Sadržaj:
- Cimet i dijabetes - poveznica
- Dijabetes i cimet - što kažu istraživanja
- Daljnja (i oprečna) istraživanja
- Vrste cimeta za dijabetes
- Cassia cimet (ili kineski cimet)
- Cejlonski cimet
- Kako koristiti cimet za dijabetes
- 1. Možete uključiti cimet u svoju prehranu.
- 2. Dodaci cimetu za dijabetes.
- Koliko cimeta za dijabetes?
- Cimet za dijabetes u trudnoći
- Recepti od cimeta za dijabetičare
- 1. Cimet i jogurt
- Trebat će vam
- Upute
- 2. Ljekoviti čaj od cimeta i đumbira
- Trebat će vam
- Upute
- Cimet za dijabetes - nuspojave i potencijalni zdravstveni rizici
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Što vam padne na pamet kad pomislite na cimet? Pa, logično gledano, ništa ne bi smjelo. Ako niste drugačije opsjednuti njegovom vezom s dijabetesom (poput mene) i želite znati više. Prelazeći na stvar, postoje brojne studije koje podupiru učinkovitost cimeta u liječenju dijabetesa. Ali postoji i druga strana. I u ovom postu gledamo obje strane. Neka vaša pitanja budu spremna za upotrebu cimeta u prevenciji dijabetesa. Jer odgovori stižu!
Cimet i dijabetes - poveznica
Slika: Shutterstock
Već znamo što je cimet, zar ne? To je slatki i opor začin dobiven iz divljih stabala cimeta. Uzgajan u tropskim područjima u jugoistočnoj Aziji, Karibima i Južnoj Americi, cimet je u upotrebi već tisućama godina.
Ono o čemu se već dulje vrijeme raspravlja je njegova djelotvornost u liječenju dijabetesa. Je li cimet dobar za liječenje dijabetesa? Ima li nuspojava? Kako ga treba koristiti?
O da, tamo smo krenuli - pronaći odgovore.
Dijabetes i cimet - što kažu istraživanja
Postoji gomila studija. Jedna klinička studija objavljena u izdanju časopisa Diabetes Care iz 2003. godine podržala je sposobnost cimeta da poboljša razinu glukoze u krvi i kolesterolu u bolesnika s dijabetesom tipa 2 (1).
Cimet za dijabetes tipa 2 - Druga studija objavljena 2000. godine u časopisu Agricultural Research Magazine izjavila je da konzumacija samo 1 grama cimeta dnevno može povećati osjetljivost na inzulin, pa čak i pomoći preokrenuti dijabetes tipa 2 (2).
Iako je potrebno više istraživanja na ovom području, nekoliko drugih studija ukazalo je na korisnost cimeta kao dodatka za liječenje dijabetesa. Pregled nekoliko povezanih studija provedenih još 2012. godine navodi da cimet blagotvorno djeluje na kontrolu glikemije - što znači da cimet, kada se uzima u propisanim količinama, može s vremenom ubrzati liječenje dijabetesa (3).
Moglo bi postojati nekoliko drugih studija sa sličnim nalazima. Ali znati da bi sve to bilo uzaludno ako se ne razumije rad glukoze u krvotoku.
Glukoza je onaj jednostavni šećer koji cirkulira u krvi. Odgovoran je za zdravlje i energiju stanica, te stoga treba način za ulazak u stanice iz krvotoka. Kad se inzulin, hormon koji također cirkulira u krvi, veže na vanjske strukture stanica (zvane inzulinski receptori), protok glukoze u stanice postaje gladak.
Pa, to su dobre vijesti. Loša vijest je kad se stanice odupru ovom učinku inzulina. Kao rezultat, glukoza ne ulazi u stanice i umjesto toga se nakuplja u krvi. Upravo se to događa u bolesnika s dijabetesom.
Način na koji cimet ovdje može biti od velike je važnosti. Začin sadrži određene kemikalije koje stimuliraju receptore inzulina, omogućujući tako ulazak glukoze u stanice i snižavajući razinu glukoze u krvi (4).
Ovu karakteristiku cimeta dokazala su i razna ispitivanja. Na primjer, studija iz 2010. godine koju su zajedno proveli Ministarstvo poljoprivrede SAD-a i Istraživački centar za ljudsku prehranu Beltsville navodi da cimet poboljšava osjetljivost na inzulin i transport glukoze (5). Utvrđeno je da određeni spojevi pronađeni u cimetu, nazvani proantocijanidini, pomažu u ublažavanju dijabetičkih komplikacija (6).
Pa, to je jedna strana priče. Ali kao što sam rekao, postoji i druga strana cijele ove rasprave. I to je …
Daljnja (i oprečna) istraživanja
Otuda, vidite, traje rasprava.
Da, imamo studije koje podržavaju korisnost cimeta u kontroli dijabetesa. A jednak je broj studija koje odbacuju i njegovu upotrebu.
Nekoliko je studija pokazalo kako cimet može smanjiti rezistenciju na inzulin i obuzdati pretjerani šećer u krvi. U jednoj takvoj studiji sudionici su svakodnevno konzumirali 1 do 6 grama cimeta tijekom 40 dana. Na kraju pokusnog razdoblja istraživači su primijetili pad razine kolesterola za 18% i pad šećera u krvi za 24%. No, u nekoliko drugih studija to nije bio slučaj - cimet jednostavno nije učinio razliku (7).
U jednom takvom iranskom istraživanju provedenom 2013. godine, uzimanje 1 grama cimeta svaki dan tijekom 30 do 60 dana nije imalo učinka na snižavanje razine glukoze u krvi. Prema istraživanju, određeni drugi čimbenici poput rase, BMI-a, načina života, vrste lijekova i trajanja konzumacije cimeta utječu na liječenje dijabetesa (8).
Druga kalifornijska studija pripisala je sukob u ovom istraživanju heterogenosti izvedenih studija i izjavila da su potrebna daljnja velika istraživanja (9).
Sve rečeno i učinjeno, blagodati ili štetni učinci cimeta određeni su njegovom vrstom - upravo onim što ćemo vidjeti dalje.
Vrste cimeta za dijabetes
Ovo morate uzeti u obzir - različite vrste cimeta. Iako cimet može biti koristan za dijabetičare, ono što može promijeniti igru je vrsta cimeta koji se konzumira. Cimet, posebno kada ga konzumiraju dijabetičari, uvijek su bila popraćena upozorenjima - s obzirom na njegov sadržaj kumarina. Utvrđeno je da kumarin, spoj koji se nalazi u cimetu, u određenim slučajevima uzrokuje toksičnost jetre (10).
Slijede različite vrste cimeta koje se obično koriste za dijabetes:
Cassia cimet (ili kineski cimet)
Oštrija je, manje slatka, nježna i pomalo gorka. Kvaliteta ove vrste cimeta može se uvelike razlikovati ovisno o uvjetima tla na kojem se obrađuje. Obično se koristi u većini kineskih lijekova za liječenje flegma, kašlja i drugih bolesti. Cassia cimet ima sadržaj kumarina od 0,31 grama / kg.
Cejlonski cimet
Listovi stabla na vrhu su sjajni, a s donje strane mutni. Listovi su začinjeni kad se zdrobe, a vanjska kora stabla kad se oljušti odaje vrlo jak miris cimeta. Cejlonski cimet ima sadržaj kumarina od 0,017 grama / kg . Ovo je najniže među različitim vrstama cimeta.
Postoje još dvije vrste cimeta, i to indonezijski cimet (2,15 grama / kg sadržaja kumarina) i saigonski cimet (6,97 grama / kg sadržaja kumarina). Oni imaju vrlo visoku razinu kumarina i stoga se ne smiju koristiti za liječenje dijabetesa.
Kao što smo vidjeli, cejlonski cimet ima najmanji sadržaj kumarina. Kao što smo razgovarali, kumarin dolazi s mnoštvom nepoželjnih. Britanska studija otkrila je da kumarin uzrokuje komplikacije jetre i bubrega kod glodavaca (11).
Često se raspravlja o značajnoj razlici u sigurnosti, bilo da je riječ o cejlonskom ili kasijskom cimetu za dijabetes - iako cejlonski cimet ima niži sadržaj kumarina, mogu li se dvije vrste cimeta koristiti naizmjenično?
Utvrđeno je da cejlonski cimet sadrži 250 puta manje cimeta od kasije (najpopularnija vrsta cimeta), što je zapravo premalo da bi predstavljalo bilo kakav zdravstveni rizik (12). To nije slučaj s cassia cimetom (13).
Dakle, koliko cimeta dnevno za dijabetes i koji je najbolji cimet za dijabetes? Iako su i kasija i cejlonski cimet na FDA-inom popisu začina sigurnih za ljudsku prehranu, nije navedena količina. No prema Saveznom institutu za procjenu rizika u Njemačkoj, pretjerana konzumacija kasije cimeta dnevno (što je više od 2 grama) može rezultirati nuspojavama (14).
Wall Street Journal kaže ovako - Morate koristiti cejlonski cimet jer će smanjiti rizik od oštećenja jetre. Sa sigurnosne točke gledišta, to je bolje.
U redu. Dakle, razgovarali smo o vrstama i najboljoj vrsti cimeta za dijabetes. Kakva bi korist od svega toga bila ako se ne zna koristiti cimet? Ne brinite - pokrili smo to!
Kako koristiti cimet za dijabetes
Dijabetes, poznat i kao dijabetes melitus, tri je vrste - dijabetes tipa 1, dijabetes tipa 2 i gestacijski dijabetes. Bez obzira na tip dijabetesa, konzumacija i doza cimeta za dijabetes variraju samo s težinom.
Ovdje ćemo vam reći kako uzimati cimet za dijabetes. Ovo je nekoliko različitih načina konzumiranja cimeta.
1. Možete uključiti cimet u svoju prehranu.
Slika: Shutterstock
- Šećer možete zamijeniti cimetom. S obzirom na intenzivan okus, cimet može biti izvrsna zamjena za male količine šećera u umacima, mesu, receptima za kuhanje, pa čak i jelima od povrća. Zamjena šećera cimetom u vašoj prehrani ima dvostruke prednosti - smanjuje količinu šećera koju konzumirate i poboljšava razinu glukoze u krvi.
- Sigurno je konzumirati cimet u normalnim količinama koje se nalaze u hrani, što može biti oko ½ do 1 čajna žličica.
- Doručak je najvažniji obrok u danu. A dodavanje cimeta samo ga čini boljim. Na primjer, možete malo cimeta posuti tostom od cjelovitih žitarica namazanim maslacem. Ili čak umiješajte malu količinu u zobene pahuljice.
- Tko ne voli mesne umake! Cimet se izuzetno dobro slaže sa jelima od svinjetine, peradi, govedine, pa čak i azijske tematike. Dodavanje cimeta u prelive za salate može učiniti čuda.
- Kada je riječ o jelima od povrća, većina nas čini jednu pogrešku. Šećer nam ne smeta. Naravno! Jedemo nešto zdravo, pa zašto se onda mučiti oko šećera, zar ne? Pogrešno. Smeđi ili obični šećer možete zamijeniti cimetom u ušećerenom povrću ili slatkim pomfritom. Začin daje slatki okus bez povišenja razine glukoze.
- Pečenje. Vjerojatno najlakši način. Ako ste ljubitelj domaćeg kruha, kolačića, pita itd., Cimet možete dodati svemu što volite. Možete jednostavno pomiješati (i temeljito pomiješati) cimet sa suhim brašnom.
- Cimetov napitak za dijabetes - cimet možete koristiti i u pićima. Bez obzira radi li se o kavi ili smoothieju, mliječnom napitku ili bilo kojem drugom miješanom piću - cimet dobro pristaje uz sve.
- Čaj od cimeta za dijabetes - Također možete konzumirati čaj od cimeta. Jednostavno dodajte žličicu mljevenog cimeta u oko 30 ml kipuće vode. Ostavite da strmi oko 10 minuta. Možete dodati mlijeka ako želite.
- Cimet u prahu možete koristiti i za kontrolu dijabetesa. Štapiće cimeta možete skuhati u vodi ili malo cimeta poprskati vodom i pijuckati između obroka.
- Eterično ulje cimeta još je jedan dobar način koji će vam pomoći u suočavanju sa stanjem. Jednostavno koristite difuzor kod kuće i osjetite miris. Eterično ulje može obuzdati žudnju za šećerom ili prejedanje (15).
2. Dodaci cimetu za dijabetes.
Slika: Shutterstock
Ako ideja o dodavanju cimeta u vaše obroke ne zvuči tako dobrodošla, imamo alternativu. Dodatak cimeta. Trgovina s prirodnom hranom na kraju vašeg traka prodavat će dodatke cimetu po pristupačnim cijenama.
Ali prvo se posavjetujte sa svojim liječnikom. Da, dodatak cimeta u malim dozama može biti gotovo bezopasan. Ali hej, to je dodatak, zar ne? To nije nešto što redovito konzumirate, već nešto što ste odlučili poduzeti da biste se riješili zdravstvene situacije. Dakle, razgovarajte sa svojim liječničkim savjetnikom - on (i) vas može bolje voditi, pa čak i upozoriti na moguće interakcije, ako postoje. Dodaci cimeta ponekad mogu komunicirati s lijekovima za dijabetes, što može dovesti do neželjenih ishoda. Najbolji način da se to izbjegne? Razgovarajte sa svojim doktorom. Jednostavan.
Prema Nacionalnom centru za komplementarno i integrativno zdravlje, ne postoje odgovarajuća istraživanja o interakcijama ljekovitog bilja i konvencionalnih lijekova za dijabetes (16). Stoga opet naglašavam, uvijek se posavjetujte s liječnikom prije uzimanja takvih dodataka. Iako je upotreba tableta s cimetom protiv dijabetesa jednako diskutabilna kao i uporaba samog začina, i dalje to možete uzeti u obzir na temelju prijedloga liječnika.
Koliko cimeta za dijabetes?
Dolazeći do dnevne doze cimeta za dijabetes, možete početi s malim. Počnite s 1 gramom cimeta dnevno. Zabilježite razinu glukoze i redovito se savjetujte s liječnikom. Postepeno možete povećavati količinu prema prijedlogu liječnika.
NAPOMENA: Obavezno koristite cejlonski cimet samo za kontrolu dijabetesa. Kao što smo vidjeli, sadrži najmanju količinu kumarina i mnogo je sigurniji od svojih kolega.
Cimet za dijabetes u trudnoći
Recepti od cimeta za dijabetičare
Puno je podataka o cimetu i njegovoj povezanosti s dijabetesom, a vidjeli smo i znatnu količinu. Također smo vidjeli razne načine na koje možete unositi cimet kao pomoć u liječenju.
Slijedi nekoliko recepata koji vam mogu pomoći da uključite cimet u svoj režim na predivan način. Ove se lako i brzo pripremaju, a možete ih imati bilo gdje.
1. Cimet i jogurt
Slika: Shutterstock
Trebat će vam
- Običan jogurt bez masti, 1 šalica
- Cimet u prahu, 1 žličica
- Stevia u prahu, ½ žličice
Upute
- Sve sastojke pravilno promiješajte.
- Pustite da odstoji na sobnoj temperaturi 15 minuta, nakon čega možete uživati u jelu.
2. Ljekoviti čaj od cimeta i đumbira
Slika: Shutterstock
Trebat će vam
- Svježi komad đumbira veličine palca
- Svježe iscijeđeni sok od limuna, 2 žlice
- Cejlonski cimet, 1 štapić
- Sirovi organski med, 1 žličica
- Filtrirana voda, 1 ½ šalice
Upute
- Zagrijte vodu na umjerenoj vatri u maloj tavi.
- Narežite đumbir.
- Kako voda počne kipjeti, dodajte đumbir u lonac.
- Smanjite vatru na lagano kuhanje.
- Dodajte cimet.
- Strmo 5 minuta.
- Procijedite tekućinu u visoku šalicu.
- Dodajte limunov sok i med i promiješajte.
A sada još jedan važan dio - što trebate imati na umu dok uzimate cimet za dijabetes.
Cimet za dijabetes - nuspojave i potencijalni zdravstveni rizici
Kao što smo razgovarali, prisutnost kumarina čini diskutabilnim liječenje dijabetesa cimetom. Iako cejlonski cimet sadrži najmanje kumarina, ipak je poželjno uzeti liječnički prijedlog prije nego što ga upotrijebite.
Prema članku koji je objavilo Sveučilište u Washingtonu, velike doze cimeta tijekom duljeg razdoblja mogu uzrokovati tjelesnu toksičnost. Također može povećati broj otkucaja srca, što može biti prijetnja osobama sa srčanim smetnjama (18). Cimet također može komunicirati s određenim lijekovima za razrjeđivanje krvi.
Brojne druge studije, uključujući onu koju su proveli Western Diabetes Institute i Sveučilište Connecticut, izvijestile su o štetnim učincima poput povećanog rizika od krvarenja i pogođenog funkcioniranja jetre kod životinja (19).
Zaključak
I što je još važnije, povjerite svog liječnika. Poslušajte njegov / njezin savjet i pažljivo ga slijedite. (S) Zna što je najbolje za tebe.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko treba cimetu da smanji razinu šećera u krvi?
Ne postoji konačan vremenski okvir. Provedena su brojna ispitivanja koja su imala mješovite rezultate. U određenim studijama sudionici su uzimali 1 do 6 grama cimeta tijekom 40 dana i pronašli povoljne rezultate. Dok drugi, pod sličnim uvjetima, nisu postigli rezultate.
Možemo li uzimati sirovi med i cimet za dijabetes?
Da. Uključivanje sirovog meda i cimeta u vašu prehranu može biti korisno za dijabetes. Prema jednom istraživanju, konzumacija meda mogla bi smanjiti razinu glukoze u krvi, što bi zauzvrat moglo poboljšati dijabetička stanja.
Jedini način na koji možete dobiti odgovor na to je pitati svog liječnika. (S) Iz prve je ruke svjestan vašeg stanja i stoga može preporučiti pravu dozu cimeta za dijabetes i obavijestiti vas o vremenskom okviru.
Nadamo se da je ovaj post o prednostima cimeta za liječenje dijabetesa odgovorio na vaša pitanja. Javite nam što mislite je li cimet dobar za dijabetes ili ne. Komentar možete ostaviti u okviru ispod.