Sadržaj:
Promjenom načina života razvijaju se i naše prehrambene navike. Jesti ili jesti prerađenu hranu poželjnije je od kuhanja, uostalom tko ima vremena kuhati sve od nule? U pozadini svog uma znamo da prerađena smeće kojom se punimo ne donosi dobro našem zdravlju, ali skloni smo previdjeti tu mučnu brigu. Kruh je osnovna prehrana za većinu kućanstava širom svijeta. Na tržištu su dostupne različite sorte kruha; svaki od njih ima svoje zdravstvene prednosti. U ovom postu raspravljao sam o pet različitih vrsta kruha i njihovim zdravstvenim dobrobitima koji će vam pomoći da napravite pravi izbor hrane.
1. Smeđi kruh:
Slika: Shutterstock
Hljeb od meda i zobi bogat je ugljikohidratima. Kolut od meda i zobi od 6 inča sadrži 49 g ugljikohidrata, oko 5 g vlakana i oko 260 kalorija. Sadrži i vitamin B. Većina nas voli jesti u "Subwayu". Podzemna željeznica nudi razne kruhove na izbor. Tvrdi se da je medni i zobeni kruh najhranjiviji među svim ostalim sortama koje su tamo dostupne. Zob je napravljena od cjelovitih žitarica i pomaže smanjiti rizik od kolesterola. Konzumacija ovog kruha također pomaže u pravilnoj probavi. Nedavna istraživanja pokazuju da cjelovita pšenica koja sadrži hranu poput zobi i medenog kruha može zaštititi žene od raka dojke. Dakle, sljedeći put kad planirate jesti u podzemnoj željeznici, probajte ovaj kruh!
3. Raženi kruh:
Slika: Shutterstock
Raženi kruh izrađuje se od mješavine raženog i pšeničnog brašna. Ova vrsta kruha potječe iz Europe i sada je dostupna svugdje. Dolaze u različitim veličinama i oblicima. Raženo brašno ima enzim amilaze koji pomaže razgraditi škrob u šećer. Raženo tijesto treba manje vode od ostalog tijesta od običnog brašna. Priprema se vrši u nekoliko faza u kojima se podiže kiselost tijesta kako bi se ubila amilaze. Ovaj postupak pomaže u sprječavanju da tijesto postane ljepljivo. Tradicionalno se priprema postupkom kiselog tijesta. Raženi kruh sastoji se od velike količine vlakana i minimalne masnoće. Raženi kruh ima nizak glikemijski indeks i veću količinu topivih vlakana koja mogu učinkovito kontrolirati kolesterol.
4. Voćni kruh:
Slika: Shutterstock
Voćni kruh priprema se dodavanjem suhog voća poput grožđica, ribiza, narančine kore, marelica, datulja itd. I šećera normalnom kruhu. Vruća lepinja u križu popularno se jede za Uskrs i vrsta je voćnog kruha. Da bi se poboljšao njegov okus, dodaju se i jaja, cimet, muškatni oraščić i voćni okusi. Voćni kruh bogat je proteinima i vlaknima, zajedno s ostalim bitnim hranjivim sastojcima. Suho voće promovira oralno zdravlje i sprečava bolesti desni. Bademi poboljšavaju cirkulaciju krvi i promiču hemoglobin u krvi. Suho voće ima nizak udio natrija što dovodi do manjeg rizika od povišenog krvnog tlaka. Grožđice i suhe šljive bogate su borom, koji pomaže u održavanju jakih kostiju. Dakle, sada znate zašto su voćni kruhovi toliko popularni!
5. Baguette kruh:
Slika: Shutterstock
Baguette kruh ili francuski kruh također su dobra opcija što se tiče prehrane. Ima dugački uski oblik. Kruh ima puno hranjivih blagodati poput pružanja vitamina B, cinka i željeza tijelu. Sadrži nizak sadržaj vlakana u usporedbi s ostala četiri kruha, ali vrlo je učinkovit da održi razinu šećera u krvi pod kontrolom. Jedan francuski kruh srednje veličine sadrži 185 kalorija, 1,5 g vlakana, 36 g ugljikohidrata i 7,5 g proteina. Sadrži i folat koji metabolizira aminokiseline i sintetizira DNA u našem tijelu. Folat pomaže u održavanju našeg srca zdravim i aktivnim.
Sljedeći put kad izađete kupiti kruh, potrudite se da potrošite novac na nešto zdravo. Ovi kruhovi nisu samo puni prehrane, već će i vama uštedjeti vrijeme!
Nadam se da vam je ovaj članak bio koristan. Podijelite svoje misli u nastavku !!