Sadržaj:
- Sadržaj
- Zašto bebe sišu palčeve?
- Kada bebe počnu sisati palčeve?
- 8 najboljih načina da zaustavite sisanje palca kod beba
- Kako zaustaviti sisanje palca kod beba
- 1. Pokušajte ograničiti vrijeme
- 2. Upozori na klice
- 3. Isprobajte malo nakita
- 4. Promatrajte kada to čine
- 5. Pohvala ili nagrada
- 6. Izbjegavajte koristiti rukavice / navlake za prste
- 7. Preusmjerite im pažnju
- 8. Budite strpljivi
- Koji su nuspojave sisanja palca?
- Reference
Sisanje palca prilično je česta navika kod većine djece. Ova navika obično započinje tijekom djetinjstva i može se nastaviti do točke u kojoj ćete možda morati uzeti stvari u svoje ruke da biste je prekinuli. Što je više? Snažno i često sisanje palca također može dovesti do povećanja rizika od deformacija usne šupljine kod vašeg djeteta. Čitajte dalje kako biste otkrili nekoliko trikova koji bi vašem mališanu mogli pomoći da prestane stalno sisati palac.
Sadržaj
- Zašto bebe sišu palčeve?
- Kada bebe počnu sisati palčeve?
- 8 najboljih načina da zaustavite sisanje palca kod beba
- Koji su nuspojave sisanja palca?
Zašto bebe sišu palčeve?
Bebe obično sišu palčeve jer imaju prirodne reflekse ukorjenjivanja i sisanja. Zbog ovih refleksa stavljaju palčeve / prste u usta. Također se vjeruje da sisanje palca čini da se dojenče osjeća sigurno i sigurno. Neke se bebe razvijaju u ovu naviku kada im je potrebno smirivanje, posebno tijekom spavanja (1).
Pa, kada bebe počinju sisati palac? Saznajte u sljedećem odjeljku.
Kada bebe počnu sisati palčeve?
Bebe mogu početi sisati palčeve već od 29. tjedna gestacije. Ova se navika razvija kako se rode i može trajati i do 2-3 godine. Međutim, većina djece to prestaje raditi kad navrši 6 mjeseci.
Sisanje palca nije glavni problem kod djece. Zapravo to ne zabrinjava sve dok se djetetovi trajni zubi ne počnu pojavljivati. Kad se trajni zubi počnu pojavljivati, najbolje je da vaše dijete prestane s tom navikom kako bi spriječilo oštećenje zuba ili probleme s poravnavanjem čeljusti (2).
Većina djece ima tendenciju zaustaviti sisanje palca sama. Međutim, ako se ovo predaleko odnese, možda je vrijeme da intervenirate i pomognete svom djetetu da prekine tu naviku.
U nastavku su navedeni neki učinkoviti načini koji mogu pomoći djetetu da spriječi sisanje palca.
8 najboljih načina da zaustavite sisanje palca kod beba
- Pokušajte ograničiti vrijeme
- Upozori na klice
- Isprobajte malo nakita
- Promatrajte kada to čine
- Pohvala ili nagrada
- Izbjegavajte koristiti rukavice / navlake za prste
- Preusmjerite pozornost
- Budite strpljivi i pričekajte još malo
Kako zaustaviti sisanje palca kod beba
1. Pokušajte ograničiti vrijeme
Započnite ograničavanjem navike sisanja palca vašeg djeteta na spavaću sobu ili prije drijemanja. Pokušajte im objasniti da se sisanje palca ne smije raditi javno.
2. Upozori na klice
Upozorite svoje dijete na klice na rukama i kako sisanje palca može uzrokovati širenje zaraznih klica i pokretanje bolesti. Strah od gutanja štetnih klica može natjerati neku djecu da odustanu od navike sisanja palca.
3. Isprobajte malo nakita
Prelazak na nakit, koji je u osnovi nakit za žvakanje, može pomoći vašem mališanu da prestane sisati palac. Za to ćete pronaći mnogo opcija na mreži.
4. Promatrajte kada to čine
Djeca imaju tendenciju sisati palčeve ili tijekom drijemanja ili dok gledaju televiziju. Promatrajte djetetovo omiljeno vrijeme sisanja palca. Ako je tijekom gledanja televizije, isključite ga na nekoliko minuta. Također možete staviti komad žvakaćeg mesa u usta tijekom spavanja kako biste djetetu pomogli zaustaviti sisanje palca.
5. Pohvala ili nagrada
Pohvalite ili nagradite svog mališana svaki put kad nema palac u ustima. Dajte naljepnicu za svaki sat vašeg djeteta bez sisanja palca. To ih može natjerati da ulože više napora u napuštanje te navike.
6. Izbjegavajte koristiti rukavice / navlake za prste
Nemojte stavljati rukavice / navlake na ruke svog mališana kako bi prestali navikavati. To će samo povećati tjeskobu vašeg djeteta. A kad postanu dovoljno stari, mogu jednostavno skinuti rukavice i ponovno sisati palčeve. Umjesto toga, pomognite im da se polako izvuku iz toga.
7. Preusmjerite im pažnju
Pokušajte preusmjeriti djetetovu pažnju svaki put kad ga vidite kako siše palac. Dajte im loptu pod stresom ako mislite da sišu palac kad su nervozni. Ako je mališan sisao palac kad mu je dosadno, natjerajte dijete da umjesto toga crta, slika ili se igra igračkama.
8. Budite strpljivi
Zapamtite, sisanje palca uobičajena je navika kod većine djece. Većina djece odustane od sisanja palca s vremenom. Stoga, budite malo strpljivi i pričekajte da to sami zaustave.
Iako se sisanje palca djetetu u početnim fazama može činiti umirujućim i smirujućim, ono također dolazi sa svojim udjelom nuspojava. Te su nuspojave obično prilično postupne i javljaju se kod one djece koja snažno i prečesto sišu palac.
Koji su nuspojave sisanja palca?
Nuspojave sisanja palca su:
- Deformacije čeljusti kako dijete ulazi u odraslu dob
- Oštećenje poravnanja zuba
- Zubi se mogu gurati, što rezultira prekomjernim ili podgrizom
- Stvaranje lipa zbog problema s poravnavanjem čeljusne kosti
- Promjena krova usne šupljine (nepca)
- Deformacije kostiju u prstu (3)
- Širenje zaraznih klica
Sisanje palca prirodna je pojava i nema previše razloga za zabrinutost ako primijetite da vaš mališan to radi malo prečesto. Međutim, kako biste bili sigurni da ova navika ne prati malu djecu u predškolskoj i školskoj dobi, možete upotrijebiti bilo koji od gore navedenih savjeta ili kombinaciju.
Znate li još neke trikove koji su vašem djetetu pomogli da zaustavi sisanje palca? Podijelite svoja iskustva i razmišljanja s nama u odjeljku za komentare u nastavku.
Reference
- “Thumbsucking” Američka pedijatrijska akademija.
- "Učinci trajanja oralnih navika na zubne karakteristike u primarnoj denticiji." Časopis American Dental Association, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „DISTROFNA KALCINOZA U DIJETETA S NAVIKOM SISANJA PALCA: IZVJEŠTAJ O SLUČAJU“ Semantic Scholar.