Sadržaj:
- Značaj matrijarhata
- Kratka povijest matrijarhata
- Razlika između matrijarhalnih i matrilinealnih društava
- Dakle, što je na svijetu matrifokalnost?
- Primjeri matrilinealnih i matrijarhalnih društava širom svijeta
- 1. Umoja, Kenija
- 2. Mosuo, Kina
- 3. Khasi, Indija
- 4. Minangkabau, Indonezija
Već duže vrijeme boljim dijelom društva većinom upravljaju muškarci. Ali, neugledne zajednice već dugo postoje tamo gdje žene vladaju i nalaze se u središtu kulture.
Rječnik Merriam-Webster definira matrijarhat kao obitelj, skupinu ili državu kojom upravlja žena; ili sustav društvene organizacije u kojem se porijeklo i nasljeđivanje prate po ženskoj liniji. Ideja o društvu u kojem žene vladaju političkim, socijalnim i ekonomskim strukturama mnogima se može činiti pretjeranom, ali povijest dokazuje postojanje matrijarhalnih društava kroz vijekove, od kojih neka postoje i danas. U ovom ćemo dijelu pogledati jedinstvenu vrstu neobičnosti koja je matrijarhalni sustav.
Značaj matrijarhata
Suprotno onome što biste mogli pomisliti, matrijarhat nije sustav u kojem žene kontroliraju i gospodaruju nad muškarcima. Kako je Heidi Goettner-Abendroth, osnivačica Međunarodne akademije HAGIA za moderne matrijarhalne studije, objavila za časopis Dame:
"Cilj nije imati moć nad drugima i nad prirodom, već slijediti majčinske vrijednosti, tj. Njegovati prirodni, društveni i kulturni život zasnovan na uzajamnom poštivanju."
Drugim riječima, matrijarhat je sustav koji se vrti oko principa majčinske vladavine u kojem su majke ili žene na vrhu strukture moći. Dominiraju u ulogama moralnog autoriteta, političkog vodstva, socijalnih privilegija i kontrole imovine. Da bi se socijalni sustav mogao promatrati kao matrijarhat, trebala bi mu podrška kulture koja je žensku dominaciju definirala kao poželjnu i legitimnu.
Kratka povijest matrijarhata
Iako antropolozi propituju postojanje istinskog matrijarhalnog društva, postoji škola mišljenja koja vjeruje da je ljudsko društvo izvorno bilo matrijarhalno. U razdoblju poznatom kao 'ginokratsko doba', žene su se navodno obožavale zbog njihove sposobnosti rađanja. U ovom je trenutku porođaj bio ogromna tajna, a muškarci su, ne sluteći da su zapravo u tome imali ulogu, držali uvjerenje da žene "rađaju poput drveća kad sazriju". (Govorimo o zaista davno prošlom vremenu.) Navodno je ginokratsko doba trajalo prije otprilike 2 milijuna godina do 3000. pne. Tada se kaže da se dogodila velika transformacija, možda zbog revolucionarnog otkrića ili kataklizme, koja je pokrenula patrijarhat.
Arheolozi i istraživači nabasali su na dokaze koji podupiru teoriju da su nekoć mogla postojati ginokratska ili matrijarhalna društva. U jesen 2016. godine u središnjoj Turskoj otkrivena je skulptura stara 8000 godina neke vrste boginje. Nagađa se da kip prikazuje božicu plodnosti, dok drugi vjeruju da njezina punašna figura predstavlja ženu društvenog značaja. Također moramo imati na umu da čak i literatura poput Biblije i Odiseje naglašava značaj žena u društvu.
Međutim, skeptici ističu da samo zato što su žene u drevnoj literaturi i umjetničkim djelima opisivane kao božice ne mora nužno značiti da su bile moćnije od muškaraca. Stvar je u tome što nema pisanih povijesnih zapisa, nikad ne možemo biti 100% sigurni u legitimitet istinski matrijarhalnog društva.
Razlika između matrijarhalnih i matrilinealnih društava
Pojam "matrijarhat" često se miješa sa sličnim pojmom "matrilineal". Međutim, njih dvoje imaju značajne razlike. Kao što smo ranije razgovarali, 'matrijarhalno' se odnosi na društvo kojim upravljaju ili kontroliraju žene, dok antropološki izraz 'matrilinealni' označava samo lozu . Djeca se identificiraju u smislu loze predaka s majčine, a ne s očeve strane. Također nasljeđuju imovinu po ženskoj liniji. Također, plemenski savezi i proširene obitelji stvaraju se duž ženskih krvnih linija.
Dakle, što je na svijetu matrifokalnost?
Obitelj se smatra „matrifokalnom“ ako majka vodi obitelj bez prisutnosti oca. Na primjer jednoroditeljske obitelji na čijem su čelu žene, matrifokalne su, jer majka igra važniju ulogu kod kuće i u odgoju djece.
Primjeri matrilinealnih i matrijarhalnih društava širom svijeta
Matrijarhalna društva postoje i danas širom svijeta. Ispod su četiri raznolika primjera ženskih i matrilinealnih kultura od davnina do danas. Pogledajmo načine na koje su žene vladale i dalje to čine.
1. Umoja, Kenija
Riječ svahili "umoja" znači "jedinstvo" ili "jedinstvo". Umoja u Samburuu na sjeveru Kenije dom je preživjelih rodno zasnovanog nasilja, sakaćenja ženskih spolnih organa i seksualnog napada. Matrijarh Umoje, Rebecca Lolosoli osnovala je ovo selo 1990. godine s 15-ak preživjelih silovanja od strane britanskih vojnika. Područje je ograđeno ogradom od trnja kako bi se spriječili muškarci. Zapravo je ovo zajednica u kojoj su muškarci zabranjeni. Žene uče zanate, podučavaju djecu, prodaju rukotvorine poput nakita i turistički razgledavaju kulturni centar. Također educiraju žene u susjednim selima o njihovim pravima.
2. Mosuo, Kina
U krajnjem istočnom podnožju Himalaje postoji bujna dolina na jugozapadu Kine. Mosuova kultura ukorijenjena je u matrilinealnom sustavu gdje se obiteljska loza pojedinaca prati po ženskoj liniji. Svakim kućanstvom vlada 'ah mi' (majka ili starija ženska osoba), koja također donosi važne odluke povezane s poslovanjem. U Mosuu ne postoji bračna institucija. Umjesto toga, žene biraju svoje partnere doslovce šetajući do muškarčeve kuće. Mosuo žene mogu slobodno ponuditi ili prihvatiti seksualne odnose s muškarcem, a muškarci smiju učiniti isto. Odbijanje i ponuda nisu ni na koji način žigosani.
Parovi nikada ne žive zajedno, a dijete uvijek ostaje na brizi majke, s malo ili nimalo uloge oca u odgoju djeteta. Stoga ne čudi da je Mosuo poznat i kao 'Kraljevstvo žena'.
3. Khasi, Indija
Meghalaya, država u sjeveroistočnom dijelu Indije, dom je za tri plemena koja prakticiraju srodstvo temeljeno na matrilinealnosti. U plemenu Khasi najmlađa kći nasljeđuje sve predkovske posjede, djeca uzimaju majčino prezime, a muškarci nakon udaje žive u domu svekrve. Patricia Mukhim, nacionalna nagrađivana društvena aktivistica koja uređuje Shillong Times novine, kaže: „Matriliny štiti žene od socijalnog ostrakizma kada se ponovo vjenčaju jer bi njihova djeca, bez obzira na to tko bio otac, bila poznata pod imenom majčina klana. Čak i ako je žena rodila dijete izvan braka, što je prilično često, u našem društvu nema socijalne stigme koja je vezana za ženu. " Dodaje da njezino društvo neće podleći dominantnom patrijarhalnom sustavu koji postoji u većini Indije.
4. Minangkabau, Indonezija
Sastoji se od 4,2 milijuna članova, etnička skupina Minangkabau iz zapadne Sumatre u Indoneziji danas je najveće poznato matrilinealno društvo. U ovom nejasnom muslimanskom društvu, žene vladaju domaćim carstvom, dok su muškarci uključeni u političke i duhovne uloge. Međutim, žene su te koje odabiru poglavara klana i imaju moć ukloniti ga ako je potrebno. Plemenski zakon zahtijeva da se sva imovina klana drži i oporučuje od majke do kćeri.
Još uvijek postoji velik dio inteligencije koji odbacuje čitav pojam matrijarhata. Cynthia Eller u svojoj knjizi „Mit o matrijarhalnoj prapovijesti“ kaže da je koncept matrijarhata lažan i ni na koji način ne komplimentira feministički pokret. Tvrdila je da je jednakost i vladavina žena mit i da ga treba u potpunosti odbaciti. Međutim, na najosnovnijoj razini vjerujem da je matrijarhat kao koncept zasigurno vrijedan rasprave i danas možemo toliko puno naučiti iz njega. Kakva su vaša razmišljanja o ovom konceptu? Javite nam u komentarima ispod.