Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je taurin? Kako radi?
- Koje su prednosti taurina?
- 1. Taurin može pomoći u borbi protiv pretilosti
- 2. Promovira zdravlje srca
- 3. Aids liječenje dijabetesa
- 4. Bori se protiv stresa i jača zdravlje mozga
- 5. Promovira zdravlje jetre
- 6. Taurin pojačava vid
- 7. Povećava izvedbu vježbe
- 8. Borbe protiv upale
- Koji su izvori hrane taurina?
- Što je s dodacima taurina (i energetskim pićima)?
- Koji su nuspojave taurina?
- Zaključak
- Reference
Taurin se smatra jednom od najvažnijih aminokiselina. Često se dodaje energetskim pićima i nudi nekoliko zdravstvenih blagodati. Ono zbog čega taurin vrijedi pogledati je veliko potporno istraživanje. Mnoge studije aminokiseline označavaju kao vrlo bitne (1). Što je s taurinom zbog kojeg je toliko važan u prehrani? Ovaj članak će to istražiti.
Sadržaj
- Što je taurin? Kako radi?
- Koje su prednosti taurina?
- Koji su izvori hrane taurina?
- Što je s dodacima taurina (i energetskim pićima)?
- Koji su nuspojave taurina?
Što je taurin? Kako radi?
Taurin je aminokiselina koja se nalazi u cijelom tijelu. Presudan je u većini metaboličkih procesa. I za razliku od većine aminokiselina, taurin se ne koristi za izgradnju bjelančevina. Ima sasvim drugu ulogu.
Vaše tijelo može proizvesti određenu količinu taurina, zbog čega se naziva i 'uvjetnom' aminokiselinom. Nešto od toga možete dobiti prirodno hranom. Čak i uzimanje dodataka može pomoći.
Glavne funkcije taurina događaju se u središnjem živčanom sustavu. Pomaže u njegovom razvoju i nudi citoprotekciju (gdje kemijski spojevi štite stanice od štetnih spojeva). Nedostatak taurina može dovesti do kardiomiopatije, bubrežne disfunkcije, ozbiljnog oštećenja retinalnih živaca, pa čak i razvojnih problema (2). Taurin je također važan za razvoj i preživljavanje stanica, a jedna je od najzastupljenijih tvari u očnim tkivima.
Taurin također djeluje kao antioksidans, boreći se protiv oksidativnog stresa i staničnog starenja.
Sve nas to samo tjera da se zapitamo o moćnim prednostima taurina. Pogledajmo kako vam to može pomoći da živite bolji život - detaljno.
Natrag na TOC
Koje su prednosti taurina?
1. Taurin može pomoći u borbi protiv pretilosti
Taurin ima ulogu u apsorpciji i razgradnji masti. Istraživanje provedeno na 30 studenata, pokazalo je kako dodatak taurina značajno smanjuje trigliceride i aterogeni indeks (omjer triglicerida i HDL kolesterola) (3). Studija je zaključena izjavom da taurin može pozitivno utjecati na metabolizam masti, pa čak i smanjiti rizik od srčanih bolesti kod pretilih osoba.
Također je utvrđeno da je razina taurina u tkivima iscrpljena tijekom pretilosti kod ljudi. To bi moglo uspostaviti vezu između nedostatka taurina i pretilosti (4).
2. Promovira zdravlje srca
Shutterstock
Japansko istraživanje pokazuje vezu između povećanog unosa taurina i smanjenog rizika od srčanih bolesti (5).
Taurin također pomaže nižim razinama kolesterola u krvi i krvnom tlaku. Utvrđeno je i da dodatak ovoj aminokiselini smanjuje arterijsko zadebljanje, što može uzrokovati srčani udar. Na taj način smanjuje i hipertenziju - glavni uzrok zatajenja srca.
U još jednom istraživanju, dodatak taurina smanjio je razinu homocisteina. Kako su visoke razine homocisteina povezane sa bolestima srca, taurin u ovom aspektu može učiniti čuda (6).
3. Aids liječenje dijabetesa
Utvrđeno je da dugoročno dodavanje taurina snižava razinu šećera u krvi kod dijabetičkih štakora. I zanimljivo je da se to dogodilo bez ikakvih promjena u prehrani (7).
Liječenje taurinom također je spriječilo nastanak dijabetesa jer je suzbio nadolazeću hiperglikemiju (8). A prema izvješćima Američkog udruženja za dijabetes, dijabetes karakterizira nedostatak taurina. Taj je nedostatak također povezan s dijabetičkom retinopatijom, neuropatijom i nefropatijom (9).
4. Bori se protiv stresa i jača zdravlje mozga
Kinesko istraživanje pokazuje kako taurin može pokazivati antidepresivne učinke. Također može doprinijeti razvoju mozga i pomoći u poboljšanju pamćenja i spoznaje (10).
Također je utvrđeno da taurin aktivira GABA receptore u mozgu - ti receptori komuniciraju s nekim ključnim neurotransmiterima koji potiču razvoj mozga (11).
5. Promovira zdravlje jetre
Studije pokazuju da taurin može preokrenuti ozljedu jetre nastalu pretjeranom konzumacijom alkohola. U testovima provedenim na štakorima, oni koji su uneseni s taurinom pokazali su smanjenu stopu razgradnje masti i upale (12).
Dodatak prehrani taurinom također je smanjio ozljede jetre u bolesnika s kroničnim hepatitisom (13).
Taurin također štiti vašu jetru od oksidativnog stresa i oštećenja slobodnih radikala. U studiji su 2 grama taurina uzeta tri puta dnevno smanjila oštećenje jetre uslijed oksidacijskog stresa (14).
6. Taurin pojačava vid
Činjenica da je taurin najzastupljenija aminokiselina u mrežnici objašnjava mnogo toga. Taurin ima snažna antioksidativna svojstva koja mogu poboljšati zdravlje mrežnice i spriječiti bolesti vida (15).
Iscrpljivanje taurina također je povezano s oštećenjem čunjeva mrežnice i ganglijskih stanica mrežnice. Aminokiselina također može spriječiti mrenu i suhe oči - što je čini važnim hranjivim tvarima za zdravlje očiju (16).
7. Povećava izvedbu vježbe
Shutterstock
Studije pokazuju kako taurin poboljšava izvedbu vježbanja. Aminokiselina također pomaže u smanjenju umora mišića izazvanog vježbanjem (17).
Kod štakora progutanih s taurinom, vrijeme rada do iscrpljenosti značajno se povećalo - što znači da taurin može pomoći duljim fizičkim aktivnostima bez iscrpljivanja.
8. Borbe protiv upale
Primarna uloga taurina u ljudskom sustavu je antioksidans - što je jedan od razloga što pomaže u borbi protiv upala u tijelu. Studije također promoviraju upotrebu taurina u lijekovima u borbi protiv kroničnih upalnih bolesti (18).
Taurin također pomaže u liječenju parodontitisa, odnosno upale tkiva oko zuba (19).
To je o prednostima. Kao što smo vidjeli, taurin nije poput većine ostalih aminokiselina. Ima drugu svrhu. To nas vodi do sljedećeg pitanja - kako dobivate dovoljno taurina? Koji su izvori hrane?
Natrag na TOC
Koji su izvori hrane taurina?
Odrasli su sposobni donekle sintetizirati taurin - uz pomoć metionina i cisteina, dvije esencijalne aminokiseline. Osim toga, moramo pogledati izvore hrane poput:
- Riba - Sadrže visoku razinu taurina. Uključuju cijeli kapelin (6,17 grama po kilogramu), kuhani rak tamnice (5,94 grama po kilogramu), cijelu skušu (9,29 grama po kilogramu) i filete aljaškog lososa (4,40 grama po kilogramu).
- Meso - Govedina bez kostiju (197 mg po 1 kilogramu), goveđa jetra (2,35 grama po kilogramu), janjetina (3,67 grama po kilogramu) i pileća jetra (6,67 grama po kilogramu).
- Morske alge i biljke - Morske alge sadrže malo taurina, iako povrće uzgajano na kopnu ne sadrži.
Ljudsko majčino mlijeko također ima izvrsnu opskrbu taurinom, pa za dojenčad to može biti izvrstan izvor (jer njihova tijela još ne mogu stvarati taurin). Taurin se također dodaje mlijeku i prahu za bebe s obzirom na njegovu važnost u rastu i razvoju.
Što ako ste vegetarijanac? Što ako nemate pristup tim ograničenim izvorima hrane taurina? Zatim, možda biste trebali provjeriti dodatke.
Natrag na TOC
Što je s dodacima taurina (i energetskim pićima)?
Ali kad kažemo suplementi, ne mislimo nužno na energetska pića. Iako sadrže velike količine taurina, energetska pića sadrže i druge sastojke (poput kofeina i šećera) u nepoželjnim suvišnim količinama. Previše kofeina može povisiti krvni tlak, a višak šećera može uništiti vaše zdravlje. Stoga vam preporučujemo da se klonite energetskih pića ako vam je jedini cilj zadovoljiti dnevne potrebe za taurinom.
Vjerojatno će vam nedostajati taurina u sljedećim slučajevima:
- Strogi ste vegetarijanac ili vegan.
- Nedostaje vam metionina ili cisteina, što tijelo koristi za sintezu taurina.
- Nedostaje vam vitamin B6, koji je također potreban tijelu za sintezu taurina,
- Zdravstvena stanja poput raka, hipertenzije, dijabetesa, bolesti jetre i epilepsije.
Vaša doza taurina ne smije prelaziti 3000 mg dnevno. U protivnom mogu nastati komplikacije.
Natrag na TOC
Koji su nuspojave taurina?
- Problemi s trudnoćom i dojenjem
Nema dovoljno podataka u vezi s tim. Budite sigurni i izbjegavajte upotrebu.
- Može pogoršati bipolarni poremećaj
Neki izvori sugeriraju da taurin može pogoršati bipolarni poremećaj. Osobe s ovim stanjem trebaju izbjegavati njegovu upotrebu.
- Interakcije s litijem
Natrag na TOC
Zaključak
Bez obzira potiče li vaše sportske performanse ili se bori protiv stresa, taurin ima niz prednosti. No budući da ga ne dobivate obilno iz hrane, pogledajte dodatke. Napravite mudar izbor. Bit će vam drago što jeste.
Recite nam kako vam je ovaj post pomogao. Ostavite komentar u okviru ispod.
Reference
- „Recenzija: taurin:„ vrlo bitna “aminokiselina“. Molekularni vid, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „Recenzija: taurin:„ vrlo bitna “aminokiselina“. Molekularni vid, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Blagotvorni učinci taurina…". Aminokiseline, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Uloga taurina u patogenezi pretilosti". Molekularna prehrana i istraživanje hrane, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Taurin i ateroskleroza”. Aminokiseline, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Učinak suplementacije taurina na plazmu…”. Napredak u eksperimentalnoj medicini i biologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Taurin poboljšava hiperglikemiju…". Eksperimentalna i molekularna medicina, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Potencijalna korisnost taurina na dijabetes…". Aminokiseline, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Taurinska crijevna apsorpcija i bubrežna…". Američko udruženje za dijabetes.
- “Antidepresivni učinak taurina…”. Znanstveni izvještaji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Znanstvenici su blizu taurina…". Weill Cornell Medicine.
- "Učinak taurina na alkoholnu bolest jetre…". Napredak u eksperimentalnoj medicini i biologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Prehrambeni aminokiselinski taurin poboljšava ozljedu jetre…". Aminokiseline, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Zaštitni učinak taurina protiv…". Napredak u eksperimentalnoj medicini i biologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Taurin: povratak…". Napredak u istraživanju mrežnice i oka, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Taurin je mala sumporna aminokiselina…". Priručnik o prehrani, prehrani i oku. ScienceDirect.
- “Učinci primjene taurina na vježbanje”. Napredak u eksperimentalnoj medicini i biologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Taurin i upalne bolesti”. Aminokiseline, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Procjena učinkovitosti taurina kao antioksidansa u…". Dental Research Journal, Američka nacionalna medicinska knjižnica.