Sadržaj:
- Što je Rooibos čaj?
- Kakav je okus čaja Rooibos?
- Koje su zdravstvene prednosti pijenja Rooibos čaja?
- 1. Je li kofein-free
- 2. Može imati antioksidativna svojstva
- 3. Svibanj jača zdravlje srca
- 4. Može smanjiti rizik od raka
- 5. Može imati koristi osobama s dijabetesom tipa 2
- 6. Može vam pomoći u upravljanju tjelesnom težinom
- 7. Može poboljšati zdravlje kostiju
- 8. Može zaštititi mozak
- 9. Svibanj će pojačati plodnost žena
- 10. Može imati bronhodilatacijski učinak
- 11. Može imati antimikrobni učinak
- Rooibos čaj Prednosti za kožu
- Kako napraviti Rooibos čaj?
- Koliko šalica rooibos čaja treba popiti na dan?
Rooibos čaj ili Bush čaj tradicionalna je infuzija napravljena od lišća južnoafričkog grma nazvanog Aspalathus linearis . Bez kofeina ima manje sadržaja tanina od crnih ili zelenih čajeva. Sadrži i više antioksidansa od uobičajene kave ili čaja (1).
Rooibos čaj koristi se za liječenje probavnih problema, stanja kože, živčane napetosti i respiratornih tegoba (2), (3). Postoje studije u vezi s njegovom uključenošću u upravljanje težinom, zdravlje kostiju i kože. Ovaj članak raspravlja o zdravstvenim blagodatima rooibos čaja, načinu njegove pripreme i potencijalnim nuspojavama.
Što je Rooibos čaj?
Rooibos čaj tehnički nije čaj. Radi se o biljnoj smjesi spravljanoj lišćem grma zvanog Aspalathus linearis koji je porijeklom iz primorske Južne Afrike (1)
Često se naziva afričkim crvenim čajem ili čajem od crvenog grma (ili jednostavnim crvenim čajem). Karakteristična crvena boja rezultat je tradicionalne metode korištenja fermentiranog lišća za kuhanje. Njegova druga varijanta, zeleni rooibos čaj, izrađuje se od nefermentiranog lišća. Rooibos čaj bogat je antioksidantima i ima snažan zemljani okus (4), (5).
Rooibos čaj uglavnom sadrži:
- visoke razine dihidrohalkona (aspalathin i nothofagin) (6).
- flavonoli (kvercetin-3- 0 -robinobiozid, izokvercitrin, rutin) (6).
Kakav je okus čaja Rooibos?
Ovaj napitak breskave boje ima zemljani okus, slatkastog podtona sličan onom od vanilije. Slatko je i voćno. Ima topli drvenasti okus i manje je intenzivan od ostalih čajeva (uključujući crni ili zeleni čaj). Njegov suptilni, orašast okus dobro se slaže s mlijekom.
U sljedećem ćemo dijelu pogledati brojne zdravstvene prednosti rooibos čaja.
Koje su zdravstvene prednosti pijenja Rooibos čaja?
1. Je li kofein-free
Kofein, prirodni stimulans koji se često nalazi u kavi ili čaju, može imati neke prednosti. Međutim, to također može uzrokovati ozbiljne štetne učinke poput lupanja srca, nesanice, tjeskobe i glavobolje (7). Rooibos čaj ne sadrži kofein. Djeluje kao izvrsna alternativa kofeinu.
Također ima manje tanina u usporedbi s crnim ili zelenim čajevima (1). Utvrđeno je da tanini potencijalno ometaju apsorpciju željeza. Rooibos čaj ne predstavlja ovaj rizik. U šestotjednom istraživanju sudionici nisu doživjeli nikakve promjene u apsorpciji željeza unatoč tome što su svakodnevno pili šest šalica rooibos čaja (8).
2. Može imati antioksidativna svojstva
Studije na životinjama sugeriraju da rooibos čaj pomaže u detoksikaciji jetre zbog svoje antioksidativne prirode. Druge studije također su potvrdile da je biljni čaj rooibos dobar prehrambeni izvor antioksidansa (2), (9), (10). Fermentirane i nefermentirane sorte čaja imaju zdravstvene beneficije zbog sadržaja antioksidansa (11). Ovi se antioksidanti bore protiv slobodnih radikala koji se oslobađaju u tijelu tijekom oksidacijskog stresa (12). Smanjuju upalu i sprječavaju oštećenje stanica (12).
Zeleni rooibos čaj sadrži aspalathin i nothofagin, koji su snažni antioksidanti koji mogu pomoći u detoksikaciji tijela i mogu promovirati zdravlje kostiju (13), (14). Također imaju protuupalno djelovanje (15).
Rooibos čaj može pomoći u regulaciji metabolizma glutationa, iako je u ovom pogledu potrebno više istraživanja. Glutation je snažan antioksidans (16). Rooibos čaj također ima različite bioaktivne fenolne spojeve, kao što su dihidrohalkoni, flavonoli, flavanoni, flavoni i flavanoli (17). Čaj također sadrži kvercetin, još jedan snažni antioksidans koji može pomoći u jačanju imuniteta (17).
Međutim, u jednoj studiji, oni koji su uzimali rooibos čaj nisu imali značajnijeg povećanja antioksidansa u usporedbi s kontrolnim skupinama (18). Iako rooibos čaj može biti bogat antioksidansima, njegova bioraspoloživost tek treba ispitati i razumjeti. Daljnja istraživanja mogu dati konačne dokaze.
3. Svibanj jača zdravlje srca
Istrage su otkrile da konzumacija tradicionalnog fermentiranog čaja može značajno poboljšati lipidne profile i parametre oksidativnog stresa. To može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti (19), (20). Dijetalni antioksidanti i flavoni pomažu smanjiti upalu i zaštititi srce (21).
Izvješteno je da rooibos čaj ima kardioprotektivni učinak jer inhibira enzim koji pretvara angiotenzin (ACE) (22). Više istraživanja sugerira da rooibos čaj može pomoći u poboljšanju razine kolesterola i smanjenju oksidativnog stresa (23).
4. Može smanjiti rizik od raka
I fermentirani i nefermentirani rooibos čajevi imaju kemoprotektivna svojstva (24). Rooibos čaj djeluje antitumorski i antimutageno (25). Čaj je predložen za regeneraciju koenzima Q10, koji je spoj koji pomaže u modulaciji raka (10).
Studije na životinjama koje su koristile ekstrakte roibosa (Aspalathus linearis) i medonoše (Cyclopia intermedia) otkrile su da ove južnoafričke biljke mogu inhibirati rast stanica raka kože kod miševa (26), (27). Antioksidanti, poput kvercetina i luteolina, također imaju antiproliferativno djelovanje (28), (29). Međutim, trebamo više informacija da bismo razumjeli kako ovi antioksidanti u rooibos čaju mogu pomoći u prevenciji raka.
5. Može imati koristi osobama s dijabetesom tipa 2
Rooibos čaj sadrži još jedan antioksidans zvan aspalathin. Ovaj antioksidans može imati antidijabetički učinak (30). U dijabetičkih miševa utvrđeno je da aspalathin uravnotežuje razinu šećera u krvi i smanjuje rezistenciju na inzulin (31). Aspalathin također može pomoći u smanjenju upale koja je posljedica visokog šećera u krvi (32). Potrebna su nam dodatna istraživanja kako bi se dodatno potvrdila antidijabetička svojstva rooibos čaja.
6. Može vam pomoći u upravljanju tjelesnom težinom
Rooibos čaj je niskokaloričan, a opet ukusan. Bogat je antioksidansima koji smanjuju upalu i razinu šećera u krvi, što su čimbenici koji povećavaju rizik od pretilosti.
Istraživanja sugeriraju da aspalathin može regulirati lipidne profile (33). Također može pomoći u smanjenju gladi i skladištenja masti inhibiranjem hormona stresa. Studije sugeriraju da rooibos inhibira adipogenezu (nakupljanje lipida u adipocitima ili masnim stanicama) (34).
Rooibos čaj također može smanjiti lučenje leptina, enzima koji je uključen u kontrolu apetita i regulaciju razine sitosti (34). Ispijanje čaja od rooibosa, zajedno s ostalim izmjenama zdravog načina života, može pomoći u gubitku kilograma.
7. Može poboljšati zdravlje kostiju
Istraživanje navodi da čaj (zeleni, crni i rooibos čaj) može poboljšati zdravlje kostiju (35). Utvrđeno je da fermentirani rooibos čaj ima snažniji inhibitorni učinak na osteoklaste (koštane stanice koje apsorbiraju koštano tkivo tijekom cijeljenja) od nefermentiranog rooibos ekstrakta (36). Druga studija povezala je aspalathin u rooibos čaju s povećanom aktivnošću osteoblasta, što na kraju može promovirati zdravlje kostiju (14).
8. Može zaštititi mozak
Iako su dokazi oskudni, studija je pokazala da prehrambeni antioksidanti iz rooibos čaja mogu pomoći u zaštiti mozga od neurodegenerativnih bolesti (10). Čaj također sprečava upale i oksidativni stres. Ova dva čimbenika također povećavaju rizik od bolesti mozga.
9. Svibanj će pojačati plodnost žena
U studijama na životinjama primijećeno je da fermentirani rooibos povećava debljinu endometrija i težinu maternice. Čaj bi također mogao smanjiti težinu jajnika. Mogao bi pomoći u poboljšanju plodnosti kod štakora (37). Međutim, opravdano je više studija na ljudima.
10. Može imati bronhodilatacijski učinak
Tradicionalno, čaj od rooibosa koristio se za sprječavanje hladnoće i kašlja. Rooibos sadrži spoj koji se naziva krizoeriol. Utvrđeno je da ovaj bioaktivni flavonoid ima bronhodilatacijski učinak na štakorima. Čaj se često predlaže za liječenje respiratornih poremećaja (3).
11. Može imati antimikrobni učinak
Antimikrobni učinak rooibos čaja tek treba dobro proučiti. Neka istraživanja navode da čaj može inhibirati Escherichia coli , Staphylococcus aureus , Bacillus cereus , Listeria monocytogenes , Streptococcus mutans i Candida albicans (38). U ovom je pogledu potrebno više studija.
Rooibos čaj također može imati neke prednosti za kožu. U sljedećem ćemo odjeljku vidjeti što su.
Rooibos čaj Prednosti za kožu
Antioksidativna i protuupalna svojstva rooibos čaja korisna su u sprečavanju toksina da oštete stanice kože. Ovi slobodni radikali ili toksini mogu ubrzati proces starenja.
Narodni lijekovi koristili su ekstrakte čaja rooibos za smirivanje opekline kože i liječenje ekcema (kada se primjenjuju lokalno). Nekoliko studija sugerira da čaj također može poboljšati izgled kože i smanjiti bore (39), (40). U drugoj studiji utvrđeno je da je formulacija biljne kreme protiv bora koja sadrži rooibos najučinkovitija u smanjenju bora (41).
Rooibos čaj dobar je izvor askorbinske kiseline, koja je izolirani oblik vitamina C (1). Poznato je da vitamin C pomaže u sprečavanju starenja, posvjetljivanju kože i smanjenju hiperpigmentacije (42). Vitamin C također pojačava proizvodnju kolagena i dodatno promiče zdravlje kože (42). Kolagen je sastavni protein u strukturi kože. Kožu održava čvrstom (43).
To su blagodati rooibos čaja. Iako je neke od njih utvrdila znanost, drugima su potrebna dodatna istraživanja. Međutim, čaj od rooibosa možete konzumirati kod kuće i početi ubirati njegove blagodati. Izrada je jednostavna. Evo kako.
Kako napraviti Rooibos čaj?
Rooibos čaj nastaje kuhanjem listova čaja u kipućoj vodi 3-5 minuta. Tekućinu možete procijediti i konzumirati. Možete koristiti i vrećicu čaja i pustiti da čaj strmi 5 minuta u kipućoj vodi.
U čaju se također može uživati kao ledeni čaj. Možete ga aromatizirati mlijekom (mliječni proizvodi, bademi, indijski orah) ili prirodnim zaslađivačem (med). Rooibos čaj također se može dodati espressu, lattesima i jogurtu s okusom.
Koliko šalica rooibos čaja treba popiti na dan?
Ne postoji znanstveni konsenzus o gornjoj granici pijenja rooibos čaja. No preporučljivo je doziranje držati ispod šest šalica, podjednako raspoređenih tijekom dana. Studija je koristila šest šalica rooibos čaja kako bi iskoristila njegove blagodati (8).
Međutim, nisu svi