Sadržaj:
- 7 jednostavnih trikova za utvrđivanje jesu li jaja dobra ili loša
- 1. Float test
- 2. Test svjetlosti
- 3. Njuškanje
- 4. Test protresanja
- 5. Vizualni pregled
- 6. Ispitivanje ploče
- 7. Označite datum „Prodaja do“
- Što učiniti s jajima koja će uskoro isteći?
- Savjeti za čuvanje jaja
- Reference
Zamislite da dan započnete jajima prženim na maslacu / gheeu i vrućom šalicom kave. Ovaj savršeni početak vašeg dana može krenuti u krivu ako otvorite pokvareno jaje! Da bi se taj problem riješio, na kutijama s jajima nalazi se pečat s datumom isteka, pa ih možete pravovremeno odbaciti. No, jeste li znali da se godišnje potroši oko 5 milijardi jaja (1)? Mnogo jaja ostaje svježe nakon isteka roka valjanosti. Pa, kako možete spriječiti nestašicu hrane u svijetu, a da ne morate osjetiti neugodan miris pokvarenog jaja? Jednostavan. Sljedećim trikovima provjerite jesu li jaja dobra. Ove su metode iznenađujuće točne. Nastavi čitati!
7 jednostavnih trikova za utvrđivanje jesu li jaja dobra ili loša
1. Float test
Test plutanjem jedan je od najboljih načina provjere jesu li jaja svježa i mogu li se jesti. Sve što morate učiniti je napuniti posudu vodom i nježno staviti jaja u nju. Ako potonu na dno, jaja su svježa. Ako su jaja stara nekoliko dana, ali su još uvijek dobra za jesti, stajat će uspravno na dnu u jednom kutu posude. Ako jaja plutaju, trebate ih odbaciti.
Ovaj test je točan jer je ljuska jaja porozna i omogućuje prolaz zraka u jaja. Stara jaja dobivaju više vremena da propuste zrak unutra i, tako, plutaju u vodi.
Najbolje je tvrdo kuhati jaja stara nekoliko tjedana jer im se ljuske obično odlijepe brže od svježih jaja. Možete pržiti ili kajganu svježa jaja i potonuti na dno posude.
2. Test svjetlosti
Držite jajašca na jarkom izvoru svjetlosti, poput svijeće (ovaj test poznat je i kao test svijeće) ili svjetla za čitanje. Moći ćete vidjeti zračni džep na zaobljenoj strani jajeta. Ako je zračni džep tanji od 3,175 mm, jaja su svježa i mogu se jesti. Ali, ako je zračni džep velik, a žumanjak tamniji, jaje nije svježe i trebate ga baciti.
Za ovu bi metodu moglo trebati malo vježbe. Dakle, ako niste sigurni mogu li se jaja jesti, potvrdite plutajućim testom.
3. Njuškanje
Shutterstock
Test njuškanja jedna je od najstarijih metoda provjere jesu li jaja još svježa i mogu li se jesti. Sve što trebate je njuškati jaje kako biste provjerili ima li miris sumpora. Ako ništa ne osjećate, ali još uvijek niste uvjereni, otvorite jaje u tanjuru i ponjušite ga. Ako ima neobičan miris, bacite jaje. Ako ne, možete ga pržiti ili kajgati.
Nakon ovog ispitivanja oprati tanjur vrućom vodom i sapunom.
4. Test protresanja
Mućkanje jaja također vam može pomoći da utvrdite je li dobro jesti. Držite jaje blizu uha i protresite ga. Ako čujete swoosh-swoosh zvuk i osjetite da se nešto kreće unutar jajašca, nije svježe. Baci to. Ako ništa ne čujete, jaje je svježe i možete ga konzumirati.
5. Vizualni pregled
Shutterstock
Loša jaja imaju malo vidljivih znakova. Provjerite ima li pukotina i sluzavih ili praškastih naslaga na ljusci jaja. Ispucale i sluzave ljuske ukazuju na prisutnost bakterija, a praškaste naslage na rast plijesni. Otvorite jaje i ispucajte zeleno, ružičasto, plavo ili crno u bjelanjku. Ako to učinite, bacite jaje. Također možete provjeriti je li žumanjak postao malo tekući. Ako jest, napravite test za njuškanje. Ako ne miriše neobično, možete upotrijebiti jaje.
6. Ispitivanje ploče
Još jedan klasičan način da saznate je li jaje svježe je ispucati ga na tanjuru i provjeriti oblik žumanjka u razini očiju. Žumanjak starog jajeta raširit će se, ali žumanjak svježeg jajeta zadržat će oblik poput kupole. Da biste znali možete li i dalje koristiti staro jaje, napravite njuškanje i vizualne testove. Ako jaje nema ništa loše, možete ga konzumirati.
7. Označite datum „Prodaja do“
Shutterstock
Ne datum isteka. Datum "prodaj do" reći će vam trebate li baciti ili zadržati jaja. Jaja ostaju svježa do 21-30 dana nakon datuma "prodaje do". Samo pobrinite se da jaja spremite u hladnjak nakon što prođe "prodaja".
S druge strane, "datum isteka" govori nam je li jaja manja od svježih i možete obaviti bilo koji od gore spomenutih testova kako biste saznali možete li ih konzumirati.
Ako nijedna od ovih informacija nije dostupna, provjerite "datum pakiranja". To može biti malo teško dešifrirati, jer je napisano u julijanskom formatu datuma. To znači da će datum biti zapisan kao 001 001 za 1. siječnja.
To je bilo sedam jednostavnih načina da se provjeri jesu li jaja propala. Sigurno se pitate, što možete učiniti s jajima kojima je istekao rok trajanja? Pa, predlažem da učinite sljedeće.
Što učiniti s jajima koja će uskoro isteći?
Jaja koja će uskoro isteći mogu se kiseliti i jesti sa salatom. Jaja tvrdo skuhajte i ostavite u teglici salamure od repe da se dobiju ljupka, ljubičasta ukiseljena jaja!
Ali, kako možete čuvati jaja kako bi bila što dulje svježa? U nastavku pogledajte savjete o spremanju jaja.
Savjeti za čuvanje jaja
Shutterstock
- Spremite jaja u hladnjak
Prohladna temperatura hladnjaka spriječit će rast bakterija i gljivica. Jaja držite u srednjem odjeljku, a ne u tijelu hladnjaka.
- Držite jaja u kartonu
Čuvanje jaja u kartonu dulje će ih čuvati i biti svježima.
- Ne perite jaja
Pranje jaja danima prije upotrebe može ukloniti njihov "procvat", tj. Sloj koji štiti jaja od bakterija. Operite jaja neposredno prije upotrebe.
Jasno je da se jaja mogu konzumirati nakon datuma „prodaje se“ ili „datuma isteka“. U ovom razdoblju nestašice hrane morate cijeniti hranu bez obzira na cijenu. Radeći brz i jednostavan test jajašca, možete napraviti mali korak ka tome da ovaj svijet učinite boljim mjestom. Koristite dobre metode čuvanja i pobrinite se da se jaje i dalje može jesti jer zaražena jaja mogu prouzročiti trovanje hranom. Evo boljeg zdravlja i održivosti. Živjeli!
Reference
- Zaklada Akademije za prehranu i dijetetiku "Američka otpadna hrana i mogućnosti da naprave razliku".