Sadržaj:
- 15 najboljih namirnica za zdrava pluća
- 1. Češnjak
- 2. špinat
- 3. Jabuke
- 4. Masna riba
- 5. Đumbir
- 6. Bobice
- 7. Marelica
- 8. Brokula
- 9. Grejpfrut
- 10. Kurkuma
- 11. Grah, sjeme i orašasti plodovi
- 12. Avokado
- 13. Perad
- 14. Crvena paprika
- 15. Čili papričica
- Hrana koju treba izbjegavati
- Promjene u načinu života
Jeste li znali da prema WHO respiratorni poremećaji godišnje odnesu oko 3 milijuna života (1)? Otrovni zrak i loš način života utječu na vaša pluća. A to dovodi do poteškoća u disanju i raznih respiratornih bolesti. Dakle, morate biti u pripravnosti i paziti na pluća konzumirajući zdravu hranu i slijedeći zdrav način života. To će smanjiti troškove lijekova i kirurgije. Pročitajte više o 15 najboljih namirnica za zdrava pluća, hrani koju treba izbjegavati i potrebnim promjenama načina života. Prijeđite prstom prema gore!
15 najboljih namirnica za zdrava pluća
1. Češnjak
Shutterstock
Alicin je glavni fitonutrijent prisutan u češnjaku koji je odgovoran za brojne zdravstvene dobrobiti. Ima antimikrobna, antikancerogena i svojstva snižavanja krvnog tlaka. Kineski su znanstvenici otkrili da je konzumacija češnjaka pozitivno utjecala na bolesnike s plućnim poremećajima i rakom pluća (2).
Konzumirajte 2-3 češnja češnjaka dnevno u currye, salate i preljeve za salatu kako biste zaštitili pluća od infekcija i bolesti.
2. špinat
Špinat i ostalo tamnolisno zelenilo poput kelja, blitve, rukole špinata i zelja rotkvice prepuni su vitamina i minerala. Znanstvenici su otkrili da špinat sadrži fitokemikalije koje pomažu u sprečavanju oksidacijskih oštećenja, smanjenju upala i borbi protiv raka (3).
Konzumacija barem šalice špinata svaki dan pomoći će vam ojačati imunitet i održati pluća u dobroj formi.
3. Jabuke
Shutterstock
U redu, neću naglasiti izreku jabuke s klišejima. Ali, da budem iskren, vrijedi i ovdje. Jabuke su bogati izvori antioksidansa i fitokemikalija (poput katehina, klorogenske kiseline i floridzina) koji pomažu smanjiti rizik od astme, raka, upala i kardiovaskularnih bolesti (4).
Konzumirajte jabuku svaki dan za doručak ili kao međuobrok kako biste održali pluća zdravima.
4. Masna riba
Masna riba poput divlje ulovljenog lososa, skuše, šarana i vahnje bogata je omega-3 masnim kiselinama EPA i DHA. Oni su poznati kao PUFA ili polinezasićene masne kiseline jer sadrže više od jedne dvostruke veze u svojoj kemijskoj strukturi. PUFA imaju protuupalna, antikancerogena, antioksidativna i zaštitna svojstva za srce (5).
Konzumacija masne ribe ili uzimanje dodataka ribljeg ulja može vam pomoći u održavanju vašeg cjelokupnog zdravlja. Razgovarajte sa svojim liječnikom da biste znali točnu dozu dodataka ribljeg ulja za vas.
5. Đumbir
Shutterstock
Đumbir je jedan od pouzdanih domaćih lijekova za liječenje prehlade i upale grla. Znanstvenici su otkrili da sadrži bioaktivni spoj, gingerol. A upravo je ovaj spoj odgovoran za opor okus đumbira. Gingerol također pomaže u prevenciji astme, prehlade, migrene i hipertenzije (6).
Najbolji način uzimanja doze đumbira je drobljenje centimetra korijena đumbira i dodavanje u jutarnju vodu za detoksikaciju ili sok za doručak.
6. Bobice
Bobice, poput jagoda, malina, brusnica, kupina i borovnica, sadrže fenolne kiseline, flavonoide, tanine, askorbinsku kiselinu i druge korisne fitokemikalije. Oni pomažu u smanjenju upala, jačanju imuniteta, zaštiti srca i borbi protiv različitih vrsta karcinoma (7).
Konzumirajte bobice u smoothiejima, dodajte ih u posude za doručak ili ih jedite kao međuobrok.
7. Marelica
Shutterstock
Slatke marelice nisu samo ukusne već i snažne zaštitnice vaših pluća. Istraživači su otkrili da su marelice izvrsni izvori vitamina C, vitamina E, beta-karotena i likopena. Svi ovi spojevi su antioksidanti koji pomažu u uklanjanju štetnih slobodnih radikala kisika. Marelice imaju antialergijska, antimikrobna, protuupalna i antikancerogena svojstva (8).
Dodajte ih salatama, smoothiejima ili zdjelicama za doručak ili ih uzmite za međuobrok.
8. Brokula
Brokula je kralj svih namirnica koje liječe. Znanstvenici su otkrili da je brokula dobar izvor sulforafana (SFN), koji ima antioksidativna, protuupalna, antikancerogena i antimikrobna svojstva. Također je utvrđeno da SFN sprječava rak pluća, želuca i dojke (9).
Konzumirajte pola šalice bronirane blanširane ili pečene na žaru svaki alternativni dan kako biste poboljšali svoje cjelokupno zdravlje.
9. Grejpfrut
Shutterstock
Grejp je poznat po svojim čarobnim svojstvima za poticanje mršavljenja i brojnim zdravstvenim blagodatima. Ovo niskokalorično voće dobar je izvor vitamina C, vitamina B6, tiamina, folne kiseline i magnezija (10). Sadrži i bioaktivni flavon, naringenin, koji ima antioksidativna i protuupalna svojstva (11).
Konzumacija barem pola grejpa tijekom doručka može vam pomoći izbaciti toksine iz tijela i smanjiti upalu u dišnom sustavu. Međutim, u nekim slučajevima citrusi mogu pogoršati stanje. Stoga se morate konzultirati sa svojim liječnikom prije konzumiranja bilo kakvog agruma za liječenje prehlade ili bilo kojeg drugog stanja pluća.
10. Kurkuma
Kurkuma, zlatni začin, koristi se već vjekovima za ublažavanje različitih zdravstvenih problema. Kurkumin, glavni aktivni sastojak, odgovoran je za sve dobrote kurkume koje nudi. To je antioksidans, protuupalno i antimikrobno. Ova svojstva čine kurkumu idealnom za suzbijanje upalnih poremećaja, karcinoma i pretilosti (12).
Ujutro konzumirajte centimetar korijena kurkume ili dodajte jestivi prah kurkume u svoje smoothije, sokove, preljev za salatu i curryje.
11. Grah, sjeme i orašasti plodovi
Shutterstock
Grah, sjemenke i orašasti plodovi imaju dvije zajedničke stvari - (i) izvrsni su izvori proteina i (ii) imaju protuupalna svojstva. Dakle, ako ih konzumirate, moći ćete smanjiti upalu, kolesterol i krvni tlak te upravljati visceralnom masnoćom (13), (14).
Svaki dan konzumirajte oko pola šalice graha i šaku orašastih plodova i sjemenki.
12. Avokado
Avokado je bogat vitaminima E, K, B6, riboflavinom, pantotenskom kiselinom i niacinom te je pun polinezasićenih masnih kiselina (15). Ovi vitamini imaju antioksidativna i protuupalna svojstva. Zapravo su znanstvenici otkrili da konzumacija avokada može pomoći u smanjenju artritisa, upale zglobova (16).
Svaki dan konzumirajte pola avokada da biste ostali zdravi.
13. Perad
Shutterstock
Piletina i puretina su najviše konzumirana perad i sjajni izvori nemasnih proteina. Znanstvenici su otkrili da bi prehrana bogata peradi mogla smanjiti rizik od raka pluća za 10% (17). Obavezno konzumirajte perad bez hormona za najbolje koristi.
Konzumirajte pečenu, poširanu i pečenu pečenu pečenku za ručak ili večeru.
14. Crvena paprika
Crvena paprika odličan je izvor likopena, vitamina C i beta-karotena. To su antioksidanti i pomažu u neutraliziranju slobodnih radikala kisika (18). Kao rezultat toga, vaša pluća i svi drugi vitalni organi ostaju zaštićeni i bez bolesti i poremećaja.
Konzumirajte sirovu, pirjanu, pečenu na žaru ili blanširanu crvenu papriku u salatama, sendvičima i biljnoj kvinoji.
15. Čili papričica
Shutterstock
Čili papričice ljute su i dodaju osobnost vašoj hrani. Znanstvenici su otkrili da je kapsaicin odgovoran za toplinu čilija i dobrotu koju nude. Ima antioksidativna i antikancerogena svojstva (19).
Konzumacija čilija svaki dan pomoći će vam održati zdravlje u optimalnom obliku.
Dakle, vidite, ovu hranu je vrlo lako nabaviti iz supermarketa ili seljačke tržnice. Sve što trebate je planirati tijekom vikenda i nabaviti sve sastojke i spremiti ih u hladnjak. Dopustite mi da nabrojim hranu koju morate izbjegavati da bi pluća bila zdrava.
Hrana koju treba izbjegavati
- Jaja
- Sol
- Vino
- Školjka
Napomena: Prije konzumiranja ili izbjegavanja hrane morate razgovarati sa svojim liječnikom. Ovisno o vašem zdravstvenom stanju, povijesti bolesti i alergijama na hranu, on / ona će preporučiti hranu zdravu za pluća.
Dakle, to je bio dio hrane. Sljedeća velika stvar je vaš životni stil. Jer ako vodite loš način života, nećete moći izliječiti svoje probleme s plućima. Pogledajte sljedeći popis kako biste znali promjene u načinu života potrebne za održavanje pluća zdravim.
Promjene u načinu života
- Prestati pušiti.
- Izbjegavajte pasivno pušenje.
- Jedite zdravo.
- Spavajte 7-8 sati.
- Vježbajte svaki dan.
Da zaključimo, hrana ima veliku ljekovitu moć. I vaš um također. Trenirajte mozak kako bi vam pomogao da postignete svoje zdravstvene ciljeve i ne popuštate pušenju i ostalim nezdravim životnim navikama. Samo napravite prvi korak konzumiranjem hrane koja pogoduje plućima. Uštedjet ćete puno vremena, energije i novca. Sretno!