Sadržaj:
- Što je teksturna kosa?
- Koje su prednosti teksturirane kose?
- Teksturirana kosa - prije i poslije
- Texturizers vs. Opuštajuće
- Proces teksturiranja
- Kako se brinuti o teksturiranoj kosi
Prirodna kosa naš je pravi identitet, ali postaje li uzbudljiva? Jeste li raspoloženi za eksperimentiranje? Tada je teksturiranje kose nešto što bi vas moglo zanimati. Evo svega što trebate znati o teksturiranju kose. Pomaknite se prema dolje!
Što je teksturna kosa?
To je često pitanje. Teksturiranje kose nije novi koncept. Postoji od 1990-ih, a uglavnom su ga radile žene Afroamerikanke. Žene u boji odlučile su se za ovaj postupak kako bi opustile svoje uske kovrče.
Teksturirana kosa razlikuje se od teksturirane. U teksturiranju, postojeći uvojci prelaze u labave kovrče bez da ih u potpunosti ispravite. Dakle, stvara prirodniji izgled.
Iako je teksturiranje postupak koji se temelji na kemikalijama, puno je blaži od opuštanja kose. Štoviše, teksturizatori ne narušavaju u potpunosti prirodni uvojak, za razliku od opuštanja u kojem je prirodna tekstura vaše kose u potpunosti transformirana (1).
Zašto bi itko želio teksturirati svoju kosu? Ispostavilo se da nudi hrpu prednosti. Pogledajmo ih.
Koje su prednosti teksturirane kose?
- Dodaje volumen vašoj kosi.
- Smanjuje prolijetanje, kovrčanje i neposlušnu kosu.
- Predmeti sjaje na vašim bravama.
- Pruža vam svjetlije i upravljivije kovrče.
- Odrastati teksturiranu kosu lakše je od one opuštene.
- Olakšava vam češljanje i detangle kosu.
- Olakšava vam ispravljanje kose i isprobavanje novih frizura.
Napomena: Teksturizator može koristiti kemikalije koje mijenjaju pH ravnotežu vlasišta ili kose. Može izazvati iritaciju ili opekline. Stoga, napravite test zakrpe prije nego što upotrijebite teksturizer kako biste bili sigurni da vaša kosa dobro radi s njim.
Teksturirana kosa - prije i poslije
Kao što je ranije spomenuto, teksturiranje možda neće napraviti revolucionarnu razliku, ali dat će vam poželjan ishod. Ako imate kosu tipa 4 (A, B ili C), teksturiranje će je spustiti na tip 3 kovrče puno mekše teksture. Nakon teksturiranja, vaša kosa neće biti otporna na oblikovanje.
Teksturirana kratka kosa
Youtube
Teksturirana srednja kosa
Izvor
Teksturizirana kinky kosa
Izvor
Pogledajmo sada razlike između teksturizatora i relaksatora.
Texturizers vs. Opuštajuće
Postoji mala razlika između teksturizatora i relaksatora, što može biti prilično zbunjujuće. Obje sadrže kemikalije koje trajno mijenjaju teksturu vaše kose. Jedina razlika leži u vremenskom faktoru.
Svrha teksturizatora je da donekle olabavi kovrče i ne ispravi ih. Teksturizatori oslobađaju uske kovrče u valove i olakšavaju češljanje kose. Opuštač će vam u potpunosti ispraviti kosu. Relakseri sadrže natrijev hidroksid koji mijenja pH vaše kose, čineći je ravnom i glatkom.
Šteta koju uzrokuje relaxer mnogo je veća nego teksturizer. Teksturizer sadrži botaničke sastojke koji se razmazuju na kosi 5 do 10 minuta. Relakseri se obično ostavljaju na vašoj kosi 15 do 20 minuta i trebaju ih obraditi neutralizator i regenerator. Ove jako napunjene kemikalije u relaksatoru mogu redovito raditi oštećenja vaših kovrča.
Rezultati se drastično razlikuju u oba procesa. Teksturizator najbolje djeluje na kratkim uvojcima u obliku slova S, dok relakseri najbolje djeluju na uvojcima u obliku slova S i Z.
Teksturirana kosa i opuštena kosa
Shutterstock
Sad kad znate što je teksturiranje kose, pogledajmo postupak teksturiranja i kako se to zapravo radi.
Proces teksturiranja
Teksturizator može trajno izmijeniti strukturu vaše kose. Kemikalije u njemu modificiraju keratin (proteine) u vašoj kosi što joj daje fiksnu strukturu.
Kosa se sastoji od aminokiselina koje joj daju kovrčavost. Kada se nanese teksturizator, vodikove veze u aminokiselinama se prekidaju, što rezultira labavijim kovrčama.
Postoje dvije vrste texturizatora - jedan sadrži formulu luga, a drugi ne. Formula za lužinu štetna je za vašu kosu i može vam opeći vlasište ako se strogo koristi.
Važno je isprati uređivač za teksturu neutralizatorom kako biste prekinuli kemijski postupak. Imajte na umu da teksturizator može biti štetan za vašu kosu ako se redovito radi. Preporučuje se upotreba biljnih regeneratora ili proteinskih tretmana kako biste zaštitili kosu od oštećenja.
Pros
- Možete odmah dobiti svilenkastu, mekanu i upravljivu kosu.
- Ne trebate posjetiti skupe salone za teksturiranje. Ovaj se postupak može provesti kod kuće.
- Ima dugotrajne rezultate.
Protiv
- Rezultati možda neće biti jednoliki za svaki tip kose.
- Teksturizatori sadrže štetne kemikalije.
Budući da je teksturiranje kose kemijski postupak, trebate pravilno paziti na kosu nakon što je završite. Slijedi nekoliko savjeta za održavanje kojih se trebate pridržavati kako biste hranili kosu i održavali je zdravom.
Kako se brinuti o teksturiranoj kosi
Original text
- Koristite proizvode koji odgovaraju vašoj kosi nakon teksturiranja. Prije kupnje proizvoda konzultirajte profesionalnog stilista ili svog frizera. Kupujte proizvode koji održavaju sjaj i vlagu vaše kose.
- Spavajte sa svilenim šalom omotanim oko glave. To pomaže u smanjenju kovrčanja.
- Važno je svakodnevno vlažiti kosu. To pomaže u restrukturiranju vaših kovrča. Češljanjem mokre kose uklonit ćete zamršenost i kovrčanje.
- Koristite šampon i regenerator