Sadržaj:
- Brojni su štetni učinci konzervansa hrane kojih biste trebali biti svjesni. Pa, želite li znati kojih je deset najštetnijih konzervansa? Zatim pročitajte ovaj post.
- Štetni konzervansi za hranu i njihove nuspojave
- 1. Propil galat
- 2. Sulfiti
- 3. Bromirana ulja
- 4. Propilen glikol i karboksimetilceluloza
- 5. Mono-gliceridi i di-gliceridi
- 6. Natrijev nitrat
- 7. Maleinski hidrazid
- 8. Bromati
- 9. Limunska kiselina (izrađena pomoću sumporne kiseline)
- 10. Benzoati
Jeste li znali da vaša omiljena konzervirana tuna sadrži štetne konzervanse koji mogu dovesti do komplikacija? Jeste li znali da je instant ili gotova hrana jedna od najgorih stvari koju morate jesti? Pa, istina je! Konzervansi se obično dodaju hrani kako bi se spriječio rast bakterija i kvarenje hrane, ali ponekad te kemikalije mogu izazvati štetne reakcije ili čak same biti štetne i toksične.
Brojni su štetni učinci konzervansa hrane kojih biste trebali biti svjesni. Pa, želite li znati kojih je deset najštetnijih konzervansa? Zatim pročitajte ovaj post.
Ostanite svjesni. Ostanite oprezni.
Štetni konzervansi za hranu i njihove nuspojave
1. Propil galat
Propil galat se obično koristi u mesnim prerađevinama, kiselim krastavcima, umacima, pa čak i žvakaćim gumama. Štetan je konzervans koji može izazvati komplikacije pri rođenju, a dugoročno čak dovesti do oštećenja jetre. To također može dovesti do mnogih drugih problema, uključujući bolesti disanja i zabranjeno je u mnogim zemljama (1).
2. Sulfiti
Ti se spojevi obično koriste za konzerviranje suhog voća, konzerviranog voća, kukuruznog sirupa, papra, konzerviranih maslina te vina i octa. Ti spojevi dovode do različitih nuspojava poput lupanja srca, alergijskih reakcija poput astme i rinitisa (2). Sulfiti također uzrokuju bol u zglobovima, glavobolju, a u nekim slučajevima mogu čak uzrokovati rak.
3. Bromirana ulja
Ta se ulja koriste za konzerviranje soka u bocama dulje vrijeme. Bromirani sok koristi se prilično široko i može dovesti do potencijalnih štetnih i ozbiljnih nuspojava. Bromirana ulja mogu potaknuti promjene u srčanom tkivu, oštećenja bubrega, oticanje štitnjače, povećati masne naslage u jetri, a mogu čak uzrokovati i uvenuće testisa. Mnoge zemlje inzistiraju na tome da se bromirana ulja zabrane konzerviranju pića u bocama (3).
4. Propilen glikol i karboksimetilceluloza
Ova dva konzervansa redoviti su dodaci sladoledu. Propilen glikol se obično koristi kao antifriz i sredstvo za uklanjanje boje. To je zlokobnija kemikalija od ova dva konzervansa, a mnoge su zemlje prekinule njezinu upotrebu. Drugi ovdje spomenuti konzervans, karboksimetilceluloza, je stabilizator. Obično se koristi u preljevu salate, namazu od sira i čokoladnom mlijeku. Studija na štakorima zaključila je da karboksimetilceluloza potiče stvaranje tumora. Depresija SŽS jedna je od glavnih nuspojava propilen glikola (4).
5. Mono-gliceridi i di-gliceridi
Te se kemikalije obično koriste za konzerviranje hrane poput kolača, pita, kolačića, kruha i maslaca od kikirikija. Mono i di-gliceridi također pomažu u očuvanju druge hrane poput prženih orašastih plodova, povrća prepunog umaka, pa čak i margarina. Monogliceridi se redovito nalaze na popisu loših ili nezdravih masti (5).
6. Natrijev nitrat
Ovo je još jedan štetni konzervans hrane koji se koristi za konzerviranje mesa. Natrijev nitrat dodaje se većini oblika prerađenog mesa poput slanine, šunke i kobasica. Ova dušična kiselina prilično je opasna za tijelo i može dovesti do raka želuca. Europske države poput Norveške i Njemačke zabranile su upotrebu natrijevog nitrata kao konzervansa hrane (6).
7. Maleinski hidrazid
Ovaj se konzervans obično dodaje krumpiru kako ne bi nikao. Poznati je kemijski inhibitor, a može dovesti i do raka.
8. Bromati
Ovo je najčešće korišten konzervans u bijelom brašnu i kruhu. Može izazvati proljev i uništava hranjive sastojke.
9. Limunska kiselina (izrađena pomoću sumporne kiseline)
Limunska kiselina je esencijalni hranjivi sastojak kojeg ima u izobilju u većini limunskih namirnica. Međutim, limunska kiselina stvorena sumpornom kiselinom prilično je štetna i može dovesti do alergijskih reakcija. Ovaj proizvod limunsku kiselinu čini opasnom za vas ako ste skloni alergijama. Razmislite o korištenju limunske kiseline koja se prirodno javlja; to je prirodnija i sigurnija opcija.
10. Benzoati
Ovi se konzervansi obično dodaju kiselim krastavcima, margarinu, voćnim pireima i sokovima. Benzoati mogu izazvati alergije, pa čak i dovesti do oštećenja mozga.
Ovi konzervansi za hranu povećavaju rok trajanja hrane u trgovinama, ali učinci konzervansa na ljudsko zdravlje variraju. Sad kad znate o štetnom utjecaju konzervansa hrane i njihovim imenima, ne zaboravite pažljivo provjeriti te sastojke kad kupujete prerađenu hranu.
Da biste upozorili naše kolege čitatelje na bilo koje druge otrovne konzervanse, ostavite komentar u nastavku.