Sadržaj:
- Što je Stevia?
- Stevija za dijabetičare - što kaže znanost?
- Zaslađivanje Stevijom
- Stevija za dijabetičare - je li sigurna?
- Deserti Stevia za dijabetičare
- 1. Halwa od crvene bundeve
- Što trebaš
- Upute
- 2. Torta od limunske skute i crvenog Zen sira
- Što trebaš
- Upute
- Zašto se određeni proizvodi od stevije miješaju s drugim zaslađivačima?
- Tko još može imati koristi od stevije?
- Stevija i dijabetes - upozorenja
Što kažete na zaslađivanje hrane unatoč dijabetesu?
Ne. Ovo nije priča za predstojeći hollywoodski znanstveno-fantastični film.
To je istina.
Ne znam jeste li već čuli za steviju. Ali to nije važno. Jer stevija…
..pa, pročitajte sami.
Što je Stevia?
Šećerni rođak. Ali bez štetnih učinaka.
To je zato što se gotovo sve zamjene za šećer proizvode sintetički. Ali ne i stevija. Stevija je dobivena iz biljke. Zbog toga je dobar rođak šećera.
I pogodi što?
Stevia je cijenjena zbog onoga što ne radi. Na primjer, stevija ne dodaje kalorije.
Biljka stevija srodna je biljkama tratinčice i ambrozije. Nekoliko vrsta stevije porijeklom je iz Arizone, Novog Meksika i Teksasa.
No, najcjenjenija vrsta raste u Brazilu i Paragvaju. Ljudi na ovim područjima stotinama godina koriste lišće ove biljke za zaslađivanje hrane. Tradicionalna medicina u tim regijama također promovira steviju kao lijek za opekline, želučane probleme, a ponekad čak i kao kontracepciju. U posljednje vrijeme na nju se gleda kao na potencijalno liječenje SIBO-a, poznatog kao prekomjerni rast crijevnih bakterija.
Zapanjujuće, stevija je 250 do 300 puta slađa od šećera (1). Ali ne sadrži ugljikohidrate, kalorije ili umjetne sastojke.
Stevija za dijabetičare - što kaže znanost?
Znanost govori mnogo stvari. A jedan od njih je ovaj - stevija bi mogla imati koristi - ne samo za dijabetičare, već i za druge pojedince. Prema općoj bolnici u Massachusettsu, stevija je perspektivna za ljude koji pate od hipertenzije i dijabetesa tipa 2.
Stevija je napravljena od lista srodnog popularnom vrtnom cvijeću poput krizantema i astri (2). Odobrila ga je FDA, a poznato je da posjeduje antioksidativna i antidijabetička svojstva. Može suzbiti razinu glukoze u plazmi i pomoći u poboljšanju simptoma.
Ostale dobrobiti stevije za dijabetičare uključuju:
- Stabilizacija razine šećera u krvi
- Povećavanje proizvodnje inzulina
- Povećavanje učinka inzulina na stanične membrane
- Suzbijanje učinaka dijabetesa tipa 2
Sve dobro. Ali kako steviju možete koristiti za zaslađivanje hrane?
Zaslađivanje Stevijom
Slika: iStock
Postoji razlog što je zaslađivanje stevijom prava stvar. Jer ako ne koristite steviju i još uvijek želite da vam hrana bude slatka, možda ćete morati posegnuti za umjetnim zaslađivačima. A to bi moglo biti izravno opasno. To je slučaj čak i s umjetnim zaslađivačima koji tvrde da su "bez šećera" ili "pogodni za dijabetes".
Takva umjetna sladila, prema studijama, zapravo imaju učinke suprotne onome što tvrde (3). A umjetna sladila i dalje mogu povisiti razinu glukoze u krvi prema izvješću objavljenom u Journal of Nutrition (4). Druga studija otkrila je da ta sladila mogu promijeniti sastav vaših crijevnih bakterija. Ova promjena može dovesti do netolerancije glukoze, što na kraju dovodi do dijabetesa.
Zapravo, umjetna sladila također mogu pridonijeti debljanju i ostalim povezanim komplikacijama (5), (6).
Uključivanje stevije u vašu prehranu je jednostavno. Prvo ga možete probati u jutarnjoj kavi ili posipati po zobene pahuljice kako biste provjerili okus. I ne samo to - postoje i drugi načini.
- Svježe lišće stevije možete koristiti u limunadi ili umacima. Također možete strme lišće natopiti u šalici kipuće vode za osvježavajuće divan biljni čaj.
- Suhe listove stevije možete koristiti za pripremu zaslađivača u prahu. Snop svježeg lišća stevije objesite naopako na suho mjesto dok se listovi potpuno ne osuše. Zatim skinite lišće sa stabljika. Suhom lišću napunite mlin za kavu (ili procesor hrane) do pola. Obrađujte velikom brzinom nekoliko sekundi i imate zaslađivač u prahu. Ovo zaslađivač možete pohraniti u hermetički zatvorenu posudu i koristiti ga u receptima kojima je potrebno zaslađivač.
- Nešto za pamćenje - 2 žlice praha od lišća stevije jednake su 1 šalici šećera.
- Također možete napraviti sirup od stevije za zaslađivanje napitaka ili drugih sirupa. U šalicu (jedna četvrtina) svježeg i sitno zdrobljenog lišća stevije dodajte toplu vodu. Smjesu čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi i držite je po strani 24 sata. Smjesu možete procijediti i kuhati na laganoj vatri - tako da dobijete koncentriraniji sirup.
Čuvajte ovaj sirup u hermetički zatvorenoj posudi u vašem hladnjaku. Može trajati godinama.
A sad veliko pitanje
Stevija za dijabetičare - je li sigurna?
Je li stevija dobra za dijabetičare? Ovo je prava stvar, zar ne?
Utvrđeno je da uporaba pripravaka stevije u malim količinama nema značajnog utjecaja na razinu glukoze u krvi. U stvari, jedno istraživanje iz Brazila objavljeno 1986. godine pokazalo je da je uzimanje pripravaka stevije svakih 6 sati tijekom 3 dana pomoglo poboljšati netoleranciju na glukozu.
Znanost kaže da je stevija dobra za dijabetičare.
U jednoj iranskoj studiji zaključeno je da stevija djeluje na tkivo gušterače da stimulira pozitivne učinke na razinu inzulina. To ima blagotvorne hipoglikemijske učinke na pojedinca (7).
Istraživači širom svijeta slažu se oko antidijabetičkih učinaka stevije (8). Druga studija navodi da stevija može smanjiti razinu glukoze u krvi i inzulinu, pomažući tako u regulaciji glukoze (9). Osim što se suprotstavlja štetnim učincima šećera, stevija također pomaže poboljšati hranjiva svojstva hrane kojoj se dodaje (10).
Prema izvješću koje je objavilo Ministarstvo za javno zdravstvo u Vermontu, jedina zabrinutost kod nadomjestaka šećera je vjerojatnost da će se prejesti kad se uključe u prehranu (11). Ali sa stevijom to možda i nije problem - jer ne sadrži kalorije ili ugljikohidrate.
U studiji objavljenoj u Journal of Regulatory Toxicology and Pharmacology, utvrđeno je da se stevija dobro podnosi (i bez ikakvih nuspojava) među pacijentima s dijabetesom tipa 1 i tipa 2.
Drugo istraživanje objavljeno 2005. godine pokazalo je da steviozid, jedan od spojeva stevije, može smanjiti koncentraciju glukoze u plazmi, poboljšati osjetljivost na inzulin i razviti početak inzulinske rezistencije. Iako su testovi rađeni na štakorima, slične mogućnosti očekivale su se i na ljudima.
Deserti Stevia za dijabetičare
1. Halwa od crvene bundeve
Slika: iStock
Što trebaš
- 500 grama crvene bundeve
- 1 žlica čistog ghee-a
- 10 badema
- 5 grama stevije
- ½ žlica kardamoma u prahu
- 2 niti šafrana (namočene u malo mlijeka)
- ¼ litre vode
Upute
- Ogulite koru tikve i izvadite sjemenke. Naribajte.
- Bademe pržite u loncu pod tlakom (na malo ghee-a). Ostavite ih da se ohlade i držite ih po strani.
- Dodajte malo ghee-a i pasiranu buču. Na laganoj vatri pirjajte 10-15 minuta.
- Dodajte vodu i zatvorite poklopac lonaca pod pritiskom. Nakon dva zvižduka, smanjite vatru i pustite da se kuha oko 15 minuta na laganom plamenu.
- Kad je bundeva dovoljno omekšala, po želji je možete i zgnječiti. U to dodajte prah stevije, kardamom i šafran u prahu. Temeljito promiješajte.
- Pojačajte vatru tako da se sav višak vode istječe.
- Bademe (ili listiće badema) možete dodati na vrh kao ukras.
- Poslužite i uživajte.
2. Torta od limunske skute i crvenog Zen sira
Što trebaš
- ¼ žličica stevije
- 2 žlice griza
- 1 žličica zobenih pahuljica
- 3 žlice neslanog maslaca
- Prstohvat soli
- ½ žličica želatine
- ½ korica limuna
- 1 žličica limunovog soka
- 1/5 žumanjaka
- ¼ šalica obješena skuta
- 1 žlica borovnice
- 1 proljetna kovnica
- 1/8 žličice cimeta u prahu
- ½ vrećica Red Zen čaja
Upute
- Od maslaca, zobi i griza napravite kratko tijesto. U tu svrhu možete poprskati malo vode. Zarolajte tijesto i izrežite ga. Ispeci ga.
- Umutite žumanjak, steviju, mlijeko, limunov sok i koricu dok ne postane gusta i pjenasta. Ovome dodajte obješenu skutu. Opet umutiti.
- Otopite želatinu u toploj vodi. Savijte ga u smjesu od jaja.
- Dodajte ga slijepo ispečenoj kori i držite u hladnjaku par sati.
- Crveni Zen čaj namočite dvije minute na 90 stupnjeva i pomiješajte ga sa želatinom.
- Smjesu za torte od sira stavite u rezač zajedno s mješavinom Red Zen.
- Ponovo postavite na 3 sata.
- Izvadite ga i demontirajte.
- Možete poslužiti s nekoliko borovnica i grančicom metvice na vrhu.
- Možete i na prah poprskati malo cimeta u prahu.
A sad, drugo veliko pitanje
Zašto se određeni proizvodi od stevije miješaju s drugim zaslađivačima?
Kad kažemo 'stevija za dijabetes', mislimo na svježi list stevije. A ne proizvodi od stevije koji se nalaze na tržištu. Dva spoja u prirodnoj steviji, steviozid i rebaudiozid A, odgovorni su za njezinu slatkoću.
Ali kada su u pitanju prah i zaslađivači stevije koji možete naći na tržištu - tu je i loša strana. Ova zaslađivača sadrže dodanu dekstrozu, eritritol (iz kukuruza) i možda još nekoliko umjetnih zaslađivača.
Mnogi od ovih proizvoda od stevije koje pronađete na tržištu su prerađeni. Najpopularnije marke zapravo prolaze kroz brojne korake obrade - od izbjeljivanja do kemijskih promjena.
I mi znamo zašto to čine - vjerojatno da bi povećali proizvodnju. Ili svejedno. Ali, u konačnici, riječ je o novcu, zar ne?
Slijedi popis ostalih umjetnih zaslađivača koji mogu sadržavati zaslađivače stevije:
- Dekstroza, što je drugi naziv za glukozu (jednostavni šećer). To se obično pravi od genetski modificiranog kukuruza. Ako proizvođač ne potvrdi da je organska, to nije toliko zdravo.
- Maltodekstrin, koji je škrob. Dobiva se iz kukuruza ili pšenice. Maltodekstrin dobiven iz pšenice mogao bi izazvati zabrinutost kod osoba koje ne podnose gluten. Pa čak i inače, maltodekstrin je visoko obrađeni sastojak. Pri tome se uklanja većina proteina. To bi moglo učiniti bez glutena, ali ipak, teško je reći je li zdravo.
- Saharoza, koja je u osnovi šećer. Stolni šećer koji koristite svaki dan. Jedina korist koju saharoza pruža je energija za stanice. No, inače prevelike količine saharoze mogu uzrokovati kvarenje zuba i druge probleme poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka i pretilosti.
- Šećerni alkoholi, a to su ugljikohidrati koji se prirodno javljaju u voću i drugim biljkama. Mogu se i proizvesti. Iako nisu bez kalorija ili ugljikohidrata, oni su niži u usporedbi sa stonim šećerom. Šećerne alkohole šećerni alkoholi ili osobe koje pate od predijabetesa moraju uzimati s oprezom - s obzirom da su oblik ugljikohidrata.
U redu. Dakle, prirodna stevija je korisna za dijabetičare. No, postoji li netko tko može imati koristi od ove čarobne biljke?
Tko još može imati koristi od stevije?
Stevija uglavnom koristi dijabetičarima i osobama koje pate od hipertenzije. Osim toga, može pomoći i osobama s rizikom od srčanih bolesti. Jedno je istraživanje pokazalo da steviozid u steviji može smanjiti LDL kolesterol, čime se sprječavaju bolesti srca (12).
U nekim drugim studijama stevija je također pokazala da ima antikancerogena i protuupalna svojstva (13).
Sve se radilo o tome kako stevija koristi dijabetesu. Prednosti su velike. Ali uvijek je važno zabilježiti i upozorenja.
Stevija i dijabetes - upozorenja
- Trudnoća ili dojenje
Informacije u vezi s tim su ograničene. Stoga, izbjegavajte upotrebu.
- Niski krvni tlak
- Nadimanje i druga pitanja
Određeni ljudi koji uzimaju steviju ili uzimaju steviozid mogu osjetiti nadutost ili mučninu. Ostali učinci mogu uključivati osjećaj vrtoglavice, bolove u mišićima ili utrnulost.
- Problemi s plodnošću
U jednoj studiji na životinjama utvrđeno je da prekomjerna konzumacija stevije smanjuje plodnost mužjaka štakora (14). No budući da se to događa samo kada se stevija konzumira u velikim dozama, slične mogućnosti možda se neće vidjeti kod ljudi.
I na kraju, ali važno je i ograničenje bilo kojeg zaslađivača kako bi se mozak uvježbao da želi manje slatkoće u hrani. Glavni cilj u svim zdravstvenim uvjetima je naučiti voljeti gorko i kiselo uz trunku slatkoće!
Samopomoć je najbolja pomoć. Ali ne i kada je riječ o osobnom zdravlju. Ne uvijek.
Recite nam kako vam je ovaj post o steviji za dijabetičare uljepšao dan. Obavijestite nas komentirajući u donjem okviru.