Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je kardamom?
- Koje su različite vrste kardamoma?
- 3. Pomagala u prevenciji raka
- 4. Ima diuretička svojstva
- 5. Pomaže u borbi protiv depresije
- 6. Bori se protiv astme
- 7. Pomagala u liječenju dijabetesa
- 8. Poboljšava oralno zdravlje
- 9. Pojačava apetit
- 10. Smanjuje razinu krvnog tlaka
- 11. Poboljšava seksualno zdravlje
- 12. Može liječiti štucanje
- 13. Pomaže u liječenju upale grla
- 14. Sprječava stvaranje krvnih ugrušaka
- Koje su prednosti za kožu?
- 15. Poboljšava ten
- 16. Poboljšava cirkulaciju krvi
- 17. Liječi kožne alergije
- 18. Pridaje miris
- 19. Nudi terapeutske prednosti za kožu
- 20. Djeluje kao sjajno sredstvo za maskiranje
- 21. Nudi njegu usana
- 22. Pomaže vam u postizanju bistre kože
- Što je s prednostima za kosu?
- 23. njeguje vlasište
- 24. Poboljšava zdravlje kose
- Cardamom vs. Korijander - što je s usporedbom?
- Kako koristiti kardamom u kuhanju?
- Kako odabrati i pohraniti kardamom
- Izbor
- Skladištenje
- U kojim receptima možete koristiti kardamom?
- 1. Začinjeni čaj od kardamoma
- Što trebaš
- Upute
- 2. Kardamom medena piletina
- Što trebaš
- Za marinadu
- Za piletinu
- Upute
- Bilo kakve zanimljive činjenice o ovom začinu?
- Gdje kupiti kardamom?
- Ima li kardamom nuspojave?
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Ovaj začin vidjeli biste u gotovo svakom glavnom jelu pripremljenom u vašem domu. I to je tako s razlogom - blagodati kardamoma su neizmjerne.
Ovaj post pokriva brojne načine na koje vam kardamom može uljepšati život. Nastavi čitati!
Sadržaj
- Što je kardamom
- Koje su različite vrste kardamoma
- Što je povijest kardamoma
- Koji je prehrambeni profil kardamoma
- Koje su zdravstvene prednosti kardamoma
- Koje su prednosti za kožu
- Što je s prednostima za kosu
- Kako koristiti kardamom u kuhanju
- Kako odabrati i pohraniti kardamom
- U kojim receptima možete koristiti kardamom
- Bilo kakve zanimljive činjenice o ovom začinu
- Gdje kupiti kardamom
- Ima li kardamom neke nuspojave
Što je kardamom?
Popularno poznat kao " Elaichi " na hindskom, " Aelakka " na malajalamskom, " Elakkai " na tamilskom, " Yelakulu " na teluškom, " Yalakki " na kanadskom, " Ilaychi " na gudžaratskom, " Hr̥daya rōga" na nepalskom i "H uba alhal" ” Na arapskom - kardamom je začin napravljen od sjemena nekoliko biljaka koje pripadaju obitelji Zingiberaceae.
Začin je porijeklom iz Indije, Butana, Nepala i Indonezije. Mahune kardamoma su malene (tako se prepoznaju), trokutastog presjeka i oblika vretena.
Nazvan kraljicom začina, kardamom je treći najskuplji začin na svijetu - nadmašili su ga samo šafran i vanilija. I ne samo to - ovaj začin dolazi i u različitim vrstama.
Natrag na TOC
Koje su različite vrste kardamoma?
Zeleni i crni kardamom - dvije glavne vrste.
Zeleni kardamom , poznat i kao pravi kardamom, najčešća je sorta. Ovo se distribuira od Indije do Malezije.
- Koristi se za aromatiziranje slatkih i slanih jela.
- Također se dodaje bogatim curry-ima i pripravcima na bazi mlijeka za svoj miris.
- Čaj i kava također su začinjeni kardamomom.
Crni kardamom porijeklom je iz istočne Himalaje, a uglavnom se uzgaja u Sikimu, istočnom Nepalu i dijelovima zapadnog Bengala u Indiji. Smeđa je i blago izdužena.
- Koristi se samo u slanim jelima poput curryja i biryanija.
- Također je važan sastojak garam masale (mješavine začina).
- Tamno smeđe sjeme poznato je po svojim ljekovitim vrijednostima - posebno zbog sadržaja hranjivih sastojaka (hlapljivih ulja, kalcija, željeza itd.).
Imamo i mljeveni kardamom - što nije ništa drugo nego ono što dobijemo kad se začin zdrobi da se dobije kardamom u prahu.
3. Pomagala u prevenciji raka
Kardamom je pokazao svoj potencijal kao prirodni način liječenja raka. Nekoliko studija na životinjama pokazalo je da se začin može koristiti za sprečavanje, odgađanje, pa čak i obrnuto stvaranje raka.
Prema jednom istraživanju u Saudijskoj Arabiji, primjena kardamoma u prahu smanjila je pojavu tumora (6). Kardamom također smanjuje opću upalu, koja inhibira rast stanica raka i potiče njihovu smrt. Druga studija Saudijske Arabije navodi da kardamom ima potencijal za liječenje karcinoma šuma.
Začin je također pokazao poželjne učinke na kemijski inducirani rak debelog crijeva kod miševa (7).
4. Ima diuretička svojstva
Kardamom ima diuretička svojstva koja mogu pogodovati slučajevima hipertenzije, zatajenja srca i epilepsije (8). Ova diuretička svojstva kardamoma također pomažu u detoksikaciji.
5. Pomaže u borbi protiv depresije
Prema zdravstvenom izvješću, kardamom zaista može pomoći ljudima da se nose s depresijom. Dovoljno je napudrati nekoliko sjemenki kardamoma i skuhati ih u vodi zajedno sa svakodnevnim čajem. Redovito uzimajte čaj za bolje rezultate (9).
6. Bori se protiv astme
Kardamom igra ulogu u borbi protiv simptoma astme poput piskanja, kašlja, otežanog disanja i stezanja u prsima. Začin olakšava disanje pojačavajući cirkulaciju krvi u plućima. Također se bori protiv srodnih upala smirujući sluznicu.
Drugo izvješće kaže da se zeleni kardamom može koristiti za liječenje astme, bronhitisa i brojnih drugih respiratornih problema (10).
7. Pomagala u liječenju dijabetesa
Kardamom je izuzetno bogat manganom - mineralom koji može smanjiti rizik od dijabetesa. Međutim, potrebno je puno više istraživanja u ovom aspektu.
8. Poboljšava oralno zdravlje
Kardamom posjeduje antimikrobna svojstva koja poboljšavaju zdravlje usne šupljine. Prema European Journal of General Dentistry, kardamom može zaštititi od oralnih patogena poput Streptococci mutans (11). Opor okus kardamoma čak potiče protok sline - a to može pomoći u prevenciji karijesa.
Kardamom također može dobro djelovati u liječenju zadaha. Pogotovo kada uzimate mješavinu začina, uključujući sjemenke anisa, kardamoma i komorača - loš zadah više ne bi bio problem (12).
9. Pojačava apetit
Jedno poljsko istraživanje naglašava upotrebu kardamoma za liječenje nedostatka apetita (13). Čak se i ulje kardamoma može koristiti kao stimulans apetita (14).
Kardamom također može pomoći u liječenju histoplazmoze - stanja u kojem je jedan od simptoma nedostatak apetita (15).
10. Smanjuje razinu krvnog tlaka
Shutterstock
Prema indijskoj studiji, kardamom učinkovito snižava krvni tlak (16). Jednostavno možete uključiti kardamon u svoje juhe i variva ili čak u pečene proizvode kako biste održavali razinu krvnog tlaka na kontroli.
11. Poboljšava seksualno zdravlje
Kardamom je provjereni afrodizijak. Začin je bogat spojem nazvanim cineol, a samo mali prstohvat kardamoma u prahu može osloboditi živčane stimulanse i potaknuti vaše strasti.
Neka izvješća kažu da kardamom može liječiti i impotenciju. Daljnja istraživanja su opravdana.
12. Može liječiti štucanje
Kardamom ima svojstva opuštanja mišića, a ona mogu pomoći u ublažavanju štucanja. Sve što trebate je dodati žličicu kardamoma u prahu u vruću vodu. Pustite da se strmi oko 15 minuta. Procijedite i polako konzumirajte.
13. Pomaže u liječenju upale grla
Mješavina kardamoma, cimeta i crnog papra može učiniti čuda za liječenje upale grla. Dok kardamom smiruje upalu grla i smanjuje iritaciju, cimet nudi antibakterijsku zaštitu. A crni papar poboljšava bioraspoloživost dva sastojka. Možete uzeti po 1 gram kardamoma i cimeta u prahu, 125 mg crnog papra, zajedno s 1 žličicom meda. Pomiješajte sve sastojke i polizajte smjesu tri puta dnevno.
Utvrđeno je i da kardamom smanjuje mučninu i sprečava povraćanje. U jednom istraživanju ispitanici koji su dobivali kardamom u prahu pokazali su manje učestalosti i trajanja mučnine te manje učestalosti povraćanja.
14. Sprječava stvaranje krvnih ugrušaka
Prema Centralnom institutu za tehnološka istraživanja u hrani u Indiji, kardamom sadrži nekoliko komponenata koje ublažavaju krvne ugruške. Ali da, u ovom aspektu nedostaju odgovarajuća istraživanja.
Natrag na TOC
Koje su prednosti za kožu?
Blagodati kardamoma za kožu mogu se pripisati njegovim antibakterijskim i antioksidativnim svojstvima. Začin pomaže u liječenju alergija na koži i poboljšava ten kože. Može se koristiti i kao alat za čišćenje kože.
15. Poboljšava ten
Jedna od blagodati kardamoma je što vam može dati svijetlu kožu. Eterično ulje kardamoma pomaže u uklanjanju mrlja, a time vam daje svjetliju put.
Možete kupiti proizvode za njegu kože koji sadrže kardamom ili njegovo esencijalno ulje. Ili jednostavno pomiješajte prah kardamoma s medom i nanesite ga kao masku za lice.
16. Poboljšava cirkulaciju krvi
Kardamom sadrži vitamin C, koji je moćan antioksidans. Poboljšava cirkulaciju krvi u cijelom tijelu. Također, mnogi slojevi fitonutrijenata u začinu mogu poboljšati cirkulaciju krvi - što uvijek poboljšava zdravlje kože.
17. Liječi kožne alergije
Shutterstock
Kardamom, posebno crna sorta, ima antibakterijska svojstva. Primjena maske kardamoma i meda (mješavina kardamoma u prahu i meda) na zahvaćeno područje može vam olakšati.
18. Pridaje miris
Kardamom se često koristi u kozmetici za davanje mirisa. Zbog svog izrazito začinjenog, slatkastog mirisa, i kardamom i ulje kardamoma koriste se u parfemima, sapunima, sredstvima za pranje tijela, puderima i drugoj kozmetici. Parfemi u orijentalnom stilu i drugi mirisni proizvodi često koriste kardamom kao sastojak kao dodatak ostalim esencijalnim uljima.
19. Nudi terapeutske prednosti za kožu
Kardamom se može koristiti u proizvodima za njegu kože u antiseptičke i protuupalne svrhe za smirivanje i smirivanje kože zahvaljujući svojim terapijskim učincima. Kad se doda parfemima, može potaknuti osjetila. Sapuni za lice koriste kardamom kako bi koži dali osjećaj zagrijavanja. Ova kozmetika koja koristi kardamom iz terapijskih razloga poznata je kao proizvodi za aromaterapiju.
20. Djeluje kao sjajno sredstvo za maskiranje
Snažni miris kardamoma može odbiti neugodne mirise. To ga čini izvrsnim dodatkom kozmetičkim proizvodima, poput tonera, koji imaju određenu funkciju, ali neugodan miris zbog uključivanja određenih sastojaka. Kardamom se dodaje tim proizvodima kako bi prikrio neugodan miris zadržavajući blagodati kozmetike.
21. Nudi njegu usana
Eterično ulje kardamoma često se dodaje kozmetici koja se nanosi na usne (poput balzama za usne) kako bi se okusu ulje učinilo usnama glatko.
Jednostavno ulje možete nanijeti na kožu prije nego što odete u krevet i ujutro ga oprati.
22. Pomaže vam u postizanju bistre kože
Crni kardamom pomaže u ispiranju toksina koji bi inače mogli naštetiti vašoj koži. Žvakanje malo crnog kardamoma detoksicira vaše tijelo, pružajući vam tako čišću kožu.
Natrag na TOC
Što je s prednostima za kosu?
Kardamom može pridonijeti poboljšanom rastu kose i liječenju određenih problema vlasišta.
23. njeguje vlasište
Antioksidativna svojstva kardamoma, a posebno crnog tipa, njeguju vlasište i poboljšavaju njegovo zdravlje. Začin također njeguje folikule dlake i pojačava snagu kose. Možete oprati kosu vodom od kardamoma (pomiješajte prah s vodom i upotrijebite prije šampona) kako biste postigli željene rezultate.
Antibakterijska svojstva začina čak liječe infekcije vlasišta, ako ih ima.
24. Poboljšava zdravlje kose
Shutterstock
Ovo je dato. Poboljšano zdravlje vlasišta najčešće znači jaču i ljepšu kosu. Začin jača vaše korijenje kose i nudi sjaj i sjaj vašoj kosi.
To su bile prednosti. Jednostavan začin može preobraziti vaše zdravlje, pod uvjetom da ga redovito uzimate. A sada se moramo pozabaviti važnim pitanjem - koja je razlika između kardamoma i korijandera? Prvo, zašto bismo se brinuli za takvu usporedbu?
Natrag na TOC
Cardamom vs. Korijander - što je s usporedbom?
Njih su dvoje začini sa sličnim blagodatima (zbog čega nas zanima ova usporedba). Kao, recimo, njih dvoje se koriste za liječenje visokog šećera u krvi, visokog krvnog tlaka i drugih probavnih problema. Također, kardamom i korijander dva su od pet probavnih začina spomenutih u Ayurvedi. Ostale tri su kim, đumbir i komorač.
No, postoji nekoliko čimbenika po kojima se dva začina razlikuju.
Kardamom | Korijandar |
Napravljeno od sjemenskih mahuna biljaka iz porodice đumbira | Dolazi iz sjemena biljke cilantro |
Smatra se zagrijavajućim začinom | Smatra se začinom za hlađenje |
Porijeklom je iz južne Azije i Indije | Porijeklom je iz Mediterana i dijelova južne Europe |
Gvatemala je od danas najveći proizvođač | Indija je od danas najveći proizvođač |
Koristi se kao lijek protiv neugodnog zadaha i astme | Koristi se za sprečavanje trovanja hranom |
U redu. Sad kad ste uvjereni da kardamom ima izvrsne prednosti, kako začin upotrebljavate u kuhanju?
Natrag na TOC
Kako koristiti kardamom u kuhanju?
Kardamom je jedan od najcjenjenijih začina u cijelom svijetu. Može se koristiti u cjelini, kao i u mljevenom obliku, u raznim jelima, od curry praha, dals-a i masala do slastica i pića. Tijekom kuhanja sjemena, prije prženja treba ih natučiti stražnjim dijelom noža ili samljeti s drugim začinima. Dolje su dati savjeti za upotrebu kardamoma kao sastojka.
- U Indiji je kardamom jedan od glavnih sastojaka garam masale, kombinacije začina koji se koriste i u vegetarijanskim i u nevegetarijanskim jelima. Također je važan sastojak u pripremi curry praha koji se obično koristi u indijskoj kuhinji.
- Kardamom se može dodati čaju ili kavi kako bi mu pružio ugodnu i osvježavajuću aromu. Mljevenoj kavi možete dodati malo kardamoma prije kuhanja, a zatim zasladiti i preliti vrhnjem.
- Cijele zelene mahune kardamoma dodaju se u pulaos, curry i vruća jela. Kako se ljuska integrira tijekom kuhanja, ulijeva jelo svojom suštinom i osvježavajućom aromom. Stoga se često koristi za davanje arome birjanima, pulaosima i ćevapima.
- Osim slanih jela, kardamom se može koristiti u desertima poput kheer-a i firni-ja, kao i u slatkišima poput gulab jamun-a, gajar-a-halwa-e itd. Kako bi mu pružio prepoznatljiv okus. U skandinavskim zemljama koristi se za aromatiziranje svih vrsta slatkog peciva i jela od kruha umjesto cimeta.
- Mljevene sjemenke kardamoma mogu se koristiti za aromatiziranje hrane poput juha, pašteta, variva, pirea i jela od riže. Možete pokušati dodati nekoliko sjemenki u svoj domaći puding od riže, sladoleda, kreme ili ih posuti po svježoj voćnoj salati.
- Piletina se može marinirati u medu, kardamomu i paprom. Zatim se može pržiti na ploči štednjaka i peći za pripremu ukusne medene piletine od kardamoma.
- Možete pripremiti salatu od agruma koja se sastoji od agruma poput grejpa i naranče, zasladite je medom i začinite sokom limete i kardamomom.
- Švedski kruh od kave blago je slatki kruh od kvasca. Općenito je aromatiziran kardamomom i pleten ili izrađen u tijesto u obliku vijenca.
- Limun se može konzervirati u kardamomu. Tada se mogu koristiti u raznim jelima.
- Limun prerežite po dužini na četvrtine, a stabljiku ostavite pričvršćenu.
- Natrljajte njihovo meso malo košer soli i stavite jednu žlicu soli na dno staklene posude.
- Stavite ove četvrtine limuna u ovu staklenku naizmjence sa soli, mahunama kardamoma i lovorovim lišćem.
- Ulijte malo soka koji je dovoljan da pokrije limune i čvrsto pokrije. Ostavite smjesu da odstoji oko 3 tjedna,
- Nastavite svakodnevno tresti staklenku da biste promiješali sol. Ovi konzervirani limuni mogu se držati u hladnjaku do 6 mjeseci prekriveni limunovim sokom.
- Lassi je osvježavajuće piće prilično popularno u Indiji. Kardamom u prahu može se dodati lassiju kako bi mu pružio prepoznatljiv okus. Možete ga pripremiti kombiniranjem skute, punomasnog mlijeka, šećera u prahu i kardamoma u prahu te miješanje tih sastojaka u mikseru 2 do 3 minute. Poslužite ga u čašama nakon dodavanja kockica šećera. Lasije možete ukrasiti i kardamomom u prahu i nasjeckanim suhim voćem.
- Riža basmati u indijskom stilu slano je jelo koje se aromatizira cijelim začinima, uključujući kardamom.
- Sve što trebate je staviti rižu u posudu, dodajući dovoljno vode da je pokrije.
- Zagrijte malo ulja u loncu na umjerenoj vatri i dodajte štapiće cimeta, mahune kardamoma, klinčiće i sjemenke kima.
- Nakon kuhanja oko minute dodajte malo nasjeckanog luka. Pirjajte ga dok ne porumeni oko 10 minuta.
- Ocijedite vodu iz riže, pa kuhajte i miješajte lonac nekoliko minuta. Dodajte sol i vodu. Pirjajte oko 15 minuta na laganoj vatri dok se sva voda ne upije.
- Prije posluživanja ostavite da odstoji 5 minuta i napunite se vilicom. Može se poslužiti s curryjem ili dal (leća).
To su različiti načini na koje možete koristiti kardamom u svom kuhanju. Ali čak i prije nego što to učinite, prvo morate odabrati i spremiti začin, zar ne?
Kako ćeš to učiniti?
Natrag na TOC
Kako odabrati i pohraniti kardamom
Izbor
Mljeveno i rastresito sjeme kardamoma dostupno je u odjelu začina supermarketa, dok su cijele mahune dostupne u specijaliziranim trgovinama.
- Kada kupujete kardamom, uvijek preferirajte zeleni, jer ima složen okus koji je pogodan i za slatka i za slana jela. Štoviše, cijele mahune kardamoma treba birati umjesto one mljevene. Potražite male mahune u obliku nogometa zelene boje. Trebali bi mirisati na kombinaciju bora i cvijeća.
- Ako je potreban mljeveni kardamom, savjetuje se mljevenje sjemenki iz cijele mahune mljevenjem žbuke ili tučnjave. Međutim, mljeveni kardamom brzo gubi svoj okus, dok cijeli začin ostaje moćan godinu dana ili čak duže.
Kardamom je skupi začin, pa se tako u mljeveni kardamom često dodaju drugi začini kako bi se smanjili troškovi. Otvaranje mahuna ili mljevenje sjemenki uzrokuje brzi gubitak okusa i arome kardamoma zbog brzog gubitka esencijalnih ulja.
Skladištenje
Pravilno skladištenje kardamoma od primarne je važnosti da bi se zadržao njegov okus i aroma i produžio vijek trajanja.
- Najbolji način je čuvati kardamom u obliku mahuna, jer kad sjeme bude izloženo ili samljeveno, brzo gubi svoj okus i aromu.
- Mahune kardamoma mogu trajati i godinu dana ako se čuvaju u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i suhom mjestu.
- Suhe kapsule kardamoma čuvajte u posudama otpornim na vlagu, dalje od izravne sunčeve svjetlosti.
- Za dugoročno skladištenje u rasutom stanju, mahune treba držati u vrećama s polietilenom obloženim drvenim kutijama. Tako ćete sačuvati zelenu boju mahuna. Prije stavljanja kapsule u vreće za čuvanje, osigurajte da su potpuno suhe. Svaka vlaga u vrećici uzrokovat će njihovo truljenje. Štoviše, treba ih redovito pregledavati na znakove vlage ili kvarenja.
- Prostor za odlaganje treba biti taman, suh, čist, hladan i bez štetnika. Da bi se mahune zaštitile od štetnika i insekata, na prozore treba postaviti mreže protiv komaraca. Treba ih držati podalje od jakog mirisa hrane, deterdženata i boja jer će pokvariti nježnu aromu kardamoma.
U redu. Sada znate odabrati pravu vrstu kardamoma i pravilno ga pohraniti. Što kažete na upotrebu začina u nekim izvrsnim receptima?
Natrag na TOC
U kojim receptima možete koristiti kardamom?
1. Začinjeni čaj od kardamoma
Što trebaš
- 1 žličica mljevenog đumbira
- 1/2 žličice mljevenog kardamoma
- 1/8 žličice mljevenog klinčića i crnog papra
- 1 štapić cimeta
- 2 1/2 šalice vode
- 2 vrećice crnog čaja
- 2 1/2 šalice mlijeka s niskim udjelom masti
- 2 žlice meda
- 2 žlice korice naranče, za ukras
Upute
- U maloj zdjeli pomiješajte đumbir, kardamom, klinčiće i crni papar. Staviti na stranu.
- Napunite lonac s vodom i pustite da potpuno zavrije. Stavite vrećice čaja i štapić cimeta u vodu. Umiješajte smjesu začina i smanjite da se krčka.
- Strmo oko 5 minuta za bogat okus čaja.
- Uklonite vrećice čaja i štapić cimeta.
- Dodajte mlijeko i med. Nastavite pirjati dok se čaj ne zagrije dovoljno. Nastavite lagano miješati da se na mlijeku ne stvori šljam.
- Čaj ulijte u šalice i pospite koricom naranče.
2. Kardamom medena piletina
Što trebaš
Za marinadu
- 4 žlice meda
- 2 žlice sherryja
- 1 žličica mljevenih sjemenki kardamoma i mljevene paprike
Za piletinu
- 1 cijela piletina izrezana na dijelove
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 tanko narezani limun
- Sol i papar
Upute
- Za mariniranje piletine lagano zagrijte med i umiješajte šare, kardamom i papar u zrnu. Stavite marinadu i piletinu u veliku posudu i premažite piletinu marinadom. Pokrijte posudu plastičnom folijom i pustite da odstoji oko 30 minuta (na sobnoj temperaturi).
- Zagrijte pećnicu na 390 o F.
- Zagrijte maslinovo ulje na srednje jakoj vatri u velikoj tavi. Pecite piletinu oko 30 sekundi dok ne poprimi zlatnu boju.
- Sada kriške limuna stavite u tavu za pečenje, a na vrh položite komade piletine. Premažite ih marinadom. Začinite solju i paprom. Pokrijte folijom.
- Stavite u pećnicu i pecite oko 30 minuta. Uklonite foliju i nastavite peći još 15 minuta. U slučaju da piletina postane pretamna, postavite šator s folijom.
- Izvadite iz pećnice i pustite da odstoji 10 minuta.
- Poslužite uz pire krumpir ili rižu.
Recepti su sigurno izvrsni. Ali činjenice o kardamomu daju vam potpuno novu perspektivu o začinu.
Natrag na TOC
Bilo kakve zanimljive činjenice o ovom začinu?
- Kardamom je prvi put predstavljen u Gvatemali 1914. godine, a danas je najveći proizvođač začina.
- Kardamom, kurkuma i đumbir pripadaju istoj botaničkoj obitelji (Zingiberaceae).
- Ne morate stvarno odbaciti mahune kardamoma (zelene korice). Možete ih koristiti takve kakve jesu.
- Bijeli kardamom nije vrsta kardamoma, već samo onaj zeleni bijeljeni.
Pitate se gdje kupiti ovaj začin?
Natrag na TOC
Gdje kupiti kardamom?
Najbliži supermarket je najbolje mjesto.
Kardamom je izvanredno hranjiv. Ali važno je znati i njegovu drugu stranu - onu ne baš privlačnu.
Natrag na TOC
Ima li kardamom nuspojave?
Da. I eto ih.
- Problemi s trudnoćom i dojenjem
Iako je uzimanje kardamoma u normalnim količinama sigurno, uzimanje začina kao lijeka može imati neke neželjene učinke. Budite sigurni i konzumirajte ga samo u količinama hrane. Ili uopće izbjegavajte upotrebu.
- Žučni kamen Čolić
Natrag na TOC
Zaključak
Nastavite dodavati ovaj začin svakom glavnom jelu u vašem domu. I nastavite cijeniti i njegove prednosti.
I da, recite nam kako vam je ovaj post pomogao. Vaše povratne informacije pomoći će nam da vam bolje služimo. Ostavite komentar ispod.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Što je dobra zamjena za crni kardamom?
Koliko god očito zvučalo, to je zeleni kardamom. Ali zelenoj sorti nedostaje dimni i vrući okus.
Koje su prednosti pijenja kuhane vode od kardamoma?
Najučinkovitije bi bilo u smirivanju mučnine i povraćanja. A nudi i druge pogodnosti. Grgljanje vodom može olakšati upalu grla.
Reference
- „Antioksidativni učinci začina kardamom protiv…“. Nacionalni institut za rak Chittaranjan, Kolkata, Indija. 2012. rujna.
- „Zaštitni učinci kardamoma…“. RC Patel Institut za farmaceutsko obrazovanje i istraživanje, Shirpur, Indija. 2015. studeni.
- "Stimulativno djelovanje probave na začine: mit ili stvarnost?" Središnji institut za tehnološka istraživanja hrane, Mysore, Indija. 2003. kolovoz.
- "Zeleni i crni kardamom u prehrani…". Sveučilište Victoria, Australija. 2015. rujna.
- "Što stručnjaci za srce jedu za večeru?". Medicinski fakultet na Harvardu. 2016. svibnja.
- „Kemopreventivni učinci kardamoma…“. Sveučilište Hail, Saudijska Arabija. 2012. lipnja.
- "Inhibicija peroksidacije i pojačanja lipida…". Asian Pacific Journal of Cancer Prevention.
- „Modulacija crijeva, snižavanje krvnog tlaka, diuretičke i sedativne aktivnosti kardamoma“. Sveučilište Aga Khan, Karachi, Pakistan. 2008. veljače.
- "Lijek za depresiju". USC Digital Folklore Archives.
- "Zeleni i crni kardamom u prehrani…". Sveučilište Victoria, Melbourne, Australija.
- „Kardamom i oralno zdravlje“. Europski časopis za opću stomatologiju.
- „Prehrana za loš dah“. Glendale Community College.
- „Primjena EPR spektroskopije na ispitivanje…“. Medicinsko sveučilište u Šleskoj u Katowicama, Poljska. 2013. ožujka.
- „Simultano HPLC određivanje 22 komponente…“. East India Pharmaceutical Works Limited, Kolkata, Indija. 2014. siječnja.
- „Histoplazmoza“. Medicinski centar Sveučilišta Maryland.
- "Snižavanje krvnog tlaka, jačanje fibrinolize i antioksidativne aktivnosti…". Medicinski fakultet, Udaipur, Rajasthan, Indija. 2009. prosinca.