mogle biti.
Koje su zdravstvene prednosti Senne?
1. Može vam pomoći ublažiti zatvor
Senna se koristi kao stimulativni laksativ u tradicionalnoj medicini. Može se naći u raznim biljnim lijekovima poput crnog propuha, Diasenne, Daffyjeva eliksira i biljnih čajeva. Vjeruje se da su za to svojstvo odgovorni njegovi aktivni sastojci, tj. Antrakinonski glikozidi (2).
Međutim, svježa kora biljke senna može uzrokovati mučninu, povraćanje i bolove u trbuhu. Iako se sena široko koristi u liječenju zatvora, ne postoje istraživanja koja podupiru njezinu uporabu u liječenju kroničnog zatvora (2).
Sennu se također preporučuje koristiti samo povremeno. Dugoročna sigurnost njegove uporabe nije jasna (2).
Drugo izvješće sugerira da bi senna mogla biti opasna. Njegovo lišće stimulira živce u zidovima debelog crijeva. To može uzrokovati kontrakcije crijeva i poremećaje elektrolita. Također se može razviti tolerancija, što znači da su za postizanje sličnih učinaka potrebne veće doze (3).
Klinička ispitivanja ne podržavaju upotrebu senne. Također, možete postati ovisni o senni ako je uzimate dulje vrijeme. Stoga se obratite svom liječniku prije nego što senu koristite za liječenje zatvora.
2. Može liječiti sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
Sindrom ili bolest iritabilnog crijeva (IBS ili IBD) karakterizira kronična bol u želucu. Prate je abnormalne crijevne navike (proljev, zatvor ili oboje). Bol često započinje nakon jela i jenjava nakon stolice. Simptomi IBS-a su nadutost, prolazak sluzi i osjećaj nepotpunog pražnjenja (4).
Zbog svog laksativnog svojstva, senna bi mogla pomoći u upravljanju simptomima sindroma iritabilnog crijeva (IBS) (5). Način na koji to postiže sena tek treba proučiti, ali neki stručnjaci pretpostavljaju da budući da biljka izaziva kontrakcije debelog crijeva, stolica se može prisiliti da se iseli.
Međutim, senna je stimulativni laksativ i može naštetiti vašem crijevu ako se uzima duže vrijeme (6). Stoga se prije uzimanja sene posavjetujte sa svojim liječnikom.
Moguće blagodati senne tek trebaju detaljno proučiti medicinska zajednica. Većina zabrinutosti senne ima veze s njezinim doziranjem i dugotrajnom uporabom. U sljedećem ćemo odjeljku vidjeti nuspojave koje prekomjerna uporaba sene može izazvati.
Koji su nuspojave Senne?
Kronična upotreba lišća sene može dovesti do akutnih stanja, uključujući grčeve u trbuhu i poremećaje elektrolita. Međutim, dugotrajna upotreba stimulativnih laksativa poput sene može dovesti do (7), (8):
- Grčevi
- Mučnina
- Proljev
- Nagli gubitak kilograma
- Vrtoglavica
- Ozljeda / oštećenje jetre
- Hipokalemija (nedostatak kalija)
- Pigmentacija sluznice debelog crijeva i mokraće
Gubitak kalija ili njegov nedostatak ima glavni efekt mreškanja. Može uzrokovati slabost mišića i aritmiju (opasne promjene u srčanom ritmu).
Rizici
Trudnice, dojilje i žene s menstruacijom ne bi trebale koristiti sennu jer ne postoje podaci o njenoj sigurnosti. Izbjegavajte davanje sene djeci mlađoj od dvanaest godina.
Osobe s crijevnom blokadom, IBD-om, čirevima na crijevima, nedijagnosticiranom boli u želucu ili upalama slijepog crijeva također bi trebale izbjegavati sennu (7).
Senna također može komunicirati s određenim lijekovima. Ako ste na lijekovima, važno je biti oprezan.
Koje su interakcije Sene s lijekovima?
Senna pripada vrsti kasije, a većina biljaka te vrste može stupiti u interakciju s određenim skupinama lijekova. Ne koristite razrjeđivače krvi, antikoagulanse, kortikosteroide i lijekove za zdravlje srca dok ste na senni. Ti lijekovi (poput varfarina i digoksina) mogu povećati gubitak kalija (9).
Analgetički, antipiretični, protuupalni i steroidni lijekovi (paracetamol, ketoprofen, estradiol, itd.) Također mogu komunicirati s lišćem sene. Povećavaju ili smanjuju apsorpciju ovih lijekova (9).
Kada, kako i koliko sene trebate uzimati da biste izbjegli takve nuspojave?
Doziranje
Tipična doza sene je oko 15-30 mg dva puta dnevno. to je