Sadržaj:
- Uzroci mukokele
- Simptomi mukokele
- Kada posjetiti liječnika
- Dijagnoza mukokele
- Medicinski tretman mukokela
- Kućni lijekovi za mukokele
- 1. Fiziološka otopina za ispiranje
- 2. Dušo
- 3. Guma bez šećera
- Savjeti i mjere opreza
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 8 izvora
Mukokela je mala kvrga ili cista koja se stvara u ustima. Ova cista na donjoj usni ili podu usta može uzrokovati određenu nelagodu. U nekim slučajevima može uzrokovati i bol. Te ciste su poznate i kao oralne sluzničke ciste. U većini slučajeva ove ciste nastaju kao rezultat grizanja usana.
U ovom ćemo postu razgovarati o tome što uzrokuje mukokele i kako prepoznati da li ih imate. Također ćemo razmotriti mogućnosti medicinskog i prirodnog liječenja mukokela.
Uzroci mukokele
Većina mukokela nastaje zbog oštećenja kanala slinovnice. To bi moglo biti posljedica traume ili grickanja usnica. Ponekad slučajno zagrizemo unutrašnjost obraza. Na takvom mjestu može se lako stvoriti mukokela (1).
Ovu traumu na usnama mogu uzrokovati i neusklađeni zubi ili loše postavljeni piercing usana koji ozlijeđuje vašu slinovnicu. Ostali čimbenici, poput sportskih ozljeda ili pušenja, također mogu oštetiti mekana usna tkiva, što dovodi do razvoja sluzavih cista u ustima.
Kad se mukokela formira ispod jezika, na podu usta, poznata je kao ranula (2). To se događa kada slinovnice predstavljaju blokadu svog iskustva.
U sljedećem odjeljku razgovarat ćemo o simptomima mukokele.
Simptomi mukokele
Znakovi i simptomi ovise o tome koliko duboko u koži leži cista. Ovisi i o tome gdje se javlja. Sluzne ciste ili mukokele usne šupljine obično ne uzrokuju jaku bol, ali uzrokuju nelagodu. Međutim, ako se s vremenom ponove, mogu postati bolne.
Neki od uobičajenih simptoma cista na površini kože uključuju (3):
- Podignuta kvrga ili otok.
- Lezije promjera do 1 cm.
- Povećana mekoća na zahvaćenom području.
- Plava boja kože koja okružuje leziju u nekim slučajevima.
Ova se cista može osjećati pokretnom i manje čvrstom, dok gornji epitel izgleda netaknut.
U slučajevima s dubljom cistom može izgledati zaobljenije i bjelkasto. Ovi slučajevi zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. U ovom će se slučaju uglavnom tražiti kirurško uklanjanje ciste.
Kada posjetiti liječnika
Obično se sluzna cista može prepoznati tijekom redovitog posjeta stomatologu. U većini slučajeva vaš će stomatolog dopustiti da se cista sama riješi. Međutim, ako cista traje dulje od 2 mjeseca, morate se ponovno posavjetovati s liječnikom.
Dijagnoza mukokele
Standardni postupak dijagnosticiranja mukokele uključuje da vas liječnik pita o povijesti traume na usnama, poput povijesti grizenja usana. To im pomaže u postavljanju točne dijagnoze.
Ponekad vaš liječnik može tražiti uzorak za daljnje pretrage. Uzorak malog tkiva može se poslati na biopsiju kako bi se isključio bilo koji oblik raka.
Tipično, liječnici mogu zahtijevati biopsiju ako cista izgleda promjera većeg od 2 cm, ako se razvoj ciste dogodio bez povijesti traume ili grickanja usana ili ako pojava ciste sugerira adenom ili lipom.
Medicinsko liječenje mukokele ovisi o težini ciste koja se razvila. Ako imate površinsku cistu (ne preduboku), velika je vjerojatnost da će se sama riješiti. Međutim, ako je cista duboka i često se javlja, možda će joj trebati hitna medicinska pomoć.
Medicinski tretman mukokela
Liječenje mukoznih cista uključuje:
- Laserska terapija
Ovaj tretman uključuje upotrebu malog usmjerenog snopa svjetlosti od laserske diode za uklanjanje ciste (4). Laserska dioda koristi se za izrezivanje ciste sluznice.
Ovaj postupak uključuje upotrebu zrake lasera s odgovarajućom valnom duljinom i koeficijentom apsorpcije. To pomaže u uklanjanju ciste i preciznom liječenju ciljanog mekog tkiva.
Prednosti ove metode uključuju minimalnu nelagodu tijekom izvođenja postupka, manje krvarenja, bolju usklađenost pacijenata i manje šanse za recidiv. Također je primijećeno da laseri uzrokuju manje ozljede ili traume na zahvaćenom području i omogućuju brži oporavak.
- Krioterapija
Ovaj tretman uključuje uništavanje ciste primjenom ekstremne hladnoće na zahvaćena tkiva (5). Postupak naglašava brzu primjenu ekstremne hladnoće, polagano odmrzavanje i ponavljanje brzog postupka hlađenja. To pomaže maksimizirati proces uništavanja zahvaćenog mekog tkiva.
Prednost ovog postupka je što uzrokuje manje nelagode i krvarenja te manje komplikacije, poput krvarenja, infekcije i ožiljaka nakon tretmana.
Također se može ponoviti bez trajnih nuspojava i može se predložiti pacijentima kojima je operacija kontraindicirana zbog njihove dobi ili povijesti bolesti.
Nedostatak ovog postupka je što uz liječenje uzrokuje nekrozu i neurednost. Ostali nedostaci krioterapije uključuju nepredvidivi stupanj otekline i nemogućnost određivanja točne dubine i područja smrzavanja.
- Intralesiona injekcija kortikosteroida
Ovaj tretman ubrizgava steroide u cistu. Kortikosteroid je snažno protuupalno sredstvo koje može smanjiti oticanje skupljanjem proširenih kanala slinovnice (6).
Kao što termin sugerira, ovaj postupak uključuje injekciju sklerozirajućeg sredstva ili kortikosteroida u leziju. To omogućuje drenažu ciste, što zauzvrat smanjuje njezinu veličinu.
Prednost ove metode je što može pomoći u povećanju koncentracije lijeka koji se koristi na mjestu ciste. To smanjuje komplikacije koje mogu nastati kao rezultat sistemske apsorpcije kortikosteroida.
Nedostatak ovog postupka je nelagoda koja nastaje ako način ubrizgavanja nije ispravan. To može uzrokovati bol, a postupak može dovesti do atrofije sluznice kao nuspojave.
Ako vaš liječnik posumnja na recidiv u slučaju ozbiljnih cista, možda ćete morati zatražiti kirurško uklanjanje ciste.
Osim uklanjanja cista medicinskim metodama i ako cista nije jako ozbiljna, možete se odlučiti za kućne lijekove za upravljanje simptomima.
Kućni lijekovi za mukokele
Većina slučajeva mukokela može se liječiti neinvazivnim i jednostavnim kućnim tretmanima. Zapravo, rane intervencije odmah na početku stanja mogu rezultirati brzim oporavkom. Evo nekoliko lijekova koje možete isprobati:
1. Fiziološka otopina za ispiranje
Fiziološku kapljicu možete koristiti kao sredstvo za ispiranje usta kod male sluzave ciste. Redovito to može pomoći u izvlačenju tekućine iz ciste. Također može pomoći u sprečavanju daljnjih infekcija na zahvaćenom području (7).
Trebat će vam
1 šalica tople vode
1/2 žličice soli
Što morate učiniti
- Uzmi šalicu tople vode.
- Dodajte joj pola žličice soli i gurajte u ustima oko 15 sekundi.
- Ispljuni.
Koliko često biste to trebali raditi
To možete učiniti dva puta dnevno.
2. Dušo
Med je antibakterijsko sredstvo koje može spriječiti daljnje zaraženje zahvaćenog mjesta. Ima svojstva zacjeljivanja rana koja mogu ubrzati proces zacjeljivanja (8).
Trebat će vam
Med
Što morate učiniti
Uzmite nekoliko kapi meda i nanesite ga na zahvaćeno područje.
Koliko često biste to trebali raditi
To možete učiniti dva puta dnevno.
3. Guma bez šećera
Žvakanje žvakaće gume bez šećera može vam pomoći spriječiti grizenje usne. Zaokuplja usta i osigurava da se ne petljate s cistom.
Sluzna cista obično se vidi kao mukokela na donjoj usni. Ali može se razviti i kao mukokela na krovu usta. Bez obzira gdje se razvije, možete koristiti bilo koji od gore spomenutih lijekova kako biste olakšali stanje. Evo nekoliko savjeta za sprečavanje mukokela.
Savjeti i mjere opreza
- Mukokele se uglavnom rješavaju same. Najbolje je ostaviti cistu mukocele na miru. Ako ne zacijeli samo od sebe za nekoliko dana, morate se obratiti liječniku.
- Ako imate naviku gristi usnu, suzdržavajte se toga što je više moguće.
- Ako imate postojeću mukokelu, pobrinite se da se ne zarazi antibakterijskim vodicama za ispiranje usta ili domaćim fiziološkim ispiranjem.
- Jedite pažljivo kako ne biste odgrizli zahvaćeno područje i dodatno pogoršali mukokelu slinovnice.
- Održavajte dobru oralnu higijenu kako biste izbjegli infekcije.
Mukokele su uglavnom bezbolne, ali mogu stati na put redovnom jelu i piću. Stoga je bolje potražiti liječničku pomoć za njihovo liječenje. Posavjetujte se sa svojim liječnikom da biste razumjeli koji od gore navedenih lijekova i mogućnosti liječenja možete slijediti kako biste postigli olakšanje.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Jesu li mukokele opasne?
Obično su bezopasni, osim tkiva ožiljka koji ponekad mogu ostaviti za sobom.
Jesu li mukokele bolne?
Duboka mukokela može biti bolna, što je rijedak slučaj. Većina mukokela je površna i bezbolna.
Koliko treba da nastane mukokela?
Ne postoji određeno razdoblje za razvoj mukokele. Obično se razvija iznenada.
Koliko treba da mukokela nestane?
Većina mukokela nestane za otprilike tjedan dana. Bilo je slučajeva da je mukoceli trebalo 3-6 tjedana da se sama zacijeli.
Koja su najčešća mjesta pronalaska mukokela?
Usnu mukokelu možete pronaći na bilo kojem od sljedećih mjesta:
- Unutar donje usne
- Unutarnji obraz
- Ispod jezika (dna usta)
- Krov usta
- Na jeziku
Mukokele se vrlo rijetko mogu naći na gornjoj usni.
Kojem liječniku trebate ići na mukocelu?
Trebali biste se posavjetovati sa stomatologom kako biste iskoristili tretman alopatije za mukokelu.
8 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Oralna mukokela: Pregled literature i prikaz slučaja, Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606697/
- Upravljanje dječjom oralnom ranulom: Sustavni pregled, Časopis za klinička i dijagnostička istraživanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713871/
- Mucocele na donjoj usni: serija slučajeva, Indijski dermatološki internetski časopis, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447343/
- Ekscizija mukokele korištenjem diodnog lasera u donjoj usni, Izvještaji o slučaju iz stomatologije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5209594/
- Kriohirurgija: Bezbolno i neustrašivo upravljanje mukocelom u mladog pacijenta, Časopis za klinička i dijagnostička istraživanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190797/
- Nehirurško liječenje oralne mukokele intralezijskom terapijom kortikosteroidima, Međunarodni stomatološki časopis, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5086369/
- Liječenje mukocele u dječjih bolesnika pomoću diodnog lasera: Tri slučaja, MDPI, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023325/
- Dokazi o kliničkoj primjeni meda u zacjeljivanju rana kao antibakterijskog, protuupalnog antioksidansa i antivirusnog sredstva: Pregled, Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/