Sadržaj:
- Što je ravnopravnost spolova?
- Zašto nam je ravnopravnost spolova potrebna više nego ikad
- Ravnopravnost spolova vs. Ravnopravnost spolova: u čemu je razlika?
- Reference
Ako nam je sada potrebna jedna stvar više nego ikad , to je ravnopravnost spolova. Riječ „kapital“ definirana je kao „kvaliteta poštenosti i nepristranosti“. Iako je 'rodna ravnopravnost' stanje u kojem rod ne utječe na pristup pravima i mogućnostima, upravo 'rodna ravnopravnost' postavlja pozornicu za ravnopravnost spolova. Ta dva pojma mogu zvučati slično, ali imaju različita značenja. Razmislite o ovome ovako: ako je jednakost naš krajnji cilj, jednakost je sredstvo za postizanje tamo. U ovom ćemo članku rasvijetliti pojam rodne ravnopravnosti, zašto je to važno i zašto je to svačija stvar.
Što je ravnopravnost spolova?
Prema Međunarodnoj organizaciji rada, koncept ravnopravnosti spolova odnosi se na „ pravednost postupanja prema ženama i muškarcima, u skladu s njihovim potrebama . To može uključivati jednak tretman ili tretman koji je različit, ali koji se smatra ekvivalentnim u smislu prava, povlastica, obveza i mogućnosti. "
Drugim riječima, rodna ravnopravnost označava postupak pravedne raspodjele resursa, programa, mogućnosti i donošenja odluka i muškarcima i ženama. Sve mora biti 50/50. Da bi ga postigao, svi moraju imati pristup čitavom nizu mogućnosti.
Zašto nam je ravnopravnost spolova potrebna više nego ikad
Žene čine polovicu svjetske populacije - točnije 49,55% - no često nam se uskraćuje jednak pristup zdravstvu, obrazovanju, političkom i ekonomskom sudjelovanju. To nije "žensko pitanje" - to je pitanje prava i značajno šteti ekonomskom razvoju zemlje.
Tužna je istina da trenutno niti jedna zemlja na svijetu nije na putu da postigne istinsku ravnopravnost spolova. Zapravo, sadašnjim tempom napretka trebat će još 202 godine da bi se postigla ravnopravnost spolova na globalnoj razini (1).
Znači da će trebati još otprilike šest generacija da bi naša velika, velika, velika, velika, velika, praunučad vidjela svijet bez rodne nejednakosti. To je užasna vijest ne samo za naše kćeri, već i za naše sinove - jer utječe na sve.
Ono što nam treba je temeljita analiza organizacijskih praksi i politika koje mogu ometati sudjelovanje žena i djevojaka. Neki od njih uključuju prakse zapošljavanja i zapošljavanja, stope sudjelovanja, raspodjelu resursa i programiranje aktivnosti. Ali trenutni scenarij izgleda vrlo, vrlo tužno:
- Prema novom izvješću Glassdoor-a, u SAD-u muškarci u prosjeku zarađuju 21,4% veću osnovnu plaću od žena (2).
- Ako je u vašem kandidatskom spisku samo jedna žena, statistički nema šanse da će dobiti posao (3).
- U korporacijskoj Americi muškarci se promiču 30% višim stopama od žena tijekom njihove rane faze karijere, a žene na početnom stupnju znatno su vjerojatnije od muškaraca da su provele pet ili više godina u istoj ulozi (4).
- Više je izvršnih direktora velikih američkih tvrtki koji se zovu David, Steve i John nego onih koji su žene (5%) (5).
- Žene zauzimaju samo 21% svjetskih zastupničkih mjesta, a samo 8% svjetskih ministara u vladi su žene (6).
- Otprilike 60% kroničnih gladnih osoba u svijetu su žene i djevojke (6).
- Rodno nasilje jedan je od najvećih uzroka ozljeda i smrti žena u svijetu, uzrokujući više smrtnih slučajeva i invaliditeta među ženama u dobi od 15 do 44 godine, nego karcinom, malarija, prometne nesreće i rat (6).
Ravnopravnost spolova vs. Ravnopravnost spolova: u čemu je razlika?
interakcijainstitute.org, Zasluga: Interaction Institute for Social Change - Umjetnik: Angus Maguire.
Ravnopravnost spolova ne znači uvijek da se s muškarcima i ženama mora postupati potpuno isto. Biološke razlike u spolu su neizbježne, pa je razumno da muškarci i žene u nekim slučajevima imaju različita zakonska prava. Na primjer, samo žene trebaju porodiljni dopust posebno za trudnoću i rođenje. (Iako je borba za očinstvo također trenutno u porastu kako bi se muškarce potaknulo na aktivniju ulogu u odgoju djece i smanjivanju razlike u plaćama među spolovima).
Pogledajte to ovako: Vozite se u autobusu u kojem su 30-godišnja dama i 65-godišnjak i samo jedno prazno mjesto. Tko bi idealno trebao dobiti mjesto? To je starac. Iako žena predstavlja njegovu konkurenciju, kao i kapital, starom gospodinu mjesto treba više.
Ono što nam je potrebno u ovakvim scenarijima nije jednak tretman, već jednak tretman. Pravednost prepoznaje razlike u sposobnostima i činjenicu da poštenost često zahtijeva drugačije postupanje s ljudima, tako da mogu postići isti ishod .
Ponekad je ravnopravnost spolova apsolutno nužna za postizanje našeg cilja ravnopravnosti spolova jer srž ovog problema leži u iracionalnim pristranostima i predrasudama kojima su žene rutinski izložene. Međutim, to nije uvijek slučaj.
Dok se rodna ravnopravnost bavi jednakim mogućnostima , rodna se jednakost bavi jednakim ishodima . Jasna je razlika. Da sumiramo, ravnopravnost spolova naglašava ideju da postupanje sa svima potpuno isto zapravo nije pošteno. Ovo briše naše individualne razlike i potrebe i umjesto toga promiče privilegiranje.
Audre Lorde jednom je rekla: „ Nisu naše razlike one koje nas dijele. Naša je nesposobnost prepoznati, prihvatiti i slaviti te razlike. "
Ono što stvarno moramo učiniti je pustiti jednu definiciju "uspjeha" i prepoznati svoje razlike kao jedinstvene. Sustav je manjkav zbog ovih razlika , već zato što ne zadovoljava svačije pojedinačne potrebe .
Reference
- Svjetski ekonomski forum „Zatvaranje rodne praznine“
- „Napredak u razlici u plaći između spolova: 2019“ Glassdoor.com
- "Ako je samo jedna žena u vašem kandidatskom krugu, statistički nema šanse da bude zaposlena", Harvard Business Review
- "Vrijeme je da tvrtke isprobaju novu knjigu o ravnopravnosti spolova" The Wall Street Journal
- "Više ljudi je nazvalo Davida i Stevea koji vode tvrtke FTSE 100…" Neovisno
- „Činjenice ubojice o rodnoj ravnopravnosti“ Oxfam, Novi Zeland