Sadržaj:
- Što uzrokuje bijele mrlje na usnama?
- Kako uočiti ta mjesta!
- Kako se riješiti bijelih mrlja na usnama
- 1. Češnjak
- 2. Jabučni ocat
- 3. Kokosovo ulje
- 4. Ulje jojobe i ulje argana
- 5. Eterična ulja
- 6. Mlaćenica
- Savjeti za prevenciju
- 15 izvora
-pl, Fordyceove mrlje su neprozirne do poluprozirne, žućkastobijele mrlje koje se mogu razviti na usnama. Kvržice ili mrlje mogu se stvoriti i oko linije usana. To su bezopasne i benigne.
Bez obzira na dob i spol, Fordyceove mrlje uglavnom se javljaju na usnama. Ali mogu se pojaviti i na genitalijama. Pročitajte kako biste saznali više o ovom stanju i kako se lijekovima možete riješiti.
Što uzrokuje bijele mrlje na usnama?
Fordyceove mrlje nastaju zbog abnormalnog lučenja sebuma (ulja) lojnih žlijezda prisutnih u koži (1). Nakupljeni sebum djeluje kao leglo bakterija, a ta infekcija uzrokuje upalu okolnog tkiva. Važno je napomenuti da se ne radi o spolno prenosivoj infekciji.
Postoji nekoliko domaćih lijekova koji mogu pomoći u liječenju Fordyceovih mrlja na usnama. No prije nego što ih liječite kod kuće, morate se posavjetovati sa stručnjakom kako biste eliminirali mogućnost da ta mjesta budu znak spolne bolesti. Ovo je samo da bi se osiguralo da su bijele mrlje na usnama zaista Fordyceove mrlje.
Kako uočiti ta mjesta!
Fordyceove mrlje mjere 1-3 mm. Obično su bjelkasto-žute boje. Uglavnom se stvaraju vani ili na usnama.
Ispružite kožu da biste jasno vidjeli mjesta. Nemojte brkati Fordyceove mrlje s drugim dermatološkim stanjima poput epidermoidnih cista i karcinoma bazalnih stanica.
Kako se riješiti bijelih mrlja na usnama
- Češnjak
- Jabučni ocat
- Kokosovo ulje
- Ulje jojobe i ulje argana
- Esencijalna ulja
- Mlaćenica
Ako su bijele mrlje na usnama prepoznate kao Fordyceove mrlje, za liječenje možete koristiti dolje spomenute kućne lijekove.
1. Češnjak
Češnjak ima protuupalna, antibakterijska i antimikrobna svojstva (2), (3), (4). Sadrži aktivne spojeve poput ajoena i alicina koji pomažu u iskorjenjivanju bakterija u vašem krvotoku. Dakle, povećana konzumacija češnjaka može pomoći u ubijanju rasplodnih bakterija i održavanju oralne higijene.
Trebat će vam
- 2 češnja češnjaka
- 200 ml vode
- 1-2 žlice limunovog soka (po želji)
Što morate učiniti
- Slomi češanj češnjaka i pomiješaj s vodom.
- Dodajte limunov sok za okus.
- Pijte ovo prije ili poslije jela.
Koliko često biste to trebali raditi
Popijte 2-3 čaše na dan.
2. Jabučni ocat
Jabučni ocat djeluje adstrigentno i ima antibakterijska svojstva koja pomažu u uklanjanju bakterija (5), (6). Sadrži skupinu masnih kiselina koje inhibiraju rast bakterija i donose ravnotežu u sekretima sebuma.
Trebat će vam
- Nekoliko kapi jabučnog octa
- Nekoliko kapi vode
- Pamučni štapić
Što morate učiniti
- Pomiješajte jednake količine ACV i vode.
- Nanesite ovu smjesu na oboljelo mjesto vatom.
- Isperite mlakom vodom nakon nekoliko minuta.
- Također možete dodati žlicu ACV-a u čašu hladne vode i piti to dva puta dnevno.
Koliko često biste to trebali raditi
Činite to najviše dva puta tjedno.
Oprez: Ako osjetite gori ili iritaciju, odmah ih isperite i stavite kocku leda na područje minutu ili dvije.
3. Kokosovo ulje
Najčešće je višak lučenja sebuma koji uzrokuje bijele mrlje posljedica dehidrirane i suhe kože. Kokosovo ulje vlaži vašu kožu i čini je zdravom i glatkom (7). Također posjeduje protuupalna i antimikrobna svojstva (8), (9). Eterično ulje lavande koje se koristi u ovom lijeku ublažit će upalu kože (10). Međutim, ne postoje izravni znanstveni dokazi koji dokazuju učinkovitost kokosovog ulja u liječenju Fordyceovih mrlja.
Trebat će vam
- 2-3 žlice kokosovog ulja
- Nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande
Što morate učiniti
- Dodajte esencijalno ulje u kokosovo ulje i dobro promiješajte.
- Čistim prstima nanesite ovo ulje na zahvaćeno područje i pustite da odstoji nekoliko sati.
- Preostalu mješavinu ulja možete spremiti u mali spremnik.
Koliko često biste to trebali raditi
Ponovno nanesite 2 puta dnevno.
4. Ulje jojobe i ulje argana
Ulje jojobe bogato je vitaminom E i pomaže u kontroli prekomjerne proizvodnje sebuma (11). Arganovo ulje tradicionalno se koristi za liječenje kožnih infekcija, a također vlaži kožu i povećava njezinu elastičnost (12), (13).
Trebat će vam
- 1-2 kapi arganovog ulja
- 1-2 kapi ulja jojobe
Što morate učiniti
- Pomiješajte ulja i nanesite mješavinu na usne čistim prstom.
- Ostavite da ulje odstoji 8-10 minuta.
- Isperite vodom.
Koliko često biste to trebali raditi
Primijenite ovo 2-3 puta dnevno.
5. Eterična ulja
Benzoinsko ulje ublažava suhoću i bol u usnama (14). Ulje čajevca antimikrobno je sredstvo širokog spektra koje može ubiti sve mikrobe koji su se nastanili na bijelim mrljama (15). Iako ta ulja ublažavaju simptome i steriliziraju područje, ulje kabreuve potiče zacjeljivanje i sprječava stvaranje ožiljnog tkiva (14).
Trebat će vam
- 2-3 kapi benzoinovog ulja
- 2-3 kapi ulja čajevca
- 2-3 kapi ulja kabreuve
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žlica esencijalnog ulja škotskog bora
Što morate učiniti
- Izmiješajte sva ulja.
- Nanesite ovu smjesu na bijele mrlje na usnama. Ostavite da se osuši nekoliko minuta.
- Očistite mlakom vodom i nježnim antibakterijskim sapunom za čišćenje.
Koliko često biste to trebali raditi
Ponavljajte 1-2 puta dnevno.
Oprez: Preskočite ulje benzoina iz smjese ako imate osjetljivu kožu. Također, ako prethodno niste koristili nijedno od spomenutih esencijalnih ulja, napravite flaster prije nego što ih upotrijebite kao lijek za bijele mrlje na usnama.
6. Mlaćenica
Mlaćenica smiruje upalu i iritaciju uzrokovane Fordyceovim mrljama na usnama. Međutim, ne postoje znanstvene studije koje bi dokazale njegovu učinkovitost u liječenju ovih mjesta.
Trebat će vam
- Mlaćenica
- Kuglica od pamuka
Što morate učiniti
- Umočite vatu u mlaćenicu i nanesite je na usne.
- Neka se prirodno osuši. Isperite vodom.
Koliko često biste to trebali raditi
To možete ponoviti nekoliko puta tijekom dana.
Možete koristiti bilo koji od gore spomenutih domaćih lijekova za liječenje bijelih mrlja na usnama. Prije upotrebe provjerite da niste alergični na bilo koji sastojak. Osim ovih lijekova, postoji još nekoliko savjeta koje možete slijediti za brzo liječenje ove bolesti.
Savjeti za prevenciju
- Pijte sokove od kiselog voća poput limuna, naranče itd. To može pomoći u smanjenju mrlja.
- Ako primijetite bijele mrlje na usnama, odmah prekinite s primjenom kemijskih proizvoda. Čak i ako se utvrdi da su to bezazlene Fordyceove točke, najbolje je izbjegavati upotrebu kemijskih proizvoda za usne kako biste bili sigurni da se problem neće pogoršati.
- Ne dopustite da vam usne postanu suhe i dehidrirane. Također, mikroorganizmi u ustima mogu dodatno pojačati problem. Stoga, izbjegavajte lizanje usana.
- Pilinge poput granula šećera koristite na usnama jednom ili dva puta tjedno. To će smanjiti pojavu bijelih mrlja uklanjanjem gornjih mrtvih stanica usana. Nježno trljajte usne jer je epiderma na usnama nevjerojatno osjetljiva.
- Konzumacija dodataka folne kiseline s hranom može smanjiti pojavu bijelih mrlja na usnama. Proizvode s folnom kiselinom možete nabaviti u bilo kojoj ljekarni. Redovito ih konzumirajte kako biste brže smanjili mrlje na usnama. Obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom.
- Uključivanje vitamina A, D, B kompleksa, C, K i E u vašu redovitu prehranu može ubrzati uklanjanje Fordyceovih mrlja na usnama. Možete jesti zeleno lisnato povrće, jogurt i leću.
- Ta mjesta nisu zbog loše oralne higijene. Možda ćete razviti Fordyceove mrlje iako slijedite dobre oralne higijenske prakse. Međutim, neophodno je biti oprezan čim primijetite ta mjesta. Uvijek održavajte usta čistima.
Ovaj članak navodi nekoliko jednostavnih kućnih lijekova za rješavanje bijelih mrlja na usnama. Većina gore navedenih lijekova nije štetna, ali njihovu učinkovitost treba utvrditi istraživanjem.
Također se možete odlučiti za trajne tretmane kako biste se riješili bijelih mrlja na usnama (osim Fordyceovih mrlja). Ti tretmani uključuju isparavanje laserskom terapijom i kemijskim pilingima. Međutim, prije nego što se odlučite za ove tretmane, trebate se posavjetovati sa stručnjakom.
15 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Monteil, R. A. „Les grains de Fordyce: maladie, hétérotopie ou adénome? Etude histologique et ultrastructurale ”. Journal de biologie buccale sv. 9,2 (1981): 109-28.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6943138
- Bayan, Leyla i sur. "Češnjak: pregled potencijalnih terapijskih učinaka." Avicenna časopis za fitomedicinu sv. 4,1 (2014): 1-14.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
- Naganawa, R i sur. "Inhibicija mikrobnog rasta ajoenom, spojem koji sadrži sumpor izveden iz češnjaka." Primijenjena i mikrobiologija okoliša sv. 62,11 (1996): 4238-42.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC168248/
- Ankri, S i D Mirelman. "Antimikrobna svojstva alicina iz češnjaka." Mikrobi i infekcije vol. 1,2 (1999): 125-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10594976
- Yagnik, Darshna i sur. „Antimikrobno djelovanje jabučnog octa protiv Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans; regulirajući ekspresiju citokina i mikrobnih proteina. " Znanstveni izvještaji sv. 8,1 1732.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Lukasik, Jerzy i sur. "Smanjenje poliovirusa 1, bakteriofaga, Salmonelle montevideo i Escherichia coli O157: H7 na jagodama fizičkim i dezinfekcijskim pranjem." Časopis o zaštiti hrane sv. 66,2 (2003): 188-93.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12597475
- Agero, Anna Liza C i Vermén M Verallo-Rowell. "Randomizirano dvostruko slijepo kontrolirano ispitivanje u kojem se uspoređuje ekstra djevičansko kokosovo ulje i mineralno ulje kao hidratantna krema za blagu do umjerenu kserozu." Dermatitis: kontaktni, atopijski, profesionalni, droga vol. 15,3 (2004): 109-16.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15724344
- Varma, Sandeep R i sur. "In vitro protuupalna i zaštitna svojstva djevičanskog kokosovog ulja." Časopis za tradicionalnu i komplementarnu medicinu vol. 9,1 5-14.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335493/
- Shilling, Michael i sur. "Antimikrobni učinci djevičanskog kokosovog ulja i njegovih masnih kiselina srednjeg lanca na Clostridium difficile." Časopis o ljekovitoj hrani sv. 16,12 (2013): 1079-85.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24328700
- Cavanagh, HMA i JM Wilkinson. "Biološke aktivnosti esencijalnog ulja lavande." Istraživanje fitoterapije: PTR sv. 16,4 (2002): 301-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12112282
- Pazyar, N i sur. "Jojoba u dermatologiji: sažeti pregled." Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia vol. 148,6 (2013): 687-91.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24442052
- Monfalouti, Hanae El i sur. "Terapeutski potencijal arganovog ulja: pregled." Časopis za farmaciju i farmakologiju sv. 62,12 (2010): 1669-75.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21054392
- Boucetta, Kenza Qiraouani i sur. "Učinak dijetalnog i / ili kozmetičkog arganovog ulja na postmenopauzalnu elastičnost kože." Kliničke intervencije u starenju vol. 10 339-49.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25673976
- Voćnjak, Ané i Sandy van Vuuren. "Komercijalna esencijalna ulja kao potencijalni antimikrobni lijekovi za liječenje kožnih bolesti." Komplementarna i alternativna medicina utemeljena na dokazima: eCAM vol. 2017 (2017): 4517971.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/
- Carson, CF i sur. "Ulje Melaleuca alternifolia (čajevca): pregled antimikrobnih i drugih ljekovitih svojstava." Pregled kliničke mikrobiologije sv. 19,1 (2006): 50-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/