Sadržaj:
- Kako brže zaspati
- 1. Neka vaša soba bude hladna
- 2. Postavite raspored spavanja
- 3. Izložite se sunčevoj svjetlosti i tami
- 4. Izbjegavajte gledati na sat
- 5. Meditirajte i vježbajte jogu
- 6. Ograničite drijemanje tijekom dana
- 7. Isprobajte aromaterapiju
- 8. Ograničite unos kofeina
- 9. Promijenite položaj spavanja
- 10. Uzmi dodatke za poboljšanje sna
Dobar san izuzetno je važan za vaše zdravlje i dobrobit. Ne samo da vas priprema za sljedeći dan, već i održava vaše tjelesne funkcije na tragu. Ali, što ako vam se san neprestano remeti svake druge noći? Jeste li se trudili održati korak sa svojim kasnim snom? Čitajte dalje kako biste pronašli najbolje načine da zaspite kad ne možete.
Kako brže zaspati
1. Neka vaša soba bude hladna
Shutterstock
Temperatura vašeg tijela ima tendenciju mijenjati se kad zaspite. Temperatura vaše jezgre može se smanjiti dok se temperatura vaših stopala i ruku povećava.
Stoga, ako vam je soba topla, dobro je postaviti klima uređaj na hladniju temperaturu (1). Uzimanje tople kupke može također uzrokovati da vam se tijelo kasnije ohladi, što pospješuje bolji san (2).
2. Postavite raspored spavanja
Cirkadijski ritam je regulatorni sustav vašeg tijela. Djeluje poput unutarnjeg sata koji nagovještava vaše tijelo da ostane budno danju i spava noću. Ako se počnete buditi i odlaziti u krevet svakodnevno u isto vrijeme, to će pomoći vašem tijelu da se prilagodi rasporedu. Tako ćete lakše zaspati i buditi se svaki dan u isto vrijeme (3).
3. Izložite se sunčevoj svjetlosti i tami
Izloženost svjetlu može utjecati na regulatorni sustav ili cirkadijalni ritam vašeg tijela, što može utjecati na vaš ciklus spavanja. Neredovito izlaganje svjetlu tijekom dana može vam otežati ostajanje budnim i otežati zaspanje (4).
S druge strane, tama (noću) potiče san jer pojačava lučenje jednog od hormona spavanja koji se naziva melatonin (5).
4. Izbjegavajte gledati na sat
Shutterstock
Imate li tendenciju zaviriti u svoj sat povremeno između spavanja? To bi mogao biti jedan od razloga što ne možete spavati. Navika "promatranja sata" česta je u onih koji se bore s nesanicom. Također može pokrenuti probleme s tjeskobom koji se odnose na nesanicu (6).
5. Meditirajte i vježbajte jogu
Meditacija i vježbanje joge mogu vam pomoći ublažiti simptome stresa i omogućiti vam bolji san. Joga vam pomaže da se opustite i smanjuje napetost nakupljenu u tijelu, pomažući vam tako da čvrsto spavate (7).
Meditacija pomaže u povećanju razine melatonina (hormona spavanja), pomažući tako vašem mozgu u postizanju stanja u kojem se san može lako postići (8).
6. Ograničite drijemanje tijekom dana
Dnevno drijemanje koje traje 2 sata ili više može utjecati na vaš noćni san. Oni također mogu dovesti do nedostatka sna (9). Stoga biste se trebali odlučiti za brzo drijemanje koje ne traje duže od 30 minuta.
7. Isprobajte aromaterapiju
Shutterstock
Aromaterapija je vrlo korisna kod problema povezanih sa spavanjem. Aroma esencijalnih ulja lavande i damastine ruže promiče spavanje (10), (11). Sve što morate učiniti je difundirati bilo koje od ovih esencijalnih ulja u svojoj sobi prije spavanja za čvrst san. Aromaterapija također pomaže u smanjenju stresa i tjeskobe, što omogućuje vašem tijelu da se opusti.
8. Ograničite unos kofeina
Pića koja sadrže kofein široko se konzumiraju širom svijeta. Često se koriste za poticanje budnosti i borbu protiv umora, posebno kada nemate sna. Međutim, redoviti unos kofeina može se pokazati pogubnim za vaš način spavanja (12).
Umjesto toga, za dobar san odlučite se za umirujući biljni napitak poput čaja od kamilice (13).
9. Promijenite položaj spavanja
Tradicionalno se vjerovalo da vam spavanje na leđima daje bolju kvalitetu sna, ali istraživanja sugeriraju suprotno. Spavanje na leđima može uzrokovati začepljenje dišnih putova, apneju u snu, a također i epizode hrkanja, što može dovesti do loše kvalitete sna (14).
Spavanje na boku povezano je s poboljšanim i kvalitetnim spavanjem (15).
10. Uzmi dodatke za poboljšanje sna
Shutterstock
Također možete uzimati dodatke koji pomažu poboljšati kvalitetu vašeg sna. Dostupni su dodaci koji sadrže magnezij, melatonin i GABA (gama-amino-maslačna kiselina) koji pomažu u obnavljanju vašeg načina spavanja (16), (17), (18). Međutim, visoko je