Sadržaj:
- Što je refluks kiseline?
- Kako se brzo osloboditi refluksa kiseline
- Prirodni načini ublažavanja kiselosti i žgaravice
- 1. Soda bikarbona
- 2. Korijen sladića
- 3. Aloe Vera
- 4. Đumbir
- 5. Skliski brijest
- 6. sjeme kima
- 7. Kamilica
- 8. matičnjak
- 9. Korijen anđelike
- Kada posjetiti liječnika
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 10 izvora
Refluks kiseline, poznat pod nazivom žgaravica, široko je rašireni želučani poremećaj. Istraživanja pokazuju da je raširena u oko 20% zapadne populacije (1). To je posebno zabrinjavajuće jer se može ekstrapolirati na naše prehrambene navike i prehrambeni unos.
Ubrzanim životnim stilom 21. stoljeća podvrgavamo se nezdravim navikama, poput jedenja brze hrane i neparnih sati, do te mjere da na kraju preskačemo obroke. Sve to može izravno utjecati na probavni sustav.
Zbog toga vam je potrebno pažljivo pratiti što jedete kako biste spriječili refluks kiseline. U ovom ćemo članku podijeliti savjete i trikove za rješavanje ovog stanja. Također ćete razumjeti kako je to uzrokovano i promjene načina života koje možete poduzeti kako biste spriječili refluks kiseline.
Što je refluks kiseline?
Refluks kiseline, poznat i kao žgaravica, stanje je povezano s gastrointestinalnim traktom. Želudac sadrži jake kiseline koje pomažu u probavi hrane koju jedete.
Ponekad se ova kiselina može vratiti u vaš jednjak i izazvati peckanje u gastrointestinalnom traktu. Taj se osjećaj može osjetiti u prsima, što je jedan od razloga što se naziva i žgaravicom.
U nekim slučajevima ljudi imaju refluks kiseline više od dva puta tjedno. To bi mogao biti pokazatelj stanja poznatog kao gastroezofagealna refluksna bolest. Ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.
Pogledajmo sada neke brze načine za olakšanje refluksa kiseline.
Kako se brzo osloboditi refluksa kiseline
Refluks kiseline može vam ometati mnoge svakodnevne aktivnosti. Može se osjećati nelagodno i uzrokovati gubitak apetita. Evo nekoliko stvari koje možete učiniti da biste se riješili simptoma refluksa kiseline:
- Razmislite o nošenju široke odjeće
Nošenje široke odjeće može izbjeći stezanje uzrokovano uskom odjećom, ublažavajući time nelagodu i nelagodu koja može nastati.
- Ustanite u redovitim intervalima
Stajanje u redovitim razmacima osigurava da vaš želudac nije neobično napet.
- Suzdržite se od pušenja
Pušenje šteti zdravlju. Pušenje može povećati rizik od refluksa kiseline i uzrokovati nelagodu i bol u ezofagealnom traktu.
- Uzmite lijekove bez recepta
Konzumacija antacida koji su lako dostupni kod najbližeg ljekarnika siguran je način za trenutno oslobađanje od refluksa kiseline.
U sljedećem odjeljku istražit ćemo nekoliko prirodnih načina koji vam mogu olakšati stanje.
Prirodni načini ublažavanja kiselosti i žgaravice
1. Soda bikarbona
Soda bikarbona (ili natrijev bikarbonat) može se koristiti kao antacid. Može pomoći ublažiti simptome refluksa kiseline (uključujući probavne smetnje, nadutost i mučninu) (2).
Uzmite čašu vode i dodajte joj žličicu sode bikarbone u prahu. Dobro promiješajte i konzumirajte.
Napomena: Ne uzimajte sodu bikarbonu na puni želudac. Nemojte ga koristiti duže od dva tjedna, osim ako vam to nije savjetovao liječnik. Također, ako ste na antacidima, aspirinu, željezu, litiju, vitaminima ili bilo kojim drugim lijekovima ili ako imate povišeni krvni tlak, probleme sa srcem ili bubrege, obratite se svom liječniku prije nego što potražite ovaj lijek.
2. Korijen sladića
Sladić je biljni lijek koji se široko koristi u liječenju upale želuca jer djeluje inhibitorno na sintezu prostaglandina i lipoksigenaze, što inače može dovesti do refluksa kiseline (3).
Zagrijte šalicu vode u loncu i dodajte joj nekoliko kriški suhog slatkog korijena. Prokuhajte vodu i pustite da vrije 5-10 minuta. Uzmite ovaj čaj jednom dnevno kako biste smanjili refluks kiseline.
Napomena: Dugotrajna konzumacija sladića može rezultirati nuspojavama poput niske razine kalija, povišenog krvnog tlaka, slabosti i paralize. Ako uzimate lijekove za zgrušavanje krvi, krvni tlak, upalu ili diuretike, izbjegavajte ovaj lijek jer je poznato da sladić u interakciji s tim lijekovima smanjuje njihovu učinkovitost.
3. Aloe Vera
Aloe vera je biljka koja se često koristi u tradicionalnoj medicini. Njegov sok može pomoći u smanjenju upale u gastrointestinalnom traktu koja može uzrokovati refluks kiseline. Biljka također pomaže smirivanju trakta (4).
Možete konzumirati pola šalice soka aloe vere 30 minuta prije jela, dva puta dnevno, dok ne dobijete olakšanje.
4. Đumbir
Đumbir ima antacidna i karminativna svojstva i koristi se tisućama godina za ublažavanje želučanih tegoba poput nadutosti, dispepsije i gastritisa (5). Također ubrzava pražnjenje želuca, što može pomoći u ublažavanju kiselosti i žgaravice.
Naribajte centimetar đumbira i dodajte ga u šalicu kipuće vode. Pustite da strmi 10 minuta. Ovaj čaj od đumbira možete piti svaki dan prije obroka.
Napomena: Ako uzimate lijekove za dijabetes, zgrušavanje krvi ili visoki krvni tlak, prije nego što se odlučite za ovaj lijek, svakako se posavjetujte s liječnikom.
5. Skliski brijest
Studije pokazuju da je skliski brijest bogat fitokemikalijama koje mogu imati prigušujući učinak protiv hiperacidnosti (6). To može pomoći u ublažavanju nelagode koja prati refluks kiseline.
Skuhajte šalicu vode. Dodajte joj žlicu klizave kore brijesta u prahu i dobro promiješajte. Pijte ovaj čaj dok je topao.
Napomena: Skliski brijest može smanjiti učinkovitost vaših lijekova. Stoga, pobrinite se da ga uzimate sat vremena nakon uzimanja lijeka.
6. sjeme kima
Sjemenke kima tradicionalno se koriste za liječenje probavnih smetnji. Posjeduju protuupalna i antioksidativna svojstva koja mogu inhibirati proizvodnju viška želučanih kiselina (7). To, pak, može spriječiti refluks kiseline.
Čajnu žličicu sjemenki kima namočite u čašu kipuće vode. Procijedite vodu i konzumirajte je dok je topla. Pijte ovaj čaj prije i poslije jela kako biste poboljšali probavu.
7. Kamilica
Kamilica se tradicionalno koristi za brojna gastrointestinalna stanja, poput nadimanja, čira i iritacije probavnog sustava (8). Pomaže u smirivanju želuca i djeluje kao probavni relaksans.
Vrećicu čaja od kamilice natopite šalicom kipuće vruće vode. Čaj pijte dok je topao. Ovaj čaj možete piti 2-3 puta dnevno.
Napomena: Ako ste alergični na biljke iz porodice tratinčica, poput tratinčica, nevena, krizantema i ambrozije, izbjegavajte kamilicu.
8. matičnjak
Listovi matičnjaka koriste se zbog svojih karminativnih, probavnih i analgetskih svojstava te za ublažavanje gastrointestinalnih poremećaja (9). Stoga matičnjak može biti koristan u ublažavanju žgaravice.
Dodajte 5-6 listova matičnjaka u čašu kipuće vruće vode u čaši i pokrijte je oko 5 minuta. Ostavite da se listovi strmo strme. Popijte topli čaj.
Napomena: Ako imate dijabetes ili lijekove za štitnjaču, razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego što isprobate ovaj lijek.
9. Korijen anđelike
Korijen anđelike pokazuje karminativne učinke i može pomoći u ublažavanju dispepsije (10). Ovi učinci mogu također pomoći u ublažavanju žgaravice.
Dodajte čajnu žličicu suhog korijena anđelike u čašu kipuće vode. Ostavite da se strmo napuni i procijedite. Čaj pijte dok je topao.
Napomena: Izbjegavajte ovaj lijek ako ste trudni jer angelika može stimulirati kontrakcije maternice.
Ovo je nekoliko domaćih lijekova koji mogu pomoći u ublažavanju refluksa kiseline. U sljedećem ćemo dijelu pogledati hranu koju trebate izbjegavati kako biste spriječili refluks kiseline.
Što treba izbjegavati
- Začinjena i masna hrana.
- Prerađeni ili rafinirani proizvodi, poput mliječnih proizvoda i čokolade
- Alkoholna pića jer mogu imati nepovoljan učinak na sluznicu želuca i povećati kiselost.
- Ograničite unos kofeinskih i gaziranih pića.
Osim što možete promijeniti svoj izbor hrane, i neke promjene u načinu života mogu vam pomoći.
Promjene u načinu života
- Slijedite uravnoteženu prehranu s malo ugljikohidrata.
- Jedite najmanje 2,5 sata prije spavanja.
- Imajte manje, ali redovite obroke.
- Razmislite o tome da akupunkturu odradi stručnjak.
Kada posjetiti liječnika
Ako simptomi refluksa kiseline traju dulje od sedam dana, obratite se liječniku. Ponekad slučaj refluksa kiseline može biti pokazatelj GERB-a, koji je teži oblik stanja. To zahtijeva hitnu medicinsku pomoć, a u nekim rijetkim slučajevima čak je i kirurški postupak zajamčen.
Nadamo se da će vam lijekovi biti od pomoći u ublažavanju simptoma kiselosti i žgaravice. Međutim, ako osjetite nelagodu ili ne nađete olakšanje, pozivamo vas da se obratite liječniku kako biste utvrdili osnovni uzrok stanja.
Je li vam ovaj post bio informativan? Javite nam u odjeljku za komentare ispod!
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Može li pijenje mlijeka pomoći u liječenju žgaravice?
Mlijeko može privremeno olakšati kiselost, ali nakon nekog vremena može prouzročiti da vaš želudac proizvodi više kiseline. Stoga to možda nije dugoročno rješenje.
Pruža li žvakaća guma olakšanje od žgaravice?
Žvakaća guma potiče stvaranje sline u ustima. To vam omogućuje da progutate kiseline koje se povećavaju u vašem jednjaku i mogu vam pomoći ublažiti nelagodu.
10 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Dijagnoza i liječenje gastroezofagealne refluksne bolesti, World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133436/
- Natrijev bikarbonat, MedlinePlus, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje
medlineplus.gov/druginfo/meds/a682001.html
- Integrativno liječenje refluksa i funkcionalne dispepsije u djece, MDPI, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928719/
- Učinkovitost i sigurnost sirupa Aloe vera za liječenje gastroezofagealne refluksne bolesti: pilot randomizirano pozitivno kontrolirano ispitivanje, Journal of Traditional Chinese Medicine, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26742306
- Đumbir u gastrointestinalnim poremećajima: Sustavni pregled kliničkih ispitivanja, Food Science & Nutrition, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/
- Prebiotički potencijal biljnih lijekova koji se koriste u probavnom zdravlju i bolestima, Časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065514/
- Kim kao važne ljekovite biljke u upravljanju bolestima, prirodnim proizvodima i bioprospekciji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6328425/
- Kamilica: Biljni lijek iz prošlosti sa svijetlom budućnošću, Molecular Medicine Reports, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
- Melissa officinalis L: Pregledna studija s perspektivnom antioksidansima, komplementarnom i alternativnom medicinom utemeljenom na dokazima, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871149/
- Fitoterapija kod funkcionalnih gastrointestinalnih poremećaja, probavnih bolesti, Karger.
www.karger.com/Article/FullText/485489