Sadržaj:
- Homeopatski lijek za kožne bolesti: kako djeluje?
- Top 15 homeopatskih lijekova za probleme kože
- 1. Sumpor
- 2. Grafiti
- 3. Sepia officinalis
- 4. Natrum muriaticum
- 5. Rhus toksični dendron
- 6. Arsenicum album
- 7. Cantharis
- 8. Ranunculus bulbosus
- 9. Hepar sumpor
- 10. Thuja occidentalis
- 11. Mezereum
- 12. Nitricum acidum
- 13. Oleander
- 14. Psorinum
- 15. Kali muriaticum
- Rizici upotrebe homeopatskog lijeka za kožne alergije
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Možete samo pomisliti da nešto nije u redu s vašom kožom. No, često ne znate zašto se uopće pojavio problem. Odgovor na ovo leži dublje u vašem tijelu. Bilo da se radi o kroničnim aknama, prištićima, alergiji na koži, osipu ili bilo kojoj drugoj upali, možete je izliječiti u roku od nekoliko dana lokalnim kremama i steroidima. Ali što ako se problem ponovi?
Začarani krug neće završiti ako se problemom ne pozabavite iz korijena i ne osposobite svoje tijelo da se bori protiv njega. Homeopatija vam u tome može pomoći. Homeopatija ima širok spektar lijekova za liječenje kožne alergije, osipa i drugih kožnih bolesti. U ovom smo članku razmotrili sve što, kako i zašto liječenje kože homeopatijom, zajedno s nekim lijekovima za uobičajene kožne bolesti.
Homeopatski lijek za kožne bolesti: kako djeluje?
"Kao lijekovi poput." To je načelo pokretanja homeopatskih tretmana kože i bilo kojih drugih problema. Homeopatija vas liječi upotrebom malih doza prirodnih elemenata koji proizvode simptome vašeg stanja.
Ali lijekovi bi trebali liječiti, a ne pogoršavati stanje, zar ne? Ideja homeopatske metode liječenja je potaknuti vaš imunološki sustav tako da prirodno liječi vaše tijelo. To znači da ako vaš imunološki sustav zna kako se nositi s kožnim problemima, velike su šanse da se ti problemi neće ponoviti.
Pogledajmo vrhunske homeopatske lijekove za kožne bolesti, alergije, osipe i druge probleme s kožom.
Napomena: NEMOJTE koristiti nijedan od lijekova bez savjetovanja s liječnikom homeopatije. Oni će vas uputiti o doziranju i načinu korištenja lijeka za liječenje vašeg problema.
Top 15 homeopatskih lijekova za probleme kože
1. Sumpor
Sumpor je izveden iz Cvijeta sumpora. Studija na 42 bolesnika s atopijskim dermatitisom pokazala je da su u 60% slučajeva pacijenti pozitivno reagirali na liječenje sumporom (1). Osim toga, sumpor se koristi i za liječenje:
- Najezde
- Akne
- Vrije
- Kukuruza
- Pjege
- Herpes
- Svrbež i iritacija
- Ringworm
2. Grafiti
Ovo je ugljični lijek, a sadrži i malo željeza. Njemački liječnik Samuel Hahnemann prvi je put upotrijebio ovaj lijek za liječenje teških ekcema, zajedno s drugim problemima s kožom. Od tada se Graphites uspješno primjenjuje za širok spektar kožnih problema kao što su:
- Ekcem
- Pukotine kože (pukotine i perutava koža uzrokovane ekstremnom suhoćom ili ekcemom)
- Debela koža ili ožiljci (koji se pojavljuju nakon operacije ili velike rane)
Studija je dokazala da je upotreba Graphitesa u velikoj mjeri pomogla poboljšati simptome atopijskog dermatitisa (2).
3. Sepia officinalis
Ovo je tinta sipe, a u homeopatiji je ovaj lijek prvenstveno prepisivan ženama za liječenje postnatalne depresije. Poznat je kao lijek menopauze (prema Britanskom homeopatskom udruženju). Međutim, Sepia se često propisuje kod bolnih problema s kožom. Prema Nacionalnom centru za homeopatiju, Sepia se može koristiti za liječenje (3):
- Perut
- Ekcem
- Pjege (hiperpigmentacija)
- Ringworm
- Čmičak
- Proširene vene
- Bradavice
4. Natrum muriaticum
Natrijev klorid ili uobičajena sol (da, ona koju koristite za kuhanje) glavni je mineralni sastojak Natrum muriaticum. Ovaj homeopatski lijek najbolji je lijek za suzbijanje vulgarnih akni (4). Također se može koristiti za kontrolu:
- Plikovi (od herpesa i ekcema)
- Osip (osip od ekcema i osip izazvan suncem ili alergija na sunce)
5. Rhus toksični dendron
Ovo je također poznato pod nazivom Otrovni bršljan (da, ista ona biljka koja vas svrbi i osipa) i vrlo je malo vjerojatno za liječenje nekoliko problema s kožom. Ovaj se homeopatski lijek obično primjenjuje za liječenje artritisa, ali se također može koristiti za liječenje kožnih problema kao što su:
- Herpes
- Ekcem
- Dermatitis
Ublažava svrbež, osjećaj pečenja i bol uzrokovane kožnim bolestima (5).
6. Arsenicum album
Arsenov trioksid se razrjeđuje za pripremu ovog lijeka. Razrijeđuje se sve dok u njemu više ne budu pronađeni tragovi arsena. Ovo je vrlo učinkovit (i široko korišten) tretman za trovanje arsenom (6). Liječi simptome trovanja arsenom, kao što su:
- Hiperpigmentacija (na područjima koja nisu izložena sunčevoj svjetlosti)
- Pretjerana ljuskava koža (arsenička keratoza)
- Rak izazvan izlaganjem arsenu
- Eksfolijativni dermatitis
Ovo je također vrlo koristan lijek za liječenje psorijaze i kroničnog ekcema.
7. Cantharis
Ovaj se lijek priprema od ekstrakata iridescentne zelene zlatice koja sadrži Kantaridin, otrovnu tvar koja uzrokuje žuljeve. U homeopatiji je ovo koristan lijek za:
- Manje opekline kože
- Plikovi koji svrbe i peku
Nakon primjene djeluje analgetski, ublažava bol i potiče zacjeljivanje (7).
8. Ranunculus bulbosus
Ranunculus bulbosus ili ljutići prilično su žuti cvjetovi, ali su vrlo otrovni. U homeopatiji se primarno koriste za liječenje problema s mišićnim tkivom i kožom (8). Prema Nacionalnom centru za homeopatiju, ovaj se lijek koristi za liječenje (9):
- Ekcem
- Herpes zoster
- Kukuruza
- Ispucali dlanovi i vrhovi prstiju
- Svrbež
9. Hepar sumpor
Imate li ozljede koje polako zarastaju? Ili perutava koža ili ekcem? Ako je odgovor da, Hepar sulphuris (ili Hepar sulfph) može biti lijek za vas. Ovaj se lijek priprema od kalcija iz unutarnjih slojeva kamenica i pepela od sumpornih cvjetova. Učinkovit je za:
- Ispucala koža ili ekcem
- Akne
- Hladne čireve
- Bolni apscesi
Pomaže u inhibiranju rasta staphylococcus aureus , bakterija koje uzrokuju akne (10).
10. Thuja occidentalis
Ova biljka poznata je i pod nazivom bijeli cedar i općenito se uzgaja kao ukrasna biljka. To se uglavnom koristi u homeopatiji kao majčina tinktura (biljni ekstrakt koji ima najmanju snagu).
Ovaj se lijek koristi za liječenje verruca Vulgaris (ili bradavica). Ovo je pitanje kože uzrokovano humanim papiloma virusom (11).
11. Mezereum
Ovaj lijek potječe od kore grma zvanog Mezereon. Unosi se za liječenje zubobolje i glavobolje.
Međutim, u svojoj knjizi Samuel Hahnemann primjećuje da se Mezereum koristi za liječenje Crusta lactea (12). Ovo se stanje kože obično primjećuje kod dojenčadi. Riječ je o seboroičnom dermatitisu, gdje koža na tjemenu i oko ušiju i očiju postaje perutava, ljuskava i masna. U izuzetno rijetkim slučajevima može postati ozbiljno.
12. Nitricum acidum
Ovo je mineralna kiselina, a kao homeopatski lijek, Nitricum acidum vrlo je učinkovit u liječenju bradavica i kožnih lezija (13). Također je pokazao učinkovitost u liječenju:
- Zlouporaba žive
- Pukotine i pukotine na koži
- Čirevi koji lako krvare
Često se koristi za rješavanje problema s desnima i neugodnim zadahom te za liječenje čireva u kutovima usta.
13. Oleander
Ovaj homeopatski lijek priprema se od ekstrakata Nerium oleandera, vrlo otrovnog vrtnog grma. Ekstrakti sadrže visoku razinu antioksidansa koji štite stanice kože i pomažu u smanjenju oksidacijskog stresa. Ovaj se lijek već godinama koristi zbog svojih antibakterijskih, antifungalnih, antivirusnih i antioksidativnih blagodati. Bogat je flavonoidima, vitaminima i aminokiselinama koji smanjuju upalu (14). Oleander je učinkovit u liječenju:
- Ekcem
- Perut
- Psorijaza
- Herpes zoster
Također je korisno za liječenje alergija na hranu i kolitisa.
14. Psorinum
Ovaj se lijek priprema iz tekućine prikupljene iz mjehurića na koži zahvaćenoj šugom. To je vrlo moćan lijek za niz problema s kožom i prilično je učinkovit u liječenju:
- Alergija
- Dermatitis
- Ekcem
- Šuga
- Čir i zaraza ušima
Međutim, Psorinum pokazuje izvanredne rezultate u liječenju vitiliga, stanja obilježenog progresivnom promjenom boje kože. Studija pokazuje da kontinuirana uporaba Psorina može izliječiti mrlje od vitiliga i učiniti ih ponovno pigmentiranima (15).
15. Kali muriaticum
Poznat je i pod nazivom kalijev klorid i vrlo je učinkovit lijek za liječenje ekcema. Prema Nacionalnom centru za homeopatiju, Kali muriaticum možete koristiti za upravljanje (16):
- Akne
- Opekline
- Šindre
- Bradavice
Dr. Wilhelm Heinrich Schuessler, njemački liječnik, uveo je Kali muriaticum u homeopatiju. Vjerovao je da gubitak ovog elementa može utjecati na epidermu (gornji sloj kože) i uzrokuje iritaciju.
Homeopatski lijekovi smatraju se sigurnima, ali postoje rizici od štetnih učinaka kojih morate biti svjesni.
Rizici upotrebe homeopatskog lijeka za kožne alergije
Homeopatski lijekovi izrađeni su od širokog spektra sastojaka koji također uključuju otrove i minerale. Ovi lijekovi mogu izazvati ozbiljne nuspojave ako ih uzimate bez odgovarajućeg vodstva liječnika homeopatije.
Budući da je većina lijekova razrijeđena vodom, oni ne uzrokuju nuspojave. Međutim, oni mogu komunicirati s drugim lijekovima koje uzimate. Štoviše, ako su ti lijekovi loše proizvedeni, mogli biste osjetiti nuspojave.
Lijekove za homeopatiju regulira FDA, a proizvode se i prodaju s odobrenjima FDA. Izbjegavajte kupnju bilo kojeg proizvoda od proizvođača koji nema odobrenje FDA. Također, izbjegavajte samoliječenje. Prije prelaska na homeopatski tretman bolesti kože, obratite se svom liječniku.
Iako homeopatiji treba više vremena da pokaže rezultate u usporedbi s alopatijom, osigurava dugoročno olakšanje. Stoga, ako niste isprobali homeopatiju, možda bi bilo dobro sastaviti mali komplet koji uključuje sve ove ili barem ono što mislite da će vam trebati. Ali svakako razgovarajte s liječnikom homeopatije prije nego što nastavite s liječenjem.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko često bih trebao uzimati homeopatski lijek?
O doziranju odlučuje liječnik homeopat i morate slijediti njihove upute.
Izazivaju li homeopatski lijekovi nuspojave?
Oni mogu komunicirati s bilo kojim drugim lijekom koji uzimate i uzrokovati nuspojave. Oni također mogu izazvati nuspojave ako se ne uzimaju pravilno prema uputama liječnika homeopatije.
Jesu li homeopatski lijekovi sigurni za upotrebu tijekom korištenja drugih lijekova?
Ne, nisu, osim ako