Sadržaj:
- Sadržaj
- Da li krema za sunčanje istječe?
- Kako znati je li krema za sunčanje zastarjela?
- 1. Postoji li datum isteka?
- 2. Smrdi li smiješno?
- 3. Je li se tekstura promijenila?
- Što se može dogoditi ako koristite kremu za sunčanje kojemu je istekao rok upotrebe?
- Kako čuvati kremu za sunčanje: Stvari koje treba izbjegavati prijevremeno isticanje
- Referenca
Sjedi li još uvijek na komodi vaša poluprazna bočica kreme za sunčanje od prošlog ljeta? Pitate se možete li ga koristiti ove godine? Čekati! Jeste li sigurni da nije istekao?
Većina nas je kriva za korištenje krema za sunčanje koje su spremljene u ormariće. Ispostavilo se da ovo definitivno nije siguran način korištenja zaštite od sunca - jer je proizvod možda izgubio učinkovitost. U ovom smo članku raspravljali o svemu što trebate znati o kremi za sunčanje kako biste se zaštitili, posebno o datumu isteka. Pomaknite se prema dolje.
Sadržaj
- Da li krema za sunčanje istječe?
- Kako znati je li krema za sunčanje zastarjela?
- Što se može dogoditi ako koristite kremu za sunčanje kojemu je istekao rok upotrebe?
- Kako čuvati kremu za sunčanje: Stvari koje treba izbjegavati prijevremeno isticanje
Da li krema za sunčanje istječe?
Shutterstock
Da, ima! Baš onako kako istječu vaše kreme, serumi, maske i drugi proizvodi za njegu kože.
Svi proizvodi dolaze s rokom valjanosti. Međutim, pronalazak datuma valjanosti na kremi za sunčanje ponekad može biti nezgodno.
Vidjet ćete ga otisnutog bilo gdje na proizvodu, ali u nekim slučajevima datum isteka često nije očit. Na primjer, neke marke radije spominju datum isteka u tiskanom kodu (poput niza brojeva). Što biste trebali učiniti ako nigdje niste mogli pronaći datum isteka?
U takvim slučajevima zapamtite, To je samo kada marka nije navela datum isteka. Propisi FDA-e zahtijevaju da sve kreme za sunčanje ostanu na snazi najmanje tri godine (1).
Jednom kada proizvod istekne, sastojci gube svoju učinkovitost. Neće vam pružiti isti rezultat ili SPF zaštitu kao prije isteka roka valjanosti.
S vremenom se sastojci kreme za sunčanje raspadaju, što može izazvati alergijske reakcije i iritaciju. Štoviše, nakon što krema za sunčanje istekne, u njemu mogu rasti plijesan i bakterije i uzrokovati infekcije kože.
Što to znači? To znači da ako svoju kremu za sunčanje pohranite na vruća mjesta ili je izložite vlazi, njezini se dijelovi mogu pokvariti. Kao rezultat, krema za sunčanje gubi svoju učinkovitost i prije nego što službeno istekne. Sastojci bilo kojeg proizvoda za njegu ljepote i kože, uključujući kreme za sunčanje, s vremenom se razgrađuju. Međutim, postupak razgradnje može se ubrzati ako se krema za sunčanje ne skladišti pravilno.
Samo ako se radi o mineralnoj kremi za sunčanje, a aktivni sastojci u njemu su fizičke kreme za sunčanje, poput titanovog dioksida ili cinkovog oksida. Sastojci u mineralnim kremama za sunčanje razgrađuju se puno sporije od sastojaka u kemijskim kremama za sunčanje. To znači da mineralnu kremu za sunčanje još uvijek možete koristiti mjesec ili dva nakon isteka roka valjanosti, ali ne više od toga. U tom razdoblju napustite bocu i nabavite novu kremu za sunčanje.
Ali što se događa kada se rok trajanja izbriše ili je jedva vidljiv? Kako prepoznati je li krema za sunčanje još uvijek dobra ili ne? Postoje načini da se to sazna.
Natrag na TOC
Kako znati je li krema za sunčanje zastarjela?
Shutterstock
Konzistentnost i tekstura kreme za sunčanje otkrivaju mnogo o njenom stanju. Međutim, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste provjerili je li krema za sunčanje isteklo ili nije.
1. Postoji li datum isteka?
Može biti na rubu, čepu boce ili bilo gdje drugdje na pakiranju. Ako ga ne možete pronaći, potražite na web mjestu marke opće informacije o datumu isteka proizvoda. Također se možete obratiti službi za brigu o kupcima marke i saznati više o datumu isteka proizvoda. Ako ništa nije dostupno, označite mjesec i godinu u kojima ste kupili kremu za sunčanje. Trebao bi biti na snazi najmanje tri godine.
2. Smrdi li smiješno?
Vi ste najbolji sudac ovoga. Dahnite i ako ustanovite da nema svoj uobičajeni miris, vjerojatno je vašem kremi za sunčanje istekao rok upotrebe i treba ga zamijeniti. U svakom slučaju, ako vaši proizvodi neuobičajeno mirišu, bacite ih.
3. Je li se tekstura promijenila?
Provjerili ste datum isteka i vaš proizvod mirisa. Mislite li da je to sigurno? Ne još! Poprskajte malo količine proizvoda na ruku i provjerite postojanost trljanjem. Osjeća li se tekuće i vodenasto? Je li se počelo odvajati? Ako je odgovor da, više nije prikladan za vašu kožu. Bilo kakvu promjenu konzistencije kreme za sunčanje treba shvatiti ozbiljno.
Također, upotreba kreme za sunčanje kojem je isteklo može vas izložiti ozbiljnim problemima s kožom.
Natrag na TOC
Što se može dogoditi ako koristite kremu za sunčanje kojemu je istekao rok upotrebe?
Shutterstock
Kemijske kreme za sunčanje sadrže sastojke kao što su avobenzon, homosalat i oksibenzon, koji počinju oksidirati nakon isteka roka valjanosti. Kao rezultat, takvi se kreme za sunčanje ne šire pravilno na vašoj koži. To može uzrokovati:
- Užasna opeklina
- Fotostarenje
- Alergije na koži uzrokovane sastojcima kojima je istekao rok trajanja (kontaktne reakcije)
Iako mineralne kreme za sunčanje ne oksidiraju, sastojci koji razgrađuju bit će manje učinkoviti i mogu izazvati probleme s kožom. No, ponekad se krema za sunčanje može početi razgrađivati i prije isteka roka valjanosti. U takvim slučajevima neće biti toliko učinkovit koliko bi trebao biti.
Postoje neki okidači zbog kojih može isteći čak i prije datuma.
Natrag na TOC
Kako čuvati kremu za sunčanje: Stvari koje treba izbjegavati prijevremeno isticanje
Shutterstock
Vaša krema za sunčanje može izdržati puno. Ali to ne znači da ne biste trebali biti oprezni oko načina na koji ga pohranjujete. Neke stvari biste trebali biti oprezni prilikom spremanja kreme za sunčanje:
- Izbjegavajte ostavljati bočicu sa zaštitnim faktorom na izravnom sunčevom svjetlu. Bez obzira ostavljate li ga na stražnjem prozoru automobila ili blizu prozora kuće, gdje je izložen izravnoj sunčevoj svjetlosti, u oba scenarija vaša formula za zaštitu od sunca će se pogoršati.
- Čuvajte ga na hladnom. Pod "hladnim područjem" ne mislim na hladnjak. Pohranite ga na mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Zaštitne kreme ne podnose temperature iznad 25 ° C.
- Čuvajte ga na suhom mjestu. Izbjegavajte područja, poput blizine kupaonice ili sudopera. Vlaga formulu kreme za sunčanje može učiniti nestabilnom i pretvoriti je u leglo bakterija i plijesni.
Zapamtite - kad god sumnjate, nemojte se ustručavati zamijeniti kremu za sunčanje. Dakle, sljedeći put prije nego što krenete na odmor, ne zaboravite provjeriti radi li vaša krema za sunčanje ili ne.
Natrag na TOC
Referenca
- „Zaštita od sunca: kako zaštititi…“, američka hrana i hrana