Sadržaj:
- Uobičajeni simptomi lošeg oralnog zdravlja:
- Preventivna njega za poboljšanje oralnog zdravlja:
- 1. Četkanje:
- 2. Čišćenje jezika:
- 3. Gubitak zuba:
- 4. Stomatološki pregled:
- 5. Neki savjeti:
Kažu da je osmijeh nešto najljepše što žena posjeduje; onaj koji cijelu vojsku može spustiti na koljena. Pa, brinete li o tom dragocjenom osmijehu? Dobra oralna higijena ne samo da dodaje ljepotu vašem osmijehu, već i udaljava infekcije desni i usta. WHO definira oralno zdravlje kao, „stanje bez kroničnih bolova u ustima i licu, raka usne šupljine i grla, usnih ranica, urođenih oštećenja, poput rascjepa usne i nepca, parodontne (desni) bolesti, propadanja zuba i gubitka zuba i druge bolesti i poremećaji koji zahvaćaju usnu šupljinu ”.
Uobičajeni simptomi lošeg oralnog zdravlja:
- Loš dah
- Bolne, natečene i krvareće desni
- Naslage plaka i kamenca ili zubi
- Zubno meso koje se povlači
- Zubobolja i osjetljivi zubi
Preventivna njega za poboljšanje oralnog zdravlja:
Morate imati na umu sljedeće potrebne stvari za dobro oralno zdravlje:
1. Četkanje:
- Perite zube dva puta dnevno. Ali ako jedete male, česte obroke u danu, tada dvaput nije dovoljno. To može dovesti do nakupljanja plaka, što uzrokuje šupljine i druge bolesti desni. Stoga pokušajte četkati tri puta dnevno radi bolje higijene.
- Važno je pravilno pranje zuba na ispravan način. Temeljito četkajte kružnim pokretima četkicu izvana (prednji dio), iznutra (stražnji dio) i žvakaću stranu svakog od vaših zuba. Neka pokreti budu nježni, inače biste mogli naštetiti svojoj caklini.
- Za uklanjanje svih bakterija potrebno je 2 minute četkanja.
2. Čišćenje jezika:
- Jeste li ikad primijetili bijelu prevlaku na jeziku kad se ujutro probudite? Ta bjelina je nakupljeni toksin. Čak i Ayurveda ukazuje na važnost čišćenja jezika kako bi se riješila te bjeline. To ne samo da održava usta zdravima već utječe na vaše cjelokupno zdravlje.
- Nakon Ayurvede, mnogi stomatolozi sada predlažu upotrebu strugača za čišćenje jezika. Uspješno uklanja tvrdoglave anaerobne bakterije prikupljene u ustima.
- Ispravna tehnika korištenja strugača za jezik je držanje strugalice na oba kraja. Zatim ispružite jezik vani. Sad ga vratite što je moguće više na jezik pokrećući bilo koji refleks gega i strugnite prema naprijed uklanjajući bijelu toksičnu prevlaku. Učinite to nježno kako ne biste naštetili svom jeziku.
3. Gubitak zuba:
- Zubni konac je važan i mi to znamo, zar ne? Ali koliko nas zapravo svakodnevno koristi zube zubnim koncem? Ne puno! Jednom dnevno pravilno zubnim koncem zubnim koncem. Čisti bočne strane zuba. Također čisti hranu koja se zaglavila između zuba, što ako se ne očisti može dovesti do propadanja zuba.
- Za zubni zub koristite zubni konac 18 '' i nježno prateći obline zuba očistite područje duž linije desni.
4. Stomatološki pregled:
- Odlazite dobrom zubaru na redovite stomatološke preglede i čišćenja. Ova čišćenja dodatno smanjuju šanse za bilo kakve zdravstvene probleme usne šupljine, ali čak i tada ako imate bilo kakvu bolest, stomatolog će je rano otkriti kako bi je učinkovito liječio.
5. Neki savjeti:
- Za jake zube i desni svakodnevno utrljavajte mješavinu senfinog ulja i soli na zube i desni. Koristeći malu količinu, prvo provjerite izaziva li alergiju ili izaziva nove bolove.
- Kamena sol dobra je za crne i slabe desni.
- Nježno četkanje zuba smjesom sode bikarbone i limunovog soka može vam dobiti bjelje zube.
- Zamijenite četkicu za zube nakon svaka 3-4 mjeseca.
- Koristite zubnu pastu koja sadrži fluor.
- Čaj sadrži flavonoide i fluorid koji sprječavaju lijepljenje bakterija na zube.
- U svoju prehranu uključite hranu za čišćenje zuba. Ove su namirnice u svijetu stomatološke skrbi poznate i kao „deterdžentska“ hrana. Primjeri ove hrane su jabuka, grožđe, mrkva, vršnjaci i jagode. Ovo voće također održava naše zube jakim.
- Metoda čišćenja ulja sezamovim uljem čisti sve otrovne tvari iz usta prema Ayurvedi. Stavite malo sezamovog ulja u usta i gurajte sve oko 10-15 minuta.
- Kaže se da tamna čokolada koristi zubnoj caklini čineći je jačom.
- Koristite sredstva za ispiranje usta koja se bore protiv bakterija. Trebao bi biti protiv naslaga i trebao bi sadržavati fluor, jer pomaže u suočavanju s problemima poput suhoće usta, neugodnog zadaha kako bi se usta održavale bez bakterija.
- Držite kardamom (elachi) ili saunf sa sobom jer su prirodni osvježivači daha. Također sprječavaju nakupljanje bakterija nakon jela. Ovi vam savjeti stvarno pomažu u borbi protiv svih vaših oralnih zdravstvenih problema.
Znate kako se ranije vjerovalo da starost rezultira padom zuba i drugim bolestima zuba i desni? Eto sad, kad je mit uništen, a znanost nam govori da pravilnom oralnom zdravstvenom zaštitom svoj osmijeh možete održavati do kraja! Slijedite li ove korake za oralnu zdravstvenu zaštitu? Imate li što dodati? Podijelite s nama u odjeljku za komentare.