Sadržaj:
- Sastojci koji će vam trebati za domaći losion
- 1. Voda
- 2. Maslaci i ulja
- 3. Emulgatori i vosak
- 1. Emulgirajući vosak (Nabavite ga ovdje!)
- 2. Polawax emulgirajući vosak (Donesite ga ovdje!)
- 3. BTMS 50 (Nabavite ovdje!)
- 4. Olivem 1000 (Nabavite ovdje!)
- Konzervansi za domaći losion
- Recept za domaći losion
- Trebat će vam
- Možete dodati i (neobavezno)
- Metoda
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Hidratantno. Nemasno. Nema ostataka. Bez kemikalija. Mislite li da očekujete previše od bočice hidratantne kreme? Ne baš. Kad je riječ o odabiru hidratantne kreme, teško je pronaći onu koja zadovoljava sve naše potrebe kože. Također, većina hidratantnih krema kupljenih u trgovini sadrži kemikalije i umjetne konzervanse. Koji je onda izlaz?
Jednostavan. Pripremite svoj losion kod kuće i prilagodite ga onakvom kakav želite! Nije tako teško kao što pretpostavljate. U ovom ćete članku pronaći recept za pripremu domaćeg losiona. Pomaknite se prema dolje.
Sastojci koji će vam trebati za domaći losion
Shutterstock
Prvi korak je znati koji sastojci su vam potrebni. Domaći losioni kombinacija su tri sastojka:
- Ulje
- Voda (destilirana, a ne uobičajena voda iz slavine)
- Emulgator
Konzistencija i tekstura losiona ovise o udjelu ova tri sastojka i vrsti sastojaka koje koristite. Evo raščlambe sastojaka koji će vam trebati za pripremu prirodnog losiona za tijelo:
1. Voda
Voda čini oko 70% -80% losiona za tijelo. Voda čini losion tanjim i jednostavnim za nanošenje. Upotreba maslaca i ulja za tijelo za vaš losion učinit će ga masnim i neće mu dati svilenkastu konzistenciju.
2. Maslaci i ulja
Maslaci i ulja za tijelo bogati su antioksidansima, hranjivim tvarima i ljekovitim svojstvima kože, ovisno o vrsti ulja i maslaca koje koristite. To je posebno korisno za izuzetno suhu kožu i smanjuje pojavu finih linija i bora. Najčešća ulja i maslaci koji se koriste za izradu losiona uključuju:
- shea maslac
- Kakao maslac
- Ulje slatkog badema
- Ulje avokada
- Suncokretovo ulje
3. Emulgatori i vosak
Ne možete miješati ulja / maslac s vodom. Emulgatori (ili vosak za emulgiranje) pomažu vam u miješanju i stabilizaciji oboje. Emulgatori sadrže komponente koje mogu raditi i s vodom i s uljima. Djeluju kao ljepilo kako bi ih povezali u vašem DIY losionu.
DIY losioni za tijelo koriste samo 10% ili manje emulgatora. Imajte na umu da za pravljenje losiona ne možete koristiti nikakav vosak, poput pčelinjeg voska ili voska od kandele. Oni neće djelovati kao emulgatori.
Ovisno o vrsti emulgatora koji koristite, tekstura vašeg losiona varirat će. Neki od uobičajenih emulgatora koji su dostupni na tržištu uključuju:
1. Emulgirajući vosak (Nabavite ga ovdje!)
Ovo je biljni emulgator i može činiti 3% -5% ukupnog recepta.
2. Polawax emulgirajući vosak (Donesite ga ovdje!)
Ovaj vosak za emulgiranje može činiti 3% -6% ukupne težine vašeg recepta za losione.
3. BTMS 50 (Nabavite ovdje!)
Ovaj vosak za emulgiranje na bazi povrća može se koristiti u količini od 1% -15% od ukupne težine vašeg recepta za losione.
4. Olivem 1000 (Nabavite ovdje!)
Dobiva se iz stabla masline i može se koristiti s 1,5% -3% ukupne težine recepta ako se radi o laganom losionu i s 3% -8% ukupne težine ako se radi o gustom losionu.
Korištenje vode u vašem losionu olakšava nanošenje. Ali, također pretvara vaš losion u leglo bakterija i plijesni. Držanje losiona u hladnjaku neće spriječiti bakterije i plijesan, osim ako ne koristite konzervans.
Konzervansi za domaći losion
Riječ "konzervans" možda zvuči zastrašujuće, a možda mislite da ubija samu svrhu stvaranja prirodnog losiona za tijelo. Ne brinite, pronaći ćete prirodne konzervanse koji vašem domaćem losionu mogu dati rok trajanja 2-3 mjeseca. Nekoliko blagih i prirodnih konzervansa koje možete koristiti uključuju Leucidal, Rokonsal i Geogard 221 (Cosgard). Sve ih je odobrio ECO-CERT.
Mnogi ljudi i DIY entuzijasti vjeruju da kokosovo ulje, esencijalna ulja, vitamin E i kalijev sorbat djeluju kao prirodni konzervansi za domaće losione i ostale proizvode za njegu kože. Iako ovi sastojci mogu imati antibakterijska ili protugljivična svojstva, ne mogu spriječiti bakterije i plijesan. Vitaminsko E ulje i ekstrakti sjemenki grejpa mogu usporiti užeglost ulja u vašem losionu, ali ne mogu spriječiti stvaranje plijesni. S druge strane, kalijev sorbat ne sprečava stvaranje bakterija u losionu.
Stoga je važno koristiti konzervans u bilo kojem domaćem proizvodu za njegu kože (ako ga želite čuvati dulje od mjesec dana).
Osim njih, trebat će vam boje (one topive u vodi) i aditivi, poput glicerina ili mirisa. Međutim, to nije obavezno.
Sada, prijeđimo na recept za vaš DIY losion.
Recept za domaći losion
Shutterstock
Trebat će vam
- 65 ml destilirane vode (umjesto destilirane vode možete upotrijebiti cvjetnu vodu ili destilate ili istu količinu čistog gela aloe vere)
- 30 ml ulja (odaberite bilo koje ulje po vašem izboru, poput jojobe, slatkog badema, kokosovog oraha ili ulja avokada)
- 4 grama voska za emulgiranje
- 3 kapi mliječne kiseline
- 0,6 grama Rokonsola ili 3,5 grama leucidala
Možete dodati i (neobavezno)
- 0,5% mirisa
- Glicerin (manje od 5% ukupnog recepta) ili ulje vitamina E
- Hijaluronska kiselina (2% od ukupnog recepta)
- 10 kapi 100% čistog esencijalnog ulja po vašem izboru
Također, upotrijebite vagu ili mjerne čaše kako biste bili sigurni da su mjerenja točna.
Metoda
- Izmjerite destiliranu vodu u čistu staklenu posudu i zagrijte je na oko 70º-75ºC. Zagrijavanje vode potrebno je da se dovede na istu temperaturu kao i ulja. To pomaže u pravilnoj emulgiranju.
- Izmjerite ulja i vosak te ih dodajte u drugu posudu. Zagrijte vosak i ulje (ulja) u dvostrukom kotlu (zagrijte vodu u veću posudu i u nju stavite posudu za ulje i vosak). Nastavite miješati ulje i vosak. Zagrijte ga na oko 70º-75ºC.
- Dodajte vodu u vruću smjesu ulja i voska i umutite je. Vodu miješajte uljem i voskom dok smjesa ne postane gušća i neprozirna. Obavezno održavajte temperaturu vode kao i smjesu ulja i voska. Inače, bit će problema s postupkom emulgiranja i oni se neće pravilno miješati. Ako se to dogodi, ne brinite. Smjesu ponovno zagrijte u dvostrukom kotlu i nastavite miješati dok se dobro ne promiješa.
- Ostavite da se smjesa malo ohladi.
- Ispitajte pH smjese pomoću pH trake. Ako upotrebljavate Leucidal, može raditi s rasponom pH od 3-8. Međutim, ako koristite Rokonsol, on će djelovati samo ako je pH niži od 5,5.
Ako je pH vašeg losiona viši od 5,5, a koristite Rokonsol, dodajte nekoliko kapi mliječne kiseline u smjesu i testirajte pH. Nastavite kada je pH niži od 5. Ako koristite Leucidal, neće vam trebati mliječna kiselina.
- Nakon što se smjesa ohladi, dodajte konzervanse. U ovom trenutku možete dodati aditive osjetljive na toplinu (esencijalna ulja ili glicerin ili vitamin E, hijaluronsku kiselinu, nekoliko kapi boje itd.) I nastaviti umutiti.
- Nakon što se svi sastojci pomiješaju, prenesite losion u hermetičke posude ili silikonske cijevi ili spremnike.
- Ostavite da se losion potpuno ohladi. Kad se spusti na sobnu temperaturu, začepite posudu ili cijevi.
Ovaj će losion trajati 3 mjeseca. Označite datum na spremniku kako biste znali kada ga trebate zamijeniti i napraviti novu seriju.
Isprobajte ovaj recept kod kuće. Međutim, ako ste tek početnik u izradi losiona kod kuće, može vam trebati malo vremena i nekoliko pokušaja prije nego što dobijete savršenu formulu koja odgovara vašoj koži. Čak i ako ste oprezni, postoje šanse da se tijekom postupka dogode male pogreške. Započnite s malim serijama, a nakon što to shvatite, lako možete pripremiti losione kod kuće.
Imate još dvojbi? Postavite svoja pitanja u odjeljak za komentare u nastavku, a mi ćemo vam se javiti.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Zašto se moj domaći losion osjeća zrnasto?
To je zato što vjerojatno niste dopustili da se emulgatori potpuno otope. Ne brinite, podgrijte ga u dvostrukom kotlu i više puta umutite.
Zašto se moj domaći losion odvaja?
Temperatura smjese voska i vode za emulgiranje voska nije bila dovoljno blizu tijekom miješanja. Ponovno zagrijte smjesu i pokušajte ponovno miješati.
Moj domaći losion osjeća se masno. Kako to popraviti?
To bi moglo biti zbog ulja koja ste koristili. Ulja avokada, jojobe i konoplje mogu vaš losion učiniti teškim. Pokušajte koristiti lakša ulja, poput ulja slatkog badema, kokosa ili sjemenki marelice, kako bi se vaš losion osjećao manje masno.