Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je klorofil?
- Kako i zašto je klorofil važan za nas?
- 8 iznenađujuće blagodati klorofila
- 1. Snažno antioksidativno sredstvo
- 2. Potiče gubitak kilograma
- 3. Može pomoći u smanjenju simptoma probavne smetnje i zatvora
- 4. Prirodni dezodorans
- 5. Liječi anemiju i poremećaje krvarenja
- 6. Upravlja i sprječava rak
- 7. Ima protuupalni učinak na organe
- 8. Poboljšava zdravlje kostiju i mišića
- Koje su namirnice bogate klorofilom?
- Postoje li nuspojave ili zabrinutost za sigurnost klorofila?
- Što je konačni poziv?
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Što ako bih vam rekao da vas izvor zelenila oko vas može zaštititi od raka i pomoći u mršavljenju? Sastojak na koji mislim je okosnica biljnog carstva, a može podržati i vašu okosnicu!
Za one koji ste se izgubili u pogađanju, govorim o klorofilu.
Da, dobro ste pročitali - nisu potrebne samo biljke. Klorofil je toliko snažno sredstvo za čišćenje da ga MORATE učiniti dijelom jutarnjih sokova. Želite znati zašto? Nastavi čitati!
Sadržaj
- Što je klorofil?
- Kako i zašto je to važno za nas?
- 8 iznenađujuće blagodati klorofila
- Koje su namirnice bogate klorofilom?
- Postoje li nuspojave ili zabrinutost za sigurnost klorofila?
Što je klorofil?
Jednostavno rečeno, klorofil je taj koji daje zelenu boju biljkama i malo algi. To je pigment bogat magnezijem koji upija sunčevu svjetlost i pokreće fotosintezu.
Na temelju svoje kemijske strukture i pojave, klorofil se klasificira u različite klase:
- Klorofil a: Nalazi se u svim kopnenim biljkama, algama i cijanobakterijama koje mogu fotosintetizirati.
- Klorofil b: Izričito se nalazi u zelenim algama i višim biljkama koje imaju klorofil a.
- Klorofil c: Nalazi se kao dodatni pigment s klorofilom a u smeđim algama i dijatomejima.
- Klorofil d: Nalazi se kao dodatni pigment s klorofilom a u nekim crvenim algama.
Postoje rjeđe varijante klorofila koje se proučavaju kako bi se razumjela njihova pojava i značaj.
Nije li to nevjerojatno? Jedna mala molekula može pokrenuti cijelo biljno carstvo! Ali čime se točno zaslužuje sva ova pažnja? Evo odgovora.
Natrag na TOC
Kako i zašto je klorofil važan za nas?
Osim što je odgovoran za fotosintezu u biljkama, klorofil (i njegov topivi u vodi derivat, klorofilin) koristi ljudima i na razne načine. Iznenađujuće, zar ne?
To su istraživači skužili. Iako se slabo apsorbira, klorofil ili klorofilin veže se ili komunicira s kemikalijama koje uzrokuju karcinom i sprječava rak, pročišćava krv i štiti vaš probavni trakt, jetru i bubrege svojim antioksidativnim svojstvima.
Evo još jedne stvari koja mi je pala na pamet - klorofil dijeli sličnu kemijsku strukturu s hemoglobinom! Hemoglobin ima atom željeza u središtu prstena 'hema', dok klorofil ima atom magnezija. Drugim riječima, klorofil je poput dvojnika i može u vrijeme krize nadoknaditi hemoglobin (1).
Naježio sam se kad sam shvatio sličnost između arhitekture biljnog i životinjskog (ljudskog) kraljevstva. Dakle, ispunit ću vam još otprilike takvih čudesa 'biljnog eliksira' koji je klorofil.
Nemate izbora nego čitati unaprijed!
Natrag na TOC
8 iznenađujuće blagodati klorofila
1. Snažno antioksidativno sredstvo
Klorofil se može boriti protiv oksidativnog stresa poput drugih poznatih antioksidansa poput vitamina E, vitamina C, polifenola i derivata kafeoila. Među njima je klorofilin koji sadrži bakar snažniji od klorofila koji nosi magnezij (2).
Kada su u aktivnom obliku, klorofil i klorofilin mogu uklanjati slobodne radikale iz vašeg krvotoka i poboljšati dugovječnost, smanjiti simptome starenja na koži (bore, sitne bore, proboj, pigmentacija), zaštititi organe od oksidativnog stresa i oštećenja, a također spriječiti određene vrste karcinoma.
2. Potiče gubitak kilograma
Shutterstock
Dodavanje klorofila ili biljnih tkiva koja sadrže klorofil (poput tilakoida) može suzbiti hedonsku glad (nagon da se napijete masne hrane s visokim udjelom šećera ili soli) stimulirajući proizvodnju molekula za suzbijanje apetita.
Također interferira u apsorpciji asimilacije glukoze, lipida i masti, smanjuje razinu triglicerida u serumu i u konačnici potiče gubitak težine kod pretilih žena.
U kombinaciji s 30-minutnom rutinom vježbanja, klorofil također smanjuje razinu LDL (lošeg kolesterola) u krvi, pomažući vam da zdravo izgubite te neželjene kilograme (3).
3. Može pomoći u smanjenju simptoma probavne smetnje i zatvora
Klorofil može promijeniti prirodu vaše crijevne mikrobiote, tj. Može potaknuti rast korisnih mikroba u vašim crijevima. Ti mikrobi, posebno oni u tankom crijevu, djeluju na neprobavljenu hranu u crijevima i pomažu u asimilaciji tih hranjivih sastojaka.
Takvi 'prebiotički' mikrobi, poput Lactobacillus reuteri i Bifidobacteria, također mogu spriječiti nadimanje, probavne smetnje i zatvor. Dakle, jedenje lisnatog povrća ili dodataka klorofilu može pojačati probavu i spriječiti pretilost (3).
4. Prirodni dezodorans
Shutterstock
Loš zadah, tjelesni miris, miris rodnice, a ponekad čak i miris fekalija i urina mogu se osjećati socijalno neugodno i zanemareno. Jeste li znali da oni također puno govore o vašoj higijeni, zdravlju i onome što se događa u vašem tijelu?
Nažalost, ti mirisi nastaju uslijed mikrobne infekcije, hormonske neravnoteže ili nedostatka osobne higijene i navika. Uključivanje klorofilina ili klorofila u vašu prehranu može smanjiti miris fekalija ili mokraće jer djeluje kao prebiotik i antimikrobno sredstvo (1).
Halitoza ili zadah iz usta mogu se izliječiti pomoću 25% otopine klorofila ili njegovih dodataka, jer mogu ubiti oralne patogene, poput Enterococcusa i Candide , učinkovitim prožimanjem zubnih membrana i crijeva (4).
5. Liječi anemiju i poremećaje krvarenja
Kemijska struktura klorofila i klorofilina slična je strukturi hemoglobina u crvenim krvnim stanicama (RBC). Kada se daje bolesnicima s teškom anemijom, zajedno s njihovim rutinskim lijekovima, klorofil ne samo da povećava razinu hemoglobina i broj eritrocita, već i poboljšava imunitet (5).
Što vam ovo govori?
Da, u pravu si! Kada se daje u malim dozama, vaše je tijelo sposobno pretvoriti klorofil u hemoglobin. Istraživanje kaže da dodatak klorofilom poboljšava apsorpciju željeza, ubrzava brzinu regeneracije hemoglobina i rješava krizu anemije. Sve zahvaljujući atomima magnezija i bakra (6)!
Dali si znao?
- Klorofil poboljšava transport kisika kroz vaše tijelo i mozak. Klorofilin ili njegovi dodaci mogu učinkovito liječiti visinsku bolest, zagušenja i druge respiratorne probleme.
- Zbog svojih antioksidativnih i protuupalnih svojstava, klorofil se može koristiti za dobivanje užarene kože mlađeg izgleda, zajedno sa zdravim vlaknima.
- Klorofil i klorofilin daju bogato zelenu boju kad se dodaju ulju ili vodi. Stoga se koriste kao aditivi za hranu i bojila registrirani kao E140 i E141.
6. Upravlja i sprječava rak
Prehrana bogata crvenim mesom sadrži visoki prehrambeni hem koji potiče citotoksičnost i karcinome, posebno u debelom crijevu i želucu. Kad u prehranu uvrstite zeleno povrće ili dodatke klorofila, oni štite od tumora ometajući metabolizam dijetnog hema (7).
Također, budući da klorofil ima snažna antioksidativna svojstva, razgrađuje većinu kancerogenih tvari prisutnih u vašem tijelu, poput slobodnih radikala, teških metala i fitotoksina (8).
Klorofilin prije svega sprječava aktivaciju prekursorskih spojeva (prokancerogena) u kancerogene. Razgovor o totalnom detoksikaciji!
7. Ima protuupalni učinak na organe
Osim što pokazuju snažna antioksidativna svojstva, klorofil i klorofilin štite vaše vitalne unutarnje organe svojim protuupalnim svojstvima.
Reaktivne vrste kisika (ROS), neprobavljena hrana, vlakna biljnog podrijetla, teški metali i drugi kemijski međuprodukti imaju tendenciju da napadaju vaš probavni trakt, srce, bubrege, pluća i jetru. Takvi događaji pokreću upalu i bol te dovode do autoimunih bolesti poput dijabetesa tipa 2, artritisa, ateroskleroze, ciroze, astme, zatvora, rana, opeklina i osipa.
Pijenje tekućeg klorofila ili uzimanje dodataka klorofila a i b povećavaju razinu magnezija u krvi, smanjuju upalu i inhibiraju aktivnost proupalnih spojeva (interleukina) koji pogoršavaju stanje (9).
8. Poboljšava zdravlje kostiju i mišića
Shutterstock
Minerali su najvažniji za zdravlje mišića i kostiju. Jedan takav mineral nalazi se u klorofilu. Ima li nagađanja?
Da, to je magnezij.
Gotovo 60% magnezija u vašem tijelu nalazi se u vašim kostima, a on je neophodan za stvaranje ATP (energije) u mišićnim stanicama. Nedostatak magnezija uzrokuje mijalgiju, grčeve i bolesti kostiju jer je također potreban za održavanje razine kalcija u kostima i mišićima.
Budući da je središnji atom molekule klorofila, nadopunjavanjem vaše prehrane povećava razinu magnezija u krvi i neizravno održava strukturni integritet kostiju i mišića.
Već vidim kako se u vašem umu formira sljedeće pitanje! Krenimo onda do toga!
Natrag na TOC
Koje su namirnice bogate klorofilom?
Prema Micronutrient Information Centeru, tamnozeleno, lisnato povrće poput špinata bogati su izvori prirodnih klorofila.
Provjerite sljedeći popis:
Hrana | Servirati | Klorofil (mg) |
---|---|---|
Špinat | 1 šalica | 23.7 |
Peršin | ½ šalica | 19,0 |
Kreša, vrt | 1 šalica | 15.6 |
Zeleni grah | 1 šalica | 8.3 |
Rukola | 1 šalica | 8.2 |
Poriluk | 1 šalica | 7.7 |
Endivija | 1 šalica | 5.2 |
Šećerni grašak | 1 šalica | 4.8 |
kineski kupus | 1 šalica | 4.1 |
Većina zelenog povrća obilni su prirodni izvori klorofila. I zato se Popaj zakleo špinatom!
Giphy
Pa, šalimo se, tu su i dodaci klorofila topljivi u vodi koji se nude kao lijekovi koji se prodaju bez recepta. Tu se ubrajaju klorela (zelene alge) i kompleks bakra klorofilina (Derifil).
Kako prikladno! Ali, ovdje ne završava, zar ne?
Sljedeće očito pitanje koje bi vam se pojavilo bilo bi sigurnost i rizici povezani s ovim čudesnim pigmentom. Pomaknite se prema dolje da biste dobili odgovore!
Natrag na TOC
Postoje li nuspojave ili zabrinutost za sigurnost klorofila?
Kao i bilo koji drugi proizvod biljnog podrijetla, klorofil i klorofilin imaju svoj udio nuspojava i sigurnosnih problema.
Kada se hranite hlorofilom, mogli biste se suočiti s blagim nuspojavama poput:
- Proljev
- Zelena boja urina i izmeta
- Mučnina ili povraćanje
- Bolest kostiju (samo u slučaju ekstremnog predoziranja)
Unatoč tim nedostacima, klorofil se smatra netoksičnim i može se oralno primjenjivati u krutom obliku (hrana ili kapsule) ili u tekućem obliku (tonik lucerne).
Slijede mogući rizici povezani s tim:
- Nesigurno za trudnice i dojilje: Budući da sigurnost klorofila još nije dobro proučena, trudnice i dojilje trebaju izbjegavati uzimanje.
- Može povećati osjetljivost na sunce ako je lijek: ako ste na određenim lijekovima koji kao nuspojavu navode osjetljivost na sunce, poput lijekova protiv akni, alergija, antibiotika i nesteroidnih protuupalnih lijekova, klorofil to može pogoršati. U takvim slučajevima možete uzimati opekline ili osipe kada uzimate dodatke klorofila.
Što je konačni poziv?
Činjenica da klorofil dijeli strukturnu i djelomično funkcionalnu sličnost s hemoglobinom trebala bi vam reći koliko on može biti učinkovit.
Budući da su anemija i poremećaji povezani s hemoglobinom u porastu i uskoro će prevladati među globalnom populacijom, uključivanje klorofila ili njegovih polusintetskih derivata u vašu prehranu ne samo da će izliječiti, već i spriječiti takve hemoglobinopatije.
Klorofil je najbolji prirodni dobavljač čarobnog minerala, magnezija. Zbog toga je još važnije i vitalnije dodavati jelu.
Dakle, pronađite kreativne načine korištenja zelenila poput špinata, kelja, brokule i pšenične trave u svom kuhanju. Ili popijte čašu razrijeđenog tekućeg klorofila umjesto jutarnje šalice.
Razliku možete vidjeti i sami!
Bilo bi nam drago kada biste s klorofilom podijelili svoja iskustva, zamke i priče o uspjehu. Stoga nam slobodno pišite svoje povratne informacije, prijedloge i komentare o svom putovanju s klorofilom u odjeljku za komentare u nastavku.
Natrag na TOC
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko klorofila trebate uzimati dnevno?
Prema Državnom sveučilištu Oregon, 100-300 mg klorofila smatra se sigurnim. To uključuje zelenilo koje uzimate zajedno s dodacima klorofila - tabletama, klorofilnom vodom ili tonicima.
Reference
1. Dijetalni čimbenici "Klorofil i klorofilin", fitokemikalije, Informacijski centar za
mikrohranjive sastojke, Državno sveučilište Oregon 2. "Klorofil pojačava toleranciju na oksidativni stres…", PeerJ, Američka nacionalna medicinska knjižnica
3. "Upotreba membrana zelenog lišća za…" hrana za ljudsku prehranu, US National Library of medicine
4. „Antimikrobna aktivnost klorofila-based…” ResearchGate
5. „Učinci natrij željezni klorofila liječenja…” Journal of Biological regulatora i homeostatic Agenti, američki National Library of medicine
6. „klorofila i regeneracija hemoglobina… "The Journal of Physiology, Američka nacionalna medicinska knjižnica
7." Zeleno povrće, crveno meso i rak debelog crijeva… "Karcinogeneza, Američka nacionalna medicinska knjižnica
8. „Kemoprevencija raka prehrambenim klorofilima…“ Hrana i kemijska toksikologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica
9. „Spojevi povezani s klorofilom inhibiraju staničnu adheziju…“ Journal of Medicinal Food, US National Library of Medicine