Sadržaj:
- 11 Nuspojave đumbira
- 1. Može uzrokovati žgaravicu
- 2. Može uzrokovati krvarenje
- 3. Može dovesti do proljeva
- 4. Svibanj uznemiri želudac
- 5. Ne može biti sigurno tijekom trudnoće
- 6. Može uzrokovati plin i nadutost
- 7. Svibanj previše sniziti šećer u krvi
- 8. Može izazvati iritaciju usta
- 9. Može izazvati iritaciju kože i očiju
- Nuspojave jedenja đumbira u drugim oblicima
- Korijen đumbira
- Čaj od đumbira od kurkume
- Čaj od limunskog đumbira
- Voda od đumbira
- Slatko piće začinjeno đumbirom
- Nuspojave kapsula đumbira
- Moguće interakcije
Đumbir ( Zingiber officinale ) vrlo je popularna ayurvedska biljka koja se stoljećima koristi za liječenje mnogih čestih tegoba. Međutim, i ova ljekovita biljka ima neke štetne učinke. Može komunicirati s određenim lijekovima i dodacima.
Prekomjerni unos đumbira može uzrokovati proljev i probleme sa srcem te povećati rizik od pobačaja. Biljka također može previše sniziti krvni tlak.
Iako se nuspojave đumbira uglavnom javljaju zbog njegove prekomjerne konzumacije, važno je biti ih svjestan.
11 Nuspojave đumbira
1. Može uzrokovati žgaravicu
Đumbir, kada se uzima u većim dozama (više od 4 grama dnevno), može uzrokovati blagu žgaravicu. Prema anegdotskim dokazima, druge vjerojatne nuspojave uključuju uznemireni želudac i podrigivanje.
U slučaju da đumbir koristite kao alternativni lijek i imate žgaravicu kao nuspojavu, možda ćete htjeti probati đumbir u obliku kapsule. To možda neće rezultirati nuspojavama.
Američko istraživanje izvještava o žgaravici kod ispitanika koji su dobivali đumbir (1). Najčešće konzumiranje više od 5 grama đumbira dnevno može dovesti do ovih nuspojava, uključujući žgaravicu (2).
2. Može uzrokovati krvarenje
Đumbir može pogoršati probleme s krvarenjem (3). To se odnosi ne samo na biljku, već i na bilo koji sastojak prisutan u biljci.
Određeni stručnjaci vjeruju da bi đumbir mogao uzrokovati krvarenje zbog svojstava protiv trombocita (razrjeđivanje krvi) (4). Neki vjeruju da đumbir može dodatno povećati rizik od krvarenja kada se uzima zajedno s drugim biljkama poput klinčića, češnjaka, ginsenga i crvene djeteline. Međutim, u ovom je pogledu potrebno više istraživanja.
3. Može dovesti do proljeva
Ako se uzima u velikim količinama, đumbir može izazvati proljev. Gingeroli, aktivni sastojci đumbira, ubrzavaju prolazak hrane kroz crijeva i mogu uzrokovati proljev (5). Iako je to potvrđeno u studijama na životinjama, opravdano je više studija na ljudima.
Proljev se može pojaviti kada se stolica prebrzo kreće kroz gastrointestinalni trakt. Nenormalna pokretljivost probavnog sustava i prekomjerno lučenje tekućine u probavnom traktu uzrokuju proljev.
4. Svibanj uznemiri želudac
S tim u vezi ima manje istraživanja. Đumbir potiče izlučivanje žuči, što pogoduje probavi. Ali ako je vaš želudac prazan, to može dovesti do prekomjerne želučane stimulacije, uzrokujući probavne smetnje i želudac.
Smatra se da gingerol u đumbiru (koji je sličan kapsaicinu, aktivnom sastojku mnogih začina i čili papričice) iritira želudac, što stvara više kiseline. Zbog toga se možete osjećati nervozno.
Međutim, neki dokazi navode da bi đumbir zapravo mogao pomoći u liječenju uzrujanog želuca (6). Stoga su potrebne dodatne studije kako bi se shvatilo kako đumbir može uzrokovati želučane tegobe.
5. Ne može biti sigurno tijekom trudnoće
Iako đumbir može smanjiti mučninu kod trudnica, važno je primijetiti i tamnu stranu biljke. Prema određenim stručnjacima, konzumacija đumbira može povećati rizik od pobačaja (7). Možda neće biti opasno ako je doza manja od 1500 mg dnevno (8). Sve što je izvan ovoga moglo bi biti nesigurno za trudnice.
Uzimanje dodataka đumbiru u velikim dozama također može uzrokovati pobačaj i druge komplikacije. Iako je đumbir siguran kada se koristi u količinama koje se nalaze u hrani, tijekom trudnoće može stvarati probleme. Prekomjerni unos đumbira tijekom trudnoće također može dovesti do refluksa kiseline i žgaravice (8).
Đumbir može povećati rizik od krvarenja smanjenjem agregacije trombocita (9). Stoga majke koje su izgubile značajnu količinu krvi tijekom poroda moraju se suzdržati od đumbira tijekom ranih dana nakon poroda.
6. Može uzrokovati plin i nadutost
Čaj od đumbira može uzrokovati određene blage probavne nuspojave. Najčešće utječe na gornji probavni sustav i uzrokuje gornji probavni plin. Zamjena đumbira dodacima mogla bi biti jedno od rješenja za to. Ali obavezno razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego što ih počnete koristiti.
Prema Nacionalnom centru za komplementarno i integrativno zdravlje, đumbir može uzrokovati plinove (10).
Neki vjeruju da bi se isto moglo dogoditi s đumbirovim pivom, gaziranim pićem. Piće može pogoršati nadutost kod određenih osoba.
7. Svibanj previše sniziti šećer u krvi
Obično je poznato da đumbir pomaže u liječenju dijabetesa snižavanjem razine šećera u krvi. Međutim, uzimanje uz lijekove za dijabetes može uzrokovati probleme (11). Đumbir može pojačati učinke lijeka i uzrokovati hipoglikemiju ili prekomjerno snižavanje šećera u krvi.
8. Može izazvati iritaciju usta
To se naziva i sindromom oralne alergije. Određene alergije javljaju se kada konzumirate određenu hranu. Simptomi su općenito specifični za uši, kožu i usta. Jedna takva alergija dogodi se kada konzumirate đumbir (doduše ne kod svih pojedinaca), gdje vas usta počnu svrbjeti.
Nadraživanje usta također može dovesti do neugodnog okusa. Iako bi prelazak na dodatak đumbira mogao pomoći, to nije uvijek slučaj. Ostale srodne alergije uključuju trnce i oticanje usta. Međutim, u ovom su aspektu dostupna ograničena istraživanja, a potrebne su nam daljnje studije kako bismo razumjeli zašto đumbir može uzrokovati ove alergije.
9. Može izazvati iritaciju kože i očiju
Prema iranskom istraživanju, najčešća alergijska reakcija na đumbir je osip na koži (12). Ostale alergije na đumbir uključuju svrbež u očima, crvenilo kože i upalu kože.
To su glavne nuspojave đumbira. Ali postoje i neke druge štetne posljedice đumbira (ili različitih oblika đumbira) kojih morate biti svjesni.
Nuspojave jedenja đumbira u drugim oblicima
Korijen đumbira
Konzumacija viška korijena đumbira može uzrokovati želučane tegobe i loš okus u ustima. Može uzrokovati i mučninu (3)
Čaj od đumbira od kurkume
Anegdotski dokazi sugeriraju da čaj od đumbira od kurkume može izazvati komplikacije u osoba s anamnezom bubrežnih kamenaca ili kamenaca u žuči. Čaj može pogoršati stanje povećanjem razine mokraćne kiseline u krvi. Također može uzrokovati grčeve u trbuhu i nadutost. Međutim, u vezi s tim ima manje istraživanja. Stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom.
Čaj od limunskog đumbira
Jedina nuspojava ovog čaja koja je zabilježena bilo je često mokrenje. Prekomjerna konzumacija čaja od đumbira od limuna (ili bilo kojeg pića po tom pitanju) može uzrokovati često mokrenje. Stoga ograničite unos ovog napitka.
Voda od đumbira
To je u nekim regijama poznato i kao čaj od đumbira. Nuspojave su slične onim kod đumbira, koje uključuju žgaravicu, bolove u trbuhu, plinove i peckanje u ustima.
Još jedna nuspojava vode od đumbira (čaja) je ta što može poremetiti vaš san. To znači da vas može dugo držati budnim noću ako ga konzumirate prije udaranja u krevet. Međutim, dostupne su ograničene informacije koje podupiru ovu točku.
Slatko piće začinjeno đumbirom
Istraživanje je ograničeno na ovom području. Jedna opasna nuspojava ale od đumbira mogla bi biti moguća interakcija s lijekovima protiv raka. Također može pogoršati bolest žučnog mjehura.
Nuspojave kapsula đumbira
Glavni problem dodataka đumbiru je njihova sklonost interakciji s lijekovima na recept. Većina njihovih nuspojava slična je sirovom đumbiru.
Utvrđeno je da đumbir ima antidijabetička svojstva. Ako se uzima zajedno s lijekovima protiv dijabetesa, đumbir (ili njegove kapsule) može previše sniziti razinu šećera u krvi (13).
Đumbir je zbog svojih terapijskih svojstava usko povezan s kurkumom (koja se naziva i žutim đumbirom). Međutim, i kurkuma može imati nuspojave ako se uzima u višim količinama. Kurkuma može stupiti u interakciju s određenim lijekovima. To uključuje kardiovaskularne lijekove, antibiotike, antikoagulanse, kemoterapijske lijekove i antihistaminike (14). Iako su istraživanja ograničena na zaključivanje medicinskih interakcija žutog đumbira, važno je biti oprezan.
Moguće interakcije
Đumbir također komunicira s drugim lijekovima poput fenprocoumona (lijek koji se u Europi koristi za usporavanje zgrušavanja krvi) i varfarina (još jedan lijek za usporavanje zgrušavanja krvi). Konzumacija đumbira zajedno s ovim lijekovima može povećati rizik od modrica i krvarenja (3).