Sadržaj:
- Sadržaj
- Plod rogača: dubinski
- Visoko na rogaču!
- Na koje načine rogač može koristiti vašem zdravlju?
- 1. Može liječiti GERB i čireve te zaštititi GI trakt
- 2. Može vam pomoći u upravljanju akutnim proljevom
- 3. Je li snažno sredstvo protiv dijabetesa
- 4. Kontrolira tjelesnu težinu, hiperlipidemiju i kolesterol
- Prehrambeni i fitokemijski profil ploda rogača
- Kako jesti rogač? Koji su različiti oblici u kojima je trenutno dostupan?
- Rogač protiv kakaa
- Donja linija…
- Reference
Čokolada je krajnji mijenjač igre u mnogim situacijama. Ali jedenje svakodnevno u izdašnim količinama može utjecati na vaše zdravlje. Znači li to da ljudi poput mene nemaju nade? Pa, što ako bih vam rekao da postoji voće koje je dvostruko zdravije od čokolade i jednako dobrog okusa? Da! Ime je rogač.
Rogač je mediteransko drvo koje ima plodove nalik mahuni. Ovo kašasto voće poznato je po proizvodnji gume koja se koristi u industriji hrane i pića. Zanimljivo je da rogač dobiva i terapeutsku i farmaceutsku važnost. Koje su njegove prednosti i kako je to najbolja zamjena za kakao ikad? Znatiželjan? Počnite s pomicanjem!
Sadržaj
- Plod rogača: dubinski
- Na koje načine rogač može koristiti vašem zdravlju?
- Prehrambeni i fitokemijski profil ploda rogača
- Kako jesti rogač? Koji su različiti oblici u kojima je trenutno dostupan?
Plod rogača: dubinski
Shutterstock
Stablo rogača ( Ceratonia siliqua L.) mediteransko je drvo visokog gospodarskog i terapijskog značaja. Plod mu je mahunast, smeđi i izrađen od pulpe i sjemenki (1).
U pulpi rogača uglavnom je puno šećera, poput saharoze, fruktoze i glukoze. Sadrži 48% -56% šećera i 18% celuloze i hemiceluloze. Istraživači vjeruju da su ove mahune izuzetno bogate bioaktivnim sastojcima (1).
Plodovi rogača sadrže fitokemikalije poput tanina, prehrambenih vlakana, cikitola i polifenola. Najbolji dio kod njih je njihov postotak s malo masnoće. Te fitokemikalije mogu imati niz blagodati, uključujući antioksidativna, antidijabetička, antikancerogena, antidijarejska i antilipolitička svojstva (1).
Pogledajmo svijetlu stranu rogača.
Visoko na rogaču!
- Sjemenke rogača komercijalno su važne zbog svoje gume rogača (CBG) zvane gume rogača (LBG). Napravljen od endosperma sjemena rogača, LBG se široko koristi kao zgušnjivač i stabilizator u prehrambenoj industriji.
- Kemijski, LBG je galaktomananski polisaharid s ostacima galaktoze i manoze. Biokompatibilan je, bioresorbibilan i biorazgradiv.
- LBG se također koristi kao sredstvo za nošenje za kontrolirano otpuštanje lijekova - samostalno ili s drugim molekulama nosača.
- Plod rogača ne sadrži kofein i teobromine. Koristi se kao zamjena za kakao u nekoliko namirnica bez kofeina.
- Plod rogača jedan je od najbogatijih izvora galne kiseline, između 23,7 mg / 100 g i 164,7 mg / 100 g!
- Rogač sadrži svih 7 esencijalnih aminokiselina (treonin, metionin, valin, izoleucin, leucin, fenilalanin i lizin) u koncentracijama koje udovoljavaju standardima SZO.
- Rogač je i ljubimac ljubimac! Svojim ljubimcima bez oklijevanja možete hraniti grickalice od rogača. Međutim, sigurnije je o tome razgovarati s veterinarom prije nego što ih nahranite.
Natrag na TOC
Na koje načine rogač može koristiti vašem zdravlju?
1. Može liječiti GERB i čireve te zaštititi GI trakt
Shutterstock
Patogene invazije mogu potaknuti proizvodnju slobodnih radikala u vašem tijelu. Čini se da su vaša crijeva najviše pogođena u ovom procesu. Reaktivne vrste kisika mogu oštetiti unutarnje obloge (sluznicu) organa GI trakta. To dovodi do razvoja nekoliko gastrointestinalnih poremećaja poput gastritisa, čira, raka želuca, dispepsije itd. (2).
Ekstrakti rogača mogu biti od velike pomoći u takvim slučajevima. Tanini rogača, flavonoidi i fenolni spojevi imaju visoku aktivnost čišćenja slobodnih radikala. Oni štite sluznicu želuca i sprečavaju patogenu invaziju (2).
U istraživanju na štakorima, tanini iz ekstrakta rogača mogli bi spriječiti razvoj čira na želucu inducirajući suženje krvnih žila (vazokonstrikcija). Također, flavonoidi su pokazali aktivna anti-čirna i gastroprotektivna svojstva održavajući integritet želučane sluznice (2).
2. Može vam pomoći u upravljanju akutnim proljevom
Proljev je još jedna česta nuspojava bakterijskog ili virusnog napada na vaše tijelo. Dvostruko je gore kontrolirati i liječiti proljev u novorođenčadi i djece.
U studiji kontroliranoj placebom, dojenčad od 3 do 21 mjeseca (s proljevom) hranjena su 1,5 g / kg rogača bogatog taninom u prahu svaki dan tijekom 6 dana. Primijećeno je da su se dojenčad na prahu od rogača brže vraćala od svojih kolega (3).
Ta su dojenčad imala normalnu defekaciju, tjelesnu temperaturu i smanjeno povraćanje. Roh u prahu bio je dobro prihvaćen u novorođenčadi i nije pokazivao znakove netolerancije.
3. Je li snažno sredstvo protiv dijabetesa
Shutterstock
Tradicionalna medicina smatra da je rogač moćno antidijabetičko sredstvo. Topiva vlakna u gumi sjemena rogača mogu promijeniti strukturu ugljikohidrata tijekom probave. Vlakna smanjuju brzinu razgradnje ugljikohidrata i kontroliraju razinu glukoze u krvi (4).
Jedan od mehanizama koji stoje iza ovog antidijabetičkog svojstva je taj da rogač može inhibirati α-amilazu i α-glukozidazu uključene u metabolizam ugljikohidrata.
Voćna pulpa također sadrži flavonoide, tanine i druge antioksidanse. Oni štite stanice gušterače od oksidativnog oštećenja i kontroliraju težinu ove autoimune bolesti (4).
Neki tvrde da pulpa rogača može povećati osjetljivost na inzulin. Ali nema dovoljno dokaza koji potkrepljuju ovu tvrdnju. Međutim, plod rogača može regulirati hiperglikemiju i poboljšati toleranciju glukoze (5).
4. Kontrolira tjelesnu težinu, hiperlipidemiju i kolesterol
Guma rogača (LBG) ili guma sjemenki rogača iz pulpe rogača ima antihiperlipidemijska svojstva. Kada se prah rogača davao hiperlipidemijskim štakorima, došlo je do smanjenja razine lipida i kolesterola ovisno o dozi.
Ovi štakori hranjeni rogačem također su pokazali histopatološku normalnost srca i bubrega - za razliku od hiperlipidemijskih. Stoga fitokemikalije rogača mogu spriječiti kronične poremećaje poput ateroskleroze kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilih osoba (1).
Studije na zečevima pokazuju da netopiva vlakna rogača utječu na metabolizam lipida. Ekstrakt vlakana bogat polifenolom pojačava ekspresiju LDL receptora. Također pojačava enzime koji metaboliziraju kolesterol. To može zaštititi jetru od nakupljanja lipida i oštećenja izazvanog peroksidacijom (6), (1).
Očito je da su gotovo sve gore navedene koristi povezane s oksidativnim stresom. Plod rogača ima potrebno za uklanjanje slobodnih radikala i drugih čimbenika. Zovu se fitokemikalije. Pogledajmo što sadrže aktivni sastojci plodova rogača.
Natrag na TOC
Prehrambeni i fitokemijski profil ploda rogača
Plod rogača ima značajnu količinu šećera u pulpi. Saharoza je najzastupljeniji šećer koji se nalazi u rogaču (oko 52% suhe tvari), a fruktoza i glukoza prisutni su u malim količinama.
Vlakna su druga komponenta celuloze rogača (oko 30-40%) (1). Ovo voće ima više netopivih vlakana od topivih frakcija. Dakle, možete pronaći više hemiceluloze, pektina, celuloze, lignina i drugih polifenola i samo oko 10% topivih vlakana (1).
Guma rogača, bijeli do kremastobijeli endosperm sjemena rogača, od velike je gospodarske važnosti. Uglavnom se sastoji od galaktomanana koji su polisaharidi velike molekulske mase. Zbog ovih nefermentiranih polisaharida LBG se koristi u želeu, dječjoj hrani itd. (1).
Makrominerali poput kalcija, kalija, fosfora i magnezija identificirani su u različitim koncentracijama. Sadržaj kalcija mogao bi biti 300 mg / 100g (dw), dok se kalij kreće između 90-1120 mg / 100g (dw).
Plodovi rogača sadrže i željezo, bakar, cink, mangan, nikal, barij, kobalt itd. Među mikromineralima željezo ima najveću koncentraciju (1).
Dolazeći do aktivnih spojeva, plod rogača prepun je fitokemikalija.
Različiti dijelovi ploda rogača sadrže fenolne kiseline poput kofeinske kiseline, hidroksibenzojeve kiseline, klorogenske kiseline, cimetne kiseline, kumarne kiseline, ferulinske kiseline, galne kiseline, gentizične kiseline i špricne kiseline (1).
Flavonoidi, uključujući apigenin, katehin, genistein, eriodictyol, kaempferol, luteolin, miricetin, kvercetin, naringenin, krizoeriol, epigalokatehin, izorhamnetin raspršeni su u plodu, pulpi i sjemenu u različitim koncentracijama (1).
Vlakna pulpe od rogača pretežno sadrže tanine. Oni pridonose opori voća. Tanini rogača su proantocijanidini sastavljeni od skupina flavan-3-ol, galne kiseline, katehina, epikatehin galata, epigalokatehin galata, delphinidina, pelargonidina i cijanidina (1).
S tako eksplozivnim profilom rogač je po mjeri po mjeri super hrana!
Zar to već ne želite pojesti?
Srećom rogač je dostupan u raznim oblicima. Da biste znali što su, prijeđite na sljedeći odjeljak!
Natrag na TOC
Kako jesti rogač? Koji su različiti oblici u kojima je trenutno dostupan?
Voće rogača polako, ali neprestano, stječe popularnost među čudacima zdravlja kao zdrava zamjena za kakao i kavu. Kako nema kofeina i teobromina, a ima nizak glikemijski indeks i zanemarive masnoće, rogač možete koristiti u svakodnevnom kuhanju.
Čokoladu u muffinima, kolačićima, pločicama, bombonima, kolačima i umacima možete zamijeniti rogačem u prahu od mahuna rogača bez sjemenki. Možete provjeriti ovdje.
Nekoliko drugih zdravih opcija koje možete kuhati ili peći su čips od rogača (kupujte ovdje), slad prekriven rogačem (kupujte ovdje), čaj od mahuna sjemenki rogača (kupujte ovdje) i sirup od rogača (kupujte ovdje).
Rogač protiv kakaa
U eksperimentu su se muffini izrađeni od rogača u prahu uspoređivali s onima od kakaa u prahu. Zapažanja su bila iznenađujuća (7)!
- Muffini od rogača bili su spužvastiji i nježniji od kakaovih.
- Bili su slađi i manje gorki od kakao muffina. Mafini od rogača, međutim, okusili su malo mahunarke. Pitate se što to znači!
- Muffini od rogača bili su zdraviji od svojih kolega zbog većeg fitokemijskog sadržaja.
- Napokon, rogač u prahu jeftiniji je od kakaa!
Također možete putem interneta kupiti bombone od rogača (kupiti ovdje), sušene mahune rogača i sjemenke (kible) (kupite ovdje) i pločice rogača (ovdje).
Grickalice od rogača su veganske, bez glutena, bez laktoze i organske. Oni promiču sitost, obuzdavaju hedonske muke gladi, kontroliraju glikemijski odgovor, a opet vam daju energetski poticaj (8). Stoga su bez krivnje i okrutnosti!
Natrag na TOC
Donja linija…
Rogač postaje sve popularniji zbog svojih zdravstvenih dobrobiti. Osim industrijske važnosti gume, plodovi rogača imaju antidijabetička, antidijarejska, antioksidativna, antihiperlipidemijska i nekoliko ljekovitih svojstava.
Uz niz nevjerojatnih blagodati i primjena, rogač je nesumnjivo idealna superhrana. Ako se slažete s nama, podijelite svoje stavove, upite i povratne informacije u odjeljku za komentare u nastavku.
Sretna čistka uz rogač!
Reference
- "Funkcionalne komponente ploda rogača: povezivanje…" Međunarodni časopis za molekularne znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Gastroprotektivni učinak rogača (Ceratonia siliqua L.) protiv…” BMC komplementarna i alternativna medicina, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „Mahuna rogača bogata taninom za liječenje akutnog početka…“ Časopis za dječju gastroenterologiju i prehranu, Nacionalna medicinska knjižnica Us.
- “Procjena glikemijskog učinka mahuna Ceratonia siliqua (rogač)…” PeerJ, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Ceratonia siliqua L. (nezrela grah rogača) inhibira crijevnu glukozu…" Journal of Science of Food and Agriculture, američka Nacionalna medicinska knjižnica.
- “Dodatak netopivim vlaknima dobivenim iz mahune rogača…” European Journal of Nutrition, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Učinak zamjene kakaovog praha rogačem…” Biljna hrana za ljudsku prehranu, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Kratkoročni učinci rogača s niskim glikemijskim indeksom…” Prehrana, Američka nacionalna medicinska knjižnica.