Sadržaj:
- Što je napad panike i kako se osjeća?
- Tko napada paniku?
- Koji su uzroci napada panike?
- Koji su simptomi napada panike?
- Mogućnosti liječenja
- 9 najboljih načina za zaustavljanje napada panike
- 1. Utvrdite napad
- 2. Pronađite objekt na koji ćete se usredotočiti
- 3. Pokušajte opustiti te mišiće
- 4. Radite umjerene vježbe
- 5. Njuškajte ulje lavande
- 6. Duboko udahnite
- 7. Budite mirni i zatvorite oči
- 8. Posegnite za svojim sretnim mjestom
- 9. Vježbajte pažljivost
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Uživali ste u sjajnom filmu s prijateljima kad ste iznenada osjetili kako vas obuzima osjećaj tame. Više puta su vas pitali što je uzrokovalo napad panike, ali niste mogli to objasniti. Taj osjećaj dubokog straha pojavio se iz vedra neba, u svakom centimetru vašeg bića, i taman kad ste pomislili da više ne možete podnijeti, počeo se smirivati.
Napadi panike mogu se dogoditi svakome od nas, u bilo kojem trenutku i bilo gdje! Želite li znati malo više o ovom stanju i kako se njime može upravljati? Nastavi čitati.
Što je napad panike i kako se osjeća?
Shutterstock
Napad panike možemo definirati kao iznenadni osjećaj intenzivnog straha koji napada bez prethodnog upozorenja. Takvi napadi mogu izazvati ozbiljne reakcije koje su obično fizičke i javljaju se čak i kad nema očite opasnosti.
Napad panike obično je vrlo zastrašujući, a pogođena osoba može se osjećati kao da gotovo umire. Može se dogoditi bilo gdje i bilo kada. Obično je rezultat povećane tjeskobe i češći je kod osoba s paničnim poremećajem, iako se može javiti i kod osoba bez poremećaja.
Shvatimo sada kome prijeti opasnost od takvih napada.
Tko napada paniku?
Čimbenici koji povećavaju rizik za razvoj napadaja panike uključuju (1):
• Obiteljska povijest napada panike
• Spol - Žene su u većem riziku od muškaraca.
• Povećani stres uslijed smrti ili ozbiljnog zdravstvenog stanja dragog čovjeka
• Emocionalne traume uslijed ozbiljne nesreće ili seksualnog napada u prošlosti
• Velike životne promjene od slučajeva poput gorkog razvoda ili dodavanja djeteta
• Pretjerana konzumacija kofeina
• Pušenje
• Zlouporaba supstanci ili alkohola
• Povijest srčanih simptoma
Točan uzrok napada panike tek treba utvrditi. Međutim, vjeruje se da sljedeći čimbenici igraju glavnu ulogu u nastanku stanja.
Koji su uzroci napada panike?
Napadi panike mogu biti uzrokovani:
• Genetika - obiteljska povijest bolesti
• Stres
• Određene promjene u funkcioniranju dijelova vašeg mozga
Promjene u radu vašeg mozga obično nastaju primanjem navale signala koji su dizajnirani da vas upozore na predstojeću opasnost. To aktivira dio mozga zvan amigdala, koji je odgovoran za kontrolu tjeskobnog odgovora pojedinca.
Amigdala nekih ljudi ima tendenciju reagirati iako nema očite opasnosti, što ih čini sklonijima visokim anksioznostima i napadima panike.
Kad osoba primi signal da reagira na anksioznost, nadbubrežne žlijezde luče adrenalin. Ovaj se hormon u narodu naziva hormonom „bori se ili bježi“, a njegovo oslobađanje povezano je sa simptomima poput znojenja, pojačanog rada srca, kvrcanja u želucu i nepravilnog disanja. Sve su to znakovi napada panike.
Ako se adrenalin luči bez neposredne opasnosti, sustav će biti preopterećen hormonom, a ovo nakupljanje također može rezultirati napadom panike.
Napad napada panike karakteriziraju sljedeći simptomi.
Koji su simptomi napada panike?
Napadi panike mogu biti povremeni ili se mogu često javljati. Jedan napad može se razlikovati od drugog na mnogo načina, ali simptomi obično dosežu vrhunac u roku od nekoliko minuta od početka napada panike.
Znakovi i simptomi povezani s napadom panike uključuju (2):
• Intenzivan strah od gubitka kontrole ili predstojeće smrti
• Osjećaj nadolazeće propasti ili opasnosti
• Ubrzan rad srca
• Drhtanje ili drhtanje od straha
• Znojenje
• Teškoće u disanju zbog stezanja u grlu
• Mučnina
• Mrzlica i valunzi
• A jaka glavobolja
• Bol u prsima
• Grčevi u trbuhu
• Vrtoglavica ili vrtoglavica
• Trnci po cijelom tijelu
• Utrnulost
• Osjećaj odvojenosti ili nestvarnosti
Većina osoba kojima je dijagnosticiran napad panike nastoji se boriti s osnovnim paničnim poremećajem. Liječenje paničnog poremećaja obično je usmjereno na smanjenje intenziteta napada i pomaže u poboljšanju vaše kvalitete života.
Mogućnosti liječenja
Shutterstock
Psihoterapija, koja se naziva i terapijom razgovora, obično je prvi izbor liječenja napada panike. Pomaže pacijentu da kroz svoje iskustvo nauči nositi se s napadima (2).
Određeni lijekovi mogu pomoći u smanjenju simptoma napada panike. Oni su:
- Inhibitori ponovnog uzimanja serotonina i noradrenalina (SNRI) - To su klasa antidepresiva koji mogu pomoći u napadima panike.
- Selektivni inhibitori ponovnog uzimanja serotonina (SSRI) - To su još jedna klasa antidepresiva koji su često prvi izbor za liječenje napada panike. Uključuju fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil i Pexeva) i sertralin (Zoloft).
- Benzodiazepini - To su sedativi koji su depresivi središnjeg živčanog sustava (2). Uključuju alprazolam (Xanax) i klonazepam (Klonopin). Međutim, ti su lijekovi propisani samo kao kratkotrajno liječenje jer mogu uzrokovati ovisnost ako se predugo koriste.
Uz ove tretmane, postoji i nekoliko drugih strategija koje mogu pomoći u sprečavanju napada panike da dosegne svoj vrhunac kad znate da je jedan iza ugla. Oni su sljedeći.
9 najboljih načina za zaustavljanje napada panike
1. Utvrdite napad
2. Pronađite objekt na koji ćete se usredotočiti
Osvrnite se oko sebe i pronađite bilo koji predmet koji privlači vašu pažnju. Usredotočite sve svoje energije kako biste mentalno zabilježili boju, oblik, uzorak i veličinu predmeta. To može pomoći u upravljanju napadom panike i ublažavanju njegovih simptoma.
3. Pokušajte opustiti te mišiće
Svjesno se potrudite opustiti svaki mišić vašeg tijela, jedan po jedan. Započnite prstima i polako se pomičite prema gore, a zatim kroz ostatak tijela. Opuštanje mišića učinkovito je u liječenju generaliziranog anksioznog poremećaja (1). Stoga može pomoći u kontroli vašeg tijela na napad panike.
4. Radite umjerene vježbe
Izvođenjem nekih laganih vježbi možete podići razinu endorfina, poboljšavajući cirkulaciju i odmah poboljšavajući vaše raspoloženje (2). Međutim, dok ste pod stresom, izbjegavajte energične vježbe i vježbajte blage do umjerene vježbe, poput hodanja ili plivanja. Ne bavite se bilo kojim oblikom vježbanja ako hiperventilirate ili se suočavate s poteškoćama u disanju.
5. Njuškajte ulje lavande
Eterično ulje lavande također može djelovati kao brzo rješenje za nadolazeći napad panike. Ulje lavande učinkovito ublažava simptome tjeskobe i stresa gotovo odmah (3).
6. Duboko udahnite
Duboko disanje tražena je tehnika za smanjenje simptoma napada panike. Sve što trebate je udahnuti i usredotočiti se na zrak koji ispunjava vaša pluća. Zatim, sekundu zadržite zrak i polako izdahnite. Kontrolirano duboko disanje može pomoći kod stresa i tjeskobe (4). To, pak, također može pomoći u smanjenju ostalih simptoma povezanih s napadom panike.
7. Budite mirni i zatvorite oči
Većina napadaja panike može biti poprilično neodoljiva, a ubrzano okruženje samo joj dodaje, pogoršavajući simptome. Dakle, u trenutku kad osjetite kako se pojavljuje napad panike, zatvorite oči i blokirajte sve dodatne podražaje koji vas muče. To vam može pomoći da se gotovo odmah osjećate smireno, a također vam olakšava bolju koncentraciju na disanje.
8. Posegnite za svojim sretnim mjestom
Još jedan sjajan način borbe protiv napada panike jest bijeg od situacije koja ga je uzrokovala. Iako možda nećete moći fizički pobjeći od scenarija, to možete učiniti mentalno. Započnite zamišljanjem sebe na svom najsretnijem mjestu. Mjesto može biti vaš dom sa svim voljenima oko vas ili jednostavno vaša omiljena plaža. Sada se usredotočite na najsitnije detalje mjesta koje vas čini sretnim. Tako ćete se osjećati mirno i opušteno.
9. Vježbajte pažljivost
Vježbanje pažljivosti pružit će vam provjeru stvarnosti vaše okoline. Napadi panike često su povezani s odvojenošću i mogu vas odvesti od stvarnosti. Usredotočenost na prakticiranje pažljivosti, bilo da osjećate teksturu vaše haljine ili prolazite rukama kroz kosu, može vam pomoći prizemljiti vas u stvarnost (5).
Ovi savjeti mogu vam pomoći da većinu vremena prevladate napad panike. Međutim, upamtite, neće svaka tehnika raditi svima. Pronađite tehniku koja vam najbolje odgovara i koristite je kad god doživite napad. Ako ništa ne pomogne, pridržavajte se lijekova koje je propisao liječnik za trenutno olakšanje.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Kako nekome pomoći kroz napad panike?
Ako naiđete na nekoga tko napada paniku, učinite sljedeće:
• Budite mirni i ne dopustite da situacija izmakne kontroli.
• Pomozite osobi da ostane smirena nudeći joj podršku i zamolite je da duboko udahne.
• Ostani blizu.
• Budite razumljivi, ohrabrujući i pozitivni. Pomozite osobi da pronađe uzrok napada i podržite je da može racionalno razmišljati.
Koja je razlika između napadaja panike i napada tjeskobe?
Anksiozni napad vs. Napad panike
Anksiozni napad
• Pojavljuje se kada se nešto doživljava ili kao prijeteće ili kao stresno.
• Može biti blaga, umjerena ili teška.
• Gradi se postupno.
Napad panike
• Može se dogoditi iznenada, čak i kad nema očite opasnosti.
• Njegovi su simptomi obično ozbiljni i ometajući.
• Može se dogoditi naglo i nastaviti pokretati brigu zbog novog mogućeg napada.
Može li vas napad panike ubiti?
Napadi panike mogu vam ostaviti osjećaj kao da ćete uskoro umrijeti od iznenadnih bolova u prsima, ubrzanog srca, otežanog disanja i tako dalje. Međutim, ne možete umrijeti od napada panike. Ipak, trebate se posavjetovati s liječnikom kako biste spriječili daljnje komplikacije.
Što je brzo djelujući lijek za napadaje panike? / P>
Benzodiazepini poput alprazolama (Xanax) i klonazepama (Klonopin) nekoliko su brzo djelujućih lijekova za napadaje panike. Međutim, trebali bi se koristiti samo na kratkoročnoj osnovi, jer mogu prouzročiti ovisnost. Selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI) poput fluoksetina (Prozac), paroksetina (Paxil, Pexeva) i sertralina (Zoloft) prvi su izbor antidepresiva za liječenje napada panike s najmanje nuspojava.
Reference
- "Čimbenici rizika za nastanak paničnog poremećaja i drugih napada panike u prospektivnoj populacijskoj studiji." Američki časopis za epidemiologiju, Američka nacionalna knjižnica medicine.
- "Panični poremećaj (napad)" StatPearls, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „Suvremeni pogled na primijenjenu relaksaciju kod generaliziranog anksioznog poremećaja“ Terapija kognitivnog ponašanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Endorfini i vježbanje." Sportska medicina, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Učinak udisanja mirisa lavande na prevenciju stresa, anksioznosti i depresije u postporođajnom razdoblju” Iranski časopis za njegu i primalje, Američka nacionalna knjižnica medicine.
- "Uloga dubokog disanja u stresu." Neurološke znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Utjecaj kognitivne terapije zasnovane na pažnji na netoleranciju neizvjesnosti kod pacijenata s paničnim poremećajem” Psihijatrijska istraga, Američka nacionalna medicinska knjižnica.