Sadržaj:
- 10 ayurvedskih tretmana za kuhanje
- 1. Ricinusovo ulje
- Kako se koristi ricinusovo ulje za liječenje vrenja
- 2. Kurkuma
- Kako se koristi kurkuma za liječenje vrenja
- 3. Ulje čajevca
- Kako koristiti ulje čajevca za liječenje vrenja
- 4. Neem
- Kako koristiti Neem za liječenje čireva
- 5. Češnjak
- Kako koristiti češnjak za liječenje vrenja
- 6. Luk
- Kako koristiti luk za liječenje vrenja
- 7. Aloe Vera
- Kako se koristi Aloe Vera za liječenje vrenja
- 8. Manjistha (Rubia cordifolia)
- Kako se koristi Manjistha za liječenje vrenja
- 9. List Betel
- Kako koristiti list Betel za liječenje vrenja
- 10. Crni kim (Nigella sativa)
- Kako se koristi crni kim za liječenje vrenja
- Reference
Vrenje može biti izuzetno iritantno. Vrenje je vrsta infekcije kože koja često započinje kao mala crvena kvrga u folikulu dlake ili uljnim žlijezdama. I za kratko vrijeme izraste u veliku, bolnu kvrgu ispunjenu gnojem. Ako na vrijeme ne uspijete upravljati vrenjem, infekcija se pogoršava. Srećom, njima se lako može upravljati kod kuće pomoću ayurvedskih lijekova. Pomaknite se prema dolje i provjerite popis ayurvedskih tretmana za vrije.
10 ayurvedskih tretmana za kuhanje
- Ricinusovo ulje
- Kurkuma
- Ulje čajevca
- Neem
- Češnjak
- Luk
- Aloe Vera
- Manjistha (Rubia cordifolia)
- List Betel
- Crni kim (Nigella sativa)
1. Ricinusovo ulje
Shutterstock
Ricinusovo ulje dobro je za vašu kosu i kožu. Ricinusovo ulje sadrži ricinoleinsku kiselinu koja je snažno protuupalno sredstvo koje pomaže u ukroćenju upala (uzrokovanih vrenjem i drugim infekcijama kože). Ricinusovo ulje također ima antibakterijska svojstva koja pomažu u inhibiciji rasta bakterija (uključujući Staphylococcus aureus koji uzrokuje akne i vrije) (1).
Kako se koristi ricinusovo ulje za liječenje vrenja
Ulijte nekoliko kapi ricinusovog ulja na vatu i lagano ga natapajte na vrenje. Ne pritiskajte previše ili trljajte. Ostavite da odstoji neko vrijeme, a zatim izvadite pamučni tampon. Ne prati. Učinite to tri puta dnevno. Slijedite rutinu dok vrije ne nestane.
Natrag na TOC
2. Kurkuma
Shutterstock
Ovo je jedan od najčešće prihvaćenih ayurvedskih tretmana za bilo koju infekciju kože. Kurkuma ima i protuupalna i antibakterijska svojstva (2). Pomaže u brzom rješavanju bolnog vrenja. Kurkuma se može nanijeti na kožu i uzimati oralno za liječenje različitih stanja. Međutim, za liječenje vrenja lokalna primjena najbolje djeluje.
Kako se koristi kurkuma za liječenje vrenja
Uzmite žličicu kurkume u prahu i pomiješajte je s mlakom vodom. Umjesto praha možete koristiti sirove žarulje kurkume. Nanesite pastu na vrenje i ostavite je da djeluje. Slijedite ovaj tretman dva puta dnevno dok vrilo ne nestane.
Natrag na TOC
3. Ulje čajevca
Shutterstock
Ovo ulje blagoslov je za problematičnu kožu. Koristi se u većini ayurvedskih lijekova pripremljenih za liječenje akni, prištića, vrenja i sličnih problema s kožom. Ulje čajevca ima antiseptička i antibakterijska svojstva koja pomažu u smanjenju bakterijske infekcije i zacjeljivanju bolnih vrenja (3).
Kako koristiti ulje čajevca za liječenje vrenja
Pomiješajte sedam kapi ulja čajevca u pola šalice hamamelisa. Koristite ga kao toner i nanesite na zahvaćeno područje. Koristite ga tri puta dnevno dok proključ ne nestane. Možete nastaviti koristiti ovaj toner kako biste održali kožu zdravom i izbjegli bilo kakvu infekciju ili iritaciju kože.
Natrag na TOC
4. Neem
Shutterstock
Ova se ljekovita biljka obično nalazi u dvorištu svakog indijskog domaćinstva. Izuzetno je cijenjen zbog svojih gljivičnih, antibakterijskih i antivirusnih svojstava. Neem se široko koristi za liječenje kožnih infekcija kao što su akne i čirevi. Inhibira aktivnost bakterija, smanjuje upalu i olakšava zacjeljivanje (4).
Kako koristiti Neem za liječenje čireva
Neem možete koristiti u bilo kojem obliku. Koristite pastu od lišća neema ili ulja neema na vrenjima. Ako koristite ulje od neema, ulijte nekoliko kapi ulja na pamučnu krpu i izravno nanesite na vrenje. Činite to najmanje 4-5 puta dnevno dok proključ ne nestane.
Natrag na TOC
5. Češnjak
Shutterstock
Češnjak ili Lasuna vrlo su hvaljeni u ayurvedskim tekstovima zbog svojih ljekovitih svojstava. Drevni ayurvedski tekstovi pozdravljaju češnjak kao snažnu rasayanu. Studija je također otkrila da češnjak može inhibirati rast Staphylococcus aureus (bakterija koja uzrokuje akne i vrije). A to je zato što češnjak sadrži alicin, spoj koji mu daje antioksidativna i antibakterijska svojstva (5).
Kako koristiti češnjak za liječenje vrenja
Uzmite jedan ili dva češnja češnjaka, zgnječite ih i nanesite pastu na kuhanje. Ostavite da djeluje najmanje 15 minuta, a zatim ga operite vodom (nemojte koristiti sredstvo za čišćenje). Slijedite ovu rutinu dok se ne riješite vrenja. Također možete rezati češanj češnjaka i trljati sok izravno na
vrenje.
Natrag na TOC
6. Luk
Shutterstock
Mnogi ayurvedski tekstovi sugeriraju upotrebu luka zbog njegovih ljekovitih vrijednosti i pomlađujućih svojstava. Tretmani na bazi luka široko su poželjni u Ayurvedi (iako ayurvedski tekstovi preporučuju izbjegavanje prekomjernog unosa luka). Prema istraživanju, luk ima antibakterijska svojstva i može inhibirati nekoliko sojeva bakterija, uključujući Staphylococcus aureus (6).
Kako koristiti luk za liječenje vrenja
Uzmite jednu žličicu paste od luka i pomiješajte je s pola žličice meda. Dobro ga izblendajte i nanesite debeli sloj smjese na vrenje. Ostavite da djeluje 15-20 minuta, a zatim isperite. Izbjegavajte nanošenje maske od luka odmah jer bi vas oči mogle zapeći.
Natrag na TOC
7. Aloe Vera
Shutterstock
Ova se biljka koristi od davnina za liječenje mnogih problema s kožom. Aloe vera ima antioksidativna, protuupalna i antibakterijska svojstva i može zacjeljivati rane i infekcije (7). Svatko može koristiti jer to ne iritira kožu.
Kako se koristi Aloe Vera za liječenje vrenja
Za spot liječenje vrenja nanesite pastu aloe vere na nju i ostavite da djeluje preko noći. Možete zagrabiti gel s lista aloe vere ili kupiti aloe vera gel s tržišta i koristiti ga.
Natrag na TOC
8. Manjistha (Rubia cordifolia)
Shutterstock
Ova višegodišnja biljka koja pripada obitelji kave multitasking je biljka. Koristi se u različitim ayurvedskim smjesama namijenjenim višestrukim kožnim i zdravstvenim stanjima. Prvenstveno je poznat po svojstvima pročišćavanja krvi i široko se konzumira zajedno s ekstraktima neema. Procijenjeno je antimikrobno djelovanje i utvrđeno je da djeluje protiv više sojeva bakterija (8).
Kako se koristi Manjistha za liječenje vrenja
Možete kupiti Manjistha prah ili sirup i piti ga s vodom ili mlijekom. Pročišćava krv i pomaže u detoksikaciji. Redovnom primjenom možete vidjeti izvanredne učinke na koži. Također možete pomiješati prah s pastom od kurkume i malo vode i nanijeti izravno na vrenje. Koristite ga dva puta dnevno dok vrije ne zacijeli.
Natrag na TOC
9. List Betel
Shutterstock
Poznat i kao paan, ovaj je list popularan kao osvježivač usta nakon obroka (uglavnom zbog svojstava da pojačava probavu). Studija je pokazala da se ekstrakti lista betela mogu koristiti kao antibakterijska sredstva i bili su prilično učinkoviti u inhibiranju rasta različitih sojeva bakterija (9).
Kako koristiti list Betel za liječenje vrenja
Uzmite list betela i napravite pastu. Dodajte joj prstohvat kurkume i dobro promiješajte. Po potrebi dodajte vode. Nanesite pastu na kuhanje i pustite da se osuši. Isperite ga. Slijedite ovaj tretman dva puta dnevno dok vrije ne zacijeli.
Natrag na TOC
10. Crni kim (Nigella sativa)
Shutterstock
Ne možete propustiti prisutnost Kalonjija (kako je obično poznat) u indijskim kuhinjama, jer se koristi u većini pripravaka hrane. Ove male crne sjemenke koriste se za liječenje više bolesti već stoljećima. Imaju protuupalna i antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u liječenju vrenja zarastanjem infekcije (10), (11).
Kako se koristi crni kim za liječenje vrenja
Pomiješajte dvije do tri kapi ulja sjemenki crnog kima s pola žličice ulja jojobe. Smjesu nanesite na kuhanje i ostavite da djeluje preko noći. Slijedite ovaj postupak dok čir ne nestane.
Vrenje često izgleda poput prištića koji se jako loše pretvorio. Iako većina vrenja nestaje sama od sebe, ne biste trebali zaboraviti da su zarazni. A infekcija se može proširiti dodirom. Dakle, važno je riješiti stanje najranije. Ovi Ayurvedski tretmani su jednostavni i učinkoviti, a mogu se pratiti kod kuće. Isprobajte ovo moćno, a posve prirodno oružje da biste se riješili ružnih čira. I ne zaboravite podijeliti svoje iskustvo u odjeljku za komentare u nastavku.
Natrag na TOC
Reference
- “Karakterizacija i procjena..”, BMC komplementarna i alternativna medicina, NCBI
- “Pregled antibakterijskog..”, Biomed Research International, NCBI
- “Melaleuca alternifolia..”, Klinički pregledi mikrobiologije, NCBI
- “Antibakterijska aktivnost..”, Međunarodni časopis za nanomedicinu, NCBI
- “Antibakterijski učinak češnjaka..”, Jundishapur Journal of Microbiology, NCBI
- “Antibakterijski učinak luka”, časopis za primijenjene medicinske znanosti, ResearchGate
- “Aloe vera: potencijalni kandidat..”, Pregled farmakognozije, NCBI
- “Antimikrobna aktivnost..”, Istraživački časopis o ljekovitim biljkama, ResearchGate
- “Antibakterijsko svojstvo..”, Međunarodni časopis za farmaceutske znanosti i istraživanje
- “Pregled o terapijskoj..”, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, NCBI
- “Dermatološki učinci Nigella sativa”, časopis za dermatologiju i dermatološku kirurgiju, ScienceDirect