Sadržaj:
- Je li prisiljavanje na povraćanje dobra ideja?
- 10 jednostavnih načina da se vratite
- 1. Prstom
- Zašto ovo djeluje
- 2. Topla slana voda
- Zašto ovo djeluje
- 3. Coca-Cola
- Zašto ovo djeluje
- 4. Četkica za zube
- Zašto ovo djeluje
- 5. Razmislite o povraćanju
- Zašto ovo djeluje
- 6. Isperite grlo od bjelanjaka
- Zašto ovo djeluje
- 7. Izložite se neugodnim mirisima i prizorima
- Zašto ovo djeluje
- 8. Soda bikarbona
- Zašto ovo djeluje
- 9. Otopina senfa
- Zašto ovo djeluje
- Oprez
- 10. Biljka krvave korijene
- Zašto ovo djeluje
- Oprez
- Stvari koje trebate učiniti nakon što povratite
- Nuspojave povraćanja
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Bacanje nije ugodno. U stvari, nitko niti ne može podnijeti ideju o tome. Ali to ponekad postane nužno, posebno u slučajevima trovanja hranom ili probavne smetnje. Međutim, povraćanje morate navesti kao krajnje sredstvo, nakon savjetovanja s liječnikom, i to samo u određenim situacijama, na primjer ako ste popili previše alkohola ili unijeli kontaminiranu hranu ili nekorozivne tvari poput tableta. U ovom smo članku nabrojali razne metode kako se lako povratiti.
Oprez: Posavjetujte se s liječnikom i potražite druge mogućnosti liječenja prije nego što se natjerate na povraćanje. Ne koristite ove metode za mršavljenje.
Je li prisiljavanje na povraćanje dobra ideja?
Pa, ovisi o situaciji. Ako patite od probavne smetnje ili trovanja hranom, povraćanje će vam pružiti olakšanje. Ne samo da osigurava da se vaše tijelo riješi svih toksina i alergena, već vam pomaže da se gotovo trenutno osjećate lakše i bolje.
Međutim, ako se prisiljavate na povraćanje svaki drugi dan, tu problem počinje. Neke osobe imaju naviku izazivati povraćanje, bilo da gube na težini ili čak kad god se osjećaju neugodno. Ovakvo ponavljanje ponašanja može jako opteretiti jednjak i gornji dišni sustav, a može prouzročiti i kidanje tkiva cijevi za hranu i grla.
Dakle, povraćanje ne smijete učiniti lijekom za bilo što zbog čega se osjećate plavo. Međutim, ako to situacija zapravo zahtijeva, a jedina alternativa vam je povraćanje, možete isprobati bilo koji od sljedećih načina koji će vam pomoći povraćati.
10 jednostavnih načina da se vratite
- Prstom
- Topla slana voda
- Koka kola
- Četkica za zube
- Razmislite o povraćanju
- Isperite grlo od bjelanjaka
- Izložite se neugodnim mirisima i prizorima
- Soda bikarbona
- Otopina senfa
- Biljka krvave korijene
1. Prstom
Shutterstock
Koliko god odvratno zvučalo, guranje prsta niz grlo pomoći će u izazivanju povraćanja. Sve što trebate učiniti je pritisnuti prst na stražnjoj strani jezika.
Zašto ovo djeluje
Kad vaš prst dođe u dodir sa stražnjim dijelom jezika, vaše tijelo reagira i uzrokuje refleks gega. To vas pak muči i potiče na povraćanje (1), (2).
2. Topla slana voda
Shutterstock
U čašu vode dodajte žličicu ili dvije soli. Konzumirajte ovu fiziološku otopinu u jednom gutljaju. To traje 25-30 minuta, a prstom možete ubrzati postupak.
Zašto ovo djeluje
Sol sadrži natrij, od kojeg previše može uzrokovati promjenu u prirodnoj ravnoteži elektrolita u vašem tijelu, potičući vas na taj način da izbacite vodu (3).
3. Coca-Cola
iStock
Od pijenja Coca-Cole koja je svaki sat ostala bez mjehurića (ugljičnog dioksida) može vam pozliti i poželjeti povraćati. Sve što trebate je popiti vodu kao nastavak nakon pijenja Coca-Cole kako biste izazvali povraćanje.
Zašto ovo djeluje
Coca-Cola koja se upravo otvorila zapravo može biti korisna u liječenju uzrujanog želuca, ali ako joj je ponestalo benzina, potpuno je druga priča. Coca-Cola ima visok sadržaj šećera i vaše tijelo to ne može podnijeti. To uzrokuje njegovo uklanjanje, zajedno s ostalim iritantima, iz vašeg sustava.
4. Četkica za zube
iStock
Da, možete koristiti tu svoju četkicu za zube da se potaknete na povraćanje. Ova metoda je posebno korisna ako vam ideja da zabodete prst u grlo ne ide dobro. Dakle, samo naprijed i pokušajte trljati četkicu za zube o stražnji dio jezika i gledajte kako povraćate gotovo odmah.
Zašto ovo djeluje
Četkica za zube uzrokuje refleks koji vas dovodi do povraćanja.
5. Razmislite o povraćanju
Shutterstock
Zvuči čudno, ali istina je. Razmislite o povraćanju i svim stvarima od kojih vam je mučno prisiliti tijelo da povraća.
Zašto ovo djeluje
Kada svoj fokus usmjerite na prizore, mirise i zvukove od kojih vam je mučno, to izaziva mučninu i izaziva povraćanje.
6. Isperite grlo od bjelanjaka
iStock
Zar vas sama pomisao na to ne želi izbaciti iznutra? To mi je sigurno učinilo. Ako je dovoljno samo razmišljanje o tome da biste povratili, imate sreće. Za ostale odvojite bijelo od jajeta i grgljajte njime.
Zašto ovo djeluje
Ova posebna metoda "kako lako napustiti povraćaj" vrlo je učinkovita u uklanjanju toksina u želucu. Miris i okus sirovog bjelanjka prilično su neugodni i mogu vam uzrokovati gotovo trenutno povraćanje (4).
7. Izložite se neugodnim mirisima i prizorima
iStock
Čak će se i normalni i zdravi ljudi osjećati poput povraćanja ako su izloženi mučnim i neugodnim prizorima, poput promatranja nekoga drugog kako povraća. Ako postoji nešto što znate zbog čega biste mogli povraćati, krenite.
Zašto ovo djeluje
Neugodni pogledi i mirisi mogu vas potaknuti na povraćanje, a sve zahvaljujući neuronima u vašem mozgu zbog kojih se razbolite kao refleksno djelovanje na takve podražaje (5).
8. Soda bikarbona
iStock
Pomiješajte žličicu sode bikarbone u čaši vode i progutajte je.
Zašto ovo djeluje
Soda bikarbona (natrijev bikarbonat) korištena je za izazivanje povraćanja. Jedna od mnogih nuspojava konzumiranja previše natrijevog bikarbonata je mučnina i povraćanje (6).
Bacanje je nesumnjivo iscrpljujuće. Da biste pomogli svom tijelu da se oporavi nakon sesije povraćanja, možete slijediti savjete dane u nastavku.
9. Otopina senfa
iStock
Dovoljno je umiješati žličicu ili dvije senfa u čašu vode i piti otopinu u jednom potezu.
Zašto ovo djeluje
Senf posjeduje prirodna emetička svojstva, pa ga, konzumiranjem, muči i izaziva povraćanje (7).
Oprez
Nemojte to pretvarati u naviku jer gorušica sadrži velike količine natrija i nije dobra za vaše zdravlje ako se redovito konzumira u velikim dozama. Stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego što se odlučite za ovaj lijek.
10. Biljka krvave korijene
iStock
Biljka krvavog korijena još je jedan lijek koji vam može pomoći da povratite. Dovoljno je pomiješati malo praška od korijena u čaši vode i popiti ga.
Zašto ovo djeluje
Krvavi korijen, poznat i kao krvotok, biljka je koja se tradicionalno koristi za liječenje različitih zdravstvenih problema. Iako je ova biljka od medicinske važnosti, poznato je da izaziva mučninu i povraćanje (8).
Oprez
Bloodroot je prilično toksičan u visokim dozama. Dakle, razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego što pokušate ovo.
Stvari koje trebate učiniti nakon što povratite
- Tuširajte se vrućim.
- Ispuhajte nos kako biste uklonili ostatke povraćanja iz sinusa.
- Isperite grlo vodicom za usta kako biste se riješili oštrog mirisa.
- Pijuckajte vodu kako biste bili hidratizirani.
- Pijte sokove poput soka od brusnice kako biste se riješili neugodnog zadaha ili gorko-slatkog okusa u ustima, ale od đumbira za smirivanje želuca i Gatorade ili ORS kako biste se rehidrirali.
Kao što ste već svjesni, povraćanje uzrokovano samim sobom može imati negativne učinke na vaše tijelo ako se opetovano ponavlja. Nuspojave koje se mogu pojaviti kod nekontroliranog samoinduciranog povraćanja razmatrane su u nastavku.
Nuspojave povraćanja
- Vaše tijelo može postati sklono povraćanju.
- Dehidracija i gubitak elektrolita.
- Želučana kiselina može vam nagrizati zube i usta.
- Možda patite od refluksa kiseline ili čak od čira.
- Možete razviti i poremećaj prehrane zvan bulimija.
Povraćati sigurno nije zabavno. Dakle, osim ako situacija to apsolutno ne zahtijeva i ako je neizbježna, nemojte se odlučiti za to. Prije nego što isprobate bilo koji od lijekova raspravljenih u ovom članku, važno je shvatiti hoće li povraćanje poboljšati vaše stanje. Stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom. Ako se i dalje osjećate bolesno ili vam je neugodno, odmah posjetite svog liječnika.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Kada je u redu povraćati?
U redu je povraćati u slučajevima probavne smetnje ili trovanja hranom zbog kojih osjećate mučninu, a može se riješiti povraćanjem i pražnjenjem crijeva od neželjenih stvari.
Kada nije sigurno povraćati?
Nesigurno je povraćati kad vam to postane navika i vaše tijelo tome postane sklono. Ponavljano povraćanje ne samo da narušava vaš apetit, već je i štetno za vaše cjelokupno zdravlje i dugoročno može prouzročiti dehidraciju, refluks kiseline ili čak bulimiju.
U kojem je udobnom položaju za povraćanje?
Jedan od najudobnijih položaja za povraćanje je klečanje na četveronošcima. Ne zaboravite duboko udahnuti prije povraćanja.