Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je eritritol? Odakle dolazi?
- Koja su dragocjena svojstva eritritola?
- 1. Antidijabetička svojstva
- 2. Pomaže u mršavljenju i upravljanju
- 3. Sprječava propadanje zuba (nekarogen)
- 4. Crijevima i ne-acidogeni
- 5. Snažna antioksidativna aktivnost
- Gdje možete pronaći eritritol?
- Odakle dobivate eritritol?
- Koji su nuspojave upotrebe eritritola?
- 1. Nadutost, proljev i mučnina
- 2. Diuretski učinak (povećava mokrenje)
- 3. Može biti kancerogen
- Posljednji poziv ...
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Šećer je najveći sloj vašeg tijela. A vaše tijelo svoju nesklonost šećeru izražava nakupljanjem kilograma ili razvojem dijabetesa (ako ne ograničite njegov unos).
Da biste zaštitili svoje 'pametno' tijelo, morate pribjeći nadomjescima vrste šećera, ali ne i šećera - poput eritritola.
No, voli li vaše tijelo eritritol? Donosi li više štete nego koristi? Stavite naočale za čitanje i pomaknite se prema dolje!
Sadržaj
- Što je eritritol? Odakle dolazi?
- Koja su dragocjena svojstva eritritola?
- Gdje možete pronaći eritritol?
- Odakle dobivate eritritol?
- Koji su nuspojave konzumacije eritritola?
Što je eritritol? Odakle dolazi?
Eritritol je prirodno zaslađivač koji dobiva sve veću popularnost, posebno u prehrambenoj industriji. Široko se koristi kao zaslađivač u hrani s kalorijama, bombonima ili pekarskim proizvodima.
Eritritol pripada obitelji šećernih alkohola, poznatih i kao polioli, koji nastaju uslijed procesa hidrolizacije aldehidne ili ketonske skupine u različitim ugljikohidratima.
Polioli su prirodno bogati voćem i povrćem poput grožđa i gljiva, kao i fermentiranom hranom poput sojinog umaka (1).
Možda se pitate, zašto se eritritol široko koristi? Koje su prodajne točke? Izvoli!
Natrag na TOC
Koja su dragocjena svojstva eritritola?
Eritritol se široko koristi kao umjetno zaslađivač uglavnom zato što je blago slatkast. Slatka je poput saharoze, ali s manje kalorija.
Ali ako koristite sukralozu, koja je sintetička zamjena koja je puno slađa, možda ćete morati dodati samo jednu četvrtinu žličice.
Shvatili ste, zar ne?
Osim što ima ekvivalent šećera, eritritol nudi i sljedeće prednosti.
1. Antidijabetička svojstva
Eritritol ne povećava razinu glukoze ili inzulina u serumu u vašem tijelu, dok ista doza glukoze brzo povisuje razinu inzulina u roku od 30 minuta.
Također nema značajniji učinak na serumske razine ukupnog kolesterola, triacilglicerola i slobodnih masnih kiselina.
Eritritol je sigurno za konzumiranje i zapravo je bolja opcija za dijabetičare jer se više od 90% unesenog eritritola lako apsorbira i izlučuje urinom bez razgradnje (2).
2. Pomaže u mršavljenju i upravljanju
Shutterstock
Saharoza štetno utječe na vašu težinu i nakupljanje masnoće. Većina zaljubljenika u zdravlje i ljudi koji pokušavaju smršaviti zaustavljaju unos šećera i prelaze na umjetna zaslađivače ako ne mogu potpuno bez šećera.
Eritritol ima vrlo nizak glikemijski indeks (GI = 0). Dodavanje u napitke, kifle ili slatkiše smanjit će nakupljanje glukoze u krvi što pokreće debljanje (3).
Iako je u nekim slučajevima uzrokovao debljanje, eritritol igra ključnu ulogu u upravljanju kilogramima, posebno među pretilim osobama.
3. Sprječava propadanje zuba (nekarogen)
Shutterstock
Eritritol suzbija rast oralnih bakterija, poput Streptococcusa , koji stvaraju biofilm na zubima i uzrokuju karijes.
Inhibicija rasta mikroba dovodi do smanjenja kiseline koju proizvode vaša crijeva. Na ovaj način se na zubima ne razvija karijes i plak.
U usporedbi s drugim prirodnim i sintetičkim zaslađivačima - poput ksilitola, manitola, sorbitola i sukraloze - eritritolu treba najdulje da stvori plak i najblaži je od svih.
Zahvaljujući tim svojstvima, stomatolozi mogu koristiti eritritol kao matricu u subgingivalnom poliranju zraka, zamjenjujući tradicionalno ljuštenje korijena u parodontalnoj terapiji (4).
4. Crijevima i ne-acidogeni
Budući da je eritritol mala molekula s četiri ugljika, lako se probavlja u vašim crijevima. Također, jer ima vrlo nizak glikemijski indeks, probavlja se polako i gotovo u potpunosti.
Za razliku od sukraloze, ksilitola, sorbitola ili manitola, čiji se ostaci mogu naći u debelom crijevu, apsorbira se oko 90% eritritola.
Zbog toga imate manju kiselost i nadutost kada uzimate oko 50 g / kg eritritola, dok druga sladila uzrokuju vodenastu stolicu, mučninu i proljev pri unosu od 20-30 g / kg (5).
5. Snažna antioksidativna aktivnost
Eritritol je izvrstan čistač slobodnih radikala. Šećerni alkohol stvara eritrozu i eritrulozu koje se izlučuju mokraćom.
Konkretno uklanja hidroksilne slobodne radikale i može zaštititi vaše tijelo od kardiovaskularnih oštećenja, poremećaja uzrokovanih hiperglikemijom i peroksidacije lipida.
Imati eritritol umjesto drugih zaslađivača može smanjiti upalu u organima poput bubrega, jetre i crijeva (6).
Eritritol može spriječiti razvoj stanja poput zatvora, zatajenja bubrega, hiperkolesterolemije, kiselosti, čira i Crohnove bolesti i zaštititi organske sustave s kojima dolazi u kontakt.
Za zamjenu šećera, eritritol ima prilično nevjerojatna svojstva. Dakle, jasno je zašto je postao toliko popularan.
Zahvaljujući popisu pogodnosti kojima se eritritol može pohvaliti, evo popisa njegovih primjena. Pogledajte ovo i bili biste šokirani!
Natrag na TOC
Gdje možete pronaći eritritol?
Eritritol možete pronaći u
- Pića (kao zamjena za šećer)
- Žvakaće gume
- Čokoladni bomboni
- Zaslađivač za stol
- Čvrste i tekuće formulacije
- Tablete
- Pastile
- Granulirani prah
- Poželjna farmaceutska pomoćna tvar
- Sirupi
- Paste za zube
Nije li ovo ludo? Nisam imao pojma o tome koliko dnevno unosimo eritritola!
Ali pričekajte, odakle vam sav ovaj eritritol za upotrebu u svemu i svačemu?
Dopustite mi da razjasnim vašu zbunjenost.
Natrag na TOC
Odakle dobivate eritritol?
Eritritol se nalazi u voću i povrću. Međutim, vađenje iz ovih prirodnih izvora nije izvedivo jer sadrže eritritol samo u količinama u tragovima.
Pedesetih godina 20. stoljeća otvorila se mogućnost proizvodnje eritritola pomoću biotehnologije. Proizvodnja eritritola prvi je put primijećena kod kvasca i gljivica sličnih kvascu.
Soj (koji vjerojatno pripada rodu Torula ) uspio je pretvoriti 35-40% iskorištene glukoze u eritritol. Određene bakterije mliječne kiseline i nitaste gljive također mogu učinkovito proizvesti eritritol fermentacijom.
Trenutno se kukuruzni ili pšenični škrob fermentira kvascem Moniliella pollinis ili Trichosporonoides megachliensis . Zatim se fermentirana smjesa zagrijava i suši da se dobiju kristali eritritola.
Slatkast poput šećera, proizvedenog od kvasca i bakterija, bez umjetnih dodataka - toliko je idealan nadomjestak za šećer eritritol!
Ali…
Uvijek postoji "ali".
Eritritol je općenito prepoznat kao siguran (GRAS) kada se koristi u hrani i dobro ga apsorbira tanko crijevo. No, istraživanje je otkrilo neke zastrašujuće nuspojave uzrokovane kontinuiranim uzimanjem eritritola.
Želite li znati što bi moglo poći po zlu s vašim tijelom? Idite na sljedeći odjeljak.
Natrag na TOC
Koji su nuspojave upotrebe eritritola?
1. Nadutost, proljev i mučnina
Shutterstock
Šećerni alkoholi ili polioli imaju lošu povijest zezanja vaše probave. Budući da ih vaše tijelo ne apsorbira u potpunosti, takve tvari obično ostaju u vašem sustavu dulje vrijeme.
Debelo crijevo fermentira eritritolne međuprodukte i uzrokuje nadutost. Mogli biste osjetiti mučninu, nadimanje (plinovi) i proljev (7).
2. Diuretski učinak (povećava mokrenje)
Dugo unošenje visoke razine eritritola može povećati količinu urina i broj mokrenja.
Eritritol također uzrokuje gubitak elektrolita. Konzumiranje u velikim količinama dovodi do povećanja sadržaja kalcija, citrata, natrija, kalija, N-acetilglukozaminidaze i ukupnog sadržaja proteina u mokraći (8).
Eritritol može biti štetan jer može prouzročiti neravnotežu elektrolita koja može dovesti do slabosti, vrtoglavice i dehidracije.
3. Može biti kancerogen
Većina nadomjestaka za šećer poput manitola, sorbitola, steviola i ksilitola povezani su s nepovratnim mutacijama i rakom.
No, nedavna istraživanja pokazuju da sam eritritol ne mora nužno uzrokovati rak, za razliku od ostalih šećernih alkohola. Kada se primjenjuje na štakorima, eritritol nije pokazivao oštećenja DNA ili kromosomske aberacije.
Potrebna su nam dublja istraživanja kako bismo utvrdili ove pretpostavke (9).
Posljednji poziv…
Nije sve bez šećera dobro za vaše tijelo.
U ime smanjenja unosa šećera i kalorija, većina nas ulazi u dublje probleme unoseći slučajna umjetna zaslađivača.
Sintetičke zamjene šećera poput sukraloze i aspartama mogu vas spasiti od saharoze, ali ne i od dijabetesa, kiselosti i kardiovaskularnih bolesti.
Odabir prirodnih, biljnih alkohola ili šećera na bazi mikroba držat će takve komplikacije na oku. Eritritol je jedan takav šećerni alkohol koji ima niske kalorije i glikemijski indeks.
Eritritol možete koristiti u kolačima, muffinima, pecivima, pitama, kolačima, slatkišima, pićima i pićima u jednakim količinama kao šećer u stolu.
Unatoč svojim nuspojavama, eritritol se koristi u mnogim industrijama i dobro je prihvaćen. Dakle, kupite si mali paketić eritritola, pogledajte kako vam se sviđa i kako vaše tijelo reagira na njega, a zatim pokušajte zdravo odvažiti. Možeš.
Natrag na TOC
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Je li stevija bolja od eritritola?
Stevia je biljna zamjena za šećer, dok se eritritol komercijalno proizvodi od kvasca i škroba.
Eritritol ima više primjena jer je toplinski stabilan, dok se stevija može razbiti na nepoželjne proizvode.
Stevija može izazvati alergijske reakcije jer ima biljno podrijetlo. Dakle, odaberite eritritol umjesto stevije ako imate mogućnost.
Reference
1. “Eritritol kao zaslađivač…” Primijenjena mikrobiologija i biotehnologija
2. “Razina glukoze i inzulina u serumu…” Europski časopis za kliničku prehranu, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a
3. “Zdravstveni potencijal poliola…” Recenzije prehrambenih istraživanja, Američka nacionalna knjižnica Medicina
4. “Eritritol je učinkovitiji od…” Međunarodni stomatološki časopis, Američka nacionalna medicinska knjižnica
5. “Gastrointestinalna tolerancija na…” Europski časopis za kliničku prehranu, Američka nacionalna medicinska knjižnica
6. “Eritritol je slatki antioksidans” Prehrana, Američka nacionalna medicinska knjižnica
7. „Šećerni alkoholi”, američka FDA
8. „Kronična toksičnost i kancerogenost…” Regulatorna toksikologija i farmakologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica
9. “Procjena genotoksičnosti eritritola…” Toksikološka istraživanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica