Sadržaj:
- Što uzrokuje alergiju na prašinu?
- Koji su znakovi i simptomi alergije na prašinu?
- Kućni lijekovi za alergiju na prašinu
- 1. Eterična ulja
- (a) Eterično ulje eukaliptusa
- (B) Eterično ulje lavande
- 2. Lokalni med
- 3. Odvlaživač zraka
- 4. Zračni filtar
- 5. Jabučni ocat
- 6. Kurkuma
- 7. Aloe Vera
- 8. Neti Pot
- 9. Vitamini
- 10. Čaj od mente
- 11. Čaj od lista koprive
- 12. Zeleni čaj
- 13. Ghee
- 14. Wasabi
- 15. Homeopatski lijekovi
- 16. Kućne biljke
- 17. Biljni čaj
- Lijekovi za alergiju na prašinu
- Preventivni savjeti
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 33 izvora
Bez obzira radi li se o peludi u proljeće ili o prašini oko vaše kuće zimi, svako godišnje doba donosi niz svojih pokretača alergija. Svaka promjena godišnjeg doba može vas dočekati napadajima nekontroliranog kihanja i kašljanja. Što možete učiniti za rješavanje ovog problema? Pročitajte nekoliko jednostavnih kućnih lijekova za alergiju na prašinu.
Što uzrokuje alergiju na prašinu?
Grinje su glavni krivci za alergiju na prašinu. U nastavku je navedeno nekoliko drugih uzroka:
- Pelud - pelud je fina praškasta tvar koja se sastoji od peludnih zrna. Prirodni je dio drveća, cvijeća i trava. Različiti ljudi mogu biti alergični na različite vrste peludi.
- Žohari - Izmet žohara može izazvati alergiju na prašinu kod nekih osoba prilikom udisanja (1). Te se sitne čestice često kombiniraju s kućnom prašinom i uzrokuju alergiju.
- Plijesan - plijesan je vrsta gljive koja ima spore koje su sposobne plutati u zraku. Te spore također mogu uzrokovati alergiju na prašinu (1).
- Kvasac - Kvas je rođak plijesni, a u crijevima možete imati prekomjerni rast kvasca Candida albicans zbog pretjerane upotrebe antibiotika. Kvasac također može kolonizirati vašu nosnu sluznicu i sinuse, čineći ih iritiranima i osjetljivima na alergije na prašinu (1).
- Životinjska dlaka, krzno i perje - kućni ljubimci su još jedan uzrok alergije na prašinu (2). Njihove ljuskice na koži (zvane perut), mokraća ili slina potencijalni su alergeni, posebno u kombinaciji s prašinom.
Alergiju na prašinu često prate kihanje i simptomi slični prehladi. O znakovima i simptomima govori se u nastavku.
Koji su znakovi i simptomi alergije na prašinu?
Najčešći simptomi alergije na prašinu su (3):
- Curenje iz nosa
- Kihanje i šmrcanje
- Svrbež i crvene oči
- Svrbež
- Kašalj i zviždanje
- Kratkoća daha
- Zatezanje u prsima
Iako se teško potpuno riješiti grinja, možete isprobati jednostavne kućne lijekove koji će vam pomoći da se učinkovito borite protiv alergena. U nastavku je navedeno nekoliko kućnih lijekova za alergiju na prašinu.
Kućni lijekovi za alergiju na prašinu
- Esencijalna ulja
- Lokalni med
- Ovlaživač
- Zračni filter
- Jabučni ocat
- Kurkuma
- Aloe Vera
- Neti Pot
- Vitamini
- Čaj od mente
- List koprive
- Zeleni čaj
- Ghee
- Wasabi
- Homeopatski lijekovi
- Sobne biljke
- Biljni čaj
1. Eterična ulja
(a) Eterično ulje eukaliptusa
Pokazalo se da esencijalno ulje eukaliptusa ima visoku aktivnost protiv grinja u kućnoj prašini. Njegovi sastojci djeluju kao ekološki biorazgradiva sredstva za suzbijanje grinja u kućnoj prašini (4).
Trebat će vam
3-4 kapi esencijalnog ulja eukaliptusa
Što morate učiniti
U difuzor dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja eukaliptusa i udahnite njegove pare.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 1-2 puta dnevno.
(B) Eterično ulje lavande
Ulje lavande ima protuupalna i analgetska svojstva (5), (6). Također vam može pomoći da bolje spavate svojom sedativnom prirodom (7). To može pomoći u upravljanju simptomima alergije na prašinu.
Trebat će vam
2-3 kapi esencijalnog ulja lavande
Što morate učiniti
Stavite nekoliko kapi ulja lavande u svoj difuzor i udahnite njegove pare.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to jednom dnevno.
2. Lokalni med
Lokalni i sirovi med često sadrži male količine lokalnog peluda za koji se vjeruje da pomaže kod alergija na prašinu. To je uglavnom korisno za one koji imaju sezonske alergije, jer redovita konzumacija malih količina peludi putem sirovog meda može s vremenom učiniti pojedinca manje osjetljivim na njega (8).
Trebat će vam
2 žličice sirovog meda
Što morate učiniti
Konzumirajte dvije žličice sirovog meda.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 2 puta dnevno.
3. Odvlaživač zraka
Odvlaživači zraka su uređaji koji izvlače vlagu iz zraka, isušujući je, čime zadržavaju okidače plijesni (9). Alergiju na prašinu često uzrokuju grinje i plijesni, koje uspijevaju u vlažnim uvjetima. Stoga je odvlaživač zraka vaš najbolji izbor za ublažavanje alergije na prašinu i njezinih simptoma.
4. Zračni filtar
Zračni filtri također igraju glavnu ulogu u filtriranju i pročišćavanju zraka oko vas. Studije pokazuju kako ti filtri, posebno oni koji su danas dostupni s naprednim tehnologijama, mogu poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom (10). Što je sito filtra sitnije, to manje čestice može zarobiti. Korištenje zračnih filtara također može olakšati alergijske bolesti dišnog sustava (11).
5. Jabučni ocat
Protuupalna svojstva jabučnog octa, zajedno s njegovom ekspektoransom, mogu pomoći u liječenju alergije na prašinu i pratećih simptoma sličnih prehladi. ACV također ima antimikrobna svojstva koja mogu spriječiti pogoršanje alergije (12). Prirodna je zamjena za antihistaminike kupljene u trgovini koji se koriste za liječenje alergija na prašinu. Međutim, ne postoje znanstveni dokazi koji bi dokazali ovaj učinak.
Trebat će vam
- 2 žličice jabučnog octa
- 1 čaša tople vode
- Med (nije obavezno)
Što morate učiniti
- U čašu tople vode dodajte dvije žličice jabučnog octa i dobro promiješajte.
- Za okus možete dodati i malo meda.
- Konzumirajte ovo rješenje.
Koliko često biste to trebali raditi
Pijte ovu otopinu 2-3 puta dnevno.
6. Kurkuma
Ovaj zlatni začin jedan je od najboljih prirodnih lijekova za liječenje alergije na prašinu. Kurkuma sadrži aktivni sastojak nazvan kurkumin koji djeluje kao prirodni dekongestiv. Također djeluje kao prirodni antihistaminik, tj. Smanjuje oslobađanje histamina u tijelu, što inače može potaknuti alergiju (13). Uz to, kurkuma također ima protuupalna i antibakterijska svojstva koja mogu spriječiti da se vaša alergija pretvori u infekciju (14).
Trebat će vam
- 1/2 žličice kurkume
- 1 šalica mlijeka
- Prstohvat papra
- Med (nije obavezno)
Što morate učiniti
- Dodajte pola žličice kurkume u šalicu mlijeka.
- Donesite ovo malo vrenja u loncu. Prokuhano mlijeko će se usukati.
- Dodajte med i pustite da se mlijeko ohladi.
- Popijte ovu smjesu.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to najmanje 2 puta dnevno.
7. Aloe Vera
Aloe vera ima prirodna protuupalna i analgetička svojstva (15), (16). Može vam pomoći u liječenju oteklina i bolova uzrokovanih alergijama na prašinu. Međutim, ne postoje znanstvene studije koje podupiru njegov učinak na alergiju na prašinu.
Trebat će vam
1/4 šalice soka od aloe vere
Što morate učiniti
Popijte četvrtinu šalice soka od aloe vere.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 2 puta dnevno.
8. Neti Pot
Slani sprejevi su prastara metoda za ublažavanje simptoma nazalne kongestije i iritacije. Neti lonac ne samo da ispire zarobljenu prašinu i plijesan, već također smanjuje zagušenja i pomaže u kontroli upala i oteklina uzrokovanih alergijom na prašinu (17).
Trebat će vam
- Neti lonac
- Slana voda
Što morate učiniti
- Napunite svoj neti lonac slanom vodom. Omjer je ½ na 1 žličicu soli na dvije šalice tople vode. Dodavanje ¼ žličice sode bikarbone po šalici može spriječiti sol da isuši sluznicu.
- Sagnite se iznad umivaonika s jednim uhom paralelnim s umivaonikom i umetnite izljev neti lonca u jednu nosnicu. U jednu nosnicu ulijte pola otopine.
- Slana voda automatski će teći iz druge nosnice.
- Umetnite izljev u drugu nosnicu i ponovite postupak.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 2-3 puta dnevno.
9. Vitamini
Vitamin C nadaleko je poznat po svom antioksidacijskom potencijalu. Dodatak vitamina C može pomoći u liječenju prašine i sezonskih alergija (18), (19). To je zato što ne samo da sprječava oslobađanje histamina već također pomaže ubrzati njihovu razgradnju. Poznato je da porast razine histamina uzrokuje ekstremne alergijske reakcije.
Prehrana bogata agrumima i lisnatim zelenim povrćem povećat će dnevni unos vitamina C. Također se možete odlučiti za dodatne dodatke u umjerenoj dozi od 500 mg do 1.000 mg dnevno nakon savjetovanja s liječnikom.
10. Čaj od mente
Studije na štakorima pokazuju da pepermint ima protuupalna i dekongestivna svojstva (20). Sadrži hlapivo ulje zvano mentol koje se diže do sinusa i djeluje kao prirodni dekongestiv, pružajući trenutno oslobađanje od kihanja, piskanja i curenja nosa (21). To može pomoći u ublažavanju simptoma alergije na prašinu.
Trebat će vam
- 1 žličica suhog lišća paprene metvice
- 1 šalica vruće vode
- Med
Što morate učiniti
- Dodajte žličicu suhog lišća paprene metvice u šalicu vruće vode i pustite da strmi 10 minuta.
- Procijedite čaj i pustite da se malo ohladi.
- Dodajte mu med.
- Popij to.
Koliko često biste to trebali raditi
Čaj od mente možete piti 2 puta dnevno.
11. Čaj od lista koprive
Listovi koprive potječu od biljke koprive. Ova biljka ima prirodna antihistaminska svojstva koja smanjuju oslobađanje histamina koji uzrokuju alergiju u vašem tijelu (22). To, pak, smanjuje simptome alergije na prašinu. Protuupalna svojstva ove biljke pomažu smanjiti upalu i oticanje dišnih putova koji se javljaju kao posljedica alergije (23). To je rješenje za alergije na prašinu već desetljećima.
Trebat će vam
- 1 žličica suhog lišća koprive
- 1 šalica vode
- Med
Što morate učiniti
- Kuhajte žličicu suhog lišća koprive sa šalicom vode u loncu.
- Pirjati 5 minuta i procijediti čaj.
- Ostavite da se neko vrijeme hladi. Dodajte malo meda i konzumirajte ga.
Koliko često biste to trebali raditi
Čaj od koprive možete piti 2-3 puta dnevno.
12. Zeleni čaj
Utvrđeno je da zeleni čaj pomaže u liječenju širokog spektra alergija. Obiluje katehinom koji se naziva epigalokatehin galat (EGCG), koji ima antioksidativna svojstva i pomaže u liječenju alergije na prašinu i njenih simptoma (24), (25).
Trebat će vam
- 1 vrećica zelenog čaja
- 1 šalica vruće vode
- Med
Što morate učiniti
- Vrećicu zelenog čaja namočite u šalicu vruće vode 5-10 minuta.
- Prije dodavanja meda po potrebi provjerite je li se čaj malo ohladio.
- Konzumirajte ga.
Koliko često biste to trebali raditi
Piti zeleni čaj 3-4 puta dnevno.
13. Ghee
Čisti ghee može vam pomoći zagrijati nosni nos i ublažiti konstantno kihanje. Stoga se široko koristi u liječenju alergije na prašinu i njenih simptoma. To je uglavnom zbog njegovih protuupalnih svojstava (26). Međutim, nedostaje znanstvenih dokaza koji bi utvrdili učinkovitost ghee-a u liječenju alergija na prašinu.
Trebat će vam
- 1/4 žličice ghee-a
- Jaggery (šećer od trske), nije obavezno
Što morate učiniti
- Ako nekontrolirano kihnete zbog alergije, za trenutno olakšanje sisati jednu četvrtinu žličice gheeja.
- Također možete pomiješati ghee s malo jaggerya za bolje rezultate.
Koliko često biste to trebali raditi
To možete konzumirati kad god dobijete iznenadne napade alergije.
14. Wasabi
Wasabi je poznat i kao japanski hren. Sadrži spoj nazvan alil izotiocijanat, koji djeluje kao dekongestiv i potiče protok sluznice, pomažući ublažiti simptome alergije na prašinu. Obični hren možete konzumirati i ako se ne možete dokopati wasabija (27).
Napomena: Wasabi je vrlo jak. Stoga započnite s količinom veličine bisera.
Trebat će vam
1/4 žličice ribanog wasabija
Što morate učiniti
- Ribani wasabi konzumirajte kad god se pojave simptomi alergije.
- Alternativno, možete konzumirati i wasabi pastu.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to kad god doživite napad alergije.
15. Homeopatski lijekovi
Homeopatija je razvila mnoge lijekove za alergije. Prvih pet su Arsenic alb, Sulphur, Natrum mur, Sabadilla i Allium cepa. Postoje i kombinirani homeopatski lijekovi. Međutim, važno je konzultirati liječnika homeopata prije nego što isprobate bilo koji od ovih.
16. Kućne biljke
Možete razmisliti i o držanju nekoliko biljaka pogodnih za alergije u vašem domu za borbu protiv alergije na prašinu. Biljke poput dracene mogu biti vrlo korisne u zarobljavanju alergena u njihovom lišću. Druge biljke poput bambusa i dame pomažu u zadržavanju insekata, a djeluju i kao pročiščivači zraka i zračni filtri (28), (29).
17. Biljni čaj
To uključuje čaj od bilja poput tulsija, sladića, đumbira, cimeta i kardamoma. Studije pokazuju da đumbir ima protuupalna svojstva. Đumbir može pomoći u modulaciji imunološkog odgovora koji je povezan s astmom i drugim povezanim alergijskim stanjima (30). Međutim, đumbir može komunicirati s određenim lijekovima, uključujući Coumadin i aspirin. Stoga budite oprezni.
Cimet sadrži polifenole koji imaju antiastmatični i antialergijski potencijal (31). Sladić sadrži glicirizin, koji također pokazuje protuupalna i antivirusna svojstva (32).
Ayurveda sigurno ima prekrasna rješenja za alergije na prašinu. Ali obavezno provjerite kod Ayurvedskog savjetnika dijagnozu i liječničke recepte.
Lijekovi za alergiju na prašinu
Liječnik vam može propisati antihistaminike za ublažavanje kihanja i curenja nosa te nazalnih kortikosteroida za borbu protiv upala. Daju se dekongestivi za smanjivanje začepljenih nosnih prolaza. Međutim, iako antihistaminici mogu pomoći u smanjenju simptoma alergije, mogu pogoršati sljedeći napad. Kortikosteroidi mogu učiniti vašu sluznicu tanjom i dugoročno pogoršati stvari. Stoga uzmite ove lijekove samo pod medicinskim nadzorom.
Pored ovih lijekova, također možete slijediti niže navedene savjete kako biste smanjili izloženost unutarnjoj prašini.
Preventivni savjeti
- Riješite se tepiha od zida do zida, posebno u vašoj spavaćoj sobi.
- Pokušajte svoje ljubimce držati izvan spavaće sobe i, ako je moguće, izvan vaše kuće.
- Održavajte vlagu u zatvorenom.
- Na krevetima i jastucima koristite posteljinu otpornu na grinje.
- U klimatizacijskoj jedinici koristite filtar visoke učinkovitosti.
- Ako vam kuću napadnu žohari, zakažite redovite posjete službama za kontrolu štetočina.
- Neka vaša kuća bude čista i bez prašine. U tu svrhu možete koristiti središnji vakuum ili vakuum s HEPA filterom.
- Izbjegavajte izravno izlaganje magli, hladnom vremenu (posebno ujutro) itd. Možda ćete htjeti pokriti glavu ako trebate izaći.
- Izbjegavajte hladna pića, sladolede, prženu i podgrijanu hranu.
- Jedite sezonsko i lokalno voće i povrće.
Većina gore navedenih lijekova nije štetna, ali njihovu učinkovitost treba utvrditi istraživanjem. Kako je većina studija rađena na životinjama, isti se rezultati možda neće dogoditi i na ljudima.
Nitko ne voli doživljavati alergiju na prašinu s obzirom na njene zamorne i iritirajuće simptome. Stoga je bolje da u zatvorenom prostoru ne održavate prašinu. Ako simptomi prevladavaju duže od tjedan dana, obratite se svom liječniku. U većini slučajeva ovi lijekovi ili lijekovi koji se prodaju bez recepta mogu vam pomoći.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Kako zaustaviti kihanje zbog alergije na prašinu?
Ako kihanje ne možete zaustaviti zbog alergije na prašinu, prvo što morate učiniti je riješiti se ili izbjeći ono što ga uzrokuje. Također možete promijeniti peć, izbjegavati držanje kućnih ljubimaca u zatvorenom, oprati svu posteljinu i usisavati, a u zatvorenom držati prostor bez prašine kako biste izbjegli kihanje od alergije na prašinu.
Pokušajte s eksperimentom. Kloni se kuće nekoliko dana. Ako se vaše alergije razriješe, a zatim vrate kad se vratite kući, znate gdje je problem.
Možete li lizolom ubiti grinje?
Da, lizol može ubiti sve klice u vašoj kući, uključujući grinje. To je zbog njegovih dezinfekcijskih svojstava. Lizol je također vrlo koristan u ubijanju drugih čestica koje uzrokuju alergiju na prašinu, poput plijesni i plijesni (32).
Na što mogu biti alergična u svojoj kući?
Kao što smo ranije govorili, možete biti alergični na puno čestica poput grinja, žohara, peludi ili plijesni. Neke osobe također mogu biti alergične na životinjsku dlaku, krzno ili perje i moraju izbjegavati držanje kućnih ljubimaca.
Što su sezonske alergije?
Sezonska alergija, koja se naziva i sezonski alergijski rinitis, uglavnom je poznata kao peludna groznica. Kada imunološki sustav pojedinca pretjerano reagira na alergen, to može dovesti do peludne groznice. Najčešći uzrok takve alergijske reakcije je pelud korova i drveća. Iako je moguće doživjeti sezonske alergije tijekom cijele godine, stanje je znatno manje zastupljeno tijekom zima.
33 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Alergeni plijesni i prašine u domaćinstvu: Izloženost, senzibilizacija i morbiditet dječje astme, Istraživanje okoliša, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3604733/
- Nedavna razumijevanja alergija na kućne ljubimce, Istraživanje F1000, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4755411/
- Alergije na grinje: Pregled, InformedHealth.org, Nacionalni centar za informacije o biotehnologiji.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447098/
- Akaricidne aktivnosti nekih esencijalnih ulja i njihovih monoterpenoidnih sastojaka protiv grinje kućne prašine, Dermatophagoides pteronyssinus (Acari: Pyroglyphidae), časopis Sveučilišta Zhejiang. Znanost. B, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1661675/
- Antioksidativni, analgetski i protuupalni učinci esencijalnog ulja lavande, Anais da Academia Brasileira de Ciências, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26247152
- Udisanje esencijalnog ulja lavande suzbija alergijske upale dišnih putova i hiperplaziju sluznica u mišjem modelu astme, Life Sciences, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24909715
- Lavanda i živčani sustav, komplementarna i alternativna medicina utemeljena na dokazima, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
- Gutanje meda poboljšava simptome alergijskog rinitisa: dokazi iz randomiziranog ispitivanja kontroliranog placebom na istočnoj obali poluotoka Malezije, Anali Saudijske medicine, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24188941
- Smanjivanje relativne vlage praktičan je način suzbijanja grinja i njihovih alergena u kućama u umjerenim klimatskim uvjetima, The Journal of Allergy and Clinical Immunology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11149998
- Poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom - Prednost zračnog filtra, Lung India, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587002/
- Učinkovitost zračnih filtera i pročistača zraka kod alergijskih respiratornih bolesti: Pregled nedavne literature, Trenutna izvješća o alergijama i astmi, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3165134/
- Autentični kućni lijek iz jabučnog octa tvrdi: antibakterijska, protugljivična, antivirusna svojstva i aspekt citotoksičnosti, Istraživanje prirodnih proizvoda, Američka nacionalna knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29224370
- Imunomodulatorni učinci kurkumina u alergijama, Molekularna prehrana i istraživanje hrane, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18398870
- Kurkuma, Zlatni začin, Nacionalni centar za biotehnološke informacije.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/
- , Časopis za kliničku otorinolaringologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12592663
- Protuupalno djelovanje ekstrakata iz gela Aloe vera, časopis za etnofarmakologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9121170
- Navodno navodnjavanje za kronične simptome sinusa u bolesnika s alergijskim rinitisom, astmom i polipozom nosa: studija generiranja hipoteza, Državno medicinsko društvo u Wisconsinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755042/
- Autoimune bolesti i alergija kontroliraju se liječenjem vitaminom C, in vivo, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7919130
- Učinak vitamina C na histaminsku bronhijalnu reakciju pacijenata s alergijskim rinitisom, Annals of Allergy, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2221490
- Učinci ekstrakata paprene metvice (Mentha piperita L.) na eksperimentalni alergijski rinitis kod štakora, Biološki i farmaceutski bilten, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11201253
- Mentol: učinci na nosni osjećaj protoka zraka i nagon za disanjem, Trenutna izvješća o alergijama i astmi, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12662469
- Ekstrakt koprive (Urtica dioica) utječe na ključne receptore i enzime povezane s alergijskim rinitisom, Istraživanje fitoterapije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19140159
- Randomizirano, dvostruko slijepo istraživanje zamrzavanjem osušene Urtica dioica u liječenju alergijskog rinitisa, Planta Medica, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2192379/
- Antioksidativni učinci zelenog čaja, Molekularna prehrana i istraživanje hrane, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3679539/
- Ljudske kliničke studije polifenola čaja kod alergija ili bolesti povezanih sa životnim stilom, Trenutni farmaceutski dizajn, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23448449
- Učinak ghee-a (pročišćeni maslac) na razinu lipida u serumu i mikrosomnu peroksidaciju lipida, Ayu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3215354/
- Funkcionalna svojstva wasabija i hrena, biofaktori, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11237192
- Postavljanje sobnih biljaka za pročišćavanje zraka u zatvorenom i zdravstvene koristi za astmatičare, zdravlje okoliša i toksikologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258716/
- Sadnja zdravijeg zraka u zatvorenom, perspektive zdravlja okoliša, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3230460/
- Zingiber Officinale ublažava alergijsku astmu potiskivanjem imunološkog odgovora posredovanog Th2, Farmaceutske biologije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25420680
- Ameliorativni učinci polifenola procijanidina tipa A iz kore cimeta u spoju 48/80 izazvanom degranulacijom mastocita, anatomija i stanična biologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29354299
- Antioksidativni status i imunološka aktivnost glicirizina u miševa s alergijskim rinitisom, Međunarodni časopis za molekularne znanosti, CiteSeerx, Pennsylvania State University.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.291.5172&rep=rep1&type=pdf
- AGENCIJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE UJEDINJENIH DRŽAVA, URED ZA KEMIJSKU SIGURNOST I PREVENCIJU ZAŠTITA, Američka agencija za zaštitu okoliša
www3.epa.gov/pesticides/chem_search/ppls/000777-00089-20140905.pdf