Sadržaj:
- Sadržaj
- Znanost iza aditiva za hranu
- Koja je upotreba aditiva za hranu?
- Koji su štetni učinci aditiva za hranu?
- Koji su neizravni dodaci hrani koji vam mogu naštetiti?
- Kako izbjeći štetne aditive za hranu
- Zaključak
- Glosar
- Reference
Istraživanja pokazuju da aditivi za hranu mogu uzrokovati zdravstvene probleme poput proljeva, živčanih poremećaja i astme (1). Ali, to nije sve.
Aditivi za hranu su tvari dodane namirnicama radi poboljšanja njihovog okusa, izgleda i drugih kvaliteta. Neke od najopasnijih od njih uključuju transmasti i kukuruzni sirup s visokom fruktozom, za koje je utvrđeno da uzrokuju ozbiljna oštećenja jetre (2). Većina ovih aditiva pronašla je put do najčešće hrane. Znači li to da nikako ne možete izbjeći njihove štetne učinke? Pa, hajde da saznamo.
Sadržaj
- Znanost iza aditiva za hranu
- Koja je upotreba aditiva za hranu?
- Koji su štetni učinci aditiva za hranu?
- Koji su neizravni dodaci hrani koji vam mogu naštetiti?
- Kako izbjeći štetne aditive za hranu
Znanost iza aditiva za hranu
Aditivi za hranu dodaju se hrani iz različitih razloga, dobrih i loših. Široko su klasificirani u dvije vrste - izravne i neizravne.
Izravni aditivi za hranu su oni koji se dodaju hrani s određenom svrhom. Na primjer, aspartam, niskokalorično zaslađivač, dodaje se hrani sa specifičnom svrhom da poboljša okus bez povećanja sadržaja kalorija.
Neizravni aditivi za hranu su oni koji nenamjerno postaju dijelom hrane pakiranjem ili skladištenjem. Uključuju sitne tvari za pakiranje koje ulaze u hranu tijekom pakiranja ili transporta / skladištenja (2).
Aditivi za hranu sami po sebi nisu loši. Konzerviranje hrane kiseljenjem (dodavanjem octa, gdje je to aditiv) način je dodavanja prehrambenog aditiva - samo on nije štetan.
Zapravo, aditivi za hranu imaju razne namjene - a možda nismo svjesni većine njih.
Natrag na TOC
Koja je upotreba aditiva za hranu?
- Povećajte hranjivu vrijednost hrane
Određeni vitamini i minerali (pa čak i vlakna) dodaju se u hranu kako bi nadoknadili one kojima nedostaje čovjekove prehrane. Naziva se i fortifikacija, a pomogao je u borbi protiv pothranjenosti u raznim dijelovima svijeta (3). Dobar primjer su žitarice za doručak. Obogaćen je određenim hranjivim tvarima koje mogu pomoći u liječenju određenih prehrambenih nedostataka (4).
- Očuvajte hranu od kvarenja
Ovi aditivi za hranu nazivaju se i konzervansima, usporavajući štetu koju uzrokuju mikrobi ili zrak. Jedno izvješće navodi upotrebu spojeva biljnog podrijetla kao aditiva za hranu za sprečavanje gljivičnog kvarenja hrane (5). Konzervansi također pomažu u sprečavanju kontaminacije i kasnijih bolesti koje se prenose hranom.
- Poboljšajte okus i izgled hrane
Uključuju prirodne i umjetne arome i zaslađivače i boje koji se dodaju za poboljšanje okusa i izgleda hrane. To se posebno odnosi na proizvode od mesa i peradi (6). Emulgatori i sredstva za zgušnjavanje daju konzistenciju hrani koju potrošači očekuju.
Sve nam to govori da aditivi za hranu, barem oni koji se dodaju izravno, imaju svrhu. No čini li ovo sve njima dobrima? Ne uvijek.
Natrag na TOC
Koji su štetni učinci aditiva za hranu?
Postoji mnoštvo istraživanja koja navode loše učinke aditiva za hranu. Iako ovi sastojci čine samo nekoliko aditiva, važno je da o njima znate. Uključuju izravne aditive za hranu.
- FD&C 1 boje ili aditivi u boji povezani su s nuspojavama. Tartrazin je jedna takva boja koja je povezana s astmom i urtikarijom 2. Isto vrijedi i za nitrate i nitrite te druge dodatke poput sorbata (7).
- Nitrati i nitriti mogu povećati količinu nitrosamina 3 u vašem tijelu, povećavajući rizik od raka (8). Ti se aditivi obično dodaju sušenom sendviču, salami, slanini i kobasicama kako bi im dali boju i produžili rok trajanja.
- Korištenje aditiva za hranu također je povezano s hiperaktivnošću u djetinjstvu. Konzumacija umjetnih aditiva za hranu može uzrokovati hiperaktivnost djece. Čak i drugi neurofiziološki poremećaji u djece mogu biti posljedica određenih dodataka hrani (9).
- Iako je utvrđeno da bojila poput tartrazina, koja se pretežno koristi u industriji bezalkoholnih pića, uzrokuju efekte poput zamagljenog vida i osjećaja gušenja , konzervansi poput benzoata i mononatrijevog glutamata (MSG) povezani su s astmom, peckanjem, pa čak i mozgom oštećenja u ekstremnim slučajevima (posebno kod djece) (9).
- Umjetna sladila poput saharina, saharoze i aspartama povezana su s rakom, urođenim malformacijama, pa čak i destruktivnim ponašanjem djece (9).
- Studije među tisućama zatvorenih maloljetnih počinitelja otkrile su jasnu korelaciju između visokog unosa saharoze i asocijalnog ponašanja (10).
- Kukuruzni sirup s visokom fruktozom još je jedan opasan dodatak hrani - zaslađivač od kukuruza. Bogat je fruktozom, jednostavnim šećerom koji može nanijeti veliku štetu ako se konzumira u velikim količinama. Utvrđeno je da napici zaslađeni fruktozom povećavaju razinu masnoće na trbuhu i razinu šećera u krvi (11).
- Trans masti su još jedna vrsta smrtonosnih dodataka hrani. Povećavaju rok trajanja proizvoda i obično se nalaze u keksima, pekarskim proizvodima i margarinu. Veći unos transmasti povezan je s koronarnom bolešću srca (12).
Ovo su najčešći dodaci hrani na koje želite pripaziti. Ali to nisu sve. Postoje i određeni neizravni aditivi koji mogu naštetiti.
Natrag na TOC
Koji su neizravni dodaci hrani koji vam mogu naštetiti?
Sljedeći vam popis može pomoći.
- Bisfenoli - mogu oponašati hormon estrogena i ometati pubertet i plodnost. Također mogu povećati tjelesnu masnoću i uzrokovati probleme s imunološkim i živčanim sustavom. Obično se nalaze u podstavci sode i limenkama za hranu, plastičnim bocama i plastičnim čašama (13).
- Ftalati - mogu oslabiti razvoj muških spolnih organa i povećati rizik od pretilosti i kardiovaskularnih bolesti. Nalaze se u plastičnoj ambalaži, igračkama na napuhavanje, lakovima za kosu, mirisima, lakovima za nokte i losionima (14).
- Perklorat - može ometati rad štitnjače i poremetiti rani razvoj mozga. Nalazi se u nekim pakiranjima suhe hrane (15).
- Kemikalije perfluoroalkil - Mogu uzrokovati bebe s niskom porođajnom težinom i probleme s imunitetom, plodnošću i štitnjačom. PFC se često nalaze u kartonskoj ambalaži, masnom papiru i drugim komercijalnim proizvodima za kućanstvo poput tava koje ne lijepe i vodoodbojne tkanine (16).
Aditivi za hranu svuda su oko nas. Gotovo je nemoguće spriječiti ih da uđu u većinu namirnica, ali možemo biti oprezni i izbjeći ih u najvećoj mogućoj mjeri.
Natrag na TOC
Kako izbjeći štetne aditive za hranu
Izbjegavanje štetnih aditiva za hranu može potrajati, ali nije teško. Sljedeći pokazivači mogu vam pomoći.
- Pripremite hranu od nule
Najbolje djeluje domaća kuhinja. Na taj ćete način imati potpunu kontrolu nad sastojcima koji ulaze u vaše pripravke. Kuhanje kod kuće je također ekonomično.
- Izbjegavajte prerađeno meso
Vjerojatno će sadržavati nekoliko aditiva. Uključuju delikatesno meso, kobasice, slaninu, dimljeno meso, mesne konzerve, pa čak i hrenovke. Odaberite mršavije i manje obrađene izvore proteina. Pečenje ribe, piletine, puretine, nemasne govedine ili svinjetine kod kuće može vam pomoći.
- Pažljivo naručite u restoranima
S vremena na vrijeme možete jesti vani, ali budite sigurni da ste naručili pravu hranu. Posjetite restorane koji hranu pripremaju svježu. Nemojte podgrijavati smrznutu ili gotovu hranu. Provjerite ima li restorana koji koriste lokalne sastojke. Prije naručivanja možete pitati konobara ili kuhara o sastojcima određene hrane.
- Pročitajte naljepnice sastojaka
Oni navode sve sastojke sadržane u prehrambenom proizvodu. Pokušajte izbjegavati one proizvode koji sadrže aditive o kojima smo govorili u ovom postu. Pripazite i na sljedeće kodove - benzoati 210, 211, 212, 213; nitrati 249, 250, 251, 252; sulfiti 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; aspartam 951; žuta 2G107, zalazak sunca žuta FCF110 i kohinealna 120.
Natrag na TOC
Zaključak
Aditivi za hranu postali su industrija. I kako moderno čovječanstvo napreduje, oni će postati sve češći. Dobro zdravlje započinje znanjem što unosite. Definitivno ne biste željeli unositi štetne aditive, zar ne?
Budite oprezni s aditivima koje smo spomenuli. Širite poruku među prijateljima i obitelji. Podijelite svoja iskustva s nama ostavljajući komentar u okviru ispod.
Glosar
- FD&C - Hrana, lijekovi i kozmetika
- Urtikarija - okrugli osipi na koži koji intenzivno svrbe
- Nitrosamini - određeni spoj poznat po kancerogenim svojstvima
Reference
- „UČINCI PREHRAMBENIH DODATKA I KONZERVANA…“ ResearchGate.
- "Što je aditiv za hranu?" Američko Ministarstvo zdravstva i socijalnih usluga.
- “Pregled sastojaka hrane…” američka Uprava za hranu i lijekove.
- “Uloge aditiva za hranu” Odjel za ljudsku prehranu.
- “Prevencija gljivičnog kvarenja u hrani…” Kritični osvrti u znanosti o hrani i prehrani, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a.
- “Aditivi u mesu i proizvodima od peradi”, Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Država.
- “Nuspojave aditiva za hranu” New England i Regional Allergy Proceedings, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Kako izbjeći dodavanje nitrata i nitrita…" Radna skupina za zaštitu okoliša.
- "Negativni učinci aditiva za hranu na zdravlje…" CiteSeerX, sponzoriran od strane Nacionalne zaklade za znanost.
- „Kritična analiza prehrane kronične maloljetnice…“ Nacionalna služba za kazneno pravosuđe.
- "Konzumiranje zaslađenog fruktozom…", Journal of Clinical Investigation, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Povezanost između unosa trans masnih kiselina i…” Lancet, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- Nacionalni institut za zdravstvene znanosti o okolišu “Bisphenol A”.
- “Ftalati” američka Uprava za hranu i lijekove.
- "Perkloratna pitanja i odgovori", američka Uprava za hranu i lijekove.
- “Osnovne informacije o PFAS-u”, Američka agencija za zaštitu okoliša.