Sadržaj:
- Jesu li povezani hormonska neravnoteža i gubitak kose?
- Pad kose i hormoni
- Rast kose i hormoni
- Uobičajeni rast kose i kako hormoni igraju ulogu
- Kako liječiti gubitak kose zbog hormonske neravnoteže
- 1. Koristite Rogaine za žene
- 2. Pijte puno vode
- 3. Isprobajte terapije za smanjenje stresa
- 4. Imajte rutinu vježbanja
- 5. Odričite se svih nezdravih navika
- 6. Dobro se naspavajte
- 7. Promijenite plan prehrane
Možda se pitate kako dlaka i hormoni mogu biti povezani. Ali jesu, i ova poveznica sadrži ključ mnogih vaših upita u vezi s kvalitetom i volumenom kose.
Jesu li povezani hormonska neravnoteža i gubitak kose?
Postoji mnogo različitih razloga zašto osoba pati od gubitka kose. Ako želite zaustaviti opadanje kose, morate duboko kopati i otkriti osnovni razlog pada kose. Hormonska neravnoteža jedan je od glavnih razloga gubitka kose. Naši se hormonski ciklusi mijenjaju u različitim točkama našega života, pa to ima izravan utjecaj na kvalitetu kose u tim točkama. To je vrlo često i može se dogoditi u bilo čijem životu. Jedan od mnogih slučajeva kada žena doživi hormonalnu neravnotežu tijekom trudnoće. Ženski hormoni imaju tendenciju da budu posvuda tijekom tih devet mjeseci koji dovode do opadanja kose. Jednom kad rodi, njezini se hormoni pokušavaju vratiti na normalnu razinu, i to obično čine bez ikakvih poteškoća. Menopauza je još jedan razlog zašto žene imaju hormonalnu neravnotežu.I ne treba dugo da se pokaže na vašoj kosi. Ali naravno, menopauza i trudnoća ne znače da ne možete zaustaviti gubitak kose i hormonsku neravnotežu. Naravno, možete. Pomoću prilagođenog plana liječenja definitivno možete zaustaviti gubitak kose. Tri hormona koja uglavnom utječu na rast kose su tiroksin, estrogen i progesteron.
Pad kose i hormoni
Sada da odgovorimo na pitanje koji je hormon odgovoran za gubitak kose, a koji znamo i kao androgenu alopeciju.
- Androgena alopecija česta je vrsta ćelavosti koja se viđa i kod muškaraca i kod žena. Ranije se smatralo da je ovo stanje uzrokovano pretjeranom prisutnošću testosterona u tijelu. Testosteron je također prisutan u žena u malim količinama. Međutim, nedavno je otkriveno da su DHT ili dihidrotestosteron odgovorni za androgenu alopeciju.
- DHT dovodi do odumiranja folikula dlake i poznat je kao njihov primarni neprijatelj. Stoga, ako se na vlasištu pojave iznenadne ćelave mrlje i ne znate osnovni razlog, odmah se obratite endokrinologu. To je vjerojatno problem povezan s DHT-om.
- Opadanje kose također je uzrokovano neravnotežom hormona štitnjače i tijekom trudnoće, kao što je gore spomenuto.
Rast kose i hormoni
Sada je vrijeme da razgovaramo o hormonima za rast kose.
- Zanimljivo je da višak muških hormona ili androgena u ženskom tijelu može dovesti i do ćelavosti s muškim uzorkom, kao i do prekomjernog rasta dlake na tijelu. Ovo je stanje poznato kao hirzutizam. Hirsutizam patološki nije problematično stanje, ali prekomjerna dlaka na licu i tijelu može biti izvor neugodnosti za žene.
- PCOS ili sindrom policističnih jajnika je hormonalno stanje koje pogađa dobar broj žena posvuda. Takve žene imaju problem prekomjerne dlake na licu. Njihov rast kose na tjemenu obično je negativno pogođen zbog hormonske neravnoteže.
- Gubitak kilograma ili njegovo dobivanje alarmantnom brzinom, menstrualni problemi također su sekundarni simptomi sindroma policističnih jajnika. Hirsutizam je čest problem kod kojeg na rast kose izravno utječu hormonalne promjene, a dugoročni je problem iako postoje rješenja za njega, uključujući trajno uklanjanje dlaka laserskim tretmanom.
Uobičajeni rast kose i kako hormoni igraju ulogu
Nakon rasprave o iznimnim uvjetima gubitka kose i prekomjernog rasta kose, vrijeme je da se povučemo i razmotrimo što utječe na normalan rast kose. Hormoni i u tome imaju važnu ulogu, i izravno i neizravno.
- Gonadotropini su važni hormoni. Spolne žlijezde proizvode FSH ili folikul stimulirajući hormon i luteinizirajući hormon koji imaju izravnu ulogu u proizvodnji testosterona i estrogena kod muškaraca i žena. Osim toga, ovi hormoni također djeluju s progesteronom i utječu na način na koji kosa raste ili ne raste. Gonadotropini imaju neizravnu ulogu u rastu kose, jer proizvode gore spomenute hormone koji izravno utječu na rast kose.
- Tiroksin: Kao i većina ostalih hormona o kojima se raspravlja, ni tiroksin ne utječe izravno na proizvodnju kose. Međutim, nedostatak ovog hormona može dovesti do hipotiroksinemije i mogućeg gubitka kose. Točan mehanizam još uvijek nije na zadovoljavajući način objašnjen u istraživačkim časopisima. No, veza između njih dvojice prilično je neosporna.
- Androgeni: Kao što je gore spomenuto, ovaj skup hormona ima izravan utjecaj na kosu. Androgeni su muški hormoni koji se proizvode u različitim količinama i kod muškaraca i kod žena. Prekomjerna proizvodnja dovodi do prekomjerne dlake na licu i rasta dlaka u drugim dijelovima tijela. Oni također dovode do muške i ženske ćelavosti s uzorkom.
Loša probava proteina također može pridonijeti gubitku kose. Loša prehrana u kombinaciji s visokom razinom stresa može uzrokovati da želudac luči manje klorovodične kiseline, a želudac ne može smanjiti pH kako bi metabolizirao proteine što zauzvrat uzrokuje gubitak kose.
Kako liječiti gubitak kose zbog hormonske neravnoteže
Samo slijedite ovdje navedene jednostavne lijekove i siguran sam da ćete rezultate vidjeti uskoro.
1. Koristite Rogaine za žene
Rogaine je izvrstan način liječenja hormonske neravnoteže i gubitka kose. Ovaj je proizvod odobrila američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) i sjajan je lijek za sve one dame koje doživljavaju opadanje kose. Možete ga kupiti putem interneta; koristite ga kao šampon i probajte tri puta tjedno. Možete ga nanijeti i izravno na vlasište i pažljivo umasirati. Ne koristite više od mililitra. Ovu otopinu treba primijeniti dva puta dnevno za najbolje rezultate.
2. Pijte puno vode
Oni koji ne piju vodu imaju tendenciju češće se suočavati s hormonalnom neravnotežom. Za to vam je potrebno oko 10 do 12 čaša vode dnevno. Ne zaboravite uzeti čašu prije i poslije treninga, prije spavanja i nakon što se probudite. Izbacit će sve toksine iz vašeg tijela i učiniti da se osjećate svježe i živo.
3. Isprobajte terapije za smanjenje stresa
Postoje mnoge terapije za smanjenje stresa koje će vas osloboditi stresa. Od plivanja do joge do meditacije - popis je beskrajan. Samo odaberite onu koja vam je ugodnija i krenite. Joga i meditacija, međutim, bili bi izvrstan izbor. Većina ljudi koji svakodnevno meditiraju imaju tendenciju da imaju zdraviju i jaču kosu.
4. Imajte rutinu vježbanja
Trebali biste vježbati 30 do 40 minuta i pet puta svaki tjedan za zdravo tijelo, uključujući kosu. Odlična bi bila kombinacija kardio treninga i treninga snage. To bi uravnotežilo vaše hormone i povećalo cirkulaciju krvi u tijelu i vlasištu.
5. Odričite se svih nezdravih navika
Sljedeće što trebate učiniti je riješiti se svih nezdravih navika. Prestanite piti alkohol, pušiti, kasnonoćne obroke i dodatnu masnoću i ugljikohidrate u obrocima. To će zasigurno pomoći vašem načinu života da postane čist i poboljšan, pomažući vašoj kosi da ojača.
6. Dobro se naspavajte
Da biste uravnotežili hormone i zaustavili opadanje kose, morate se dobro naspavati. Sve što vam treba je sedam do 8 sati noćnog sna. To će omogućiti sustavu ispravno funkcioniranje i učiniti da se osjećate svježe.
7. Promijenite plan prehrane
Riješite se crvenog mesa, riže i alkohola. Zamijenite ih voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim mesom.
Ovim malim promjenama možete pomoći tijelu da bolje uravnoteži razinu hormona, što će zauzvrat učiniti kosu zdravijom i zaustaviti gubitak kose. A ako ništa ne uspije, posjetite svog liječnika kako biste isključili bilo koje drugo osnovno zdravstveno stanje i odgovarajuće liječenje.
- Koristite jabučni ocat u kombinaciji s hranom bogatom proteinima kako biste smanjili opadanje kose i potaknuli rast kose.
- Uklonite sve šećere, prerađenu hranu i mliječne proizvode iz prehrane, jer to može pogoršati gubitak kose.
- Jedite jaja, ali sa žumanjkom, kako biste održali dobru apsorpciju biotina.
- Konzumirajte hranu bogatu silicijevim dioksidom poput celera, klica i paprike.
- Prije konzumiranja namočite žitarice, orašaste plodove i mahunarke u čistoj vodi. Dodajte mu nekoliko kapi jabučnog octa i ostavite da se namače 8 sati.
- U svoju svakodnevnu prehranu uključite kokosovo mlijeko, organska jaja, smeđu rižu, bobice i proteine konoplje.
Konzumacija zdrave i uravnotežene prehrane prvi je korak ka boljem zdravlju kose. Međutim, sastanite se s dermatologom ako smatrate da je gubitak kose pretjeran i da ga trebate provjeriti.