Sadržaj:
- Zašto su namočeni bademi bolji od sirovih badema
- 13 Zdravstvene prednosti namočenih badema
- 1. Poboljšati probavno zdravlje
- 2. Pomoć u mršavljenju
- 3. Može li činiti dobro tijekom trudnoće
- 4. Može poboljšati funkciju mozga
- 5. Svibanj promiče zdravlje srca
- 6. Može smanjiti razinu kolesterola
- 7. svibanj pojačati energiju
- 8. Može poboljšati razinu krvnog tlaka
- 9. Može liječiti dijabetičare
- 10. Može liječiti zatvor
- 11. svibnja boriti se protiv raka
- 13. Blagodati namočenih badema za kosu
- Kako namočiti bademe u vodi?
- Kako čuvati namočene bademe?
- Koliko namočenih badema treba pojesti dnevno?
Bademi ( Prunus dulcis ) poznati su po impresivnom prehrambenom profilu i zdravstvenim blagodatima. Ovi hrskavi orašasti plodovi izvrsna su grickalica puna nekoliko vitamina, minerala i antioksidansa.
Bademi se mogu jesti sirovi ili u prženom obliku. Ali, neki ih radije jedu nakon namakanja. Namočeni bademi također imaju brojne zdravstvene prednosti, od poboljšanja probavnog zdravlja do borbe protiv raka.
U ovom članku govorimo o tome zašto su namočeni bademi bolji od sirovih, potencijalne koristi namočenih badema za zdravlje, kožu i kosu i kako ih namočiti i čuvati.
Nastavi čitati!
Zašto su namočeni bademi bolji od sirovih badema
Namočeni bademi su teksture, okusa i dostupnosti hranjivih sastojaka bolji od sirovih. Namakanje omekšava vanjski sloj badema, što dovodi do zdrave probave hranjivih sastojaka. Također inhibira dvije anti-hranjive tvari - tanine i fitinsku kiselinu - koje se nalaze u smeđoj ovojnici ovih orašastih plodova.
Ljuštenje vanjskog sloja omogućuje bademu da oslobodi sve hranjive sastojke. Sirovi bademi su hrskavi i tvrdi, gorkog okusa zbog protuhranjivih sastojaka. Namočeni bademi su mekši i ukusniji.
Stoga ne čudi da namočeni bademi nude neke zdravstvene prednosti koje sirovi bademi ne pružaju. Pogledajte ih u nastavku.
13 Zdravstvene prednosti namočenih badema
Namočeni bademi izvrsni su za vaš probavni sustav, mozak i druge organe. Ovdje smo sastavili neke od najvažnijih ljekovitih vrijednosti ove 'čudesne hrane'.
1. Poboljšati probavno zdravlje
Namočeni bademi mogu vašu probavu hrane učiniti glatkijom i bržom olakšavajući čitav probavni postupak. Vanjski sloj badema, koji ima tvrdu teksturu, otežava probavu (1). Međutim, namakanje aktivira hranjive sastojke u bademima, čini ih probavljivijima i smanjuje razinu protuhranjivih sastojaka (2). Namočeni bademi također oslobađaju lipazu (enzim za razbijanje lipida) koji djeluje na masnoću prisutnu u hrani i pomaže probavi (3).
Studija provedena na Sveučilištu u Kaliforniji (Davis) otkrila je da namakanje badema na sobnoj temperaturi tijekom 24 sata može poboljšati njihovu bioraspoloživost hranjivim tvarima razgradnjom fitinske kiseline (inhibitora hranjivih sastojaka) (4).
2. Pomoć u mršavljenju
Čest unos orašastih plodova poput badema pojačava metabolizam kako bi pomogao gubitku kilograma i smanjio rizik od pretilosti (5).
Redovita konzumacija namočenih i oguljenih badema ujutro kao dio niskokalorične prehrane ima nekoliko blagodati, poput smanjenja razine lošeg (LDL) kolesterola i gubitka kilograma (6), (7). Štoviše, povezano je sa smanjenjem opsega struka, masne mase i težine vode (7).
Jesti orašaste plodove u umjerenim razinama također je povezano s trošenjem energije u tijelu, što dovodi do gubitka težine (8).
3. Može li činiti dobro tijekom trudnoće
Bademi su bogat izvor folata (9). Dodatak folata pomaže u radu i sprečava neuralne cijevi i urođene srčane greške u djeteta (10). Namakanje badema povećava bioraspoloživost ove hranjive tvari.
4. Može poboljšati funkciju mozga
Kaže se da bademi posjeduju L-karnitin, iako ne postoje znanstveni dokazi koji bi to dokazali. L-karnitin može pomoći u proizvodnji i rastu novih moždanih stanica (11).
Bademi također sadrže fenilalanin, koji može poboljšati kognitivne funkcije i pamćenje (9), (12).
Ovi su orašasti plodovi bogati vitaminima E i B6, za koje je poznato da čuvaju pamćenje, usporavaju kognitivni pad povezan s Alzheimerovom bolešću i povećavaju bioraspoloživost proteina u moždanim stanicama (13), (14).
Bademi također sadrže omega-3 i omega-6 masne kiseline (9). Istraživanje kaže da ove masne kiseline mogu pomoći u poticanju razvoja mozga (15). Studija provedena na štakorima otkrila je da bademi povećavaju razinu acetilkolina u mozgu. To bi moglo poboljšati pamćenje i odgoditi nastanak dobne kognitivne disfunkcije (16).
Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se proučio učinak namočenih badema na rad mozga.
5. Svibanj promiče zdravlje srca
Bademi su dobri izvori biljnih bjelančevina, kalija i magnezija. Te su hranjive tvari izvrsne za prevenciju kardiovaskularnih bolesti (6).
Namočeni bademi također sadrže polifenole i antioksidanse koji mogu spriječiti bolesti srca (17), (18).
Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se uspostavila izravna veza između jedenja namočenih badema i prevencije srčanih bolesti.
6. Može smanjiti razinu kolesterola
Namočeni bademi napunjeni su mononezasićenim masnim kiselinama (MUFA), koje smanjuju količinu lipoproteina male gustoće (LDL) ili "lošeg" kolesterola u vašem krvotoku (6).
Sadržaj vitamina E u ovim orašastim plodovima može pomoći u borbi protiv LDL-a i podizanju razine lipoproteina visoke gustoće (HDL) ili "dobrog" kolesterola u tijelu (9), (19). Minerali poput kalija i magnezija mogu pomoći u regulaciji razine krvnog tlaka (20).
7. svibanj pojačati energiju
Konzumacija namočenih badema može vam pomoći u poboljšanju metabolizma, povećavajući time razinu energije. Bademi sadrže riboflavin i kalij koji pomažu u povećanju metabolizma energije (21), (22).
8. Može poboljšati razinu krvnog tlaka
Nizak udio natrija i visoki kalij u bademima može vam pomoći spriječiti povišenje krvnog tlaka (9), (23).
Visok krvni tlak jedan je od glavnih razloga za moždani udar, srčani udar i srčana zastoja. Magnezij u bademima može pomoći u smanjenju rizika od zagušenja arterija (24).
9. Može liječiti dijabetičare
Namočeni bademi pomažu u održavanju razine šećera u krvi pod kontrolom. Studija provedena na 20 Kineza s dijabetesom tipa 2 pokazala je da konzumacija badema povećava lipidni profil i poboljšava kontrolu glikemije (25).
10. Može liječiti zatvor
Netopljiva vlakna u namočenim bademima mogu pomoći u liječenju zatvora. Regulira pražnjenje crijeva, smanjujući na taj način simptome zatvora (26).
11. svibnja boriti se protiv raka
Kaže se da bademi sadrže fitinsku kiselinu, za koju se pokazalo da pokazuje antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u prevenciji raka (27). Također su bogate taninima (posebno proantocijanidinima) koji imaju svojstva raka (28).
12. Blagodati namočenog badema za kožu
Redovita konzumacija i pravilna vanjska primjena namočenih badema mogu biti korisni za vašu kožu, iako nema dovoljno podataka koji bi to dokazali. Međutim, anegdotski dokazi sugeriraju da namočeni bademi mogu pomoći u promicanju zdravlja kože. Slijede neke od njihovih prednosti:
- Starenje se može spriječiti namočenim bademima. Vitamin E i drugi antioksidanti prisutni u ovim orašastim plodovima mogu eliminirati štetne slobodne radikale iz vašeg tijela (9), (29). Kao rezultat, proces starenja se odgađa i vaša koža dulje izgleda mlađe.
- Namočena bademova pasta može pomoći u liječenju upale kože. Polifenoli koji se nalaze u koži badema smanjuju rizik od upalnih bolesti (30). To bi moglo olakšati svrbež i iritaciju osipa ili ispucale kože.
13. Blagodati namočenih badema za kosu
Istraživanje blagodati badema za kosu ograničeno je. Međutim, dolje navedene navodne blagodati badema za njegu kose:
- Namočite nekoliko badema u vodi preko noći, zgnječite ih sljedeće jutro i na kraju pripremite masku za kosu miješajući s njom priličnu količinu maslinovog ulja. Može djelovati kao prirodni regenerator. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se dokazalo ovo. Ali, anegdotski dokazi pokazuju da natopljena pasta od badema može pomoći u poboljšanju zdravlja kose.
- Ako jedete namočene bademe ili koristite pastu na vlasištu, kaže se da njegujete kosu i učvršćujete je. Također je tvrdio da popravi teška oštećenja kose, smanjiti česte opadanje kose , i pomoć u rastu novih folikula.
Dakle, nemojte više spavati na namočenim bademima! U nastavku pogledajte kako možete namakati bademe.
Kako namočiti bademe u vodi?
Namakanje badema je jednostavno. Evo jednostavnog načina natapanja preko noći:
- U posudu ulijte bademe.
- Dodajte vode toliko da ih potpuno pokrije.
- Ostavite posudu da stoji na vašem pultu preko noći ili 8-12 sati.
- Ocijedite i isperite bademe.
- Ako želite, možete ukloniti kožicu badema radi glatke teksture.
- Prije nego što ih pojedete, bademe osušite čistim papirnatim ručnikom.
Namočeni orašasti plodovi mogu se jesti za doručak ili natašte radi bolje apsorpcije hranjivih sastojaka.
Evo kako možete spremiti namočene bademe za bržu potrošnju.
Kako čuvati namočene bademe?
Namočene bademe možete držati do pet dana u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi. Nakon toga primijetit ćete promjenu boje ovih orašastih plodova. Namočene bademe možete osušiti prženjem ili dehidracijom prije spremanja.
Da biste ispekli namočene bademe, zagrijte pećnicu na 79 ° C i pecite ih dok se ne osuše. Dehidrirajte namočene bademe na temperaturi od 68 ° C tijekom 12 sati.
Koliko namočenih badema treba pojesti dnevno?
to je