Sadržaj:
- Stvari koje treba razmotriti prije tetoviranja na strijama
- 1. Vrsta ožiljaka
- 2. Jesu li ožiljci pravilno zaliječeni?
- 3. Jesu li ožiljci podignuti s površine?
- 4. Boja vaših strija
- 5. Veličina vaših strija
- Što očekivati pri tetoviranju preko strija
- Kamuflažna tetovaža za pokrivanje strija: što je to?
- Je li to bolan proces?
- Savjeti za njegu tetovaža na strijama
- Rizici povezani s tetovažama strija
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
Nisu svi ugodno razmetati se svojim strijama. Određene mogućnosti liječenja mogu poboljšati njihov izgled. Međutim, ako ste isprobali gotovo sve, ali vidjeli ste malo rezultata, možete ih kamuflirati tetovažama.
Mnoge žene se tetoviraju kako bi se kamuflirale i prekrile strije. Postoje umjetnici tetovaža koji su se specijalizirali za ovaj postupak, a on ne dolazi bez određenih rizika. U ovom smo članku razgovarali o svemu što trebate znati o tetovažama strija.
Stvari koje treba razmotriti prije tetoviranja na strijama
Možete se tetovirati na strijama. Međutim, hoćete li to učiniti ili ne, ovisi o nekoliko čimbenika.
1. Vrsta ožiljaka
Nisu svi ožiljci jednaki. Umetnik tetovaža mora procijeniti dubinu, težinu i teksturu vaših ožiljaka prije nego što odluči trebate li se tetovirati.
2. Jesu li ožiljci pravilno zaliječeni?
Strije koje su nove i crvenkaste znak su da vaše tijelo radi na njihovom zacjeljivanju. Novonastale strije su osjetljive i izazovno je raditi na njima. Odlazak na tetovažu može uzrokovati daljnje oštećenje kože.
3. Jesu li ožiljci podignuti s površine?
Teško je raditi na povišenim strijama. Često se pojavljuju nove strije podignute s površine kože. U tom slučaju, trebali biste pustiti da vam se znakovi zacijele i smjestiti prije nego što krenete na tetovažu.
4. Boja vaših strija
Kakve su boje vaše strije? Djeluju li crvenkasto ili ljubičasto ili ružičasto? Ili su bijele boje? Kao što je već rečeno, nije poželjno tetovirati se na svježim (ili crvenim) strijama. Stare i bijele strije su puno svjetlije. Također je puno lakše na njima raditi umjetnik tetovaža.
5. Veličina vaših strija
Ovo je presudan faktor u određivanju može li tetovaža na odgovarajući način prekriti vaše strije ili ne. Ako su strije široke i duge, tetovaža je možda neće prekriti pravilno.
Veličina vaše tetovaže ovisit će o duljini i širini vaših strija. Možda ćete htjeti specifičan dizajn tetovaža određenog promjera, ali ako su vaše strije veće od toga, možda ćete morati odabrati veći i širi dizajn tetovaža.
Razgovarajte s liječnikom i stručnim umjetnikom tetovaža prije nego što napravite tetovažu preko strija. Evo nekoliko stvari koje morate imati na umu ako ste novi u procesu.
Što očekivati pri tetoviranju preko strija
Evo nekoliko stvari koje morate znati i očekivati ako vam se pojačaju strije:
- Tinta za tetovažu ulazi u vaš dermis, koji je drugi sloj kože pored epiderme. Vaš dermis sadrži krvne žile, živce, kolagena vlakna, žlijezde i dermalne stanice. Sve je to presudno za ozdravljenje. Stanice kontinuirano umiru na epidermi. Stoga će tetovaža izblijedjeti ako ostane samo na epidermi.
- Igla za tetoviranje probija vam kožu učestalošću 50-3000 puta u minuti.
- Tijekom postupka umjetnik tetovaže umoči iglu u tintu, a zatim uključi stroj za tetoviranje. Igle za tetoviranje imaju više krajeva (između 3 i 25). Igle s manje krajeva koriste se za detalje i ocrtavanje, dok se igle s više krajeva koriste za bojanje i sjenčanje.
- Boli li postupak ili ne, ovisi o vašoj toleranciji na bol. Obično možda nećete doživjeti ništa više od peckanja. Bol rijetko postaje previše neugodan ili nepodnošljiv.
- Umjetnik obično započinje crtanjem obrisa dizajna pomoću matrice, a zatim na njemu radi.
Tradicionalne se tetovaže prvenstveno usredotočuju na to da strije izgledaju kao da su dio njih. Međutim, druga tehnika, koja se naziva maskirna tetovaža, prekriva ožiljke i stapa ih s vašom kožom. Ovo vam daje ujednačen izgled.
Kamuflažna tetovaža za pokrivanje strija: što je to?
Kamuflažno tetoviranje slijedi metode tradicionalnog tetoviranja. Koristi prilagođenu tintu ili pigment koji odgovara vašem tonu kože. To pomaže stapanju strija s kožom tako da se ožiljci ne vide.
Kamuflažna tetovaža nije mikropigmentacija (postupak ponovnog pigmentiranja kože). To je postupak u kojem se tinta ili pigmenti ravnomjerno miješaju i talože u dermis samo jednim nanošenjem (ovisno o površini strija).
Kamuflažna tetovaža može biti trajna, iako s vremenom može malo izblijedjeti. Međutim, pigmenti ostaju nepromijenjeni. Ove tetovaže najbolje djeluju na bijelim ili starim strijama. Čak se i osobe s vitiligom mogu odlučiti za maskirne tetovaže.
Je li to bolan proces?
Ovisno o detaljima vaše tetovaže, tijekom postupka možete osjetiti sljedeće osjećaje:
- Osjećaj pečenja: Ako igla za tetoviranje iznova i iznova odlazi na isto mjesto, možda ćete osjetiti lagano peckanje.
- Oštar peckanje: ovo je vrlo često kod tetovaža koje imaju više detalja.
- Grebanje osjećaja: Ako vašoj tetovaži treba puno sjenčanja, možda ćete osjetiti ogrebotine.
Bolovi obično nisu nepodnošljivi. No obavijestite umjetnika tetovaža i posjetite liječnika ako osjetite ozbiljnu nelagodu.
Morate se pobrinuti za svoju tetovažu i osigurati da se ne upali. Evo nekoliko savjeta.
Savjeti za njegu tetovaža na strijama
- Tetovažist će nanijeti sloj vazelina na tetovažu i prekriti ga zavojem. Nemojte ga uklanjati najmanje 24 sata. Pitajte umjetnika tetovaža za pravilnu rutinu nakon njege.
- Prije uklanjanja zavoja temeljito operite ruku. Ne želite prenijeti klice na novu tetovažu. Također, dok ga uklanjate, budite polagani i nježni. Nemojte ga otkidati.
- Operite područje blagim antibakterijskim sapunom i mlakom vodom. Izbjegavajte koristiti krpu za sušenje područja. Neka se osuši na zraku. Operite ga nekoliko puta dnevno.
- Nanesite antibakterijsku kremu na tetovažu nakon što se osuši.
- Vlažite područje svakodnevno. Ključno je održavati područje hidratiziranim.
- Tvoja tetovaža može se opeći nakon što počne zarastati. Može i svrbjeti. Oduprite se iskušenju da ga ogrebete.
- Nosite široku odjeću nekoliko dana ili dok vam tetovaža ne zacijeli. Uska odjeća može nadražiti kožu.
- Izbjegavajte dugo namakanje u vodi (bazenu ili kadi). Izbjegavajte izlaganje tetovaže sunčevoj svjetlosti dok zacjeljuje, jer to može oštetiti.
Unatoč svojoj pažnji, tetoviranje strija nosi nekoliko rizika.
Rizici povezani s tetovažama strija
- Tetoviranje na području koje će najvjerojatnije razviti nove strije (poput bedara, trbuha itd.) Može ga zapravo oštetiti. Ova oštećenja ovise o veličini strija.
- Održavanje pravilne higijene presudno je za smanjenje rizika od infekcije. Odmah otiđite liječniku ako imate:
- Neprekidan osjećaj pečenja
- Oticanje (nakon nekoliko dana)
- Loš miris
- Nježna koža ili koža koja je topla na dodir
- Žuti gnoj
- Izbjegavajte tetoviranje ako ste alergični na boje. Znakovima alergijskih reakcija često treba vremena da se razviju. Obično mogu započeti osipom na tetovaži.
- Tetoviranje također može uzrokovati daljnje ožiljke ili prekomjerno razrastanje ožiljaka na strijama.
- Igle za tetoviranje koje nisu sanirane mogu povećati rizik od razvoja bolesti koje se prenose krvlju, poput HIV-a, tetanusa i hepatitisa B i C.
Uvijek je bolje tetovirati se od ovlaštenog i cijenjenog umjetnika tetovaža. Pazite da objekt održava odgovarajuću higijenu. Izbjegavajte tetoviranje na ožiljku koji je upaljen. Razgovarajte s liječnikom i umjetnikom tetovaža. Procijenite svoje mogućnosti i čimbenike rizika. Nastavite s postupkom samo ako ste spremni. Ako osjetite bilo kakve nuspojave, odmah kontaktirajte liječnika.
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Mogu li tetovaže na trbuhu prekriti strije?
Da, oni mogu. Rezultati ovise o težini i dubini ožiljka. Pokrivanje ožiljka moglo bi biti teško ako je prevelik ili pokriva šire područje.
Možete li tetovirati površinu kože?
Da, možete napraviti tetovažu na kožnom mjestu kako biste prekrili bilo kakvu promjenu boje.
Zacjeljuju li strije tetovažama u potpunosti?
Tetovaže mogu pokriti samo strije. Ne mogu ih izliječiti.
Je li moguće dobiti više strija na istom mjestu?
Da, moguće je. Ako se udebljate ili vam se koža istegne zbog bilo kojih drugih čimbenika, možete razviti svježe strije na istom području kao i tetovaža.
Mogu li se tetovirati na novonastalim strijama?
Ne. Budući da je koža na novim strijama osjetljiva, može uzrokovati daljnja oštećenja.