Sadržaj:
- Popis najboljih namirnica koje uzrokuju akne
- 1. Rafinirane žitarice i šećer
- 2. Mliječni proizvodi
- 3. Fast Food ili Junk Food
- 4. Hrana s visokom razinom masti Omega-6
- 5. Prašak od proteina sirutke
- 6. Neekološko meso
- 7. Kofein i alkohol
- 8. Konzervirana hrana
- 9. Pržena hrana
- 10. Energetski napici
- Što jesti da bi vam koža bila čista
- 1. Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama
- 2. Probiotici
- 3. Zeleni čaj
- 4. Kurkuma
- 5. Hrana bogata vitaminima A, D, E i cinkom
- 6. Mediteranska prehrana
- 21 izvor
O odnosu hrane i akni uvijek se raspravljalo. Iako neke studije navode da ne postoji veza između hrane i akni, druge studije tvrde suprotno. Međutim, utvrđeno je da unos pravih hranjivih sastojaka (ili njihov nedostatak) može utjecati na zdravlje vaše kože (1).
Iako višestruki čimbenici mogu potaknuti akne, hrana može igrati glavnu ulogu. U ovom smo članku istražili popis od 10 kategorija hrane koje mogu uzrokovati akne ili pogoršati stanje.
Popis najboljih namirnica koje uzrokuju akne
1. Rafinirane žitarice i šećer
Studija koja je uključivala 64 sudionika s umjerenim do teškim aknama otkrila je da oni s aknama konzumiraju veću količinu ugljikohidrata. Štoviše, ovi sudionici s aknama također su imali velike količine inzulinu sličnog faktora rasta-1 (hormona koji uzrokuje visoku proizvodnju sebuma, koji obično doseže vrhunac tijekom puberteta) (2).
Drugo je istraživanje pokazalo da bi česti unos šećera mogao dovesti do razvoja akni u adolescenata (3).
Hrana koja sadrži rafinirane žitarice i šećer uključuje:
- bijela riža
- Rižini rezanci, tjestenina i rezanci od bijelog brašna
- Kruh, žitarice, kolači, peciva i kolačići od bijelog brašna
- Šećerna pića
- Zaslađivači kao što su med, javorov sirup, šećer od trske
2. Mliječni proizvodi
Studija koja je pregledala srednjoškolsku prehranu 47.355 žena otkrila je pozitivnu vezu između akni i unosa punomasnog i obranog mlijeka. Utvrđeno je da i drugi mliječni proizvodi, poput krem sira i svježeg sira, uzrokuju akne (4).
Druga studija kontrole slučaja procjenjivala je 44 osobe s vulgarnim aknama i 44 kontrole tijekom tri mjeseca. Otkrili su da su osobe s aknama češće jele hranu s visokim glikemijskim indeksom u usporedbi s kontrolom. Pili su mlijeko i sladoled češće od kontrola (5).
3. Fast Food ili Junk Food
Studija koja je procjenjivala prevalenciju akni u adolescenata otkrila je da oni s aknama nemaju zdrave prehrambene navike. Istraživači su zaključili da česti unos nezdrave hrane poput masne hrane, pljeskavica, kobasica, kolača, peciva i šećera može povećati rizik od akni ili ih pogoršati (3).
4. Hrana s visokom razinom masti Omega-6
Tipična zapadnjačka prehrana sadrži visoku razinu omega-6 masnih kiselina i nižu razinu omega-3. Omega-6 masne kiseline nalaze se u većini biljnih i biljnih ulja, a većina prerađene hrane kuha se u tim uljima (6).
Ne morate eliminirati unos omega-6 masti. Možete kontrolirati konzumaciju prerađene hrane i hrane napravljene od biljnih ulja. Odaberite ulja s niskim udjelom omega-6 masnih kiselina. To uključuje maslinovo ulje, kokosovo ulje i palmino ulje. Izbjegavajte unos ulja bogatih omega-6 masnim kiselinama, uključujući ulja suncokreta, soje i pamučnih sjemenki.
5. Prašak od proteina sirutke
Proteini sirutke su tekućina koja ostaje nakon što se mlijeko usiri i odvoji tijekom postupka proizvodnje sira. Iako je sirutka bogata aminokiselinama, protein sirutke povezan je s povećanim aknama kod adolescenata koji je uzimaju u teretani. Iako bi akne (osobito na trupu) mogle nastati samo znojenjem, za utvrđivanje uzroka potrebno je više istraživanja (7).
Mlijeko i mliječni proizvodi mogu povećati receptore IGF-1 i proizvodnju hormona poput progesterona i estrogena (8). Vjeruje se da oni mogu pridonijeti aknama, iako je potrebno više istraživanja kako bi se razumio mehanizam koji stoji iza njih.
6. Neekološko meso
Prirodni ili sintetički lijekovi od steroidnih hormona (uključujući progesteron, estrogen i testosteron) često se koriste za povećanje stope rasta životinja. To je učinjeno kako bi se brže pripremili za prehranu ljudi, a odobrila je FDA (9).
Konzumacija takvog mesa također može potaknuti akne povećavajući djelovanje androgena i inzulinu sličan faktor rasta-1 (IGF-1) (10).
7. Kofein i alkohol
Studija navodi da kava smanjuje osjetljivost na inzulin (11). To znači da razina šećera u krvi ostaje visoka dulje vrijeme nego obično nakon što popijete kavu. To može povećati upalu i pogoršati akne.
Drugo istraživanje procijenilo je prehranu ljudi s Kitavana koji nisu imali akne. Njihova je prehrana uključivala minimalan unos kave, alkohola, šećera, ulja i mliječnih proizvoda (10).
8. Konzervirana hrana
Smrznuta, konzervirana i prethodno kuhana jela mogu se smatrati prerađenom hranom. Često sadrže dodane sastojke, poput zaslađivača, ulja, začina i konzervansa, koji se koriste kao arome. Gotova hrana obično se jako obrađuje i može pridonijeti nastanku akni (10).
9. Pržena hrana
Čips od krumpira, pomfrit, pljeskavice i druga pržena i prerađena hrana također mogu uzrokovati akne. Tu se ubrajaju i druge glikemijske namirnice koje brzo podižu razinu šećera u krvi, uzrokujući upalna stanja poput akni (10).
10. Energetski napici
Energetska pića sadrže visoku razinu šećera i mogu povećati razinu glukoze u krvi (12). U jednoj je studiji utvrđeno da unos šećera iz bezalkoholnih pića povećava rizik od akni Bilo koje slatko piće može povećati rizik od akni (13). Stoga, izbjegavajte piti prevelike količine slatkih energetskih napitaka i bezalkoholnih pića.
Iako nijedna studija nije konačna i postoji potreba za više istraživanja, vjerojatnije je da će izbjegavanje određene hrane pomoći u smanjenju rizika od akni. Istodobno, dodavanje određene hrane u vašu prehranu može vam pomoći učiniti kožu čistom i zdravom.
Što jesti da bi vam koža bila čista
Evo nekoliko namirnica koje možete dodati u prehranu kako biste održali kožu čistom i potencijalno spriječili akne:
1. Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama
Za razliku od omega-6 masnih kiselina, omega-3 masne kiseline imaju protuupalna svojstva. Utvrđeno je da oni koji su na dijeti s visokim udjelom omega-3 masnih kiselina imaju niže razine akni (14). Stoga jedite više hrane poput lososa, srdela, haringe, ulja repice i druge ribe, poput tune, soma, škampa i školjki. Oni pomažu povećati unos omega-3 masti.
2. Probiotici
Probiotici proizvode antibakterijske proteine i inhibiraju rast P. acnes i bakterija S.aureus (15). Poznato je da obje ove bakterije uzrokuju akne.
3. Zeleni čaj
Zeleni čaj sadrži polifenole koji djeluju protuupalno i antimikrobno. Neki dokazi pokazuju da ti polifenoli pomažu u smanjenju prekomjerne proizvodnje sebuma i inhibiraju rast P. acnes (16).
4. Kurkuma
Kurkuma sadrži kurkumin, spoj odgovoran za svoje terapijske blagodati. Bilo da ga uzimate oralno ili lokalno, kurkuma vam može pomoći u liječenju kožnih bolesti poput akni (17).
5. Hrana bogata vitaminima A, D, E i cinkom
Ovi vitamini pomažu u održavanju zdravlja kože. Nedostatak ovih esencijalnih vitamina često može dovesti do akni (18, 19, 20). Možete jesti jaja, brokulu, masnu ribu poput skuše i tune, orašaste plodove i sjemenke te mahunarke.
6. Mediteranska prehrana
Mediteranska prehrana uključuje visok unos proteina, svježeg povrća, cjelovitih žitarica, začinskog bilja, začina, plodova mora, sjemenki, mahunarki i ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Hrana poput sira, peradi i jaja jede se umjereno, dok prerađenu hranu, rafinirane žitarice i slatka pića treba u potpunosti isključiti. Utvrđeno je da slijeđenje mediteranske prehrane smanjuje rizik od akni (21).
Dijeta igra presudnu ulogu u održavanju ukupnog zdravlja kože. Za smanjenje akni i jačanje zdravlja kože potreban je holistički pristup. Da, može biti teško napraviti prehrambene promjene, ali uvijek možete početi polako. Pokušajte smanjiti nezdravu hranu i slijedite uravnotežen način života kako biste postigli čišću kožu.
21 izvor
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Odnos prehrane i akni: Pregled, Dermato-endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
- Razlike u prehrambenom glikemijskom opterećenju i hormonima u odraslima New Yorka bez i umjerenim / jakim aknama, časopis Akademije za prehranu i dijetetiku, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606553
- Akne: prevalencija i povezanost s prehrambenim navikama u Eskisehiru u Turskoj, časopis Europske akademije za dermatologiju i venerologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22070422
- Srednjoškolski prehrambeni unos mlijeka i tinejdžerske akne, časopis Američke akademije za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15692464
- Dijeta s visokim glikemijskim opterećenjem, konzumacija mlijeka i sladoleda povezani su s aknama kod malezijskih mladih odraslih osoba: studija slučaja, BMC dermatologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22898209
- Akne i prehrana: istina ili mit? Anais Brasileiros de Dermatologia, SciElo.
www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0365-05962010000300008&lng=en&nrm=iso&tlng=en
- Akne smještene na trupu, dodatak proteina sirutke: Postoji li neka povezanost? Perspektive promicanja zdravlja, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5350548/
- Hormoni u mliječnoj hrani i njihov utjecaj na javno zdravlje - članak o narativnom pregledu, Iranski časopis za javno zdravstvo, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4524299/
- Implantati steroidnih hormona koji se koriste za rast životinja koje proizvode hranu, Američka uprava za hranu i lijekove.
www.fda.gov/animal-veterinary/product-safety-information/steroid-hormone-implants-used-growth-food-producing-animals
- Značaj prehrane u liječenim i neliječenim aknama vulgaris, Postepy dermatologii i alergologii, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/
- Konzumacija kave s kofeinom narušava homeostazu glukoze u krvi kao odgovor na obroke s visokim i niskim glikemijskim indeksom kod zdravih muškaraca. " Američki časopis za kliničku prehranu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18469247
- Učinak akutne potrošnje energetskih napitaka na krvni tlak, brzinu otkucaja srca i glukozu u krvi u grupi mladih, Međunarodni časopis za istraživanje okoliša i javno zdravstvo, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877089/
- Svakodnevni unos bezalkoholnih pića i umjereno teških vulgarnih akni kod kineskih adolescenata, The Journal of Pediatrics, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30274928
- Akne vulgaris, mentalno zdravlje i omega-3 masne kiseline: izvještaj o slučajevima, Lipidi u zdravlju i bolesti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2577647/
- Učinak probiotika na imunološku regulaciju, akne i fotostarenje, Međunarodni časopis za žensku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/
- Zeleni čaj i drugi čajni polifenoli: Učinci na proizvodnju sebuma i vulne akni, antioksidanti, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a, Nacionalni institut za zdravstvo.
- Učinci kurkume (Curcuma longa) na zdravlje kože: Sustavni pregled kliničkih dokaza, Istraživanje fitoterapije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27213821
- Utječe li razina vitamina A i E u plazmi na stanje akni? Klinički i eksperimentalni dermatol, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16681594
- Usporedba razine vitamina D u bolesnika sa i bez akni: Studija o kontroli slučajeva kombinirana s randomiziranim kontroliranim ispitivanjem. PLoS One, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27560161
- Korelacija ozbiljnosti i vrste lezija akni s razinom serumskog cinka u bolesnika s vulgarnim aknama Biomed Research International, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25157359
- Mediteranska prehrana i obiteljski dismetabolizam kao čimbenici koji utječu na razvoj akni. Scandinavian Journal of Public Health, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22833557