Sadržaj:
- Obraz lica ili grin Demodex: što je to?
- Grinje na licu: uzroci, simptomi i komplikacije
- Dijagnosticiranje i liječenje grinja na licu
- Medicinski tretmani za grinje
- Kućni lijekovi protiv grinja
- 1. Ulje čajevca
- 2. Alkohol
- 3. Neem
- 5 izvora
Mislite li da vam je lice čisto? Znate li da na vašoj koži trenutno gmižu tisuće mikroskopskih bića s osam nogu?
Oni se zovu grinje na licu. Oni se neprestano hrane vašim uljima za kožu, kopuliraju i proizvode potomstvo. Ti paraziti uspijevaju na ljudskoj koži. Ali uzrokuju li štetu? Ako da, što možete učiniti po tom pitanju?
Obraz lica ili grin Demodex: što je to?
Shutterstock
Grinje na licu ili grinje Demodex obvezni su ektoparaziti (paraziti koji žive izvan kože domaćina i koji svoj životni ciklus ne mogu dovršiti bez domaćina) koji se nalaze na ljudskoj koži. Najezda Demodexom prevladava kod ljudi.
U bilo koje zdrave odrasle osobe zaraza Demodexom iznosi između 23 i 100%. Ove grinje ostaju na vašoj koži bez pokazivanja simptoma. Međutim, neravnoteža u broju ovih grinja može uzrokovati određene probleme s kožom (1).
Postoji oko 65 vrsta Demodexa, ali samo dvije od njih nalaze se na ljudskoj koži. Ovi su:
- Demodex folliculorum (D. folliculorum): Nalaze se u folikulima dlake i na licu. Hrane se mrtvim stanicama kože i sebumom. Višak D. folliculorum na vašoj koži može povećati stanice kože u vašim folikulima kose, čineći vašu kožu grubom i ljuskavom.
- Demodex brevis (D. brevis): Za razliku od D. folliculorum, D. brevis nije ograničen samo na lice. Ove grinje se češće nalaze na vratu i prsima i šire su rasprostranjenosti na vašem tijelu. Ulaze dublje u vaše lojne žlijezde i kanale i hrane se stanicama žlijezda.
Ove su grinje prvi put identificirane 1841-42. Najezda D. folliuculorum češća je u ljudi. Te se zaraze povećavaju s godinama.
Napadanje grinje licem najveće je kod osoba u dobi između 20 i 30 godina . To se može pripisati povećanom lučenju sebuma. U usporedbi sa ženama (13%), zaraza licem grinja znatno je veća kod muškaraca (23%) (1).
Te se grinje mogu prenijeti između domaćina fizičkim kontaktom (putem nosa, kose, obrva itd.). Uglavnom su bezopasni i ne uzrokuju nikakve simptome. Međutim, nekoliko vanjskih i / ili unutarnjih čimbenika (poput nasljednih oštećenja T-stanica i imunološkog sustava) mogu uzrokovati kolonizaciju grinja, što dovodi do određenih stanja kože.
Grinje na licu: uzroci, simptomi i komplikacije
Shutterstock
Ne možete se riješiti grinja na licu. Uvijek su prisutni na vašoj koži. Međutim, ako se povećaju, mogu izazvati nekoliko komplikacija. Ovdje su simptomi obje vrste grinja na licu.
D. folliculorum
Ako vam je koža zaražena D. folliculorum , postat će gruba i ljuskava. D. folliculorum povećava broj stanica kože u vašim folikulima dlake. Ostali simptomi ove zaraze uključuju:
- Crvenilo kože
- Svrbež kože
- Osjećaj žarenja
- Ekcem
- Grube teksture
- Osjetljivost kože
Ovi su simptomi česti. Nekoliko čimbenika može povećati rizik od zaraze D. folliculorum :
- Alopecija
- Slab imunološki sustav
- Dermatitis
- Infekcije kože
- Rosacea (gubitak trepavica)
Istraživači još uvijek istražuju vezu između zaraze D. folliculorum i nekoliko drugih stanja kože. Neke studije mogle bi utvrditi moguću vezu između D. folliculorum i rosacee. Stanje kože moglo bi biti faktor rizika za zarazu Demodexom u trepavicama (2).
D. brevis
Ako je vaša koža zaražena D. brevis, može izgledati crveno s grubim mrljama. Najčešći simptomi zaraze D. brevis su:
- Osjećaj pečenja na koži
- Crvenilo
- Hrapavost
- Svrbež
- Osip
- Promjene u boji kože
- Ljuskavost
Nekoliko čimbenika može pogoršati rizik od razvoja zaraze D. brevis . Ovi su:
- Rozacea
- Masna koža
- Ekcem
- Akne
- Slab imunološki sustav
- Gubitak kose
Otkriti grinje ili Demodex nije baš jednostavno. Većina nas ne zna za te parazite dok ne pokrenu simptome i ne testiramo kožu.
Dijagnosticiranje i liječenje grinja na licu
Shutterstock
Biopsija kože može pomoći u dijagnosticiranju prisutnosti grinja na licu ili Demodexa. Liječnici izvode cijanoakrilnu adheziju zajedno s biopsijom kako bi utvrdili gustoću grinja na površini kože (1). Uzmu vam uzorak s kože i pregledaju ga pod mikroskopom.
Ova biopsija potrebna je ako imate ozbiljne komplikacije uzrokovane ozbiljnom najezdom grinja na licu. Liječnik vam može predložiti sljedeće lijekove koji mogu smanjiti zarazu.
Medicinski tretmani za grinje
Održavanje kože čistim prvi je korak za smanjenje zaraze grinjima na licu (jer se oni hrane vašim sebumom i mrtvim stanicama). Možda će vam biti propisani i sljedeći lijekovi:
- Salicilna kiselina
- Ivermektin
- Benzil benzoat
- Crotamiton
- Permetrin
- Selen sulfid
- Sumpor
- Metronidazol
Liječnik može predložiti topikalne ili oralne lijekove, ovisno o težini vaše zaraze. Ako osnovno stanje potakne zarazu (poput rozaceje i ekcema), trebat će vam zaseban tretman.
Ako je zaraza blaga, možete je liječiti jednostavnim kućnim lijekovima.
Kućni lijekovi protiv grinja
1. Ulje čajevca
Studija je testirala nekoliko sastojaka na Demodexu. Utvrđeno je da je ulje čajevca najmoćniji lijek za ubijanje grinja na licu, zahvaljujući prisutnosti terpinen-4-ol (3).
Kako koristiti
- Pomiješajte dvije do tri kapi ulja čajevca s bilo kojim nosačem i umasirajte lice.
- Ostavite da djeluje 30 minuta, a zatim operite običnom vodom.
- Ponovite dva do tri puta tjedno.
Ista studija pokazala je da ulja kopra i kima također pomažu u uništavanju grinja na licu. Ova ulja možete koristiti umjesto ulja čajevca.
2. Alkohol
Studija je pokazala da 100% alkohol može ubiti grinje na licu za samo oko 43,9 minuta (4). Međutim, budite oprezni dok na koži upotrebljavate 100% alkohola jer to može prouzročiti iritaciju kože i kontaktni dermatitis. Prije upotrebe alkohola na koži posavjetujte se s liječnikom.
3. Neem
Ovdje su istraživanja ograničena. Međutim, utvrđeno je da neem može ubiti dvije druge inačice Demodexa pronađene u pasa (5). Možete pokušati i provjeriti radi li to za vas.
Kako koristiti
- Kuhajte lišće neema u vodi nekoliko minuta.
- Procijedite vodu i odvar čuvajte u boci s raspršivačem.
- Povremeno ga poprskajte po licu.
- Možete i masirati ulje neema (pomiješano s bilo kojim drugim uljem) na licu.
Osim ovih lijekova, briga o koži i održavanje njezine čistoće smanjuje zarazu. Slijedite ove korake svaki dan:
- Dok svakodnevno perete lice i kupate se, također operite kosu i održavajte vlasište čistim.
- Za čišćenje lica koristite sredstvo za čišćenje bez sapuna. Usredotočite se na trepavice i obrve.
- Redovito pilingujte kako biste uklonili mrtve stanice kože i ostale nečistoće.
- Izbjegavajte koristiti kreme, gelove ili losione koji kožu čine masnom.
Grinje na licu imaju kratak životni vijek od samo dva tjedna. Ne kakaju se jer nemaju anuse (srećom). Međutim, oni eksplodiraju i umiru, šireći sav otpad na vašoj koži.
Uspijevaju uživo u najmasnijim dijelovima kože, obično ugniježđene unutar vaših pora. Kad spavate, oni pužu van kako bi se parili, a zatim se opet vraćaju u pore kako bi položili jaja.
Kad njihova populacija kontrolira, ti grinje pomažu u uklanjanju (ili jedenju) mrtvih stanica kože s vaše kože. Možete kontrolirati samo njihov višak rasta.
Znamo da sve na njima zvuči užasno. Međutim, ovi mikroskopski gosti koji ostaju na vašoj koži zapravo nisu potencijalna prijetnja, osim ako bilo koji temeljni razlog ne pokreće njihov rast.
Imate li još pitanja o grinjama na licu? Javite nam ostavljajući komentar u okviru ispod.
5 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- „Ljudski grin Demodex: svestrani grinje od dermatološke važnosti“ Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3884930/
- "Demodex i rosacea: Postoji li veza?" Indijski časopis za oftalmologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778578/
- „Terpinen-4-ol je najaktivniji sastojak ulja čajevca za ubijanje grinja Demodex“, časopisi ARVO.
tvst.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2110345
- “In vitro i in vivo ubijanje očnog Demodexa uljem čajevca” British Journal of Ophthalmology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1772908/
- „Morfološka karakterizacija grinja demodex i njegovo terapijsko liječenje s lišćem neema kod demodekoze pasa“ Journal of Entomology and Zoology Studies.
www.entomoljournal.com/archives/2017/vol5issue5/PartI/5-4-135-212.pdf