Sadržaj:
- Što su stjenice?
- Što uzrokuje zaraze stjenicama? Odakle potječu stjenice?
- Znakovi i simptomi ugriza bugova
- Najbolji načini da se riješite stjenica
- 1. Primjena topline (ili rublja)
- 2. Usisavanje
- 3. Alkohol za trljanje
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- Zašto ovo djeluje
- 4. Mirisni listovi za sušenje
- 5. Brtvljenje pukotina i pukotina
- 6. Očistite i dezinficirajte
- 7. Eterična ulja
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- Zašto ovo djeluje
- 8. Listovi graha
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
Stjenice su sićušna stvorenja za isisavanje krvi koja mogu stvoriti pustoš kako u vašem domu tako i u vašem životu. Ova mala čudovišta mogu ući u vaš dom kroz rabljeni namještaj ili vašu prtljagu. Besane noći samo su početak; stjenice također mogu ostaviti ožiljke ako previše ogrebete ugriz.
Da stvar bude gora, nije se lako riješiti tih dosadnih stvorenja. Možda ćete morati učiniti bilo što, od opsežnog čišćenja cijelog doma do opreznog odbacivanja zarobljenih buba kako biste iskorijenili ta bića iz svog doma. Pročitajte više o devet nevjerojatnih metoda i savjeta kojima se možete riješiti zaraze stjenicama.
Što su stjenice?
Stjenice su mali insekti bez krila koji se prvenstveno hrane toplokrvnim domaćinima. Odrasle kukce obično su smeđe ili crvenkastosmeđe, spljoštene i ovalnog oblika. Izlegle ili novorođene stjenice vrlo su malene i obično su veličine makova zrna.
Zbog svoje male veličine i ravne strukture, stjenice se lako mogu sakriti između pukotina i pukotina. Obično polažu jaja blizu mjesta gdje domaćin spava. Ove insekte nazivaju stjenicama zbog izbora staništa. Najčešće se nalaze skriveni u madracima za krevet, sofama, mekom namještaju, a ponekad i u odjeći.
Cimex lectularius i Cimex hemipterus dvije su vrste stjenica koje se hrane ljudskom krvlju. Postoje različiti načini na koje se može dogoditi zaraza.
Što uzrokuje zaraze stjenicama? Odakle potječu stjenice?
Stjenice obično ulaze na nova mjesta kao slijepi putnici s zaraženim namještajem, posteljinom ili prtljagom. Zbog toga treba biti izuzetno oprezan pri kupnji rabljenog namještaja i madraca.
Kuće koje su prazne i naizgled izgledaju čisto mogu biti zaražene stjenicama. Ta se sitna stvorenja također mogu brzo proširiti iz jednog stana u drugi kroz šupljine i rupe na zidovima. Također se mogu kretati kroz cijevi i cijevi.
Pogledajmo sada uobičajene znakove i simptome povezane s ugrizima stjenica.
Znakovi i simptomi ugriza bugova
Obično se zna da se stjenice napajaju domaćinima dok spavaju. Vode krv na bezbolan način.
Mala količina sline ubrizgava se u kožu domaćina kada stjenica izvlači krv iz domaćina. Kad se stjenica duže vrijeme hrani istom osobom, ugrizeni pojedinac može postati sve osjetljiviji na kemikalije u slini stjenice. To na kraju može potaknuti alergijski odgovor.
Stjenice grizu u redove, a u svakom redu može biti dva do tri ugriza. Ugrizi bugova mogu potrajati od nekoliko dana do dva tjedna. Ugrizi su uglavnom podignuti i crveni, bez točke u sredini.
Većina osoba koje ujedu stjenice ne pokazuju nikakve simptome, što može predstavljati izazov za prepoznavanje i uklanjanje mogućih zaraza. Međutim, neke osobe mogu postati mučne i bolesne nakon ugriza bube. Mogući su i ožiljci, infekcija ogrebotinama i, u rijetkim slučajevima, anafilaktička ili astmatična reakcija na ugrize buba.
Kao što vidite, ugrizi kreveta mogu uzrokovati štetu u vašim domovima, kao i na vašoj koži, ako se ne uklone na vrijeme. Evo nekoliko izvrsnih načina da se zauvijek riješite stjenica.
Najbolji načini da se riješite stjenica
1. Primjena topline (ili rublja)
Shutterstock
Sušilo za odjeću može vam pomoći da se riješite zaraza stjenica u kućanskim predmetima poput igračaka, obuće, odjeće ili posteljine. Dostupni su i prijenosni uređaji za grijanje koji su posebno dizajnirani za ubijanje stjenica u svim životnim fazama, uključujući njihova jaja (1).
2. Usisavanje
Shutterstock
Opsežno usisavanje zaraženih područja također može pomoći u uklanjanju stjenica (2). Upotrijebite odgovarajuće vakuumsko crijevo za temeljito usisavanje svake pukotine i pukotine na namještaju, daskama, postoljima za krevete, tračnicama, gumbima, rubovima posteljine i tepisima.
Oprez: Izbjegavajte korištenje čekinjastih dodataka jer mogu prebaciti sve pričvršćene bugove na druga mjesta. Vrećice usisavača odložite u vanjsku kantu za smeće.
3. Alkohol za trljanje
Shutterstock
Trebat će vam
- Alkohol za trljanje
- Prskalica
Što morate učiniti
- U prskalicu ulijte malo alkohola za trljanje.
- Pošpricajte ga po svim zarezima i uglovima s mogućim napadima stjenica.
- Alkohol za trljanje možete koristiti i kao sredstvo za čišćenje površine kako biste odbili stjenice.
Koliko često biste to trebali raditi
Činite to jednom dnevno dok ne uklonite sve stjenice.
Zašto ovo djeluje
Prema anegdotskim dokazima, alkohol za trljanje otapalo je i može ubiti stjenice rastvaranjem njihovih stanica. Djeluje i kao repelent. Međutim, ne postoji studija koja bi dokazala ovu tvrdnju.
Oprez: Alkohol koji trlja može na nekim tkaninama ostaviti mrlje. Stoga napravite test zakrpe prije nego što ga poprskate na bilo koju zaraženu tkaninu.
4. Mirisni listovi za sušenje
Shutterstock
Mirisne plahte za sušenje omekšivači su tkanine koji pomažu vašoj odjeći i posteljini da budu mekši. Uklanjaju elektrostatičke naboje koji se zadržavaju na opranim tkaninama, a to može odbiti i stjenice. Međutim, plahte za sušenje djeluju samo kao preventivna metoda i ne mogu pomoći u uklanjanju stjenica.
5. Brtvljenje pukotina i pukotina
Shutterstock
Brtvljenje svih pukotina i pukotina može spriječiti stjenice da uđu u vaš stan. Također može spriječiti štetočine da zaraze druge obližnje domove. Caulk je popularan materijal koji vam može pomoći u tom pogledu. Često se koristi za zatvaranje propuštanja u cjevovodima i drugim konstrukcijama (3).
6. Očistite i dezinficirajte
Shutterstock
Dezinfekcija zaraženih područja pranjem zaražene posteljine / odjeće, ribanjem, usisavanjem i upotrebom prijenosnih uređaja za grijanje može vam pomoći da se potpuno riješite stjenica. To možete učiniti sami ili uz pomoć službe za zaštitu od štetočina.
7. Eterična ulja
Shutterstock
Trebat će vam
- 10-15 kapi ulja limunske trave ili ulja cedra
- 8 unci alkohola za trljanje
- Prskalica
Što morate učiniti
- Dodajte 10-15 kapi ulja limunske trave ili cedra u 8 unci alkohola za trljanje.
- Smjesu prebacite u raspršivač.
- Pošpricajte ga u svaki kutak svog doma s mogućim napadima.
Koliko često biste to trebali raditi
To možete raditi jednom dnevno dok se ne riješite svih stjenica.
Zašto ovo djeluje
Jaka aroma esencijalnih ulja ne samo da može odbiti stjenice već ih i ubiti. Prema studiji objavljenoj u časopisu Insects, pesticid na bazi esencijalnog ulja zabilježio je smanjenje stjenica u tretiranim stanovima (4).
Oprez: Alkohol koji trlja može na nekim tkaninama ostaviti mrlje. Stoga se savjetuje da napravite test zakrpe prije nego što ga poprskate na bilo koju zaraženu tkaninu.
8. Listovi graha
Shutterstock
Trebat će vam
Listovi graha (po potrebi)
Što morate učiniti
- Postavite nekoliko listova graha na sva područja koja su najvjerojatnije zaražena stjenicama.
- Sljedećih dana provjerite ima li stjenica.
- Odložite korišteno lišće graha.
Napomena: Jeste