Sadržaj:
- # 1 - Hatha joga
- # 2 - Vinyasa Flow
- # 3 - Iyengar joga
- # 4 - Bikram joga
- # 5 - Ashtanga joga
- # 6 - Jivamukti joga
- # 7 - Kundalini joga
- # 8 - Anusara joga
- # 9 - Yin joga
Na svijetu postoje dvije vrste ljudi - oni koji vježbaju i oni koji ne rade.
Ali ako ipak vježbate, evo malo razmišljanja. Dugogodišnji trening, uparen s dobrom, čistom prehranom, ide vam u prilog. Ali vašem tijelu treba više, i zato morate prihvatiti jogu. Joga nije samo trening; to je način života. Povezuje vaše tijelo, um i dušu s Univerzalnom sviješću.
Iako joga podrazumijeva zaokrete, istezanja i savijanja, zajedno sa složenom i intenzivnom rutinom disanja, to su samo površni aspekti ovog lijepog izraza života. Utiče disciplinu i gracioznost te uravnotežuje naše energije i osjećaje.
Sadhguru Jaggi Vasudev iz Isha Yoge kaže: "Daleko dalje od pukog savijanja tijela, znanost joge pruža vrhunski alat za poboljšanje ljudskih sposobnosti i funkcioniranje na najvišem vrhuncu tijela i uma."
Ako vas je sve ovo dovoljno nadahnulo za bavljenje jogom, pogledajte različite vrste joga rutina i ono što biste trebali očekivati na nastavi. Joga je toliko svestrana - u njoj postoji ponešto za svakoga.
# 1 - Hatha joga
Slika: Shutterstock
Hatha je sanskrtska riječ koja znači sila. Obično uključuje fizičke aspekte prakse. Majka je svih joga praksi. Sve ostale podskupine potpadaju pod ovu kategoriju.
Predavanje Hatha Yoge obično je usporeno i ne slijedi tok. Ova klasa je savršena za početnike jer vas nježno uvodi u jogu. Ako ste sezonski yogi, ova klasa izvrsno se opušta. Ovaj se razred bavi samo osnovama. Uči vas kako disati; podučava vas i držanju tijela, tehnikama meditacije i opuštanja. Ako ste novi u jogi, za početak biste se vjerojatno trebali prijaviti na tečaj Hatha joge.
# 2 - Vinyasa Flow
Slika: Shutterstock
Ovaj stil joge zahtijeva da svoj dah uskladite s pokretima i naglašava stvaranje kretanja položaja, s glatkim prijelazima s jednog na drugi. Vinyasa doslovno znači povezanost. Morate povezati svoje pokrete udisajem ili izdahom. Ovaj biste stil mogli koristiti kroz Surya Namaskar, balansirajuće poze, pozadine ili sjedeće poze. Trening završava Savasanom.
Ovaj se razred temelji na učiteljevoj kreativnosti i nema tvrdu i brzu strukturu. Ponekad je duhovnost ugrađena u ove tečajeve, uz crticu meditacije i skandiranja. Drugi instruktori vjeruju u to da bude sportsko. Možete odabrati ono što vas zanima kad se sami upišete u ovaj razred.
Ova kategorija može biti spora i nježna ili brza i intenzivna, ovisno o vašoj razini. Kao početnik, u početku biste trebali tražiti sporiji tečaj, a zatim preći na brzi.
# 3 - Iyengar joga
Slika: Shutterstock
Ovaj se stil joge usredotočuje na usklađivanje. Razred baš i nema protok, poput Vinyasa stila. Svaka poza u Iyengaru je intenzivna i trebate je dugo držati i širiti dok dišete. Ovaj stil joge djeluje s puno rekvizita, poput traka, blokova i pokrivača.
Za one koji vole ulaziti u detalje i intenzivno osjećati i naučiti pozu, ovo je vaš izbor! Ova klasa također radi za one koji imaju ozljede i kronične probleme. Ovaj stil nastoji udovoljiti svim ograničenjima, a zauzvrat vas čini stabilnim, fleksibilnim i snažnim.
# 4 - Bikram joga
Slika: Shutterstock
Ovaj stil joge je Hot-Hot-Hot! Ako ovo pokušate, zasigurno ćete se oznojiti. Bikram joga obično se radi u sobi koja je zagrijana na 40 stupnjeva Celzijevih, s 40% vlage. Ideja je znojiti se. Grani se od Vinyasa stila. Dakle, na tečaju bikram joge u osnovi ćete vježbati asanu u koordinaciji s dahom.
Osnivač Bikram Choudhury formulirao je niz od 26 položaja, s uvjerenjem da sustavno izaziva sve dijelove tijela, bilo mišiće, vene, ligamente ili organe.
# 5 - Ashtanga joga
Slika: Shutterstock
Ovaj se stil joge u narodu naziva Power Yoga i smatra se suvremenom verzijom klasične joge. Iniciran od K. Pattabhi Joisa, ovaj oblik joge također povezuje pokret s dahom, ali pokreti su više definirani. Nježno napredujete sa svakom asanom i svaka se radnja uvježbava s inverzijom.
Počinjete s osnovnom serijom, a kad je svladate, prelazite na sljedeću razinu. Potrebne su godine da bi se napredovalo, ali fokus je uvijek stav, a ne napredovanje.
Ako je vaša stvar u strukturiranoj, energičnoj praksi, ovaj stil je za vas.
# 6 - Jivamukti joga
Slika: Shutterstock
Ovaj oblik joge više je više od prakse - to je način života. Uključuje etičke, duhovne i fizičke aspekte. Formulirali su ga Sharon Gannon i David Life, ovaj stil joge govori i o tome da pazite na okoliš, pa morate biti ljubazni prema životinjama i postati vegani. Pet najvažnijih aspekata ove metode su Shastra (sveto pismo), Bhakti (predanost), Ahimsa (neškodljivost), Nada (glazba) i Dhyana (meditacija).
U tipičnom razredu započeli biste postavljanjem namjere, nakon čega slijedi skandiranje, a zatim i disanje. Uključuje Vinyasa pokrete i završava opuštanjem i meditacijom. Ovaj stil joge cjelovit je paket koji uključuje duhovnost s tjelesnim blagodatima. Ako ovo zvuči zanimljivo, morate probati!
# 7 - Kundalini joga
Slika: Shutterstock
Ovaj oblik joge svoje korijene nalazi u čakrama. Fokusira se na osnovni rad i dah, tj. Na pranajamu. Cilj mu je otvoriti um i učiniti vas svjesnijima vašeg uma i tijela.
Ovo je jedan od duhovnih stilova joge koji uključuje i puno meditacije. Pojanje, meditacija, mudre i disanje čine srž ovog stila joge. Ova je nastava često fizički zahtjevna. To je i mentalno izazovno. Ali kad jednom uđete u utor, Kundalini Yoga će vam sigurno promijeniti život.
# 8 - Anusara joga
Slika: Shutterstock
Ovaj stil joge izuzetno je optimističan. Fokusira se na uzdizanje i najduhovnija je od svih joga tehnika. Oličuje je "proslava srca". To je relativno novi oblik joge, koji je 1997. započeo John Friend. Fokusira se na traženje svjetla u sebi.
# 9 - Yin joga
Slika: Shutterstock
Ovaj je stil joge usporen. Očekuje se da ćete svaku pozu držati najmanje pet minuta. Kaže se da na taj način naglašavate vezivna tkiva u tijelu, a to pomaže u povećanju cirkulacije i fleksibilnosti. Ovaj bi stil joge trebao poboljšati qi (životnu energiju) u tijelu. Tipično biste ovaj stil vježbali u grijanoj sobi tako da vam pomogne proširiti mišiće i učiniti ih elastičnijima. Zanimljivo je da je ovaj oblik joge pokrenuo učitelj taoističke joge i stručnjak za borilačke vještine, Paulie Zink.
Joga ove vrste namijenjena je onima koji vole izazivati svoj um. Postat ćete strpljiviji i pažljivo se usredotočiti na svoje disanje. Ovaj stil joge nevjerojatno opušta.
Evo nadamo se da vas je pregled različitih vrsta joge dovoljno nadahnuo da odaberete jednu. Odabir najbolje forme, ovisno o vašem interesu, ne samo da će biti zabavan, već će donijeti ono najbolje u vama, kako fizički, tako i mentalno. Stoga bez daljnjeg prihvaćajte jogu u svoj život, ne samo kao trening, već i kao način života!