Sadržaj:
- Uzrokuje li krema za sunčanje akne?
- Koji sastojci kreme za sunčanje mogu uzrokovati akne?
- 1. Komedogena ulja i maslaci
- 2. Mineralna ulja i silikoni
- 3. Benzofenoni
- 4. PABA i ostale kemikalije
- 5. Pčelinji vosak i ostali biljni voskovi
- Savjeti za odabir odgovarajuće kreme za sunčanje za vašu kožu
- 1. Provjerite ima li krema za sunčanje s natpisima „nekomedogena“ i „bez ulja“
- 2. Izbjegavajte oksibenzon i PABA
- 3. Izaberite dnevnu kremu sa zaštitnim faktorom
- 4. Odaberite zatamnjenu kremu za sunčanje
- Sredstva za sunčanje i proizvodi na bazi SPF-a za kožu sklonu aknama
- 1. Elta MD UV bistri širokog spektra SPF 46
- 2. Neutrogena Hydro Boost gel losion za sunčanje SPF 30
- 3. Avene High Protection tonirani kompaktni SPF 50
- 4. LA Roche-Posay Anthelios AOX krema za sunčanje za lice SPF 50
- 5. Clinique Super City Block Dnevna zaštitna maska za lice sa širokim spektrom SPF 40 bez ulja
Nanijeli ste kremu za sunčanje prije nego što ste izašli na sunce. Međutim, koža vam je pukla. Je li vam se ovo ikad dogodilo? Ako je odgovor da, možda mislite da nanošenjem bilo koje kreme za sunčanje vaša koža može još više puknuti!
Iako je nanošenje kreme za sunčanje apsolutna potreba, trebali biste znati i da vaša temperamentna koža ponekad zna biti nervozna. Stoga morate biti oprezni pri odabiru kreme za sunčanje - jer nekoliko sastojaka u njoj može uzrokovati izbijanje akni. Pomaknite se prema dolje za detaljno čitanje.
Uzrokuje li krema za sunčanje akne?
iStock
Možda mislite da su aktivni sastojci u kremi za sunčanje krivi za izbijanje i akne. Ali istina je daleko od toga.
Onda, koji to rade?
Štoviše, nepravilno skladištenje kreme za sunčanje također može razgraditi kemikalije i sastojke u njemu i uzrokovati izbijanje akni .
Na primjer, ako bocu ili tubu kreme za sunčanje ostavite u vrućem automobilu ili pod suncem na plaži ili uz bazen, toplina čini sastojke u kremi za sunčanje neučinkovitima i razgrađuje ih. Kad ga primijenite sljedeći put, dobit ćete provale.
Određeni kemijski UV filtri koji se koriste u kremi za sunčanje također mogu izazvati alergije na koži i probijanje. Pogledajmo sastojke koji mogu uzrokovati akne.
Koji sastojci kreme za sunčanje mogu uzrokovati akne?
iStock
Određeni sastojci koji začepljuju pore u kremi za sunčanje mogu uzrokovati akne. Međutim, imajte na umu da višak nakupina nečistoće, ulja, sebuma i mrtvih stanica kože, zajedno s rastom bakterija, uzrokuje prištiće i akne. Primjena proizvoda sa sastojcima koji začepljuju pore koji uzrokuju daljnje zagušenja može pogoršati situaciju. Stoga, prije kupnje kreme za sunčanje, pobrinite se da ne sadrži sljedeće sastojke:
1. Komedogena ulja i maslaci
Mnogo krema za sunčanje sadrži sastojke poput kakao maslaca, ulja pšeničnih klica, sojinog ulja i kokosovog ulja. Iako su prirodni sastojci, imaju tendenciju začepiti pore kože. Ako imate kožu sklonu aknama, ovi sastojci mogu pogoršati vaše izbijanje. Stoga ih izbjegavajte. Umjesto toga možete odabrati kreme za sunčanje koje sadrže ulja suncokreta, jojobe, mora, krkavine, sjemenki šipka i grožđa.
2. Mineralna ulja i silikoni
To su dva najčešća sastojka koja ćete pronaći u kremama za sunčanje. Mineralna ulja i silikoni ne dopuštaju znoju da izlazi kroz pore kože. Kao rezultat, znoj i nečistoća zarobljavaju se unutar pora, što u konačnici uzrokuje iritaciju i izbijanje.
3. Benzofenoni
Ovo su UV filtri koje ćete pronaći u puno krema i losiona za sunčanje. Najčešći su oksibenzon i avobenzon. Studija je otkrila da oksibenzon može inducirati eritematoznu papulovezikularnu erupciju i izazvati fotoalergiju. Zaključeno je da benzofenoni mogu izazvati takve kožne reakcije (1).
4. PABA i ostale kemikalije
Nekoliko sastojaka, poput para-aminobenzojeve kiseline (PABA) i metoksicinnamata (obično se nalazi u vodootpornoj kremi za sunčanje), mogu izazvati akne i puknuće ako imate osjetljivu kožu sklonu aknama.
Pokušajte izbjegavati kreme za sunčanje koje sadrže:
- Butil stearat
- Decil oleat
- Izopropil miristat
- Izopropil izostearat
- Izopropil neopentanoat
- Miristil miristat
- Izopropil palmitat
- Oktil palmitat
- Miristil propionat
- Oktil stearat
- Ulje paprene metvice ili propilen glikol-2 (PPG-2)
Sve ove kemikalije mogu nadražiti kožu sklonu aknama i prouzročiti pucanje (2).
5. Pčelinji vosak i ostali biljni voskovi
Biljni voskovi i pčelinji vosak izuzetno su korisni za kožu i većina ih vrsta kože može podnijeti. Međutim, ako imate osjetljivu kožu sklonu aknama, ovi voskovi mogu dodatno zagušiti kožu. Ovi sastojci mogu začepiti već začepljene pore, što otežava koži disanje.
Zapamtite, svi ovi sastojci mogu ili ne moraju odgovarati vašoj koži. Neki tipovi kože mogu lako podnijeti ove sastojke, a drugi ne. Stoga je važno pametno odabrati kremu za sunčanje. Evo nekoliko savjeta koje morate imati na umu prilikom odabira kreme za sunčanje.
Savjeti za odabir odgovarajuće kreme za sunčanje za vašu kožu
iStock
1. Provjerite ima li krema za sunčanje s natpisima „nekomedogena“ i „bez ulja“
Noncomedogenic je riječ na koju biste se trebali usredotočiti ako imate kožu sklonu aknama. To znači da krema za sunčanje ne sadrži sastojke koji mogu začepiti pore kože i prouzrokovati izbijanje. Kreme za sunčanje bez ulja pomažu u zadržavanju viška masnoće s kože.
2. Izbjegavajte oksibenzon i PABA
3. Izaberite dnevnu kremu sa zaštitnim faktorom
Vlaženje je presudno za sve tipove kože, a ako dnevna krema sadrži SPF, vaša će je koža voljeti. Umjesto da kožu slojite hidratantnom kremom i zaštitnim faktorom, odaberite proizvod koji nudi oboje. Na tržištu je dostupno puno kombinacija hidratantne kreme za zaštitu od sunca koje imaju SPF 30 ili više, zajedno sa zaštitom širokog spektra. Provjeri ih.
4. Odaberite zatamnjenu kremu za sunčanje
Ovo je za one koji imaju masnu kožu i koriste se šminkom. Umjesto da kožu slojite podlogom i kremom za sunčanje, odaberite zatamnjenu kremu za sunčanje i završite je puderom u prahu sa sastojcima za zaštitu od sunca.
- Ako imate suhu kožu, odaberite kreme za sunčanje za lice.
- Za ostale dijelove tijela kreme za sunčanje na bazi gela najbolje djeluju.
- Za osjetljivo područje oko očiju najbolje djeluju štapići za zaštitu od sunca.
American Academy of Dermatology također ima smjernice o tome koliko krema za sunčanje potrebno je primijeniti i učestalost primjene.
- Odraslima je obično potrebno oko 30 ml kreme za sunčanje da pokrije svaki dio tijela.
- Nanesite kremu za sunčanje 15 minuta prije nego što izađete na sunce i nanesite ih svaka dva sata ili prema uputama na boci.
- Ne zaboravite na usne! Tijekom izlaska nanesite balzam za usne ili ruž sa zaštitnim faktorom.
Za vašu udobnost popisali smo najbolje proizvode za zaštitu od sunca i zaštitne folije koje možete odabrati.
Sredstva za sunčanje i proizvodi na bazi SPF-a za kožu sklonu aknama
1. Elta MD UV bistri širokog spektra SPF 46
Ovu kremu za sunčanje dermatolozi jako preporučuju, a dostupna je u obojenom i obojenom obliku. Bez ulja je i bez mirisa.
2. Neutrogena Hydro Boost gel losion za sunčanje SPF 30
Ova krema za sunčanje na bazi gela lagana je, nemasna i vodootporna. Također nudi hidrataciju zajedno sa zaštitom od sunca.
3. Avene High Protection tonirani kompaktni SPF 50
Ovo je mineralna krema za sunčanje i ima formulu kreme u prah. Posebno je napravljen za osjetljivu kožu i ne sadrži oksibenzon i oktinoksat.
4. LA Roche-Posay Anthelios AOX krema za sunčanje za lice SPF 50
Ovo je dnevni antioksidativni serum sa kremom za sunčanje. Sadrži antioksidativni kompleks, a formula je bez ulja, dermatološki ispitana i bez parabena.
5. Clinique Super City Block Dnevna zaštitna maska za lice sa širokim spektrom SPF 40 bez ulja
Ovo je formula koju je odobrila dermatolog i osjeća se bez težine na vašem licu. Može se koristiti i kao podloga za šminkanje. Štiti od sunca i štete u okolišu.
Pronaći ćete puno opcija za kreme za sunčanje koje su manje okluzivne i masne. Pažljivo pročitajte naljepnice i potražite odgovarajuću formulaciju za svoju kožu. Uvijek je