Sadržaj:
- Što je ulje jojobe?
- 10 najboljih blagodati ulja jojobe za kožu i kosu
- 1. Može vam pomoći u liječenju akni
- 2. Može vam navlažiti kožu
- 3. Svibanj potiče rast kose
- 4. Može vam pomoći odgoditi starenje
- 5. Može vam pomoći ublažiti psorijazu
- 6. Može li ukloniti šminku
- 7. Mogu li zgusnuti trepavice i djelovati kao balzam za usne
- 8. Može liječiti gljivične infekcije
- 9. Može vam pomoći u liječenju poklopca kolijevke
- 10. Može se koristiti u njezi i njezi noktiju
- Koji je sastav ulja jojobe?
- Kako koristiti ulje jojobe
- Kako odabrati kvalitetno ulje jojobe
- Potencijalne nuspojave i rizici upotrebe ulja jojobe
- Zaključak
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
- 21 izvor
Ulje jojobe ( Simmondsia chinensis ) dobiva se iz sjemena jojobe, grma koji je porijeklom iz južne Kalifornije, južne Arizone i sjeverozapadnog Meksika. Ulje jojobe intenzivno se koristi u kozmetičkim formulacijama kao hidratantna krema zbog svoje sposobnosti zadržavanja vlage bez začepljenja pora.
Ulje jojobe najčešće je poznato po svojstvima protiv starenja i ljekovitosti kože i kose. Također se koristi kao hidratantno sredstvo za uklanjanje šminke, balzam za usne i regenerator za trepavice.
Iako su blagodati ulja jojobe zabilježene u tradicionalnoj narodnoj medicini, trenutna znanstvena literatura koja ih podržava ograničena je. Međutim, dostupno je nekoliko patenata s uljem jojobe kao vitalnom komponentom koji istražuju njegove raznolike prednosti. U ovom smo članku razgovarali o prednostima ulja jojobe za kožu i kosu. Pomaknite se prema dolje za više informacija.
Što je ulje jojobe?
Kao što je već rečeno, ulje jojobe ekstrahira se iz orašastih plodova biljke jojobe. Ulje ima pomalo orašastu aromu. Sadrži neke moćne masne kiseline, uključujući oleinsku, stearinsku i palmitinsku kiselinu (1). Sjeme je jestivo i često se koristi za vađenje ulja za jelo.
Ulje ima i druge komercijalne namjene. Koristi se kao fungicid za suzbijanje plijesni. Također se koristi kao zamjena za ulje kita i njegove derivate (poput cetilnog alkohola) jer je tekući vosak (2). U sljedećem smo dijelu raspravljali o prednostima ulja jojobe koje se odnose na zdravlje kože i kose.
10 najboljih blagodati ulja jojobe za kožu i kosu
Hidratantna i protuupalna svojstva ulja jojobe čine ga dobrim potencijalnim tretmanom za najčešće probleme kože i kose. Korištenje ulja jednostavno je - nekoliko kapi može uvelike pomoći u liječenju akni, suhe kože i gljivičnih infekcija. Jojobino ulje također može poboljšati zdravlje i izgled kose.
1. Može vam pomoći u liječenju akni
Ulje jojobe vrlo je čest sastojak različitih proizvoda za njegu kože. Studije pokazuju protuupalna svojstva ulja (3). Sadrži estere voska koji mogu pomoći zacjeljivanju rana i potencijalno pomoći u liječenju akni (3).
Njemačka studija pokazala je ljekovita svojstva maski za lice koje sadrže ulje jojobe. Ove glinene maske za lice bile su dio kozmetičkog postupka i mogle su liječiti oštećenu kožu i blage akne (4).
Ulje jojobe također je nekomedogeno, tj. Ne blokira pore (5). Vrlo je nježan za kožu. To ga čini dobrom alternativom za ljude s osjetljivom kožom sklonom alergijama.
2. Može vam navlažiti kožu
Jojobino ulje često se koristi u hidratantnim kremama za kožu. Ulje može pomoći u održavanju vanjskog sloja keratina kože. Kožu održava podatnom jer je omekšivač (6). Ulje vlaži vašu kožu bez začepljenja pora.
Sastav ulja sličan je prirodnim uljima prisutnim u našoj koži. Stoga zaustavlja prekomjernu proizvodnju ulja, a istovremeno osigurava hidrataciju kože. To ulje čini sigurnim za sve tipove kože (posebno masnu).
Ulje je važan sastojak i većine hidratantnih krema za kožu (6). Korištenje je jednostavno. Nakon čišćenja i toniranja lica ulijte 5 do 6 kapi ulja na dlan i kružnim pokretima rasporedite na lice.
Jojobino ulje također može pomoći u liječenju rozaceje. Iako ne postoje konkretna istraživanja koja podupiru ovu izjavu, sigurno je pretpostaviti da protuupalna i hidratantna svojstva ulja jojobe mogu pomoći u liječenju stanja. Provjerite sa svojim liječnikom prije nego što ulje upotrijebite u tu svrhu.
3. Svibanj potiče rast kose
Anegdotski dokazi sugeriraju da kondicijska svojstva ulja jojobe mogu pomoći u rastu kose. Ulje jojobe možete dodati u regenerator za kosu za nježnu kosu bez kovrčanja. To vam može pružiti dodatnu zaštitu protiv suhoće kose i cijepanja vrhova.
Hidratantna svojstva ulja jojobe također tretiraju suhoću vlasišta i perut. Vitamin E u ulju dobar je za zdravlje vaše kose i vlasišta (7).
Nema konkretnih dokaza koji pokazuju da ulje jojobe jača kosu. Međutim, ulje vlaži folikule dlake, a to može spriječiti isušivanje koje inače može dovesti do gubitka kose. U stvari, mnogi patenti šampona uključuju ulje jojobe (ili njegov vosak) kao jedan od njihovih važnih sastojaka (8).
Studija je koristila ulje jojobe zajedno s drugim esencijalnim uljima kao dio aromaterapije u liječenju alopecije (ćelavosti) (9). To još uvijek nije potkrijepljeno istraživanjima. Stoga preporučujemo da se za liječenje ili prevenciju ćelavosti ne oslanjate samo na ulje. Molimo provjerite sa svojim liječnikom. Jojobino ulje sadrži važne masne kiseline koje bi mu mogle pružiti ljekovita svojstva.
4. Može vam pomoći odgoditi starenje
Sastav ulja sastoji se od dugih monozasićenih estera. Oni ulju daju vlažna svojstva. Hidratantna i protuupalna svojstva ulja jojobe također mogu pomoći u odgađanju znakova starenja. Oni pomažu u liječenju raznih infekcija kože i rana i mogu odgoditi znakove starenja (10).
Ulje jojobe ima sličnu teksturu kao ljudski sebum i može pomoći u borbi protiv ranih znakova starenja, uključujući fine bore i bore (11). Međutim, u ovom je pogledu potrebno više istraživanja.
Suha koža još je jedna ozbiljna briga koja se razvija s godinama. Vlažna svojstva ulja ovdje mogu igrati preventivnu ulogu. Najveća korist ulja jojobe s obzirom na starenje je sposobnost poboljšanja sinteze kolagena (12). Ovaj postupak poboljšava cjelovitost i strukturu kože, a pomaže i brzom zacjeljivanju rana.
5. Može vam pomoći ublažiti psorijazu
Studija je pokazala da ulje jojobe može pomoći u smanjenju iritacije izazvane tazarotenom u bolesnika s psorijazom. Također je povećao taloženje tazarotena na koži (spoja koji se komercijalno koristi u liječenju psorijaze) (13).
Sposobnost ulja jojobe da prodre duboko u kožu korisna je jer pomaže u povećanju učinkovitosti spoja. Zbog toga je ulje jojobe izvrsno ulje za nošenje i intenzivno se koristi u aromaterapiji (9).
6. Može li ukloniti šminku
Jojoba ulje ne začepljuje proizvode. Stoga je bolja alternativa kokosovom ulju kada je riječ o uklanjanju šminke. Nježna, hidratantna i umirujuća priroda ulja uklanja prljavštinu i prljavštinu bez uklanjanja lica s prirodnih ulja. Sastav ulja bliži je prirodnom sebumu ljudske kože. To pomaže nadopuniti ravnotežu ulja u koži (10).
7. Mogu li zgusnuti trepavice i djelovati kao balzam za usne
Jojobino ulje je nježno i može se koristiti oko vašeg područja oko očiju bez imalo nedoumica. Postoji nekoliko formulacija koje koriste ulje jojobe u sastavima maskare i za oblikovanje trepavica (14).
Vrhovima prstiju utrljajte crticu ulja preko trepavica. U tu svrhu možete koristiti pamučni štapić. Postupak možete koristiti i za zgušnjavanje obrva.
Anegdotski dokazi sugeriraju upotrebu ulja jojobe za liječenje ispucalih usana. Ulje se, međutim, dobro upija u kožu i otporno je na isparavanje (za razliku od većine ostalih kemijski poboljšanih proizvoda) (15). Jojobino ulje također može učiniti čuda kao balzam za usne. Može liječiti ispucale usne i osjećati se mekano i podatno.
Napomena: Ne postoji istraživanje koje sugerira da ove metode djeluju. Te se uporabe temelje na anegdotalnim dokazima.
8. Može liječiti gljivične infekcije
Utvrđeno je da ulje jojobe pokazuje protugljivično djelovanje protiv različitih patogena. U studijama je ulje jojobe pokazalo učinkovito djelovanje protiv određenih vrsta gljivica i određenih sojeva bakterija, uključujući Salmonellu typhimurium i E. Coli (16).
Dermatološka istraživanja također sugeriraju da ulje jojobe može pomoći u ublažavanju upale povezane s gljivičnim infekcijama (17). Iako ne postoje izravna istraživanja, ulje jojobe možete koristiti za liječenje gljivica noktiju ili stopala. Nanesite nekoliko kapi na zahvaćeno područje dva do tri puta svaki dan.
9. Može vam pomoći u liječenju poklopca kolijevke
Kapa kolijevke je stvaranje skorjastih i žućkastih ljuskica na tjemenu djeteta. To je uzrokovano prekomjernom proizvodnjom sebuma. Ne postoje istraživanja koja podržavaju da ulje jojobe može liječiti poklopac kolijevke. Međutim, njegova hidratantna svojstva i sličnost s ljudskim sebumom mogu pomoći u ublažavanju simptoma (18). No, prije upotrebe ulja jojobe na koži obratite se liječniku vašeg djeteta.
10. Može se koristiti u njezi i njezi noktiju
Hidratantna svojstva ulja jojobe mogu omekšati kožicu i koristiti za njegu noktiju. Antimikrobni spojevi u ulju mogu također spriječiti potencijalne infekcije noktiju. Međutim, izravno istraživanje je s tim u vezi ograničeno.
U sljedećem ćemo dijelu pogledati sastav ulja jojobe.
Koji je sastav ulja jojobe?
Najzastupljenije masne kiseline u ulju jojobe uključuju oleinsku, palmitinsku i stearinsku kiselinu (1). Sadrži i sirove proteine, sirova vlakna i ograničavajuće aminokiseline, naime lizin, metionin i izoleucin (19).
Ulje jojobe popularno je za upotrebu na koži i kosi. U nadolazećem odjeljku razgovarali smo o načinima na koje to možete učiniti.
Kako koristiti ulje jojobe
Ovo ulje je dovoljno nježno da se koristi kao nosač ulja. Ulje možete koristiti i samo. Na sobnoj temperaturi rok trajanja ulja jojobe je oko dvije godine.
- Kako koristiti ulje jojobe na licu za akne
Neki anegdotski dokazi sugeriraju upotrebu jojobinog ulja zajedno s bentonitnom glinom za liječenje akni. Budući da nedostaju stvarni dokazi o ovoj metodi, predlažemo da se prije nastavka obratite svom liječniku.
Možete miješati jednake dijelove ulja jojobe i bentonitne gline (glinu kupite ovdje). Nakon što postignete glatku konzistenciju, nanesite je na lice i vrat. Ostavite da djeluje 10 do 15 minuta, a zatim ga isperite normalnom vodom. Ovu metodu možete pratiti dva do tri puta tjedno. Koža vam neko vrijeme može izgledati crveno nakon što operete glinu. Stoga, učinite to noću prije nego što odete spavati.
- Kako koristiti ulje jojobe na kosi
Ulje jojobe možete koristiti kao tretman koji se ostavlja preko noći ili ga koristite za masažu vlasišta kao tretman vrućim uljem. Operite kosu kao i obično.
- Kako koristiti ulje jojobe kao sredstvo za uklanjanje šminke
Korištenje ulja za uklanjanje šminke je jednostavno. Dodajte nekoliko kapi ulja jojobe na vlažnu vatu i utrljajte kožu prepunu šminke. Možete koristiti više pamučnih kuglica ako imate puno šminke. Možete ponoviti postupak pomoću pamučnog štapića kako biste uklonili šminku s linija trepavica.
Nakon što završite s uklanjanjem svih tragova šminke, isperite lice vodom. Možete obrisati lice čistom krpom, a zatim na lice nanijeti nekoliko kapi ulja jojobe.
- Kako koristiti ulje jojobe kao balzam za usne
Nanesite malo ulja na usne prije nego što započnete s rutinom šminkanja.
Korištenje ulja jojobe je jednostavno. Međutim, važno je nabaviti ulje jojobe dobre kvalitete.
Kako odabrati kvalitetno ulje jojobe
Prepoznavanje pravog ulja jojobe je jednostavno. Idite na 100% organsko ulje jojobe. Osigurajte da je hladno prešano (to znači da ulje nije izgubilo niti jedno korisno svojstvo). Ulje također mora biti 100% čisto. Nemojte brati ulje koje je pomiješano s drugim uljima ili je rafinirano.
Bocu ulja jojobe možete kupiti u najbližem supermarketu ili zdravstvenoj trgovini ili na mreži na Amazonu. Možete ga početi koristiti odmah, ali imajući na umu određene mjere opreza.
Potencijalne nuspojave i rizici upotrebe ulja jojobe
Iako je ulje jojobe sigurno, kod nekih osoba može izazvati reakcije. Stoga je važno prije upotrebe ulja napraviti test zakrpe.
Najvažnija mjera opreza koju morate poduzeti je da ne unosite ulje. Jojobino ulje sadrži erukastu kiselinu, toksin koji može povećati rizik od srčanih bolesti (2 0). Lokalna primjena kod nekih može izazvati manje alergije (poput osipa) (21).
Izvođenje testa zakrpe može vam pomoći da ih izbjegnete. Nanesite 3 do 4 kapi ulja jojobe na unutarnju podlakticu. Pokrijte područje flasterom i pričekajte jedan dan (24 sata). Uklonite flaster i provjerite kožu ispod. Ako ne pronađete znakove alergije, dobro je krenuti.
Zaključak
Više se istraživanja provodi na ulju jojobe. Iz trenutnih dokaza možemo zaključiti da ulje ima izvrstan potencijal za poboljšanje zdravlja kože i kose. Hidratantna svojstva ulja jojobe čine ga izvrsnim hidratantom i regeneratorom za kožu i kosu.
Djeluje umirujuće na vlasište i može pomoći u liječenju bolesnika s raznim kožnim bolestima, poput ekcema, dermatitisa, akni i psorijaze. Svojstva ulja protiv starenja i zacjeljivanja čine ga svestranim sastojkom u njezi kože i kose.
Buduća istraživanja mogu otkriti i druge važne značajke ulja. Kupite ulje i počnite ga koristiti.
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Mogu li preko noći ostaviti ulje jojobe na licu?
Budući da je ulje jojobe nekomedogeno, sigurno ga je ostaviti na licu preko noći. Pomoći će u pomlađivanju kože.
Mogu li ostaviti ulje jojobe u kosi preko noći?
Da, ulje jojobe možete ostaviti u kosi preko noći. Može vam urediti kosu.
Mogu li ulje jojobe svakodnevno koristiti na licu?
Molekularna struktura ulja jojobe prilično je slična prirodnim uljima koja proizvodi naša koža. Stoga se ulje jojobe može svakodnevno koristiti na vašem licu.
Koliko često trebam koristiti ulje jojobe na licu?
Ovisi o raznim čimbenicima, uključujući tip kože, dob i klimatske uvjete. Ulje je vrlo nježno za kožu. Stoga se može koristiti kad god je koži potrebna hidratacija.
Je li ulje jojobe bolje od arganovog?
Iako je ulje jojobe bolje za kožu, arganovo ulje moglo bi biti bolja opcija za kosu. Pogodnost ovih ulja također ovisi o tipu kože / kose i ostalim čimbenicima.
Mogu li ostaviti ulje jojobe na tjemenu?
Da, ostavljanje ulja jojobe na vlasištu omekšat će vlasište i pomoći u borbi protiv suhoće.
Stavljate li ulje jojobe na mokru ili suhu kosu?
Ulje jojobe možete nanijeti na mokru ili suhu kosu. Pomaže vam u postizanju glatke kose bez kovrčanja.
Što je bolje za kosu - ulje jojobe ili kokosovo ulje?
To ovisi o tipu kose. Provjerite sa stručnjakom za njegu kose.
Može li ulje jojobe eliminirati podočnjake?
Kako je ulje jojobe slično sebumu, može olakšati prirodno zacjeljivanje i pomlađivanje stanica. To može smanjiti pojavu bora, podočnjaka i staračkih pjega. Međutim, u ovom aspektu nedostaju konkretna istraživanja.
21 izvor
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Lin, Tzu-Kai, Lily Zhong i Juan Luis Santiago. "Protuupalni učinci i popravci barijera kože pri lokalnoj primjeni nekih biljnih ulja." Međunarodni časopis za molekularne znanosti 19.1 (2018): 70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Soudant, Etienne i sur. "Ekstrakt jojobe koristan u poboljšanju zaštitnih funkcija kože." Američki patent br. 9,949,918. 24. travnja 2018.
patents.google.com/patent/US9949918B2/en
- Pazyar, N., i sur. "Jojoba u dermatologiji: sažeti pregled." Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia 148.6 (2013): 687-691.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Meier, Larissa i sur. "Maska za lice od gline od jojobe za oštećenu kožu i blage akne - rezultati prospektivne, promatračke pilot studije." Komplementarna medicinska istraživanja 19.2 (2012): 75-79.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22585103
- Shaker MA, Amany M B. Ulje jojobe: novi medij za postupak prženja. Curr Trends Biomedical Eng & Biosci. 2018; 17 (1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Arquette, Demetrios James G., Jim Brown i John Reinhardt. "Suhi omekšavajući sastav koji sadrži mono-nezasićene estere jojobe." Američki patent br. 6,432,428. 13. kolovoza 2002.
patents.google.com/patent/US6432428B1/en
- Rowe, Peter SN, i sur. "Spojevi i metode za povećanje rasta kose." Američki patent br. 10,213,479. 26. veljače 2019.
patents.google.com/patent/US10213479B2/en
- Patent Sjedinjenih Država: 8343470
- Hay, Isabelle C., Margaret Jamieson i Anthony D. Ormerod. "Randomizirano ispitivanje aromaterapije: uspješno liječenje alopecije areata." Arhivi dermatologije 134.11 (1998): 1349-1352.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867
- Pazyar, N., i sur. "Jojoba u dermatologiji: sažeti pregled." Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia 148.6 (2013): 687-691.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Brown, James S. i sur. "Mimetičari ljudskog sebuma izvedeni iz botaničkih izvora i metode za izradu istih." Američki patent br. 9,289,373. 22. ožujka 2016.
patents.google.com/patent/USRE44718E1/en
- Ranzato, Elia, Simona Martinotti i Bruno Burlando. "Svojstva zacjeljivanja rana od tekućeg voska jojobe: in vitro studija." Časopis za etnofarmakologiju 134.2 (2011): 443-449.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21211559
- Nasr, Maha i sur. "Jojoba ulje meke koloidne nanonošice sintetičkog retinoida: priprema, karakterizacija i klinička učinkovitost u psorijatičnih bolesnika." Trenutna isporuka lijekova 14.3 (2017): 426-432.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27174314
- Dumousseaux, Christophe i Carole Le Merrer. "Sastav i uređaj za šminkanje trepavica." Američka patentna prijava br. 12 / 567,971.
patents.google.com/patent/US20100119467A1/en
- Calello, Joseph Frank i sur. "Metoda liječenja ispucalih usana." Američki patent br. 6,086,859. 11. srpnja 2000.
patents.google.com/patent/US6086859A/en
- Al-Obaidi, Jameel R. i sur. "Pregled važnosti biljaka, biotehnoloških aspekata i izazova uzgoja biljke jojobe." Biološka istraživanja 50 (2017).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571488/
- Shahin, Mostafa i sur. "Nove formulacije emulzijskih gela na bazi ulja jojobe za isporuku klotrimazola." Aaps Pharmscitech 12.1 (2011): 239-247.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3066381/
- Richard, Wanda, Rebecca Whipple i Richard Jentis. "Način i pribor za ublažavanje poklopca kolijevke." Američka patentna prijava br. 10 / 667,214.
patents.google.com/patent/US20040086477A1/en
- Perez-Gil, F., i sur. "Kemijski sastav i sadržaj antifizioloških čimbenika zaostalog obroka jojobe (Simmondsia chinensis)." Archivos latinoamericanos de Nutricion 39.4 (1989): 591-600.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2490896
- Alexander, J. i sur. "Eruka kiselina u hrani i hrani." EFSA J 14.11 (2016): 4593.
efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2016.4593
- Di Berardino, L., i sur. "Slučaj kontaktnog dermatitisa od jojobe." Kontaktni dermatitis 55.1 (2006): 57-58.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16842559