Sadržaj:
- Antibiotici protiv akni: zašto se koriste i kako djeluju?
- 2. Makrolidi (eritromicin i azitromicin)
- 3. Klindamicin
- 4. Trimetoprim
- 5. Ampicilin ili Amoksicilin
- Moguće nuspojave oralnih antibiotika
Lako je riješiti povremeni prišt. Također možete kontrolirati manje pojave akni pravilnom njegom kože i lijekovima koji se prodaju bez recepta. Međutim, kad izbijanje problema postane problematično, liječnici mogu propisati antibiotike. Sustavni antibiotici često se prepisuju kada topikalni tretmani ne pruže nikakvo olakšanje. U ovom smo članku razgovarali o svemu što trebate znati o korištenju antibiotika za liječenje akni.
Antibiotici protiv akni: zašto se koriste i kako djeluju?
Shutterstock
Antibiotici se često koriste za liječenje akni. Dostupni su u dva oblika:
- Lokalni antibiotici: dostupni su u obliku krema, gelova, toner-otopina, jastučića protiv akni, flastera i losiona. Često se koriste za liječenje blagih akni.
- Oralni ili sistemski antibiotici: dostupni su u obliku tableta, kapsula i eliksira. Oralni antibiotici koriste se kada topikalne i druge metode liječenja ne daju nikakve rezultate. Uglavnom se koriste za liječenje umjerenih do teških akni i drugih oblika upalnih akni.
2. Makrolidi (eritromicin i azitromicin)
Oni se također koriste za liječenje akni. Međutim, danas se one često ne koriste zbog smanjene osjetljivosti na bakterije P.acnes (4). Eritromicin se često koristi zasebno za smanjenje rasta bakterija i smanjenje upale.
3. Klindamicin
Klindamicin pomaže u ubijanju bakterija koje uzrokuju akne i smanjuje upalu. Međutim, ne smije se koristiti dulje vrijeme (ili kao monoterapija) jer može uzrokovati rast bakterijskih sojeva otpornih na antibiotike (4).
4. Trimetoprim
To se često koristi kao antibiotik treće linije. Tretman treće linije koristi se kada tretmani prve linije (početni) i drugi red (sljedeći) ne daju rezultate. Studija je otkrila značajno poboljšanje lezija akni kod pacijenata koji su koristili ovaj antibiotik tijekom osam mjeseci (5).
5. Ampicilin ili Amoksicilin
Ova dva lijeka koriste se za smanjenje bakterijske infekcije i pridružene upale. Oni pružaju početno ublažavanje boli uzrokovane jakim aknama.
Ne preporučuje se monoterapija oralnim antibioticima, a oralni se antibiotici ne smiju koristiti dulje vrijeme (obično ne duže od tri mjeseca).
Moguće nuspojave oralnih antibiotika
To bi moglo uzrokovati:
- Alergijske reakcije: Više od 2% trimetoprima može izazvati alergijske reakcije kod osjetljivih osoba.
- Fotosenzibilnost: Doksiciklin često povećava rizik od UV oštećenja.
- Gastrointestinalni poremećaji: Oralni antibiotici također mogu uzrokovati mučninu i proljev.
- Vaginalna kvasna infekcija: Svi antibiotici (posebno tetraciklin) mogu to uzrokovati u žena.
Oralni antibiotici također mogu smanjiti učinkovitost kontracepcijskih pilula . Ako uzimate kontracepcijske tablete, ne zaboravite obavijestiti svog liječnika.
Antibiotici sami ne mogu liječiti akne; jer postoji nekoliko čimbenika koji uzrokuju akne. To uključuje:
- Pretjerana proizvodnja nafte
- Začepljene pore
- Rast bakterija
- Upala
Antibiotici samo pomažu u ubijanju ili smanjenju rasta bakterija. Ako se ne pozabavite drugim čimbenicima, nemoguće je liječiti i izliječiti svoje stanje. Stoga se morate usredotočiti na ostale aspekte liječenja, uključujući upotrebu lokalnih lijekova i poštivanje pravilnog i nježnog režima njege kože. Štoviše, morate biti dosljedni svom planu liječenja.
Antibiotici pomažu u smanjenju akni, ali morate ih uzimati religiozno i održavati doziranje