Sadržaj:
- Koje hranjive sastojke sadrže sjemenke marelice?
- Hoće li vas ubiti sjemenke marelice?
- Mogu li sjemenke marelice pomoći u liječenju raka?
- Kako jesti sjeme marelice?
- Koliko sjemenki marelice trebate jesti dnevno?
Marelica ( Prunus armeniaca ) je član obitelji Rosaceae i najpopularnije se uzgaja u Turskoj i Indiji.
Sjeme marelica koristi se za vađenje ulja. Ulje marelice koristi se u parfemima, šamponima i lijekovima.
Sjemenke marelice bogate su masnim kiselinama i proteinima (1). Smatra se da sjemenke marelice mogu smanjiti rizik od raka, no trenutno istraživanje na ovom području nije zaključno.
U stvari, zbog prisutnosti spojeva poput amigdalina i laetrila, sjemenke marelice su otrovne prirode. Korištenje sjemenki marelice u terapiji raka kontroverzno je zbog nedostatka znanstvenih dokaza i kliničkih ispitivanja na ljudima.
Pogledajmo sadržaj hranjivih sastojaka, preporučenu dozu i znanstvene studije o učinku sjemenki marelice na stanice raka.
Koje hranjive sastojke sadrže sjemenke marelice?
- Sjemenke marelice bogate su uljem, što čini 50% ukupnog sadržaja. Sadrži i zdrave nezasićene masne kiseline poput linolne, linolenske i oleinske kiseline (1).
- Oko 25% sjemenki marelice čini protein, koji je pretežno albumin (1).
- Ukupan sadržaj vlakana u sjemenki marelice iznosi samo 5% (1).
- Sjemenke marelice sadrže amigdalin (vitamin B17) u najvećoj koncentraciji. Smatra se jednim od najvažnijih enzima koji se nalaze u košticama marelice (1).
Mnogo je rasprava oko konzumacije sjemenki marelice. Vjeruje se da bi to moglo biti kobno. Provjerimo činjenice u nastavku.
Hoće li vas ubiti sjemenke marelice?
Izvještava se da kronično uzimanje sjemenki marelice uzrokuje toksičnost cijanida (2). Sjemenke marelice sadrže različite toksine poput cijanida, amigdalina (cijanogen) i β-glukozidaze (enzimski katalizator) (2), (3), (4).
Grizenje sjemenki hidrolizira amigdalin i β-glukozidazu, što povećava toksičnost koštica marelice (5). Zabilježeno je nekoliko slučajeva trovanja cijanidom uzrokovanih gutanjem sjemenki marelice (5), (6).
Anali tropske pedijatrije također su objavili retrospektivnu dijagnostičku studiju o intoksikaciji cijanidom uzrokovanoj jedenjem sjemenki marelice kod 13 djece (7).
Iako se simptomi možda neće pojaviti odmah, zabilježeni su toksični učinci poput mučnine, glavobolje, letargije, nesanice, snižavanja krvnog tlaka i bolova u mišićima i zglobovima (8).
Zabilježeno je i nekoliko slučajeva smrti, posebno kod djece (9). FDA ga je smatrala nesigurnim i kao hranu i kao lijek (10).
Dakle, ovdje je najvažnije pitanje…
Mogu li sjemenke marelice pomoći u liječenju raka?
Laetril ili vitamin B17 sintetski je oblik amigdalina. To je cijanogeni glikozid prisutan u sjemenkama marelice. Laetril se koristi za liječenje raka kao alternativna terapija (11).
U in vitro studiji objavljenoj u Food Science and Biotechnology objavljeno je da ekstrakti jezgri slatke marelice i gorkog badema imaju antioksidativna, antimikrobna i antitumorska svojstva. U njemu se navodi da ekstrakti marelice mogu spriječiti rast ljudskih stanica dojki, debelog crijeva i hepatocelularnih (jetre) staničnih linija (12).
Studija in vitro izvijestila je o mogućnosti korištenja sjemenki marelice kao dijela prehrambenih terapija protiv raka. Uočeno je da amigdalin prisutan u sjemenkama marelice može suzbiti razvoj raka u stanicama raka debelog crijeva HT-29 (13).
Izvješteno je da amigdalin inducira apoptozu (staničnu smrt) u stanicama raka inhibiranjem staničnog ciklusa. Autori tvrde da je "pogrešno vjerovanje" da amigdalin uzrokuje toksičnost cijanida (14). Međutim, još uvijek su potrebna klinička ispitivanja kako bi se dokazali ti učinci na ljude.
Sustavni pregled 36 studija pokazao je da dostupni podaci o potencijalnim koristima laetrila (koji se nalazi u sjemenkama marelice) za liječenje karcinoma nisu konačni (15).
Nekoliko članaka iz pregleda istraživanja tvrdi da su antikancerogeni učinci amigdalina ili laetrila lažni zbog nedostatka valjanih kliničkih podataka (16), (17).
Budući da je većina dostupnih informacija o antikancerogenom učinku sjemenki marelice anegdotska, stopa uspješnosti ove terapije nije zabilježena u javnoj domeni.
Pomiješana istraživanja i izvještaji o toksičnosti sjemenki marelice čine ih manje od idealnog liječenja za rak. Ni Nacionalni institut za rak (NCI) to ne odobrava (18).
Iako postoje mješovita izvješća o toksičnosti cijanida sjemenki marelice, možete ih konzumirati u malim količinama. Saznajte kako u sljedećem odjeljku.
Kako jesti sjeme marelice?
U jami koja se nalazi u središtu ploda marelice nalazi se sjeme ili jezgra. Uklonite košticu marelice s voća. Koristite oraščić za otvaranje koštice i izlaganje sjemena. Bacite jamu i pojedite sjeme. Odmah se obratite liječniku ako osjetite bilo kakve nuspojave, poput mučnine ili vrtoglavice.
Koliko sjemenki marelice trebate jesti dnevno?
Nema točne