Sadržaj:
- Koje su zdravstvene prednosti repe?
- 1. Može ublažiti probleme s crijevima
- 2. Može poboljšati kardiovaskularno zdravlje
- 3. Može smanjiti rizik od raka
- 4. Može zaštititi jetru i bubrege
- 5. Može imati antidijabetička svojstva
- 6. Svibanj promovira mršavljenje
- 7. Svibanj promiče zdravu kožu i kosu
- 8. Svibanj može pomoći u smanjenju anemije
- 9. Svibanj može pomoći u prevenciji osteoporoze
- 10. Može vam pomoći poboljšati memoriju
- 11. Svibanj pomoć tijekom trudnoće
- 12. Može imati antimikrobna svojstva
- Prehrambene činjenice *
- Kako jesti repu?
- Nuspojave repe
- Zaključak
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 38 izvora
Repa (Brassica rapa) spada u najstarije uzgajano povrće na svijetu. Ovo duboko ljubičasto konusno povrće korijena ima opor okus. Popularno je zbog svoje prehrane.
Tradicionalno se koristi za liječenje raznih bolesti poput reumatoidnog artritisa, edema, glavobolje i spolno prenosivih infekcija. Narodna medicina koristila je repu i za liječenje žutice, hepatitisa i grlobolje (1).
Repa je bogata glukozinolatima i izotiocijanatima koji imaju antitumorska svojstva. Povrće sadrži i druge bioaktivne spojeve, poput flavonoida i fenola, koji su antioksidanti. Tvrdi se da imaju antimikrobna, hepatoprotektivna i antidijabetička svojstva (2), (3).
Smatra se da je još jedna glavna komponenta u repu, nazvana arveleksin, protuupalna, antihipertenzivna (snižava krvni tlak) i hipolipidemijska (snižava kolesterol u krvi) u prirodi (1), (4).
O mnogim nutritivnim blagodatima repa govori se u nastavku. Pogledajmo ih detaljno.
Koje su zdravstvene prednosti repe?
1. Može ublažiti probleme s crijevima
Redovita konzumacija repe može pomoći pravilnoj probavi jer je bogata vlaknima. Tradicionalno, povrće se koristi za liječenje raznih gastrointestinalnih bolesti. Istraživanja sugeriraju da konzumacija većih količina dijetalnih vlakana može smanjiti rizik od divertikularnih bolesti jer pomažu u pražnjenju crijeva (5). S druge strane, nekoliko studija sugerira da visok unos vlakana možda neće biti od pomoći protiv asimptomatske divertikuloze (6).
Međutim, novije studije izvijestile su da visok unos dijetalnih vlakana može smanjiti rizik od divertikularne bolesti. Pojedinci koji dnevno unose 30 g vlakana mogu smanjiti rizik od bolesti za 41% (7).
Prehrana bogata vlaknima utvrđena je kao korisna za poboljšanje populacije crijevnih bakterija (8). Te probiotičke bakterije pomažu u osiguravanju prehrane tijelu i pomažu u smanjenju upala (8). Bakterije u crijevima također mogu pomoći u pražnjenju crijeva. Više istraživanja na ovom području pružit će bolje razumijevanje ove koristi.
Repa se također pokazao u borbi protiv Helicobacter pylori, koji je bakterija koja uzrokuje čir na želucu (9). Uključivanje repe u vašu prehranu pomoglo bi u poboljšanju zdravlja crijeva. Oni također mogu pružiti olakšanje od želučanih problema kao što su nadutost, plinovi i zatvor.
2. Može poboljšati kardiovaskularno zdravlje
Repa ima antidijabetička, protuupalna i antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti (10), (11). Povrće sadrži visok udio zdravih masti koje mogu pomoći u regulaciji razine kolesterola.
Studije na životinjama izvijestile su da repa može pojačati metabolizam glukoze i lipida (12). Ovaj bi učinak mogao promovirati i kardiovaskularno zdravlje.
3. Može smanjiti rizik od raka
Glukozinolati i izotiocijanati u repu imaju antikancerogena svojstva (13).
Istraživanje navodi da repa može imati zaštitne učinke protiv karcinoma jajnika, debelog crijeva, mjehura, pluća, prostate i dojke (14), (15), (16).
Studije na ljudskim stanicama raka pluća izvijestile su o protukancerogenoj aktivnosti repa (17).
4. Može zaštititi jetru i bubrege
Repa je također pokazala hepatoprotektivnu aktivnost kod miševa (18).
U drugoj studiji na štakorima utvrđeno je da etanolni ekstrakt korijena repa nudi zaštitu od ozljeda jetre (19).
Također je utvrđeno da ekstrakt vode od repe štiti od fibrogeneze jetre (stvaranje velike količine ožiljnog tkiva u jetri) (20).
Sveukupno, ove studije pokazuju da repa ima važnu ulogu u zaštiti jetre. Slična uloga repa primijećena je u bubrezima. Povrće je imalo zaštitni učinak protiv bubrežnih ozljeda kod štakora (21). Ovaj renoprotektivni učinak primijećen je i na štakorima u drugoj studiji (22).
5. Može imati antidijabetička svojstva
Studije su utvrdile da ekstrakti repe imaju antidijabetičko djelovanje (12). Izvješteno je da povrće može pomoći u regulaciji razine glukoze povećavajući omjer inzulin / glukagon (12).
Međutim, potrebno je više studija kako bi se dalje razumjelo antidijabetička svojstva repe.
6. Svibanj promovira mršavljenje
Repa može pomoći u kontroli tjelesne težine. Ekstrakt repe mogao bi inhibirati taloženje lipida u masnim stanicama stimulirajući receptore koji su uključeni u metabolizam lipida (23).
U studijama na životinjama, ekstrakt repa mogao bi značajno smanjiti tjelesnu težinu, glukozu u krvi, peroksidaciju lipida, dušikov oksid i ukupne razine triglicerida i kolesterola. Ti su učinci opaženi kod štakora s metaboličkim sindromom izazvanim fruktozom (24).
Repa je malo kalorija, a također ima nizak glikemijski indeks. Sirova repa ima glikemijski indeks 30 (dok kuhana varijanta ima GI 85) (25). Visok udio prehrambenih vlakana u repu također povećava sitost i pomaže u držanju osjećaja gladi. Ovi učinci mogu pomoći u promicanju mršavljenja.
7. Svibanj promiče zdravu kožu i kosu
Repa je bogat izvor vitamina A i C te željeza. Svi su oni neophodni za zdravu kožu i kosu. Vitamin A važan je za fiziologiju kože (26). Može pomoći u stvaranju sebuma i prevenciji akni (27), (28), (29). Međutim, u vezi s tim potrebno je više istraživanja.
Vitamin C pospješuje proizvodnju kolagena. Kolagen daje strukturu koži (30). Također može održavati kožu mlađom i podatnom.
Željezo pomaže u stvaranju melanina u kosi (31). Izvještava se da nedostatak željeza uzrokuje gubitak kose i prerano posijeđivanje kose (31). Jesti sirovo zelje repa i drugu hranu bogatu željezom može pomoći u smanjenju gubitka kose.
8. Svibanj može pomoći u smanjenju anemije
Nedostatak željeza jedan je od vodećih uzroka anemije (32). Željezo je glavna komponenta hemoglobina prisutnog u crvenim krvnim stanicama (32). Bitan je za prijenos kisika u sve dijelove tijela (32). Repa je bogata željezom, a uključivanje u vašu prehranu može pomoći u borbi protiv umora od anemije. Repa je bogata i vitaminom C koji pomaže u apsorpciji željeza.
9. Svibanj može pomoći u prevenciji osteoporoze
Repa sadrži glukozinolate za koje se navodi da pomažu u stvaranju kostiju kod štakora (33).
Povrće također ima vitamin K. Ovaj vitamin pomaže u smanjenju rizika od prijeloma, promicanju apsorpcije kalcija i povećanju gustoće kostiju (34).
10. Može vam pomoći poboljšati memoriju
Repa u zelenilu sadrži kolin. Kolin je neophodan za mnoge vitalne funkcije (35). Strukturna je komponenta staničnih membrana koja pomaže u pamćenju (36). Također je komponenta neurotransmitera i pomaže u smanjenju upale (36).
11. Svibanj pomoć tijekom trudnoće
Zeleni repe dobar su izvor i folne kiseline i željeza. To su ključne za žene tijekom trudnoće (37), (38). Redovita konzumacija ovog korjenastog povrća, zajedno s ostalim lisnatim zelenim povrćem, može trudnicama pomoći u svakodnevnim prehrambenim potrebama.
12. Može imati antimikrobna svojstva
Repa sadrži specifični spoj koji se naziva β-feniletil izotiocijanat. Ovaj je spoj pokazao antimikrobno djelovanje na patogene koji se prenose hranom poput Vibrio parahaemolyticus , Staphylococcus aureus i Bacillus cereus (13). Potrebne su daljnje studije kako bi se potvrdila ova tvrdnja.
To su zdravstvene prednosti repa. U sljedećem ćemo dijelu istražiti nutritivne činjenice povrća.
Prehrambene činjenice *
- 90% sirove repe (100 g) sadrži vodu. Ima samo 28 kcal. Također sadrži proteine (2,5 g), masti (0,8 g), ugljikohidrate (24,7 g) i vlakna (1,8 g).
- Kalcij (30 mg), željezo (0,3 mg), magnezij (11 mg), fosfor (27 mg) i kalij (191 mg)
- Natrij (67 mg), cink (0,27 mg), bakar (0,085 mg), selen (0,7 µg)
- Vitamin C (21 mg), tiamin (0,04 mg), riboflavin (0,03 mg), niacin (0,4 mg), vitamin B6 (0,09 mg), folati (15 µg), kolin (11,1 mg)
- Iz repa je zabilježeno 20 glukozinolata i 16 izotiocijanata (progoitrin, glukonasturtiin, glukonapin, 4-hidroksiglukobrasicin, glukobrasikanapin, glukonapoleiferin, glukobrasicin i neoglukobrasicin) (2)
Kako jesti repu?
Repa se može jesti kuhana ili sirova. Mogu se ispeći u čips za zdrav međuobrok. Pržena ili grilovana dječja repa može se dodati i u prilog. Popularni su u salatama i kupusu. Dodavanjem u pire krumpir može se poboljšati njihova hranjiva vrijednost. Jednostavna pasirana repa također je popularan prilog. Sok od repe konzumira se kao zdrava alternativa pićima. Može se dodati u smoothie ili jogurt zbog okusa.
Repa je obično sigurna za većinu ljudi. Ali kod nekih mogu uzrokovati određene štetne učinke. Ukratko ćemo ih istražiti u sljedećem odjeljku.
Nuspojave repe
Repa pripada obitelji križanih. Prema anegdotalnim dokazima, jedenje prekomjerne hrane može uzrokovati nadutost, plinove i bolove u trbuhu.
Glukozinolati i izotiocijanati u repu mogu imati goitrogeno djelovanje (2). Oni mogu komunicirati s hormonom štitnjače. Pojedinci koji imaju problema sa štitnjačom možda će se trebati posavjetovati sa svojim liječnikom prije konzumiranja repe.
Repa također može uzrokovati komplikacije kod ljudi s bubrežnim kamencima. Međutim, nema istraživanja koja bi to potkrijepila. Iako repa može koristiti zdravlju bubrega, oni koji imaju problema s bubrezima moraju se konzumirati sa svojim liječnikom prije konzumiranja repa.
Zaključak
Turnips are nutrient dense vegetables with low calories. They have traditionally been used for treating many ailments. They help in managing sugar and fat levels in the body. They also may promote heart health and reduce cancer risk.
However, they may cause certain side effects in people with thyroid imbalances. Keep these effects in mind.
You can otherwise include this versatile and antioxidant-rich vegetable in your diet and reap its health benefits.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Are turnips better for you than potatoes?
According to the calorific value, turnips are better than potatoes as they have fewer calories. But in terms of nutrition value, both have their own advantages.
Are turnips good for those with diabetes?
Yes. Turnips are antidiabetic and can help lower blood sugar levels.
Are turnips good for lowering cholesterol?
Da. Repa regulira metabolizam lipida ili masti. Preliminarne studije na štakorima izvijestile su da mogu smanjiti razinu kolesterola.
Uzrokuje li repa plinove?
Repa je križano povrće i sadrži spojeve koji mogu uzrokovati nadimanje i nadutost.
Smatra li se repa škrobnim povrćem?
Repa sadrži vrlo manje škroba. Stoga se ne smatraju škrobnim povrćem.
Je li repa dobra za bubrežne kamence?
Repa djeluje renoprotektivno. Međutim, neki vjeruju da mogu uzrokovati bubrežne kamence. Informacije su mješovite. Posavjetujte se sa svojim liječnikom.
38 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Shin, Ji-Sun, et al. “Arvelexin from Brassica Rapa Suppresses NF-ΚB-Regulated pro-Inflammatory Gene Expression by Inhibiting Activation of IκB Kinase.” British Journal of Pharmacology, vol. 164, no. 1, 1 Sept. 2011, pp. 145–158,
- Paul, Swastika, et al. “Phytochemical and Health‐Beneficial Progress of Turnip (Brassica rapa).” Journal of food science 84.1 (2019): 19-30.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14417
- Ali Esmail Al-Snafi. “The Pharmacological Importance of Brassica Nigra and Brassica Rapa Grown in Iraq.” ResearchGate, ResearchGate, 2015, www.researchgate.net/publication/313698262
- H.J. Choi, et al. “Hepatoprotective Effects of Brassica Rapa (Turnip) on d-Galactosamine Induced Liver Injured Rats.” ResearchGate, Korean Journal of Pharmacognosy, Dec. 2006,
www.researchgate.net/publication/286612009
- Crowe, Francesca L, et al. “Source of Dietary Fibre and Diverticular
Disease Incidence: A Prospective Study of UK Women.” Gut, vol. 63, no. 9, 2 Jan. 2014, pp. 1450–1456, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24385599
- Peery, Anne F., et al. “A high-fiber diet does not protect against asymptomatic diverticulosis.” Gastroenterology 142.2 (2012): 266-272.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724216/
- Aune, Dagfinn, et al. “Dietary fibre intake and the risk of diverticular disease: a systematic review and meta-analysis of prospective studies.” European journal of nutrition (2019): 1-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31037341
- Makki, Kassem, et al. “The Impact of Dietary Fiber on Gut Microbiota in Host Health and Disease.” Cell Host & Microbe, vol. 23, no. 6, June 2018, pp. 705–715,
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193131281830266X
- Kim, Ah-young, et al. Anti-Helicobacter Pylori Activity of Phytochemicals from Brassica Rapa L. 2016, www.semanticscholar.org/
www.semanticscholar.org/paper/Anti-Helicobacter-pylori-activity-of-phytochemicals-Kim-Ki/e6e2e85fc8a8684af30f5519dfee58f171137545
- Berdja, Sihem, et al. “Glucotoxicity Induced Oxidative Stress and InflammationIn VivoandIn VitroinPsammomys Obesus: Involvement of Aqueous Extract OfBrassica Rapa Rapifera.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2016, 2016, pp. 1–14,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27047569
- Author, Corresponding, et al. “ORIGINAL ARTICLE Effect of Ethanol Extract of Root Turnip (Brassica Rapa) on Changes in Blood Factors HDL, LDL, Triglycerides and Total Cholesterol in Hypercholesterolemic Rabbits.” Advances in Environmental Biology, vol. 6, no. 10, 2796, pp. 2796–2801,
- Jung, Un Ju, et al. “Effects of the ethanol extract of the roots of Brassica rapa on glucose and lipid metabolism in C57BL/KsJ-db/db mice.” Clinical Nutrition 27.1 (2008): 158-167.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17996336
- Hong, Eunyoung, and Gun-Hee Kim. “Anticancer and Antimicrobial Activities of β-Phenylethyl Isothiocyanate in Brassica rapa L.” Food science and technology research 14.4 (2008): 377-377.
www.jstage.jst.go.jp/article/fstr/14/4/14_4_377/_article/-char/ja/
- Q, Wu, et al. “A New Phenanthrene Derivative and Two Diarylheptanoids From the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris Inhibit the Growth of Cancer Cell Lines and LDL-Oxidation.” Archives of Pharmacal Research, 1 Apr. 2013
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23435947
- “Antioxidant and Anticancer Activities of Brassica Rapa: A Review.” MOJ Biology and Medicine, vol. 3, no. 4, 2018, 10.15406/mojbm.2018.03.00094. Accessed 25 June 2019.
medcraveonline.com/MOJBM/MOJBM-03-00094.pdf
- Wu, Qian, et al. “Carbohydrate Derivatives from the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris and Their Effects on ROS Production and Glutamate-Induced Cell Death in HT-22 Cells.” Carbohydrate Research, vol. 372, May 2013, pp. 9–14, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23507511
- Hind Hussein. “CYTOTOXICITY EFFECT OF AQUEOUS EXTRACT OF BRASSICA RAPA ROOTS ON CANCER CELL LINES IN VITRO.” ResearchGate, unknown, 15 Aug. 2019, https://www.researchgate.net/publication/335188683_CYTOTOXICITY_EFFECT_OF_AQUEOUS_EXTRACT_OF_BRASSICA_RAPA_ROOTS_ON_CANCER_CELL_LINES_IN_VITRO
- Syed Rafatullah, et al. “Preliminary Phytochemical and Hepatoprotective Studies on Turnip Brassica Rapa L.” ResearchGate, International Journal of Pharmacology, June 2006, www.researchgate.net/publication/45947905
- M. Daryoush, et al. “Protective Effect of Turnip Root (Brassica Rapa. L) Ethanolic Extract on Early Hepatic Injury In…” ResearchGate, Australian Journal of Basic and Applied Sciences, July 2011,
www.researchgate.net/publication/285861674
- Li, Lan, et al. “Anti-Hepatofibrogenic Effect of Turnip Water Extract on Thioacetamide-Induced Liver Fibrosis.” ResearchGate, ResearchGate, 2010, www.researchgate.net/publication/273723094
- Daryoush Mohajeri, et al. “Preventive Effects of Turnip (Brassica Rapa L.) on Renal Ischemia-Reperfusion Injury in Rats.” ResearchGate, Life Science Journal, Mar. 2013, www.researchgate.net/publication/287265971
- Kim, Yang-Hee, et al. “Protective Effect of the Ethanol Extract of the Roots of Brassica Rapa on Cisplatin-Induced Nephrotoxicity in LLC-PK1 Cells and Rats.” Biological & Pharmaceutical Bulletin, vol. 29, no. 12, 2006, pp. 2436–2441,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17142978
- An, Sojin, et al. “Ethanolic Extracts of Brassica Campestris Spp. Rapa Roots Prevent High-Fat Diet-Induced Obesity via Β3-Adrenergic Regulation of White Adipocyte Lipolytic Activity.” Journal of Medicinal Food, vol. 13, no. 2, Apr. 2010, pp. 406–414,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132043
- Abo-youssef, Amira, and R Mohammed. “Effects of Brassica Rapa on Fructose-Induced Metabolic Syndrome in Rats: A Comparative Study.” ResearchGate, unknown, July 2013, https://www.researchgate.net/publication/286495718
- Anderson, G. Harvey, et al. “White Vegetables: Glycemia and Satiety.” Advances in Nutrition, vol. 4, no. 3, 1 May 2013, pp. 356S-367S,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650508/
- Gilbert, Clare. “What Is Vitamin A and Why Do We Need It?” Community Eye Health, vol. 26, no. 84, 2013, p. 65, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/
- Picardo, Mauro, et al. “Sebaceous Gland Lipids.” Dermato-Endocrinology, vol. 1, no. 2, 2009, pp. 68–71, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835893/
- GREENBERG, RUVEN. “Conversion of Carotene to Vitamin A by Sebaceous Glands.” Archives of Dermatology, vol. 76, no. 1, 1 July 1957, p. 17, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/525073
- Michaëlsson, Gerd. “Effects of Oral Zinc and Vitamin A in Acne.” Archives of Dermatology, vol. 113, no. 1, 1 Jan. 1977, p. 31, jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/536705
- “The Roles of Vitamin C in Skin Health.” Nutrients, vol. 9, no. 8, 12 Aug. 2017, p. 866, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Kumar, AnaghaBangalore, et al. “Premature Graying of Hair: Review with Updates.” International Journal of Trichology, vol. 10, no. 5, 2018, p. 198, 10.4103/ijt.ijt_47_18. Accessed 13 Oct. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290285/
- Miller, J. L. “Iron Deficiency Anemia: A Common and Curable Disease.” Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, vol. 3, no. 7, 23 Apr. 2013, pp. a011866–a011866,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/
- J, Jeong, et al. “Effects of Glucosinolates From Turnip (Brassica Rapa L.) Root on Bone Formation by Human Osteoblast-Like MG-63 Cells and in Normal Young Rats.” Phytotherapy Research : PTR, 1 June 2015, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25809011
- Weber, Peter. “Vitamin K and Bone Health.” Nutrition, vol. 17, no. 10, Oct. 2001, pp. 880–887, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11684396
- “Office of Dietary Supplements – Choline.” Nih.Gov, 2017, ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/.
ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/
- Zeisel, Steven H, and Kerry-Ann da Costa. “Choline: An Essential Nutrient for Public Health.” Nutrition Reviews, vol. 67, no. 11, Nov. 2009, pp. 615–623, 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/
- “Daily Iron and Folic Acid Supplementation during Pregnancy.” World Health Organization, 13 Sept. 2018, https://www.who.int/elena/titles/guidance_summaries/daily_iron_pregnancy/en/
- Ogundipe, Olukemi, et al. “Factors Associated with Prenatal Folic Acid and Iron Supplementation among 21,889 Pregnant Women in Northern Tanzania: A Cross-Sectional Hospital-Based Study.” BMC Public Health, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438116/