Sadržaj:
- Blagodati pšenične trave
- 1. Može smanjiti razinu kolesterola
- 2. Može smanjiti rizik od raka
- 3. Može vam pomoći u liječenju dijabetesa
- 4. Može ublažiti upalu
- 5. Svibanj pomoć mršavljenja
- 6. Može poboljšati probavno zdravlje
- 7. Može potaknuti metabolizam
- 8. Može poboljšati imunitet
- 9. Svibanj snižava krvni tlak
- 10. Može poboljšati kognitivnu funkciju
- 11. Može liječiti artritis
- 12. Svibanj će povećati razinu energije
- 13. Može liječiti probleme s bubrezima
- 14. Može poboljšati zdravlje kože
- Koja je hranjiva vrijednost pšenične trave?
- Koji su nuspojave pšenične trave?
- 1. Može uzrokovati glavobolju
- 2. Može uzrokovati mučninu
- 3. Može uzrokovati alergije
Pšenična trava poznata je i pod nazivom zelena krv. Priprema se od svježe proklijalog lišća biljke pšenice (Triticum aestivum) . Smatra se superhranom s bogatim nutritivnim profilom.
Pšenična trava obično se konzumira kao sok, ali je također dostupna u obliku kapsula, praha i tableta. Može se koristiti kao svakodnevni tonik za zdravlje. Kaže se da pšenična trava posjeduje antioksidativna, antibakterijska, protuupalna i neuroprotektivna svojstva. Sok može pomoći u smanjenju razine kolesterola, umanjiti rizik od raka, liječiti dijabetes, ublažiti upalu i pomoći u gubitku kilograma.
Ovaj članak raspravlja o zdravstvenim blagodatima, prehrambenim činjenicama i potencijalnim nuspojavama pšenične trave. Uključili smo i nekoliko savjeta za upotrebu i konzumaciju pšenične trave. Pomaknite se prema dolje za početak.
Blagodati pšenične trave
1. Može smanjiti razinu kolesterola
Neke su studije otkrile da pšenična trava može smanjiti razinu kolesterola u tijelu. U studijama na životinjama, kunići s visokom razinom kolesterola dobivali su pšeničnu prehranu. Antioksidativni učinak pšenične trave mogao bi vam pomoći smanjiti razinu kolesterola (1).
Druga studija rađena na štakorima otkrila je da svježi sok pšenične trave može pokazivati hipolipidemijski učinak (smanjuje kolesterol) (2).
Međutim, s tim u vezi potrebno je više studija.
2. Može smanjiti rizik od raka
Kaže se da pšenična trava posjeduje antikancerogena svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv stanica karcinoma (3). Stanice raka uspijevaju u okruženju s niskim udjelom kisika. Pšenična trava opskrbljuje visokim kisikom sva tjelesna tkiva, a to može pomoći u borbi protiv raka (4).
Utvrđeno je da pšenična trava pokazuje i citotoksične i protuproliferacijske aktivnosti (5). Drugo istraživanje provedeno na 60 pacijentica s rakom dojke pokazalo je da sok pšenične trave može pomoći u smanjenju rizika od toksičnosti krvi zbog kemoterapije (6). Međutim, potrebno je više studija u ovoj liniji kako bi se došlo do daljnjih zaključaka.
3. Može vam pomoći u liječenju dijabetesa
Pšenična trava može pomoći u kontroli razine šećera u krvi. Studija na dijabetes štakorima tipa 2 otkrila je da oksidativni enzimi glukoze u pšeničnoj travi mogu pomoći u smanjenju razine glukoze u krvi (7).
U drugoj studiji, liječenje dijabetičkih štakora etanolnim ekstraktima pšenične trave tijekom 30 dana rezultiralo je smanjenom razinom glukoze u krvi (8).
Međutim, potrebno je više studija kako bi se shvatila ova korist pšenične trave kod ljudi.
4. Može ublažiti upalu
Pšenična trava može pomoći u ublažavanju kronične upale. Studija je pokazala da sok pšenične trave može pomoći u liječenju upalnih gastrointestinalnih stanja (9).
Pšenična trava bogata je klorofilom. Istraživanja pokazuju da klorofil ima protuupalna svojstva (10). Drugo istraživanje otkrilo je da spojevi povezani s klorofilom mogu inhibirati upalu u ljudskim stanicama aorte (11).
5. Svibanj pomoć mršavljenja
Konzumacija pšenične trave može potaknuti gubitak kilograma zbog prisutnosti tilakoida. Studija provedena na glodavcima otkrila je da tilakoidi mogu usporiti pražnjenje želuca. Dodavanje u obrok s visokim udjelom ugljikohidrata također može suzbiti glad. Ovi čimbenici mogu pomoći u smanjenju tjelesne težine (12).
Druga studija također navodi da tilakoidi suzbijaju apetit povećavanjem razine holecistokinina (hormona koji potiče oslobađanje žuči). To bi moglo rezultirati manjim unosom hrane (13).
Tilakoidi utječu i na druge hormone apetita poput grelina, što može povećati osjećaj sitosti (14).
6. Može poboljšati probavno zdravlje
Unos pšenične trave može poboljšati probavno zdravlje. Pšenična trava sadrži mnoge probavne enzime koji potiču probavu (15). Sok također povećava rad crijeva (16).
Neki anegdotalni dokazi sugeriraju da pšenična trava može očistiti crijeva i smanjiti probleme poput nadutosti, plinova i nelagode u trbuhu. Međutim, potrebno je više studija u ovom retku kako bi se potkrijepila ova tvrdnja.
7. Može potaknuti metabolizam
Unos pšenične trave može pomoći u jačanju metabolizma i tjelesne težine (3). Neki anegdotalni dokazi sugeriraju da prah pšenične trave može pomoći u kontroli tjelesne težine stimulirajući štitnjaču. To može poboljšati metabolizam i spriječiti probavne smetnje. Međutim, dostupno je vrlo ograničeno istraživanje koje podupire ovu tvrdnju.
8. Može poboljšati imunitet
Studije sugeriraju da pšenična trava može poboljšati imunološko zdravlje. Pomaže u povećanju broja crvenih krvnih zrnaca (RBC) i bijelih krvnih zrnaca (WBC). Također ima antivirusna i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u jačanju imuniteta (8).
Međutim, potrebno je više studija u ovoj liniji kako bi se došlo do daljnjih zaključaka.
9. Svibanj snižava krvni tlak
Neki anegdotski dokazi sugeriraju da pšenična trava može sniziti krvni tlak. Klorofil u pšeničnoj travi može povećati proizvodnju krvnih stanica. To može pomoći u regulaciji krvnog tlaka. Međutim, dostupna su ograničena istraživanja koja podupiru ovu točku.
10. Može poboljšati kognitivnu funkciju
Neuroprotektivni učinci pšenične trave mogu poboljšati kognitivne funkcije kod osoba sa sindromom kroničnog umora (17).
Studija koju je provelo sveučilište Daegu Haany u Koreji otkrila je da pšenična trava može pomoći u sprečavanju oštećenja pamćenja (18).
11. Može liječiti artritis
Pšenična trava može liječiti reumatoidni artritis (3), (8). Protuupalna svojstva pšenične trave mogu imati ulogu u tom pogledu (17).
Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se došlo do daljnjih zaključaka.
12. Svibanj će povećati razinu energije
Proteini u pšeničnoj travi mogu spriječiti bolest i poboljšati proces mehanizama povezanih s energijom u tijelu (19).
Oslabljeni imunološki sustav čini da se osjećate umorno. Sadržaj klorofila u pšeničnoj travi ima antibakterijska svojstva koja se mogu boriti protiv mnogih infekcija. To bi moglo ojačati vaš imunološki sustav i potencijalno potaknuti razinu energije. Međutim, još nema izravnih istraživanja koja bi dokazala ovu tvrdnju.
13. Može liječiti probleme s bubrezima
Istraživanje je ograničeno na ovom području. Neki anegdotski dokazi sugeriraju da unos pšenične trave u prahu može pomoći u borbi protiv problema s bubrezima.
Redovito konzumiranje pšenične trave u prahu pokazalo je da ublažava naknadne simptome bubrežnih cista (poput jakih bolova u leđima i trbuhu). Pšenična trava također može pomoći usporiti brzinu rasta cista.
14. Može poboljšati zdravlje kože
Vitamin A u pšeničnoj travi pojačava sjaj kože i nudi prirodan sjaj. U ispitivanjima na štakorima, pšenična trava mogla je liječiti atopijske lezije kože slične dermatitisu (20).
Pijenje soka pšenične trave može pomoći u borbi protiv problema s kožom poput psorijaze i ekcema. Međutim, s tim u vezi dostupna su ograničena istraživanja.
To su blagodati pšenične trave. U sljedećem smo odjeljku opširno pokrili njegov prehrambeni profil.
Koja je hranjiva vrijednost pšenične trave?
Pšenična trava izvrstan je izvor nekoliko vitamina i minerala. Prema Ministarstvu poljoprivrede Sjedinjenih Država, 100 g praha pšenične trave sastoji se od (21):
- Energija - 312 kcal
- Proteini - 12,5 g
- Ugljikohidrati - 75 g
- Ukupna dijetalna vlakna - 50 g
- Kalcij - 300 mg
- Željezo - 12,5 mg
Pšenična trava dobar je izvor proteina, antioksidansa, bioflavonoida i aminokiselina. Pšenična trava sastoji se od 17 različitih aminokiselina, a 8 od njih su bitne za ljude (naše ih tijelo ne može proizvesti) (22). Sadrži i vrstu zelenog pigmenta, poznatu kao klorofil, koja ima brojne zdravstvene prednosti (23).
Također, pšenična trava posjeduje antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju oksidativnog oštećenja stanica (24).
Iako je pšenična trava općenito sigurna za konzumaciju, ona ima nekoliko nuspojava koje morate imati na umu. Pogledajte ih u sljedećem odjeljku.
Koji su nuspojave pšenične trave?
Iako se obično smatra sigurnim, bilo je slučajeva štetnih učinaka nakon njegove konzumacije. Budući da se uzgaja u tlu i konzumira sirovo, pšenična trava također ima povećani rizik od onečišćenja. Uobičajeni štetni učinci pšenične trave uključuju glavobolju, mučninu i alergije.
1. Može uzrokovati glavobolju
Prekomjerni unos soka pšenične trave može dovesti do glavobolje (25). Preosjetljive osobe također mogu osjetiti oticanje grla (26). Neki vjeruju da bi glavobolja mogla biti i znak opće netolerancije vašeg tijela na sok.
Uzimanje soka u manjim količinama moglo bi smanjiti rizik od glavobolje. Utvrđeno je da je metanolski ekstrakt soka siguran u dozi od 2000 mg po kg tjelesne težine (27).
Kaže se da kontaminaciju pšeničnom travom često uzrokuje organizam nazvan Listeria monocytogenes. Ovaj organizam može izazvati ozbiljne nuspojave, a jedna od njih je jaka glavobolja (28).
2. Može uzrokovati mučninu
Neki vjeruju da pšenična trava sadrži gluten. Mogao bi izazvati neželjene simptome, uključujući mučninu, kod ljudi koji ne podnose gluten (29). Međutim, istraživački rad zaključuje da pšenična trava ne sadrži gluten (30). Stoga su potrebna dodatna istraživanja kako bi se razumjela ova posebna nuspojava pšenične trave.
3. Može uzrokovati alergije
Neki pojedinci mogu biti alergični na pšeničnu travu, posebno kada je konzumiraju u obliku tablete ili soka. Ako ste alergični na proizvode od pšenice, preporučuje se da se klonite i pšenične trave (31).
Simptome alergije na pšeničnu travu tek treba proučavati. Prema anegdotalnim dokazima, alergija može uzrokovati mučninu, grčeve, povraćanje i proljev. Vaša se koža može upaliti i izbiti u košnice. Ostale alergijske reakcije mogu uključivati otežano disanje i zagušenja.
Kao što je prethodno spomenuto, pšenična trava ne sadrži gluten. To je zato što je napravljen od stabljike i lišća, dok se gluten nalazi u jezgri sjemena. Ali ako se slučajno uključi jedno od sjemenki, moglo bi se kontaminirati glutenom. Dakle, osobe s intolerancijom na gluten jesu