Sadržaj:
- Što je hernija?
- Vrste kila
- Simptomi kila
- Uzroci i faktori rizika
- Kako dijagnosticirati kilu
- Kako liječiti kilu
- Kako spriječiti herniju
- Što biste trebali jesti ako imate kilu?
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Jeste li razvili kvržicu na trbuhu ili preponama? Boli li vas ova kvržica dok dižete težak predmet ili kada se fizički naprežete na bilo koji drugi način? Tada su šanse da ste razvili kilu.
Kila je obično posljedica oslabljenih ili ozlijeđenih mišića koji više ne mogu držati vaše organe na mjestu. Njegov je izgled prilično čest u području trbuha i prepona. Želite li znati više o ovom stanju i vašim mogućnostima za borbu s njim? Nastavi čitati.
Što je hernija?
Vaši se organi često drže zajedno na mjestu uz pomoć mišića ili tkiva koja ih okružuju. Kila je rezultat bilo kojeg od vaših organa koji se progura kroz otvor okolnog mišića ili tkiva.
Hernije se najčešće javljaju u trbuhu. Međutim, mogu se pojaviti i na gornjem dijelu bedra, preponama i pupku. Iako kile nisu nužno opasne po život, ne prolaze same od sebe. U nekim slučajevima mogu zahtijevati operaciju kako bi se spriječile komplikacije.
Hernije se mogu podijeliti u različite vrste, ovisno o području na kojem se pojavljuju.
Vrste kila
Uobičajene vrste kila su kako slijedi (1):
- Inguinalna kila
Ovo je najčešći tip kila i čini oko 70% svih kila. Pojavljuje se kada se crijevo progura kroz slabo ili poderano mjesto u donjem dijelu trbušnog zida, obično u ingvinalnom kanalu. Ovaj se kanal nalazi u preponama. U muškaraca je ingvinalni kanal područje gdje sjemenovod prolazi kroz trbuh do skrotuma i drži testise na okupu. Dok kod žena ingvinalni kanal pomaže zadržavanju maternice na mjestu. Ingvinalne kile češće su u muškaraca nego u žena.
- Hijatalna kila
Hijatalna kila obično se javlja kada dio vašeg želuca završi izbočenjem kroz dijafragmu u prsnu šupljinu. Dijafragma je mišić koji se skuplja dok dišete i pomaže u uvlačenju zraka u pluća. Rezultat je odvajanje organa vašeg prsa od abdomena. Osobe starije od 50 godina sklonije su razvoju hijatalne kile. Ako se utvrdi da dijete ima hijatalnu kilu, to je vjerojatno posljedica urođene urođene mane. Da biste saznali više o hijatalnoj herniji i mogućnostima liječenja, kliknite ovdje.
- Pupčana kila
Često se javlja kod djece i beba mlađih od 6 mjeseci. Ova vrsta kile obično je rezultat ispupčenja crijeva iz trbušnog zida, u blizini pupka. Ova izbočina je obično vidljiva kada dijete plače.
Pupčana kila obično se olakšava i prolazi sama od sebe kako jačaju mišići trbušnog zida. To se obično događa kada dijete navrši godinu dana. U slučaju da kila odbije nestati, može biti potrebna operacija.
- Incizijska kila
Takve se kile obično pojavljuju nakon trbušne operacije. Vaša su crijeva izložena velikom riziku od probijanja ožiljka na rezu ili tkiva koja ih okružuju.
- Femoralna kila
Javlja se u gornjem dijelu bedra, blizu prepona, na području koje se naziva femoralni kanal. Obično je poznato da utječe na žene.
- Epigastrična kila
Rezultat je to bocanja tkiva kroz procjep na trbušnom zidu, koji se nalazi između prsne kosti i pupka.
- Dijafragmalna kila
Obično se događa kada se bilo koji otvor na dijafragmi proširi.
Pogledajmo sada uobičajene simptome koji se pojavljuju kod različitih vrsta kila.
Simptomi kila
Prvi i najvažniji simptom kile je kvrga na zahvaćenom području. Ovo ispupčenje može se primijetiti s obje strane stidne kosti ako se radi o ingvinalnoj herniji. Također ćete vrlo vjerojatno osjetiti kilu ako ustanete, sagnete se ili kašljete.
Ako vaše dijete ima kilu, moći ćete vidjeti i / ili osjetiti izbočinu kad plače. Ova izbočina jedini je simptom povezan s pupčanom kilom.
Ostali česti simptomi povezani s ingvinalnom hernijom uključuju (2):
- Bol ili nelagoda na zahvaćenom području, posebno kada savijate, kašljete ili podižete bilo što teško
- Pritisak ili osjećaj težine u trbuhu
- Osjećaj bola ili pečenja na mjestu kvržice
Simptomi koji mogu biti povezani s hijatalnom hernijom su (3):
- Bol u prsima
- Teškoće gutanja
- Refluks kiseline
U nekim slučajevima kila teško pokazuje bilo kakve simptome, a možda nećete znati da je imate ako se ne podvrgnete rutinskom fizičkom ili liječničkom pregledu.
Kile su obično uzrokovane kombinacijom oslabljenih mišića i naprezanja. Ovisno o okidaču, kila se može pojaviti brzo ili tijekom vremena.
Uzroci i faktori rizika
Mišićna slabost jedan je od najčešćih pokretača kila.
Nekoliko uobičajenih uzroka mišićne slabosti mogu uključivati:
- Dob - Novorođenčad i starije odrasle osobe imaju slabije mišiće.
- Nemogućnost ili neuspjeh mišića trbušnog zida da se pravilno zatvaraju u maternici (urođena mana)
- Kronični napadi kašlja
- Operacija ili ozljeda
Neki čimbenici također mogu povećati rizik od nastanka kila dodatnim naprezanjem slabih mišića. Oni su (1):
- Trudnoća
- Zatvor
- Teško dizanje utega
- Nakupljanje tekućine u trbuhu
- Pretilost
- Povijest operacije ili ozljede na zahvaćenom području
- Obiteljska povijest kila
- Pušenje
- Medicinska stanja poput cistične fibroze
Kako dijagnosticirati kilu
Ingvinalne i incizijske kile dijagnosticiraju se fizikalnim pregledom. Vaš liječnik može prvo potražiti kvržicu koja vam se izboči na trbuhu / preponama kad stojite, kašljate ili se naprežete.
Dijagnostički postupci koji se koriste za otkrivanje hijatalne hernije uključuju rentgensku pretragu barijeve gutljaje i endoskopiju (4).
- Rentgen gutljaja barija - zbog toga će se od vas možda zatražiti da popijete otopinu koja sadrži barij, a zatim se snima niz rentgenskih slika vašeg probavnog trakta. Konzumacija barija pomaže da se rendgenske slike dobro prikazuju.
- Endoskopija - Uključuje navojavanje male kamere (endoskopa) koja je pričvršćena na cijev u grlu, a zatim putem jednjaka u trbuh. Ovaj test također omogućuje liječniku da vidi unutrašnjost vašeg želuca.
Da bi dijagnosticirao pupčanu kilu kod djeteta, liječnik može provesti ultrazvuk. Ovaj test koristi visokofrekventne zvučne valove za stvaranje slika unutrašnjosti tijela.
Liječenje kila ovisi o njihovoj veličini i težini simptoma povezanih s njima.
Kako liječiti kilu
Mogućnosti liječenja kila mogu uključivati:
- Lijekovi
Lijekovi za herniju usmjereni su na ublažavanje simptoma. Uključuju lijekove na recept bez recepta poput antacida, blokatora receptora H-2 i inhibitora protonske pumpe za smanjenje simptoma želučane kiseline i refluksa kiseline (3).
- Kirurgija
Ako kila uzrokuje veliku nelagodu i bol, liječnik vam može savjetovati da se podvrgnete operaciji. Trbušna rupa kroz koju strši organ ili tkivo može se ušiti i zatvoriti (5).
Hernije se najčešće popravljaju otvorenom ili laparoskopskom operacijom. Otvorene ordinacije imaju dugo vrijeme oporavka i pacijent se možda neće moći kretati oko šest tjedana. S druge strane, laparoskopske operacije imaju kratko vrijeme oporavka, ali šanse za ponovnu pojavu kile su veće. Također je važno napomenuti da sve kile nisu pogodne za laparoskopski popravak.
Možete upravljati simptomima kila i spriječiti pogoršanje stanja unošenjem sljedećih promjena u prehranu i način života.
Kako spriječiti herniju
- Imajte manje i česte obroke umjesto tri velika obroka.
- Izbjegavajte ležanje ili savijanje odmah nakon obroka.
- Kontrolirajte svoju težinu.
- Izbjegavajte naporne vježbe. Umjesto toga, radite blage vježbe kako biste pokušali ojačati pogođene mišiće.
- Prestati pušiti.
- Izbjegavajte jesti začinjenu i kiselu hranu za koju je poznato da pogoršava simptome refluksa kiseline.
Kao što ste već morali shvatiti, vaša prehrana zaista igra važnu ulogu u liječenju kila. Stoga, hajde da sada vidimo što biste trebali jesti i izbjegavati dok se bavite ovim stanjem.
Što biste trebali jesti ako imate kilu?
Konzumirajte hranu s niskim udjelom kiseline za liječenje simptoma refluksa kiseline i GERB-a povezanih s hernijom. Hrana s niskom kiselinom i vlaknima bogata koju možete jesti ako imate herniju su (6):
- Jabuke i banane
- Povrće poput mrkve, brokule, lisnatog povrća, graška i tikve
- Piletina uzgojena na pašnjacima
- Cijeli orašasti plodovi i sjemenke
- Jogurt i druga probiotička hrana poput kefira, kombuche i kimchija
Izbjegavajte ove namirnice ako imate kilu:
- Luk
- Češnjak
- Agrumi poput naranče, rajčice, limuna, grejpa itd.
- Ljuta ili pržena hrana
- Čokolada
- Pepermint
- Hrana bogata natrijem
- Alkohol
- Kofein
- Gazirana pića
- Punomasno mlijeko
Korištenje brzog liječenja i nekoliko promjena načina života mogu vam pomoći u borbi protiv kila. Međutim, svako odgađanje liječenja može dovesti do komplikacija, poput davljenja kile, koja se čak može pokazati opasnom po život.
Je li ovaj članak bio koristan? Ne zaboravite podijeliti svoje misli i povratne informacije s nama u odjeljku za komentare u nastavku.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko traje operacija kile?
Operacija za ispravljanje kila obično traje oko 30-45 minuta. Nakon operacije, trebali biste izbjegavati veliko dizanje utega i naporne aktivnosti 4-6 tjedana.
Koliko dugo možete živjeti s kilom?
Kile ne prolaze same od sebe. Međutim, ako koristite medicinsku pomoć, možete se uspješno nositi s tim stanjem. U rijetkim slučajevima, ako se hernija ne liječi, može dovesti do komplikacija opasnih po život.
Što ne treba raditi kad imate kilu?
Trebali biste izbjegavati naporne tjelesne aktivnosti, poput dizanja utega i intenzivnog vježbanja ako imate kilu. Također morate prestati pušiti, jer to može uzrokovati kronični kašalj, što opet predstavlja problem onima koji imaju kilu.
Možete li herniju izliječiti vježbanjem?
Iako ne biste trebali raditi intenzivne vježbe, blage do umjerene vježbe kojima je cilj jačanje zahvaćenih mišića mogu pomoći u sprečavanju recidiva.
Što je sportska kila?
Sportska kila bolna je ozljeda mekog tkiva koja se često javlja u preponama. Obično se pokreće tijekom bilo kojeg sporta koji uključuje uvijanje ili nagle promjene smjera.
Koliko je ozbiljna kila?
Ako herniju ne liječite, to može dovesti do davljenja. To može dovesti do komplikacija poput smrti zahvaćenih tkiva.
Koju hranu treba izbjegavati kod ingvinalne kile?
Određena hrana može pogoršati simptome povezane s ingvinalnom hernijom, poput začinjene, kisele, pržene, kofeinske ili gazirane hrane i pića. Stoga je bolje izbjegavati takvu hranu.
Reference
- “Hernias: Overview” Institut za kvalitetu i učinkovitost u zdravstvenoj zaštiti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Hernia, Inguinal” StatPearls, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Klinički značajan karcinom hijatalne hernije" Crijeva i jetra, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Preoperativna dijagnoza hijatalne hernije: rendgen gutanja barija, manometrija visoke rezolucije ili endoskopija?" Europska kirurgija, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Hernije” München: Zuckschwerdt, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Dijeta obogaćena vlaknima pomaže u kontroli simptoma i poboljšava pokretljivost jednjaka kod pacijenata s neerozivnom gastroezofagealnom refluksnom bolešću", World Journal Of Gastroenterology, Američka nacionalna medicinska knjižnica.