Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je poroznost kose?
- Vrste poroznosti kose
- Testovi poroznosti kose
- 1. Float test
- 2. Test klizanja i klizanja
- 3. Test boce s raspršivačem
- Kako vlažiti kosu
Imate li suhu i grubu kosu? Ne djeluju li te zamorne rutine njege kose na vašim tresama? Pa, tu definitivno nešto nije u redu! Da biste iskoristili maksimalne blagodati svojih šampona, regeneratora i ostalih proizvoda za oblikovanje, prvo morate znati razinu poroznosti svoje kose. To vam neće samo pomoći da kupite proizvode prema tipu vaše kose, već i poboljšati cjelokupno zdravlje vaše kose. Dakle, pripremite se za lude zabavne eksperimente kako biste pronašli razinu poroznosti vaše kose.
No, prije nego što uđemo u to, shvatimo što je poroznost kose.
Sadržaj
- Što je poroznost kose?
- Vrste poroznosti kose
- Testovi poroznosti kose
- Kako vlažiti kosu
Što je poroznost kose?
Poroznost kose odnosi se na sposobnost vaše kose da upije i zadrži vlagu, boju ili bilo koju drugu vrstu tekućine u sloju kutikule. Poznavanje poroznosti vaše kose pomaže vam u odabiru pravih proizvoda i tretmana za njegu kose koji su prikladni za vaše tresses, čime ćete uštedjeti probleme pri stvaranju vlastitog režima njege kose.
Neki ljudi imaju vrlo poroznu kosu, neki imaju normalnu razinu poroznosti kose, dok drugi mogu imati vrlo nisku poroznost. Postoje različite razine poroznosti kose - niske, srednje / normalne i visoke - o kojima se detaljno govori u sljedećem odjeljku.
Natrag na TOC
Vrste poroznosti kose
- Niska poroznost
U kosi niske poroznosti, kožice su čvrsto zatvorene i stegnute, odolevajući ulasku vlage u kosu. Ova vrsta kose otežava ulazak vlage u nju, ali također dugo zadržava postojeću vlagu. Ova vrsta kose ne upija lako ulja i druge tretmane za kosu, što uzrokuje nakupljanje puno proizvoda na vlasištu.
- Uobičajena / srednja poroznost
Kosa normalne poroznosti upija i zadržava pravu količinu vlage. To zauzvrat vašu kosu čini zdravom, sjajnom i obimnom. Također vam omogućuje eksperimentiranje s različitim vrstama frizura i postupcima bojenja.
- Visoka poroznost
Jako porozna kosa podigla je kožicu koja upija i oslobađa višak vlage, čineći vašu kosu kovrčavom i blještavom. Ova se vrsta kose također lako zapetlja.
Sad kad znate da postoje različite razine poroznosti kose, siguran sam da ste znatiželjni otkriti koliko je kosa porozna. Napravite jedan od dolje navedenih testova poroznosti kose da biste to saznali!
Natrag na TOC
Testovi poroznosti kose
1. Float test
- Uzmite nekoliko pramenova kose i stavite ih u posudu s vodom sobne temperature.
- Pazite da su pramenovi vaše kose čisti jer će bilo koji ostatak na njima utjecati na rezultate.
- Pramenove kose promatrajte oko 2-4 minute.
- Ako vam kosa odmah tone na dno, to znači da vaša kosa ima visoku poroznost. Ako tone vrlo sporo, znači da imate normalnu poroznost kose. Ako vaša kosa pluta na površini ili usred vode čak i nakon određenog vremena, to znači da vaša kosa ima malu poroznost.
2. Test klizanja i klizanja
- Kliznite pramen kose između kažiprsta i palca, počevši od vrha prema tjemenu.
- Ako smatrate da je stakalica kvrgava, imate visoku poroznost kose, a ako je glatka stakalca, imate malu poroznost kose. Ako je klizač normalan, poroznost vaše kose je normalna.
3. Test boce s raspršivačem
- Izaberite pramen kose i poprskajte malo vode po njemu.
- Ako kapljice vode sjede na površini niti, tvoreći kuglice, imate malu poroznost kose. Ako se voda brzo upije, imate visoku poroznost kose. Ali ako voda neko vrijeme sjedi na površini vaše kose, a zatim se upije, imate normalnu poroznost kose.
Osim ovih popularnih testova, postoje i neki sekundarni testovi poroznosti kose koje možete poduzeti kako biste dobili pravilnu potvrdu rezultata. Pogledajte ih u nastavku!
- Test mirisa
Shutterstock
Otiđite na bilo koje mjesto s jakim mirisom / mirisom (kiosk s parfemima u tržnom centru ili u restoranu brze hrane) i ostanite tamo dosta vremena. Ako vaša kosa miriše na tom mjestu kad se vratite kući, imate visoku poroznost kose, a ako ne, imate nisku poroznost kose. Međutim, ako vaša kosa slabo miriše na tom mjestu, imate normalnu poroznost kose.
- Ispitivanje proizvoda
Shutterstock
Zabilježite tempom kojim se vaši proizvodi za kosu upijaju u kosu. Ako se proizvodi upijeju vrlo brzim tempom, imate visoku poroznost kose. Ako vam dugo sjede na površini kose, imate poroznost kose. Ako proizvodi djeluju negdje između, imate normalnu poroznost kose. U ovom testu morate uzeti u obzir i vrstu kose (kovrčava, valovita ili ravna kosa) jer kovrčavoj kosi treba vremena da upije proizvode za kosu, dok ih ravna kosa brzo upija.
- Test sušenja kose
Shutterstock
Navlažite kosu i pogledajte koliko je vremena potrebno da se osuši. Kosa s visokom poroznošću brzo se suši dok se kosi s niskom poroznošću dugo suši. Ako se kosa suši normalnim tempom, imate normalnu poroznost kose.
- Test sjaja
Shutterstock
Kosa s niskom poroznošću obično je sjajna i reflektira svjetlost, dok je kosa vrlo porozna obično dosadna. Ako je vaša kosa umjereno sjajna, imate normalnu poroznost kose.
- Zapetljani test
Shutterstock
Ako se kosa lako zaplete i ako vam je teško ukloniti zapetljaje, imate visoku poroznost kose. Ako je vašom kosom lako upravljati, imate poroznost kose. Ako je vaša kosa negdje između, imate normalnu poroznost kose.
- Test proteina
Shutterstock
Kosa visoke poroznosti najprihvatljivija je za tretmane proteinima i pokazuje brze rezultate. Ako vaša kosa nije prijemčiva za proteinske tretmane, imate malu poroznost kose. Kosa normalne poroznosti uravnoteženo reagira na takve tretmane.
Nakon što odredite razinu poroznosti kose, sljedeći je korak smisliti kako se brinuti za nju. Pogledajmo kako se brinuti za tipove kose s niskom, normalnom i visokom poroznošću.
Natrag na TOC
Kako vlažiti kosu
- Njega kose s niskom poroznošću
Budući da je kosa niske poroznosti otporna na vlagu, ne zadržava vlagu dobro. Evo što možete učiniti:
- Koristite hidratantne proizvode poput arganovog ulja, kokosovog ulja i ulja jojobe. Za najbolje rezultate zagrijte ulje nekoliko sekundi prije nego što ga umasirate na kosu i vlasište.
- Razmazite kosu svaka dva tjedna kondicionirajućim maskama za kosu koje sadrže avokado, bananu i maslinovo ulje.
- Koristite bistri šampon jednom tjedno kako biste uklonili nakupine proizvoda na kosi i tjemenu.
- Njega kose s normalnom poroznošću
Kosa srednje poroznosti prima pravu količinu vlage. Dobro reagira na oblikovanje, bojenje i druge kemijske tretmane. Međutim, nemojte se prečesto upuštati u ove kemijske tretmane jer mogu oštetiti kosu i prouzrokovati opadanje kose.
- Njega kose visoke poroznosti
Kosa visoke poroznosti zahtijeva dodatnu njegu jer je osjetljiva na lomljenje, oštećenje, suhoću, kovrdžanje i zapetljavanje. Evo što možete učiniti da biste je hranili i zaštitili:
- Koristite regenerator koji se ne ispire svaki drugi dan kako biste zadržali vlagu i spriječili isušivanje kose.
- Redovito masirajte kosu i vlasište uljem jojobe, maslinovim uljem, uljem avokada ili kokosovim uljem kako biste ih nahranili i vlažili.
- Izbjegavajte upotrebu alata za oblikovanje topline, seruma i lakova za kosu.
Neophodno je da znate koliko je kosa porozna kako biste za nju osmislili sjajan režim njege. To je najbolji način za rješavanje problema s kosom - poput opadanja kose, lomljenja i tuposti - u osnovi.
Natrag na TOC
Imate li još pitanja o poroznosti kose? Ostavite ih u odjeljku za komentare u nastavku, pa ćemo vam se javiti!